Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

(11)
Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił Tomasza Komendę, mężczyznę, który przesiedział 18 lat w więzieniu za gwałt i zabójstwo piętnastolatki. Dostał wyrok 25 lat więzienia.
 • 2018-05-17 08:48 | Slawek25

  Jednak winię sądy

  Ten przypadek jest bardzo drastyczny, dramatycznie obnaża niechlujność postępowania sądowego, bo ok. 10 osób twierdziło, że oskarżony spędził z nimi Sylwestra. Dziennikarze pytali brata oskarżonego "wierzyliście w jego niewinnośc?" a ten odpowiadał "NIE wierzyliśmy tylko wiedzieliśmy, że jest niewinny - cały czas był z nami". Sądzę, że nie mozna przejść nad tym do porządku dziennego. Sędzia powinien był to sprawdzić dokładnie, przesłuchując osoby dające alibi, gdyby konfabulowały to w zeznaniach 10 osób powinna się pojawić jakaś nieścisłość. Dla mnie to dramat, każdy może się pomylić, ale tu niechlujstwo widać gołym okiem.
 • 2018-05-17 10:19 | AOlsztynski

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  "Czy nie jest aby tak, że ci, którzy dziś oburzają się na skazanie niewinnego, 18 lat temu pod tą czy inną salą rozpraw nie krzyczeli: „kara śmierci”"

  Czy ma Pani na to jakiekolwiek dowody, czy to tylko kolejna wyssana z palca insynuacja wobec przeciwników ideologicznych?
 • 2018-05-17 12:43 | observer

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Niechlujność, tumiwisizm i niekompetencja; Prokuratury, Policji i Sędziego. Powinni polecieć z posad na taka pracę. A moze dostali awanse?
 • 2018-05-17 20:47 | Watcher

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  18 lat temu nie krzyczałem o karze śmierci, więc sądzę że mam prawo teraz krytykować wymiar sprawiedliwości za skazanie niewinnego człowieka.
 • 2018-05-18 00:36 | turek74

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Cytat: "Potem był lincz we Włodowie, gdzie sam minister-prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencjach prasowych ogłaszał, że mieszkańcy wsi mieli prawo zabić w samoobronie mężczyznę, który biegał po wsi z siekierą, a policja nie reagowała (zabili go, gdy już nikomu nie zagrażał i leżał pijany w sztok)."
  Autorka tekstu dopuszcza się MANIPULACJI.
  Lincz we Włodowie odbył się na człowieku, który WIELOKROTNIE (całymi latami) atakował swoich sąsiadów, również grożąc im śmiercią - to nie było zabójstwo po jednorazowym ekscesie "biegania z siekierą".
  A poza tym - lincz miał miejsce 1 lipca 2005 r., a Ziobro wszedł do rządu 31 października - 4 miesiące później...
 • 2018-05-18 08:58 | AOlsztynski

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  @turek74

  Zamiast rzetelności dziennikarskiej ideologia i manipulowanie faktami. Do czego doszła prasa pod wpływem "miłości" deklarowanej na niedawnym marszu...
 • 2018-05-18 13:44 | marilla

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Obawiam sie, ze kiedy pan K. otrzyma 10 albo i wiecej milionow odszkodowania, cala ta dzisiejsza sympatia oslabnie a nawet zamieni sie w hejt. No bo cala ta rezylencja ma tez swoje granica, w tym przypadku wymierne. Zanim ktos potem zacznie zazdroscic, niechaj lepiej dzisiaj juz zamilknie w ramach treningu. Spokojnych Zielonych Swiatek!
 • 2018-05-18 13:58 | suwer

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Pani Siedleckiej teksty, jakkolwiek logiczne i na dobrym poziomie, są często tendencyjne i zatrącają o manipulację - przekonuję się o tym po raz kolejny.

