Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

(28)
Upadek trójpodziału władzy i konstrukcja przemożnej roli władzy wykonawczej, kierowanej przez partię polityczną o charakterze wodzowskim, otwierają drogę dla praktyk totalitarnych wobec obywateli.
 • 2018-07-14 08:40 | grzerysz

  Re: Żarty na bok

  „... polityczno-religijne rytuały są typowe dla autorytaryzmu, podobnie jak niewybredna propaganda sukcesu.”

  Czy Pan profesor myśli tu o Tusku i Balcerowiczu oraz ich neoliberalnych hunwejbinach?
  „Zielona wyspa”, „najlepszą polityką jest brak polityki”...
 • 2018-07-14 10:13 | Andrzej Falicz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego - nie to co PZPR....

  Fałszywy lament gościa, który przez 20 lat gorliwie umacniał władzę i zamordyzm sowieckiej delegatury na Polskę
 • 2018-07-14 11:05 | izakan

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Okazało się, że 30 lat quasi demokracji suwerenowi najwyraźniej się nie spodobało; rządy silnej ręki pociągały Polaków zawsze, co pokazywały różne sondaże.
  Demokracja wymaga od członka społeczności bycia obywatelem, a to już bywa kłopotliwe - lepiej spuścić się na wodza, który lepiej wie co dobre dla narodu/plemienia.
 • 2018-07-14 13:23 | slima11

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Wymianę elit i tworzenie nowego Polaka wymaga zamordyzmu.To sprawdziło w krajach obok nas..Wymiana elit idzie hadko i jedno HAdko zdrowe..Ale jakie drugie każdy widzi..Bo Stalinowi i Hitlerowi potrzebne były lata na stworzenie rasę panów i człowieka radzickiego.U nas na razie to słowa ,,że to my pany,,a wy to drugi sort itp.Czy rasa panÓw potrzebuje niepełnosprawnych pokazano wczoraj ich przed Sejmem a nie w Sejmie?..Czy drugi sort może pracować w spółkach skarbu państwa ,pokazują nominacie Misiewiczów.?Czy prawnicy drugiego sortu mogą pracować w wieku wodza ,pokazał KRS.Mamy już dyktaturkę Nie daj Boże aby powtórzyła się sytuacja w Rzymie ,gdy po pożarze podłokietki w krzakach użyli miecza.?Pokazal to Kawalerowicz .
 • 2018-07-14 13:58 | Manifest

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  A mieliśmy być wreszcie we własnym domu. I wreszcie k..wa jesteśmy. Ha, ha, ha ha,ha!
 • 2018-07-14 14:10 | dziunka1

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Wy komuniści z dziada i ojca dobrze wiecie co to autorytaryzm.. Mam nadzieję że wasza watacha już nie wróci. Te wszystkie bolki, alki , carexsy, bule , kiszczaki i inne człowieki honoru Adasia to już przeszłość..
 • 2018-07-14 20:48 | Claudio

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Polska pod nierządem PiS to kraj absurdów. Zgoda! A jaka jest tzw politycznie poprawna europejska alternatywa: przyjmowanie migrantów z krajów islamskich, gdzie kobietom robi się test na dziewictwo. Z dwojga złego wolę PiS. Z własną chorobą kiedyś sobie poradzimy.""
 • 2018-07-14 22:17 | woytek

  Re: Wyimaginowane sukcesy dobrej zmiany

  "Sukcesy" dobrej zmiany są tworzone przez media , te pozostajace pod kontrolą rządu , jak skandaliczna TVP 1 , oraz wyolbrzymiane przez opozycję i media pozostające pod jej kontrolą. Po 30 latach transformacji Polska znalazła się pod całkowitą kontrolą globalnych służb.
  Czytajcie znakomite felietony Stanisława Michalkiewicza , który przedstawia rzeczywisty obraz "dobrej zmiany" kooperujacej z nowymi politycznymi okupantami Polski, którzy nie zamierząja dzielić się władzą z naczelnikiem IV RP, który pozostaje ich ulubioną maskotką.
  "Dobra zmiana" - to sukces marketingowy telewizji Jacka Kurskiego , który wygrał rywalizację propagandową ze swoim bratem z "Gazety Wyborczej" . To ci dwaj bracia stworzyli "sukces" polityczny "dobrej zmiany" braci Kaczyńskich .
 • 2018-07-15 04:03 | obserwatoriumpolityczne.pl

