Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

(25)
Trudniej zreformować szkołę tak, aby wcześniejsza scholaryzacja była możliwa, niż pozostawić sześciolatki w przedszkolu niekiedy na dwa lata.
 • 2018-05-04 16:45 | Zosia2345

  Odpowiedz Panstwu Elbanowskim

  Pracuje z dziecmi w Nowym Jorku. Siedmiolatki pisza, czytaja ksiazki, dodaja, mnoza,odejmuja, ucza sie jezyka obcego, maja spora wiedze o przyrodzie, astronomii. Jak to sie ma do siedmiolatka w Warszawie? Religia nie zastapi wszystkiego.
 • 2018-05-04 17:33 | Rakoczy

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Panie prof. WOLENSKI, podzielam panski poglad/y,ktore uwaznie przeczytalem, a sa to argument odpowiedzi duetowei polskich hipokrytow ortodoksyjnych polskiego Kosciola katolickiego.
  Tak, Elbanowscy sa forpoczta sredniowiecznego ciemnogrodu w Polsce kaczystow od Jarka Kaczynskiego z jego wszelkimi zausznikami i klakierami.
  Z powazaniem Rakoczy
 • 2018-05-04 21:22 | Kikka2

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Musze bardzo zmartwic Panstwa Elbanowskich. We Wloszech obowiazek szkolny jest ustanowiony na progu 6 lat. Jest jednak mozliwe poslanie dziecka do szkoly prywatnej w wieku lat 5. Po pierwszym roku takie dziecko przechodzi test z pozimu przyswojenia nauki. Moje dziecko juz w zlobku ze wzgledu na ogolny rozwoj zostalo zaliczane to wyzszej grupy wiekowej i bylo najmlodszym dzieckiem w swojej grupie. Po zakonczeniu zlobka i przedszkola w wieku lat prawie 5 stanelam przed podjeciem decyzji o poslaniu do szkoly podstawowej albo pozostawieniu w przedszkolu... Wybralam to pierwsze. Dziecko ktore rozwija sie w grupie starszych od siebie dzieci swietnie sobie radzi. Nawet lepiej niz starsze dziecko (opinia opiekunek!) . Decyzja o pozostawieniu dziecka w przedszkolu bylaby po prostu ciagnieciem w dol. W szkole podstawowej polowa klasy to byly 5latki, ktore fantastycznie dawaly sobie rade na tym samym poziomie co 6latki. Po wielu latach doswiadczenia uwazam ze po prostu pokutuje w nas zwykly punkt widzenia wbity nam do glowy w latach komunizmu. Dziecko wcale nie musi isc do szkoly w wieku lat 7. Mlodsze dzieci swietnie daja sobie radzi.
  Tu naprawde nie trzeba powolywac sie na nie wiadomo jakie nazwiska. Propronuje zwyczajnie dac wlasnemu dziecku w wieku lat 3 zabawke logiczna ktore jest zaklasyfikowane jako zabawka dla dzieci w i wieku lat 4 i zobaczycie jak swietnie sobie radzi po paru probach. Proste
 • 2018-05-04 22:08 | Slawczan

