Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nauka ponad podziałami. Pójdą w obronie racjonalizmu

(23)
W niedzielę 22 kwietnia na ulice wyjdą naukowcy. Dlaczego? W obronie faktów – tłumaczy Łukasz Sakowski, jeden z organizatorów Marszu dla Nauki.
  • 2018-04-21 20:56 | wojtek_ab

Re:Nauka ponad podziałami. Pójdą w obronie racjonalizmu

Nie wszystkie wyniki doswiadczen sa publikowane. Niewygodne wyniki sa osmieszane. Polityczna
    poprawnosc nie pozwala na finansowe popieranie badan, ktore moga zaprzeczyc powszechnie
    przyjetym "faktom". Na to tez nalezy zwrocic uwage w trakcie tej demonstracji. Bo kij czy medal
    maja dwie strony.
  • 2018-04-21 22:12 | rysszc

Właśnie dzisiaj jestem w połowie ostatniej, pośmiertnej książki Vetulaniego.
    Wielki żal, że Go będzie brakowało. Potrafi przekonywać fantastycznie,
    Zięba /podobno inżynier, czyli twórca/ też wspaniale przekonuje. Mówi logicznie i z sensem ale zawsze mam wątpliwości. Życie nie jest tak proste jak to co mówi.
    Mój kolega, wielka nadzieja profesora od budowy obrabiarek jest znanym w Polsce radiestetą.
    Inny inżynier w Sosnowcu leczył raka, którego rozpoznawał palpacyjnie i w te miejsca zakładał magnesy /specjalny pas/, przygotowane i skalowane w Instytucie w Krakowie.
    Za wizytę nie brał pieniędzy tylko po 50 zł za magnez.
    Spawacz z ZNTK /naprawa i remonty wagonów/ wybudował pałac za sprzedaż nadzieji
    uzdrowienia.
    Słynny terapeuta z Ameryki leczył wszystkich z wszystkiego /znajoma "wreszcie zaszła w ciążę"/.
    To co powyżej wymieniłem się dzieje bo istnieje "łaska wiary".
    Kiedyś wykorzystywana przez twórców religii i sekt a teraz, z wykorzystaniem
    osiągnięć prawdziwych naukowców transformowana na pseudonaukowe teorie.
    Nie dziwię się, że w tej "branży" jest dużo inżynierów /twórców/,
    którym udało się skonstruować sposób na dotarcie do mózgów obdarzonych
    "łaską wiary'.
    By tak do końca nie dyskredytować dodam, że wiara czyni cuda i czasami wystarczy
    by się wyleczyć. Stąd przykłady "potwierdzające skuteczność homeopatii".
    Przyznaję, że marsze są bardzo potrzebne, wreszcie, bo przecież już Skłodowska
    przekonała się, że sama wynalazczość to mało by zadziwić Świat.
  • 2018-04-22 00:53 | kruk

Kult celebrytow doprowadzil do prezydentury niepoczytalnego Trumpa i do rozpanoszenia sie pseudonauki. Bardzo dobrze, ze sa ludzie stawiajacy temu opor. Bez tego oporu grozi nam masowe zidiocenie.
  • 2018-04-22 06:55 | observer

Świetny pomysł.
    Tylko czy w tym skansenie - zwanym Polska - gdzie ludzie wierzą w dzieworództwo, z-martwych-wstanie, itp bzdury to coś da?
    Ale napewno spacer na świeżym powietrzu jest wskazany (o ile nie bedzie smogu).
    PS. Nieuczciwi inżynierowie chcąc grabić kasę wynajdują różne "bioscanery", a usłużni głupcy je reklamują.
    Aż dziwi że w takim gąszczu głupoty i kołtuństwa czasami urodzi się Maria Skłodowska.
  • 2018-04-22 10:39 | ezi

@wojtek
    wypowiedziałeś właśnie jedną z tych głupot, o których jest wywiad.
    Tak. Te biedne koncerny naftowe, gazowe i węglowe ledwo wiążą koniec z końcem i pewnie nie stać by ich było na ufundowanie jednego skromnego stypendium dla naukowca, który udowodni, że globalne ocieplenie to wymysł ekolewicy czy czego tam innego. Może jakby razem zrobiły zrzutkę to zebrałoby się trochę środków. Jak myślisz? Może podsuniemy im ten pomysł i coś nam skapnie. Taka nagroda racjonalizatorska. Bylibyśmy pewnie pierwsi na świecie, którzy na coś takiego wpadli.
  • 2018-04-22 12:02 | kaesjot

