Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zmarł Claude Lanzmann, wybitny dokumentalista, autor „Shoah”

(2)
Urodzony w 1925 r. francuski reżyser i reporter był wyjątkowo wyczulony na wszelkie próby relatywizowania zbrodni popełnionej na Żydach.
 • 2018-07-05 21:41 | MarcinGt

  Zdrada Lanzmanna i hipokryzja farncuskiej elity

  Problem z Lanzmannem jest znacznie poważniejszy niż twierdził Finkienkraut. Problem polegał na jego związku z Simone de Beauvoir i ukrywaniu haniebnego zahowania Simone i Jean Paul Sartra podczas II wojny w Paryżu. Jak wiadomo oboje podpisali listy lojalnościowe, że nie są Żydami. Ci, którzy mieli honor, odmawiali podpisu. Na miejsce takiego człowieka honoru, pracę w szkole dostał właśnie Sartr. Simone miała żydowską kochankę w owym czasie. Kochanka ta musiała uciekać na francuską prowincję i ukrywać się przed nazistowską nagonką. Simone i Sartr nigdy nie kiwnęli palcem, żeby jej pomóc. Miała na imię Bianca i chociaż pomoc dla niej wiązała się ze śmiercią, to jendak para egzystencjalistów okazała się zwykłymi tchórzami.

  Lanzmann genialnie pokazał Holocaust na wschód od Renu, ale nie miał odwagi spojrzeć we własne oczy, w oczy przyjaciół i Kochanki i zpytać: jak to było możliwe, że to my, francuska elita, zachowaliśmy się gorzej niż polscy chłopi. Na tym polega prawdziwa tragedia Lanzmanna. Nie odkupił tego i przez to przypieczętował upadek francuskiej arystokracji intelektualnej. Symboliczne centrum doznało emplozji, straciło rząd dusz. Ci cyniczni hipokryci przyczynili się do upadku Oświecenia, albo nawet go spowodowali. Francja jest martwa.

  Więcej w książce Shaloma Sanda, The End of the French Intelectual.
 • 2018-07-06 19:07 | Slawomirski

  Re:Zmarł Claude Lanzmann, wybitny dokumentalista, autor „Shoah”

  2018-07-05 21:41 | MarcinGt
  Zdrada Lanzmanna i hipokryzja farncuskiej elity

  Wszyscy wiedza o powszechnosci antysemityzmu w czasach II WS. Ocena tamtych postepowan z obecnej perspektywy nie jest sprawiedliwa. Dzisiaj jestesmy madrzejsi o tamte doswiadczenia. Jesli nie wszyscy to czesc z nas. Podstawowym problemem jestesmy my sami a dokladnie animalistyczna czesc ludzkiej duszy. Zamiast obwiniac sie postarajmy sie zrozumiec zachowanie czlowieka.

  Slawomirski