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Panie Profesorze pisze Pan mądrze, zgodnie ze swoim naukowym światopoglądem i powołując się na autorytety naukowe stosownych dziedzin. Pięknie. Ale zapomina Pan w jakim kraju Pan żyje. A jest to kraj osobliwości gdzie co raz większą popularność zdobywa pogląd, że świat i ludzi stworzył niejaki Panbuk w siedem dni. Oczywiście pogląd taki ma mocne umocowanie w obserwacji - tak skończenie doskonałe stworzenie jak Prawdziwy Polak nie może pochodzić od małpy. Od małpy to co najwyżej pochodzić mogą lewacy. Pogląd taki ma jeszcze walor dodatkowy, że miast trudzić się poznawaniem następujących po sobie form życia lub co gorsza poznawaniem twórczości np. wymienionych przez Pana naukowców można załatwić to w ciągu 45 minut katechizacji bez przeciążania mózgów na lekcjach biologii. Pszenny podpłomyk przyjmujący postać mięśnia sercowego, plamy rdzy przyjmujące postać osób znanych z religii, obrazy olejne wydzielające łzy czy tzw. fizyka smoleńska jako równoprawny dział nauki to jest część naszej rzeczywistości.Za daleko nie odeszliśmy jako społeczeństwo od tej złotej epoki gdy przedstawicielom narodu tzw. wybranego udawało się uzyskuwać krwotoki w wyniku nakłuwania ww. podpłomyka.
  Trudno i chyba daremne jest więc Pana odwoływanie się do rozumu. Państwo Elbanowscy wiedzą najlepiej co jest dobre dla ich dzieci. Dla moich jak się okazuje zresztą też. Prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami gwarantuje im Konstytucja i basta. Moje prawa są przy tym drugorzędne. Katolicki światopogląd, który z woli naszego (jeszcze?) państwa stał się wszechobecny co w zasadzie uczyniło moje prawo do wychowania dzieci zgodnie z moim światopoglądem zupełnie martwym ale najważniejsze, że p.Elbanowskim udało się uchronuć swoje a przy okazji moje dzieci przed przedwczesnym kontaktem z nauką i wiedzą.
 • 2018-05-05 16:30 | nikc

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Czy ktoś mogłby mi wyjaśnić, o co cały ten zgiełk? Zaznaczam, że naukę szkolną rozpcząłem w zbrodniczym komunistycznym wieku szkolnym lat 7, więc jestem opoźniony. Te wszystkie referenda, profesorowie, ktorzy są doktorami, ekspertyzy, autorytety i pseudoautorytety, itp...! Przez chwile miałem wrażenie, że to dyskusja o czymś tak beznadziejnie nierozwiązywalnymm jak naprawa kapitalizmu. A tu raptem chodzi o to, czy dzieciaka skazać na 12 lat przymusowej edukacji, czy wyrok wydłużyć mu o rok! Rok nie wyrok, jak mówią fachowcy! Jak kto chce, to niech, kurde, posyła bachora jak mu (temu bachoru) stuknie szóstka, a jak kto nie chce, to niech nie posyła. Taki oto zgłaszam projekt ustawy we wzmiankowanej kwestii. Napisać, wydrukować, przyklepać w sejmie. I zabrać sie za coś wazniejszego, np. za grilowanie. Nawiasem mówiąc takie rozwiązanie obowiązywało w czasach komunizmu, który w chwilach wolnych od wbijania nam punktów widzenia do głowy, coś czasem niezbrodniczego przez pomyłkę stworzył - wystarczyło dzieciaka zaprowadzić do psychologa, pofatygować się podpisać jakieś flepy w kuratorium i już, miało sie dzieciaka z głowy przez pół dnia o rok dłużej. Zaś sama edukacja trwała wtedy efektywnie o jakieś 4 lata dłużej niż obecnie, bo religia nie zajmowała czasu przeznaczonego na naukę. Inna sprawa, że w obecnym stanie polskiej szkoły problem nie polega na tym, kiedy naukę zaczynać, tylko - kiedy ją skończyć. Wg mnie, bez specjalnej szkody, można by przesunąc początek szkoły na 6 rok życia i zakończyć w wieku lat 7. Zachowując proponowany zapis ustawowy o wolnym wyborze wieku posyłania do niej dzieciaka. I wilk syty i owca cała (zjedzona).Nieprawdaż? prawdaż. A nawet - Prawdaż.
 • 2018-05-05 17:46 | wolenski

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Sławczan,
  Chyba jednak nie jest tak źle. Impas edukacyjny daje się jakoś przełamać, a w dobie Internetu jest to łatwiejsze. Ludzie mają jednak naturalną potrzeb e wiedzy. To jednak nie znaczy, ze trzeba tylko czekac.
  JW
 • 2018-05-05 18:28 | waldi-14