@ezi - zapoznaj się z historią Ignaza Semmelwiesa, twórcy antyseptyki. Współcześni mu "koledzy po fachu" też go wyśmiewali, że skończył w psychiatryku.Można w historii nauki wiele przypadków, gdzie twórcy rewolucyjnych odkryć byli zaciekle zwalczani przez współczesnych im. Wpierw wyśmiewano ich ( co za głupek - przecież każdy widzi, że Ziemia jest płaska a wokół niej krąży Słońce a nie ona wokół niego !!! ). To, że ktoś publikuje swe prace w mało znanych wydawnictwach nie dyskwalifikuje wartości pracy. Colin Campbell opisuje swój przypadek, gdy znane wydawnictwo odmówiło mu publikacji jego pracy nie ze względu na jej wartość merytoryczną lecz z uwagi na to , że wyniki jej uderzały w interesy koncernów będących głównymi sponsorami tego wydawnictwa.

@rysszc
    Liczy się przede wszystkim efekt - czy to profesor medycyny, czy inżynier - uzdrawiacz albo analfabetka szeptucha.
    Czy to, co stosuje wobec pacjenta pomaga mu w jego dolegliwości.
    Nie jestem lekarzem ani uzdrawiaczem ale sam miałem przypadki, gdy pomogłem ludziom w ich dolegliwościach. To były kobiety z uporczywymi, nawracającymi bólami głowy.Obu pomogły (na kilka miesięcy na pewno a dalej nie wiem, bo nie mam już z nimi kontaktu) kilkuminutowe "zabiegi" akupresury lub elektroakupunktury - zgodnie z zaleceniami podręcznika.
  • 2018-04-22 13:23 | observer

<i> Liczy się przede wszystkim efekt </i> przybliże Ci kaesjocie rewelacyjne osiągniecia nepalskiej medycyny.
    Żelazny pręt, rozgrzany do czerwoności. Przytyka sie go do wrzodu, do czoła (uporczywa migrena), do piersi (uporczywy kaszel - trzy dotkniecia), oczywiście w akompaniamencie odpowiednich modlitw i zaklęć znachora.
    Efekt jest rewelacyjny, nikt nie przychodzi po druga dawkę. Jezeli pacjent umiera to winne są złe moce.
  • 2018-04-22 14:35 | nastka

Nauka i GMO

Całym sercem popieram marsz w obronie nauki i racjonalizmu naukowego, antyszczepionkowcy mocno mnie przerażają (należy do nich niestety także moja siostra i martwię się o nieszczepionych siostrzeńców), ale co do GMO to sprawa nie jest tak jasna i prosta, jak się próbuje ją od lat przedstawiać na Łamach "Polityki". Powiem krótko: w wywiadzie z Richardem Dawkinsem, którego nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chyba uważał za dyletanta, znalazłam ostrzeżenia przed nieodpowiedzialnym manipulowaniem w genach. I konkretne przykłady braku te odpowiedzialności.
  • 2018-04-22 15:08 | mały fizyk

Jak walczyc z psedonauka?

Nawet nie bedac naukowcem mozna nauke i pseudonauka rozrozniac. Szkoda, ze podany artykul jest dostepny tylko wabonamencie https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1712448,1,jak-odroznic-nauke-od-pseudonauki.read

Oprocz dobrych populizatorow nauki i naukowcow-celebrytow (np. S.Hawking) przydalaby sie tez moze lekka perswazja? Np. zamiast kluczykow samochdowych, musisz odpowiedziec na proste pytanie z zakresu "Jak dziala silnik?" aby ruszyc ;-) Albo krotki multiply choice "Nauka czy Pseudonauka?" przy logowaniu sie na fejsa ;-)
  • 2018-04-22 22:06 | kaesjot

