Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

(10)
Spór o uchodźców i imigrantów to część szerszego konfliktu o tożsamość dzisiejszych Niemiec. I znakomita pożywka dla antysystemowej AfD.
 • 2018-07-12 11:20 | jukka2003

  Co do dla nas znaczy?

  Krótko i zwięźle. Imigracja będzie spychana do krajów ościennych Niemcom. Czyli do Polski między innymi. I wtedy problem imigracji stanie się realnym polskim problemem bo do tej pory dużo gadaliśmy o nie swoich bolączkach. Zobaczymy jak sobie poradzimy, niestety będzie to tylko woda na młyn polskim nazistowskim organizacjom.
 • 2018-07-12 11:29 | Alice_

  Cóż,

  po każdym rauszu przychodzi otrzeźwienie. Najwyższy czas, żeby na serio zacząć myśleć o przyszłości. A ta już teraz rysuje się w Niemczech nieciekawie, im więcej przybyszów (bo o uchodźcach już nie można mówić, ludzie przecież wracają do Syrii), tym będzie trudniej. Kilku idiotom wydawało się, że w ciągu kilku lat dokonają w Niemczech tego, co Ameryce zajęło sto lat, stworzą funkcjonujące społeczeństwo wielokulturowe. Szkoda tylko, że nie zapytali ludzi, czy tego chcą.
 • 2018-07-12 14:53 | ThomasZNiemiec

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  @autor
  Dobra analyza.

  @Alice_
  Pani napisala: "Szkoda tylko, że nie zapytali ludzi, czy tego chcą."

  To nieprawda. Zapytali nam, w 2017r mielismy wybory. Tematem byl miedzy innym czy chcemy pomagac uchodzcom czy nie. Kilka partii byly przeciwko a kilka partii byly "za". Mielismy duzy wybór. 84% nas glosowali na partii "za pomoc" (CDU, SPD, Linke, Grünen etc etc etc), a 16% przeciwko (AfD). Po temacie. Propaganda prawicy calego swiata tego nie zmieni.
 • 2018-07-12 16:47 | dziunka1

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  Niemcy mogli posłuchać kaczora trzy lata temu. Teraz niech nie jęczą tylko tyrają na swoich "uchodźców" :):):) I niemieckie kobiety mają ubogacanie darmowe. Szczególnie w sylwestra:):):)
 • 2018-07-12 23:19 | mały fizyk

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  @2018-07-12 16:47 | dziunka1

  I z czego ty sie cieszysz? Chyba z wlasnej glupoty :-(
 • 2018-07-13 12:47 | Alice_

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  @Tomaszu
  Sprzed wyborów pamiętam głównie zapewnienia o tym, że rok 2015 nie może się powtórzyć, obietnice wszelakich zaostrzeń, ograniczeń, a przede wszystkim znacznego zwiększenia liczby deportacji. Sama Merkel obiecywała. I co z tego wyszło? Nie zmieniło się praktycznie nic.
  Poza tym "pomaganie" nie oznacza automatycznej zgody na głębokie i trwałe zmiany społeczne i kulturowe, bo przecież azyl z natury rzeczy to sprawa przejściowa: poprawia się sytuacja, uchodźcy wracają do siebie. Nawet większość tych głosujących na koalicję, wolałaby, żeby zostało "jak jest". Pomijam tu osoby, które na niemiecką flagę reagują jak na czerwoną płachtę (niejaka pani Roth, na przykład), choć tak się składa, że z nazizmem nie miała ona nic wspólnego. Dla nich Niemcy w każdej postaci to zło, najlepiej zastąpić je więc jakimś tworem bez właściwości, bez historii, i do tego celu instrumentalnie wykorzystują migrantów. Na szczęście tych oszołomów jest tylko garstka, choć niestety bardzo hałaśliwa.
 • 2018-07-13 13:03 | Satoshi Politico