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Tak, tak wielki, międzynarodowy kapitał potrzebuje niewolników do pracy, dlatego edukatorzy (bo przecież nie wychowawcy) powinni ich dostarczać jak najszybciej, najlepiej zaraz po żłobku, z angielskim przynajmniej na poziomie C1, no i z jakąś specjalnością biznesową. Tak, można dzieci posyłać do szkoły nawet w wieku 3 lat, można ich tłamsić wiedzą i umiejętnościami, które zniszczą resztki dziecięcej spontaniczności, czyniąc z nich smutne widma snujące się po szkolnych korytarzach. Można im zabrać jakże krótki obecnie czas dzieciństwa, aby wprząc ich do bezlitosnego kieratu codziennych obowiązków, a potem się dziwimy, skąd u dzieci tyle agresji i złości. Nie samą wiedzą żyje człowiek panie Woleński, są jeszcze inne wartości, ale te, jak się zdaje, są panu zupełnie obce.
 • 2018-05-05 19:53 | ab.koska

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Nasz wnuk poszedł do szkoły w wieku 6 lat, teraz jest w drugiej klasie.
  W ciągu tego roku bardzo rozwinął się, wyraźnie dokonał się w nim skok umysłowy.
  Na pewno nie stałoby się tak, gdyby ten rok spędził w przedszkolu.
  Co ważne, on sam mówi, że dobrze się stało, że poszedł do szkoły i że w szkole jest lepiej i ciekawiej.
 • 2018-05-05 22:13 | jacpr

  ad personam

  Pan Profesor jak i większość kulturalnych ludzi usiłuje dobierać argumety merytoryczne, przy wyraźnym braku ich ze strony p. Elbanowskich.
  Uważam że nie da się zrozumieć motywacji do udziału tych Państwa w całej kampanii bez zastanowienia się jakie im prywatnie przyświecają motywacje.
  Słabość merytoryczną pan profesor pokazał. Ok, więc trzeba by dotknąć motywacji pozamerytorycznych - religijnych, ideologicznych czy intrapsychicznych? Bo jeśli nie ma merytorycznych to jakieś są przecież inne.
  Niestety - takie poszukiwania zostają często ucinane jako argumenty ad personam. Że tak nie wypada. No ale chyba jasno widać takie u p. Elbanowskich chyba jednak dominują i od ich kształtu zależą losy dzieci w Polsce. Więc publiczna rozmowa o ich prywatnych sprawach chyba jest potrzebna.
 • 2018-05-06 05:17 | schwarzerpeter

  Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Nie wiem czy ciemnogrodu, czy tylko zwyklej ignorancji. Odnosze wrazenie, ze p. Elbanowscy nie wiedza jak wygladaja klasy - bo nawet nie lekcje - w nowoczesnej podstawowce.
  To o czym p. E. juz w ogole nie mowia to, ze biologicznie czlowiek nie zmienil od ladnych paru dziesiatek tysiecy lat. Natomiast srodowisko wokol niego tak - i to jeszcze jak!
  W tej chwili nie ma czasu na uczenie sie w trybie sprzed nawet kilkudziesieciu lat; nie mowie sprzed kilkuset. Pewne rzeczy trzeba przyspieszac.
  Poza tym wydaje mi sie, ze p. E. maja bledne wyobrazenie o nauce cztero-piecio-szesciolatkow w nowoczesnej szkole. Wydaje mi sie, ze widza oni klase z uczniami w lawkach, pilnie notujacych cos, co nauczyciel pisze na tablicy. To bylby oczywisty nonsens.
  Tak sie zlozylo, ze mialem okazje obserwowac takie dzieciaki w akcji (choc sam bylem nauczycielem z "drugiego konca" szkoly - 10, 11 i 12 klasa).
  Na przyklad: dwutygodniowy chyba program polegal na zlozeniu do kupy szalasu z elementow cos w rodzaju mega-Lego. Klocki byly pooznaczane - literami, cyframi i kolorami.
  Dzieciaki musialy same sie zorganizowac, zaplanowac, wykonac budowe, znalezc i poprawic usterki. To, ze przy okazji uczyly sie liter, cyferek i kolorow - tego nawet nie zauwazyly.
  To byla - wedlug mnie - modelowa szkola dla dzieci w tym wieku.
  Zorganizowanie sie, dzialanie w grupie, wspolpraca sa glownym celem edukacji w tym wieku. A tego teraz najczesciej spotykana rodzina z jednym, czy dwojka dzieci nie zapewni.
 • 2018-05-06 05:57 | observer