2018-04-22 13:23 | observer
    Własnie sam zastosowałaeś tę pierwsza metodę - wyśmiewanie.
  • 2018-04-22 22:24 | kaesjot

2018-04-22 13:23 | observer
    Przedwcześnie zapisało moją wypowiedź.
    c.d. Nie wiem, czy te kobiety żyją bo to miało miejsce ponad 20 lat temu ale wcześniej były szczęśliwe gdyż po zabiegu uporczywe dolegliwości zniknęły.
    Nie będę przytaczał to moich własnych przypadków, gdy "znachorskie" babcine sposoby były skuteczne tam, gdzie nie pomagały leki zaordynowane przez lekarza.
    Czym są koncerny farmaceutyczne - instytucjami dobroczynnymi?
    Nie - są przedsiębiorstwami kapitalistycznymi, od których ich własciciele ( akcjonariusze ) oczekują możliwie maksymalnych zysków!
    Czy w ich interesie jest wyleczenie człowieka, zadbanie o to, by zachował on zdrowie ?
    Nie - zdrowy człowiek nie potrzebuje leków i przestaje być ich klientem ( czytaj - przestaje być źródłem dochodów ).
    Kto jest dla nich najlepszym klientem ?
    Ten , który jest chory na przewlekła , nieuleczalna chorobę, taki, który musi zażywać leki do końca życia.
    Każdemu człowiekowi zależy na tym, by zdrowym być a jeśli już przydarzy mu się choroba, zostać szybko i skutecznie z niej wyleczonym.
    Nie widzisz tu sprzeczności interesów między człowiekiem a koncernami farmaceutycznymi ?
    To tak jakbyś wierzył, że koncerny zbrojeniowe to sami pacyfiści.
  • 2018-04-22 23:23 | jakowalski

Kaesjot
    Otóż to.
  • 2018-04-23 00:47 | Mad Marx

@kaesjot:
    Koncerny farmaceutyczne największe pieniądze zarabiają na sprzedaży takich leków jak aspiryna, ibuprofen, paracetamol itp, czyli stosunkowo tanich, za to dostepnych powszechnie środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Dawno już nie chronionych patentami. Chorych na przewlekłe choroby jest mało, za to prawie każdego boli czasem głowa, gardło czy zęby albo ma katar.
  • 2018-04-23 05:18 | observer

Jestem tutaj - na blogach polityki - juz jakiś czas i poznałem wiekszość blogowiczów. Nie zamierzam przekonywać do moich racji innych "uzdrawiaczy świata", gdyz jestem tak samo uparty.
    Ale jeżeli Cię kaesjocie tak kłują w oczy BigPharma czy Banki to wyobraź sobie życie bez nich. Zostanie Ci nepalska medycyna i troche drobniaków. Mozna i tak.
  • 2018-04-23 12:57 | Maciej2

2018-04-22 22:24 | kaesjot

"Nie widzisz tu sprzeczności interesów między człowiekiem a koncernami farmaceutycznymi? To tak jakbyś wierzył, że koncerny zbrojeniowe to sami pacyfiści."

Nie zgadzam się. Ta teza zakłada, że leczenie chorób jest łatwe, a ewentualne niepowodzenia na tym polu spowodowane są złą wolą koncernów, które celowo wytwarzają nieskuteczne lekarstwa.

Tymczasem wiemy, że bardzo wielu chorób nie udaje się wyleczyć - nawet właściciele koncernów umierają z powodu raka, ciężkich zakażeń, zaburzeń w pracy rozmaitych organów, wad genetycznych i dziesiątków innych dysfunkcji/awarii organizmu, których nawet nie potrafię nazwać.

Medycyna jest dziedziną nieprawdopodobnie skomplikowaną, do tego każdy człowiek starzeje się, choruje i umiera. Jednocześnie wciąż rodzą się nowi ludzie. Zatem nawet gdyby istniały i były sprzedawane medykamenty leczące wszystkie choroby, klientów na te specyfiki nigdy by nie zabrakło.