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  @ ThomasZNiemiec: To co Pan napisał o rzekomym 84-procentowym poparciu niemieckich wyborców dla partii politycznych "za pomoc", jest błędnym uproszczeniem. W demokracji przedstawicielskiej, w której funkcjonują partie masowe, głosowanie na dane ugrupowanie polityczne jest "wypadkową" różnych "za i przeciw" w poszczególnych kwestiach politycznych. Np. nie wszyscy wyborcy, którzy oddali swój głos CDU popierają politykę immigracyjną pani Kanclerz Federalnej Merkel. Inne kwestie chadeckiego programu mogą być dla nich jednak ważniejsze. Tak samo nie wszyscy, którzy nie zagłosowali na "Alternatywę dla Niemiec" (AfD) są bezkrytycznymi zwolennikami immigracji biedoty z Bliskiego Wsch. i Afryki Płn. Część z nich, tak jak ja, może popierać restrykcyjną politykę immigracyjno-azylową proponowaną przez AfD, ale jednocześnie czuć niechęć do tej partii na przykład ze względu na jej antyeuropejskość, poronione koncepcje geopolityczne, próby relatiwizacji odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, podsycanie resentymentów itp. Jeśli niechęć z w.w. względów przeważa, nie oznacza to automatycznie poparcia dla polityki immigracyjnej innych partii.
  Operując pojęciami niemieckiego sociologa Niklasa Luhmanna można powiedzieć, że głosowanie na listy partyjne jest procesem "redukowania złożoności" (Komplexitätsreduktion): na bardzo skomplikowane pytania (np.: jaka polityka immigracyjna? jaka polityka gospodarcza? jaka polityka prawa karnego? jaka polityka ochrony środ. nat.? itd.) dawana jest przez wyborców znacznie prostsza odpowiedź (taka jak w programie CDU lub SPD lub AfD itd.). Do tego dochodzi jeszcze to, że zapisy programowe ugrupowań politycznych, nie przekładają się 1:1 na realne działania polityczne. Po pierwsze w programach wyborczych zawarte są zwykle nierealistyczne obietnice; po drugie tworzenie koalicji rządowej wymaga zawierania kompromisów a więc całkowitej lub częściowej rezygnacji z pewnych punktów programu wyborczego.
  Gdy się spojrzy z tej perspektywy na to, co Pan napisał, to Pańskie "84% vs. 16%" wygląda jak "Milchmädchenrechnung" (rachunki dziewki-mleczarki). Piszę to oczywiście z całym szacunkiem dla ciężkiej pracy wszystkich kobiet zatrudnionych w b. ważnej gałęzi przemysłu spożywczego :-)

  PS: w rzeczywistości AfD otrzymała w roku 2017 nie 16% tylko 12,6% głosów zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem końcowym Federalnego Kierownictwa Wyborów (Bundeswahlleiter); patrz: https://www.bundeswahlleiter.de/info/presse/mitteilungen/bundestagswahl-2017/34_17_endgueltiges_ergebnis.html
 • 2018-07-14 14:51 | agus

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  Jako mieszkajacy w Niemczech (i ich obywatel, jezeli ma Pan prawo glosu) powinien Pan swietnie wiedziec, ze imigracja do Niemiec latwa nie jest, a ta, jak Pan z pelnym szacunkiem okresil "biedota z Bliskiego Wschodu i Afryki", nie ma na nia szans. Imigrant musi mianowicie wykazac zrodlo dochodow / umowe o prace z pozwoleniem na nia, by dostac prawo pobytu w Niemczec. No, chyba ze jest np. Polakiem. Dlatego nie znajdzie Pan obywateli kroajow afrykanskic pod mostem i na dworcach, tak jak obywateli Polski, czy Litwy. Niemcy przyjmuja uchodzcow - ludzi przesladowanyc w swoich ojczyznach, badz uciekajacych przed wojna. I robia to nie od dzis, bo przyjmowali uchodzcow np. z Bosni, czy Somalii, a jeszcze wczesniej np. Polakow (azylanc polityczniy z czasow Solidarnosci). Niemcy sie nie zalamaly i wtedy, i w czasie sciagania fal gastarbeiterow z Wloch, czy Turcji,choc i wowczasbyli tacy, co sie tych Wlochow. Turkow, czy Polakow bali Jezeli uznaje Pan wyliczenia poprzednika za nielogiczne (choc z moich obserwacji wynika, ze polityka ucodzcza odgrywala bard duza role przy wyborze partii - i jezeli nawet ludzie glosujacy na CDU uwazali, ze Niemcy przyjeli zbyt duzouchodzcow, to nie byli za zamknieciem przed nii drzwi, a jedynie solidarnoscia europejska), to niech Pan spojrzy na demonstracje AfD, organizowane zawsze pod haslami polityki zamknietych drzwi. niechPan porowna liczbe ic uczestnikow, i uczestnikow kontrdemonstracji.
 • 2018-07-15 11:21 | azur

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  Trochę za późno z tym zamykaniem, już mają na utrzymaniu ponad milion imigrantów ostatnio przybyłych, nie licząc wcześniejszych.
 • 2018-07-18 02:22 | Alice_

  Re:Czy Niemcy zamkną drzwi przed imigrantami?

  Do tego dochodzi jeszcze łączenie rodzin, które nie jest ujmowane w statystykach "uchodźców", bo rodzina na innych prawach wjeżdża. No i jest jeszcze jakaś ogromna ciemna liczba osób nigdzie oficjalnie nie figurujących.