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Po naszym "Prezydencie" widac co wyrasta z dziecka wychowanego w tzw. "przyzwoitym, katolickim domu" - bezwolne CIELE.
  Państwo Elbanowscy doskonale wyczuli atmosfere obecnego rzadu i płyną na fali jak eks-skrobacz Chazan.
 • 2018-05-06 06:09 | hippolit

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Szkoda pereł, a nawet grochu. Już prędzej grube słowo. Ale smutna prawda jest taka, że te kaczotrampki rozumieją tylko argument siły fizycznej. Niestety, nie widać na razie, jak w 1945, noej Ameryki.
 • 2018-05-06 12:37 | slima11

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Jeden taki ze Szklarskiej robi kesz na walce z sektami.Oni to samo na utrwaleniu ciemnogrodu,Wnuk 5 letni kończy pierwszy rok szkólny w Londynie.Po Angielsku ,a w domu piękna polszczyzna.Rodzice mogą już wracać ale nie wrócą , ze względu na ciemnogród w kraju.Jedno pewne .Ciemny lud wszystko kupi i będzie słuchał tych od sacry i profanum. A co z Polską i jej rozwojem,o tym te katolibany nie myślą.?..
 • 2018-05-06 13:54 | popan

  To nie forpoczta,

  to najciemniejszy ciemnogród!
 • 2018-05-06 14:12 | wladimirz

  Autor nie ma bladego pojęcia jak wygląda "szkoła" dla małych dzieci w krajach rozwiniętych!!! :-(

  Ona się niczym od naszej przedszkolnej zerówki nie różni!!! Natomiast w Polsce szkoła to zuniformizowany i sformalizowany oraz zbiurokratyzowany system z drobiazgowymi,paznokciowymi egzekwowanymi biurokratycznie, "podstawami programowymi" (wynalazku K.Hall oraz prof.prof. Konarzewskiego i Marciniaka). Już nie piszę o warunkach czysto materialnych ... ;-)
 • 2018-05-06 18:19 | kaesjot

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Gdy PO wprowadzało obowiązek szkolny dla 6-latków żona na stronie MEN zauważyła raport i następnego ranka chciała go pokazać koleżankom w szkole ale już go nie było!
  Bo był to raport po kontroli warszawskich szkół, w wyniku której stwierdzono, że ŻADNA warszawska szkoła nie jest przygotowana na przyjęcie 6-latków.
  U nas nauka rozpoczyna się gdy dzieciak skończy 3 lata tyle, że nazywa się to PRZEDszkole i nie jest obowiązkowe. Aby było obowiązkowe potrzebne jest stosowna baza gwarantująca miejsce dla wszystkich.
  I powinno być tak, jak to opisuje @schwarzerpeter.
 • 2018-05-06 19:20 | wladimirz

  @kaesjot" Zerówka" przedszkolna/szkolna(dla 6-latków) za czasów rządów Łybackiej/Millera stała się obowiązkowa!!!

  I nikt nie protestował! Bo chodziło nie o WIEK rozpoczynania nauki, ale o WARUNKI tej nauki. Elbanowscy (związani zresztą wtedy z PO - kandydaci na radnych w Legionowie k.W-wy!)zorganizowali swoje pierwsze protesty, gdy Hall&Krajewska zaczęły brutalnie i arogancko "wypychać" "zerówki" z przedszkoli do szkół, co skutkowało drastycznym pogorszeniem warunków edukacji i opieki nad 6-latkami. Ponieważ Hall ostentacyjnie te protesty zignorowała, zaczęła się walka, szukanie zwolenników&poszerzanie postulatów. I tak, już za czasów Kluzik, PO straciła jakieś pół miliona głosów w 2015 r.na tej arogancji :-(
 • 2018-05-06 23:00 | mały fizyk