Koncerny oczywiście mają swoje grzechy na sumieniu, choćby wymyślanie nieistniejących chorób, wyolbrzymianie skali niektórych zagrożeń (grypa), czy zdarzające się od czasu do czasu fatalne pomyłki w ocenie skutków ubocznych leków.
  • 2018-04-23 17:25 | Aspiryna

"Nie wszystkie wyniki doswiadczen sa publikowane. Niewygodne wyniki sa osmieszane. Polityczna poprawnosc nie pozwala na finansowe popieranie badan, ktore moga zaprzeczyc powszechnie przyjetym "faktom""

I oto kolejny zwolennik "teorii spiskowych" produkuje sie na forum...
    Niestety, tego typu ludzie nie daja sie przekonac, iz jest inaczej!

P.S. Fakt, to jest fakt, szanowny panie. Nie mozna mu "zaprzeczyc".
    Pan nie rozumie jak dziala i rozwija sie nauka.
  • 2018-04-23 17:34 | Aspiryna

Steve Jobs (Apple) mocno wierzyl w medycyne alternatywna...

"According to Harvard researcher Ramzi Amri, his choice of alternative treatment "led to an unnecessarily early death". Other doctors agree that Jobs's diet was insufficient to address his disease. Cancer researcher and alternative medicine critic David Gorski, for instance, said, "My best guess was that Jobs probably only modestly decreased his chances of survival, if that." Barrie R. Cassileth, the chief of Memorial Sloan Kettering Cancer Center's integrative medicine department,said, "Jobs's faith in alternative medicine likely cost him his life.... He had the only kind of pancreatic cancer that is treatable and curable.... He essentially committed suicide." According to Jobs's biographer, Walter Isaacson, "for nine months he refused to undergo surgery for his pancreatic cancer – a decision he later regretted as his health declined". "Instead, he tried a vegan diet, acupuncture, herbal remedies, and other treatments he found online, and even consulted a psychic. He was also influenced by a doctor who ran a clinic that advised juice fasts, bowel cleansings and other unproven approaches, before finally having surgery in July 2004." (wikipedia)
  • 2018-04-23 22:46 | kaesjot

2018-04-23 00:47 | Mad Marx
    Przyklad:
    Warfin - stosowany od 60 lat lek przeciwzakrzepowy - miesięczna dawka kosztuje 7 - 10 zł ( zależnie od dawki) + 10 zł za badanie krwi ( INR ).
    Pradaxa ( dabigatran) - nowy lek przeciwzakrzepowy - miesięczna dawka ok. 150 - 300 zł czyli 20 - 30 razy drożej.
    Raport Quarter Watch (Agencji Żywności i Leków – FDA), który analizuje skutki uboczne leków, doniósł o 542 zgonach i 2367 przypadków krwotoku u pacjentów przyjmujących dabigatran. Główny konkurent – warfaryna – była odpowiedzialna za 72 zgony w tym samym okresie. Co poszło nie tak?
    W maju 2013 r. Boehringer Ingelheim (BI), producent dabigatranu, wypłacił 650 mln dolarów kosztów sądowych, aby rozstrzygnąć 4 tys. przypadków, w których zastosowanie leku mogło w konsekwencji doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci pacjenta. Mimo nakazów uregulowania sytuacji, stanowisko firmy pozostaje nieugięte.

Wiceprezes firmy Desiree Rally-Morrison powiedział po rozprawach: „Skuteczność i bezpieczeństwo Pradaxy było wielokrotnie potwierdzone."
    To są fakty, nie zmyślenia.
    Komu wierzyć ?
    Ja wierzę tym , którzy skutecznie pomagają WYLECZYĆ się z choroby a nie tylko leczą.
    Aspiryna - podajesz przykład Steva Jobsa a ja Tobie na to :

"W Australii przeanalizowano dane statystyczne za lata 1990-2004 dotyczące wyników leczenia 22 rodzajów raka. Okazało się, że stosowanie chemioterapii zwiększa szanse na 5 letni okres przeżycia tylko o 2%!
    Według naukowców z Public Health England Cancer Research w Wielkiej Brytani chemioterapia zabija połowę chorych na raka! Badania opublikowane w The Lancet Oncology dotyczą ponad 23.000 kobiet z rakiem piersi i prawie 10.000 mężczyzn z rakiem płuc, którzy byli poddani chemioterapii w 2014, z czego 1.383 zmarło w ciągu pierwszych 30 dni do podania chemii."