  A ja popieram zaostrzanie kar oraz większość haseł, z pomocą których cyt. "PC wydobywało się z kilkuletniego niebytu":

  („zero tolerancji dla przestępców”, „prawa bandyty nie mogą być przed prawami ofiary”, „przestępcy powinni się bać”, „więzienie nie może być sanatorium”, „kara powinna odstraszać”, „skończmy z zasadą humanitaryzmu w kodeksie karnym”, „liczba miejsc w więzieniach nie może określać polityki karnej”, „resocjalizacja to fikcja”)

  Co nie znaczy (dla jasności), ze popieram to, co obecnie robi PiS.
 • 2018-05-18 17:51 | well

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Ojej, biedni sędziowie. Poddawani są naciskom. Zła zła opinia że poddaje naciskom. A oni muszą ulec bo jak tu przeciwstawić się takiej nawale presji.

  No ja pier.... Jeżeli ktoś wydaje wyroki bo "czuje presję" opinii to jaka jest gwarancja że nie wyda wyroku bo poczuje presję małżonka, rodziny, przełożonego, kolegów, lokalnego burmistrza, szefa gangu, koperty z banknotami...
  Okazuje się że w z jednej strony ma być jakiś najwyższy etos i w ogóle, tony przywilejów i zabezpieczeń, a z drugiej ci sędziowie to jakieś mimozy które uginają się pod byle naciskiem.
  To może ten system wcale nie jest taki dobry i gwarantujący niezależność.
 • 2018-05-19 12:11 | AOlsztynski

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  Jeśli miała Pani wykazać, iż to nie poprzednia władza odpowiada za wydanie tak skandalicznego wyroku, to sprawa się rypła. Wina jest ówczesnych sędziów, prokuratury i policji - a nie ludu (który żadnych dowodów nie miał i śledztwa nie prowadził).

  Ponadto, organy te powinny być niezawisłe nie tylko wobec administracji, ale także wobec opinii publicznej. Skoro, jak Pani uważa, były takie przypadki, to jest to tylko argument za koniecznością reformy sądownictwa. Może przede wszystkim brakuje w tych organach ludzi działających etycznie, o wysokich kwalifikacjach nie tylko kompetencyjnych, ale moralnych! PiS zaczął reformę, ale przecież rozwiązania można modyfikować, jeśli nie osiągnie się spodziewanego efektu. Zresztą za niespełna 2 lata społeczeństwo oceni rezultaty. Tzw. wymiar sprawiedliwości od dawna był chory
 • 2018-05-26 22:21 | Martin L

  Re:Czy w sprawie Tomasza Komendy zawiódł wymiar sprawiedliwości?

  AOlsztynski
  Panie, za pierwsze PiS nie reformuje sądownictwa tylko je likwiduję pod porządkując sobie. Dzięki temu takich przypadków jak przypadek pana Komendy będzie więcej, bo przecież nie liczy się udowodnienie winy a surowe kary i sondaże. Można do wiezienia posłać kogokolwiek a partyjne sondaże rosną. Taki Ziobro pośle niewinnego człowieka do więzienia a "ciemny lud" jest zadowolony bo "przestępcy" są więzieniu a już zupełnie nie obchodzi czy był winny. Dzięki podporządkowaniu prokuratury, sądownictwa, można wykorzystać dla celów politycznych i utrzymaniu sondaży posyłając do więzienia niewinnego człowieka w ten sposób można wykazać skuteczność władzy w ściganiu przestępców, inaczej musieli by się przyznać do swojej nieudolności. Wymiar sprawiedliwości jest chory przez manipulacje polityków i to głównie PiSu a pan udaje że tego nie widzi.
  Przypadek pana Komendy jest klasycznym przykładem gdy to politycy, zwłaszcza PiSu próbowali manipulować niezależnością prokuratury i sądami do doraźnych politycznych celów. Dzięki temu np. taki L Kaczyński mógł zostać wybrany prezydentem Warszawy a Ziobro zrobić karierę.
  Poprzednia władza, gdyby przypadkiem wykazała ze człowiek jest niewinny a to co proponuję PiS jest do niczego, to PiS rozgłosił by ze wypuszcza się z więzienia groźnych przestępców i sondaże dla PiSu by rosły i to jest prawdziwy dramat pana Komendy i nie tylko.