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Gdyby Elbanowskim naprawde chodzilo o dobro ich (i innych) dzieci, to by walczyli o nowoczesne (materialnie i merytorycznie) szkoly. Bo to nie ma juz znaczenia, czy dzieci pojda do staroswieckij szkoly majac 6 czy 7 lat.
 • 2018-05-07 05:36 | observer

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Odbieram wnuczkę ze szkoły to wiem jak to wyglada w poczatkujacych klasach.
  Dzieci siedzą wokół nauczycielki, na podłodze i z zaciekawieniem słuchają jej lekcji. Sa rozluźnione, ciekawe, wesołe, zadaja duzo pytań. Wnuczka kocha swoją "Pania" i z przyjemnoscia idzie do szkoły. Uczy sie współzycia z innymi dziećmi.
  Ponieważ szkoła jast katolicka ma lekcje religii, ale jak sie zorientowałem sa to raczej lekcje etyki katolickiej, polegajacej na przykładzie Chrystusa, uczeniu empatii i pomocy dla innych.
  PS Zadacie pytanie: gdzie jest taka szkoła? Odpowiedź: nie w Polsce.
 • 2018-05-07 19:45 | wolenski

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  valdi-14 i wladzimirz to chyba efekt przyspieszonego kursu wedle programu min. Zalewskiej. Nie rozumieją, że nie o sam wiek chodzi, ale o optymalny początek nauki w szkole. To, że organizacja polskiej szkoły nie jest najlepsze, wiadomo od dawna. Bałagan wprowadzony przez obecne władze nie ma sobie równych.
  JW
 • 2018-05-09 19:42 | wladimirz

  @wolenski

  Drogi Autorze! Polemizujesz nie ze mną, na dodatek próbując mnie obrazić. Dokładnie takie same zachowania p.Halli i jej przybocznej Ligii Krajewskiej w stosunku do Elbanowskich i ich zwolenników zapewniło ich ruchowi rozkwit i sławę. W 2011 Tusk był na tyle inteligentny politycznie by kwestię 6-latków wyłączyć z tematyki wyborczej. W 2015 roku takiego mądrego zabrakło i PO straciła na skrajnie NIEUDOLNIE robionej (już przez byłą gwiazdę PiS p.Kluzik!) robionej "reformie" 6-latków co najmniej pół miliona głosów. Tekst p.Woleńskiego dowodzi braku umiejętności uczenia się nawet na WŁASNYCH błędach ... ;-)
 • 2018-05-10 00:10 | wolenski

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Panie władzimirz,
  Obrazić można kogoś, a nie nikogo. Bo nikim jest ktoś, kto przekręca nazwiska. Więc powtarzam, że jest Pan absolwentem przyspieszonego kursu zaprojektowane przez grupę Elbanowscy-Zalewska. Dowodem tego jest szacowanie głosów wyborczych wprost z kapelusza i fantazje w sprawie programów wyborczych. Komentarze p. wladzimirza dowodzą braku umiejętności kojarzenia prostych faktów i rozumienia prostych dystynkcji. Jak mawiał Lec "Rzeczywistość można zmienić, fikcje trzeba ciągle wymyślać na nowo". W Pańskie ręce p. wladzimirze.
  JW
 • 2018-05-10 11:46 | wladimirz