• 2018-04-24 05:51 | observer

@kaesjot
    Co ty za bzdury piszesz!
    Są rózne rodzaje raka, jedne dają 80% inne tylko 5% szans.
    chemioterapia zabija połowę chorych na raka! to nie chemoterapia zabija - to RAK zabija.
    Zobacz u źródeł a nie publikuj bzdur.

• 2018-04-24 13:45 | azur

Czekam na marsz zwolenników wybuchu w Smoleńsku. Od pochodów 1-Majowych upłynęło już dużo czasu.
  • 2018-04-24 17:45 | kaesjot

@observer
    A co jest "źródłem" a co nim nie jest ?
    To nie ja piszę bzdury lecz owi badacze, na raporcie których opierał się autor artykułu z którego zaczerpnąłem ten cytat.
    A oto następna bzdura"
    "Tajny raport jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, Goldman Sachs, wyciekł do mediów. Z dokumentu tego dowiadujemy się czegoś, o czym prawdopodobnie wiedzą wszyscy, lecz kwestia ta jest zdecydowanie zbyt rzadko poruszana publicznie. Raport Goldman Sachs głosi, że długotrwałe leczenie chorób przynosi większe zyski niż szybkie i całkowite wyleczenie pacjentów.
    Autor notatki, analityk Salveen Richter wskazuje, że „jednorazowy lek”, który natychmiast usunie daną chorobę to oczywiście najbardziej pożądana przez wszystkich pacjentów opcja. W tym kontekście wymienione zostały terapie genowe jako te najbardziej atrakcyjne metody leczenia. Jednak zdaniem Richtera, tu pojawia się problem – wystarczy jedna taka terapia, aby wyleczyć pacjenta, a im więcej zdrowych pacjentów, tym mniejsze zyski dla koncernów farmaceutycznych.
    Jako przykład, analityk Goldman Sachs skomentował wprowadzenie na rynek skutecznego w 90% leku na zapalenie wątroby typu C. W 2015 roku, koncern Gilead Sciences zarobił na sprzedaży tego preparatu 12,5 miliarda dolarów, lecz z biegiem czasu, coraz więcej pacjentów powracało do zdrowia. Obecnie Goldman Sachs szacuje, że w 2018 roku koncern Gilead Sciences zarobi na swoim leku mniej niż 4 miliardy dolarów. Widać tu wyraźną różnicę w dochodach.
    „Jednorazowe leki”, jak twierdzi Salveen Richter, nie sprzyjają biznesowi. Biznes jest oczywiście prowadzony na chorych pacjentach. Korporacje farmaceutyczne chcą zarabiać, a żeby taki biznes był możliwy, pacjenci nie mogą zostać wyleczeni natychmiastowo – muszą być poddawani długoterminowej terapii, która przynosi stabilność dla zysków."
    Nie chodzi o to, by się kłócić o to, po czyjej stronie jest racja.
    Ja tak oceniam problem i uzasadniam dlaczego - Ty możesz mieć inne zdanie i swoje argumenty na jego uzasadnienie.
    Często używa się określenia " System OCHRONY Zdrowia" lub "Służba ZDROWIA".
    Właśnie o to chodzi - SŁUŻYĆ ZDROWIU, CHRONIĆ ZDROWIE a nie leczyć choroby.
    Sam sobie odpowiedz szczerze - jakiego lekarza sam dla siebie byś wybrał?
    Takiego, który będzie dbał o to, by nie dopadła Ciebie żadna choroba czy tego, który będzie Cię leczył ( z różnym skutkiem) wtedy, gdy ją wykryje?

• 2018-04-25 06:04 | observer

@kaesjot.
    Ktoś powiedział że argumentowanie z fałszem jest podobnie mozolne jak umycie samochodu po ochlapaniu błotem. Ochlapanie jest łatwe i trwa sekundę - umycie jest mozolne i zabiera sporo czasu.
    Niewiele mnie obchodza Twoje poglądy, bądź zdrów.
  • 2018-06-02 09:06 | Kazimierz K

do jakowalski
    Dlaczego nag