  @wolenski

  Dalej idzie Pan w to samo - obrażanie wyrażających inne poglądy i ZERO argumentów czy kontrargumentów. Nie wróżę powodzenia ... ;-)
  Co do szacowania wyborczych skutków działań byłej gwiazdy PiS pierwszej wielkości p. Kluzik.Forum to oczywiście nie miejsce na akademickie dyskusje, ale policzmy Oczywiście trudno tu oddzielić skutki upychania kolanem 3 roczników w 2 lata od wprowadzonej inteligentnie TUŻ przed wyborami a kompletnie nieprzygotowanej(!!!) drastycznej regulacji żywieniowej, za co w/wym. pani K-R zyskała przydomek Drożdżówki, ale jednak.
  Wepchnięcie DODATKOWEGO rocznika kolanem do (nieprzygotowanych!)SP spowodowało drastyczne (!!!) pogorszenie warunków nauki WSZYSTKICH uczniów wielu tych szkół - to zmianowość nauki, zapchane do niemożliwości świetlice-przechowalnie itp.itd. W szkołach podstawowych uczy się ok. 2,5 mln. uczniów. Za każdym stoi około 5-6 wyborców, szalenie emocjonalnie z nim związanych (2 rodziców i 4 dziadków!). Mamy więc 10-15 mln wyborców. Oczywiście nie wszyscy patrzą na politykę wyłącznie(!) przez pryzmat własnych dzieci, ale wielu - owszem. Co więcej - zmiana dotknęła w niewielkim stopniu SP w małych miejscowościach. Przede wszystkim bastionu PO - nowych(!) dzielnic wielkich miast zamieszkałych głownie (!) przez 'młodych, wykształconych z wielkich miast", gdzie i tak już baza szkolna była niewystarczająca. Myślę więc, że te pół miliona to MINIMALNE oszacowanie strat PO na tej skrajnie NIEUDOLNIE przeprowadzonej "reformie". A dochodzą jeszcze straty wizerunkowe PERMANENTNEGO aroganckiego lekceważenia, w Pańskim stylu, głosu rodziców ;-)
 • 2018-05-10 17:00 | wladimirz

  @wolenski

  1.Panie Woleński! Nie bardzo wiem o co Panu idzie z tym przekręconym nazwiskiem, ale sądzę, że Pańskie ego znacznie przewyższa umiejętności polemiczne - obrażając i wyzywając różniących się od Pana poglądami raczej nikogo pan do swoich nie przekona.
  2.Kwestie typu wieku rozpoczynania nauki szkolnej i wyboru określonych form organizacji edukacji to nie kwestia walki idei, jak się Panu zdaje [światłych i ciemnych ;-)] tylko kasy, kasy, kasy i istniejącej bazy materialnej. Inaczej mamy, w wykonaniu pań Hall i Kluzik, nową wersją znanego z socjologii "kultu cargo" (warto poczytać co to było, o ile Pan nie wie ;-) ] - tworzenia niedziałających i szkodliwych POZORÓW pewnych cudzych(!) rozwiązań, przeniesionych z innych warunków. W Polsce mamy dziś sieć autostrad nie dlatego, że światła idea "autostradyzmu" zwyciężyła ciemnogrodzką ideę "szosizmu jednopasmowego", tylko dlatego, że pojawiły się środki do zbudowania tych autostrad ... ;-)
 • 2018-05-11 12:05 | wolenski

  Re:Odpowiedź Państwu Elbanowskim: Jesteście forpocztą ciemnogrodu

  Panie wladzimirz,
  Nie dziwię się, że pisze Pan "nie bardzo wiem o co Panu idzie ..." (po "wiem" powinien być przecinek), bo skąd mógłby Pan wiedzieć, jak odmienia się nazwisko "Hall". Co do reszty, niech Pan spróbuje (efekt wątpliwy, ale próbować warto) zrozumieć, że ja zajmowałem się wiekiem rozpoczęcia nauki szkolnej w świetle argumentów pp. Elbanowskich, a nie praktyką PO, np. dotyczącą autostrad. To żadna walka idei, ile sprawa wiedzy, psychologicznej, socjologicznej, biologicznej, antropologicznej, pedagogicznej itd. Jeśli Pan to sprowadza do kasy, kasy, kasy i bazy materialnej, Pańska sprawa. A tak nawiasem mówiąc, mógłby Pan bliżej przedstawić się, bo najwięcej do powiedzenia mają anonimowi mędrcy. W szczególności, wręcz tryskają honorem czując się obrażonymi. Pańskie kompetencje matematyczno-statystyczne są nawet zabawne. Elbanowscy zebrali 500 tys. podpisów, Pan zaś wyliczył 10-15 milionów wyborców. Sejm odrzucił wtedy wniosek o referendum (nie zajmuję się tym, czy słusznie czy nie). W zeszłym roku zebrano prawie milion podpisów pod wnioskiem o inne referendum szkolne, co w ogóle nie zostało rozpatrzone. I co Pan na to?
  JW