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Niestety, podstawowy błąd jaki popełnia wielu polityków a także bardzo inteligentnych ludzi, to określanie tego, co dzieje się w Polsce jako zwrot w stronę państwa autorytarnego. 90% Polaków (WYBORCÓW), grillujących sobie czasem w ogródku nie rozumie dokładnie o co w tym - brzmiącym całkiem dobrze - słowie chodzi. Pewno starają się to skojarzyć z bardzo pozytywnym słowem "autorytet". I w tym momencie dochodzą do wniosku, że to w takim razie nic groźnego i przejście z demokracji do rządów autorytarnych przestaje ich w ogóle obchodzić. A przecież wystarczyłoby powiedzieć wyraźnie: Polska zmierza w stronę zamordyzmu. Co to jest zamordyzm wie KAŻDY. Zamordyzm, to wyroki sądowe konstruowane pod dyktando tępych zapijaczonych polityków, to więcej zabójstw na komisariatach policji, to zamknięte granice, to - znowu - przymusowy język rosyjski w szkołach oraz bardzo wiele wrednych, bardzo nieprzyjemnych rzeczy.

  Jak się coś mówi do ludzi, to lepiej wiedzieć ile oni z tego gadania są w stanie zrozumieć, bo w przeciwnym razie można się potem nie pozbierać.
 • 2018-07-15 10:54 | Kleomenes

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Z uwagą śledzę wydarzenia wokół działań "dobrej zmiany" i wydaje mi się,że wśród komentarzy, brak jest porównań ,które właściwie oddawały by charakter pisowskich zmian.Nie można porównywać ich ,do zmian w przed wojennych Niemczech ani tym bardziej do zmian w węgierskim wydaniu.Ich podstawą były bowiem umocowania konstytucyjno-parlamentarne autorów,tego zaś brakuje w przypadku "reform" Kaczyńskiego.Uważam,że pomimo różnicy w formie,wymuszonej postępem cywilizacyjnym,"dobrej zmianie" najbliżej jest do rabacji krakowskiej ,zaś Kaczyński niejako sam obsadził się w roli Jakuba Szeli tracąc realną kontrolę nad zmobilizowanym motłochem.Znamienna jest również rola Kościoła,którego zachowanie wskazuje,że najchętniej,w przyszłej wyłonionej z chaosu /oby nie/,konstytucji widział wśród organów władzy Episkopat.Rabacja krakowska jest znana większości w miarę wykształconego społeczeństwa i wydaje mi się,że takie właśnie zestawienie ,unaoczniło by biernej masie ,niebezpieczeństwo, jakie im zagraża i pobudziło by ich świadomość na gruncie obywatelskim
 • 2018-07-15 11:24 | pantałyk

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Czy Polska rzeczywiście tylko zmierza? To co znaczy, że poseł Kaczyński może obniżać gaże wszystkim posłon i senatorom, a na dodatek samorządowcom i rzadko który ośmiela się z tego nie cieszyć, albo zgadza się na fuzję wielkich koncernów lbo się nie zgadza itp. A pan Duda wszystko podpisuje, magister Przyłębska dba, żeby wszystko było zgodne z konstytucją, pan Kuchciński i pan Karczewski uchwalają co trzeba (i to szybko), zasię pan Suski w razie potrzeby podpowiada co trzeba. To już nie jest prosty autorytaryzm - to jest UKLŁAD1
 • 2018-07-16 10:53 | krisw5

  Polska już jest w rękach władzy totalitanej.

  Wszystko to co od 2015 roku dzieje się w Polsce nosi cechy państwa totalitarnego:
  1. Dyktatura; szeregowego posła jarosława k.
  2. Zmuszanie społeczeństwa do aktywnego udziału w życiu politycznym państwa; miesięcznice, pomniki
  3. Stosowanie terroru; wszędzie barierki
  4. Kult wodza; szeregowy poseł każe nazywac sie prezesem
  5. Kontrola władzy nad obywatelami; zniszczenie trujpodziału władzy
  6. Działalność tylko partii rządzącej; sejm niemy
  7. Brak prywatności; inwitro i aborcja
  8. Łamane prawa człowieka; codziennie i nagminnie
  9. Ekspansywność; obsadzanie wszędzie swoich
  10.Szukanie wroga publicznego; totalna opozycja
  11.Rozbudowana policja polityczna;
  12.Rozbudowany system donosicielstwa;
  13.Rozbudowana propaganda;
  14.Podporządkowanie środków masowego przekazu
 • 2018-07-16 11:28 | azur

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Ostatnie wybory odsłoniły słabe zakorzenienie się instytucji demokratycznych w Polsce oraz abnegację i brak rozeznania u większości Polaków. Nie dziwota, skoro ogół obywateli zadowala się oglądaniem TVP i nie bierze do ręki książek ani gazet.
 • 2018-07-16 13:09 | wolenski

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  grzerysz
  Niech grzerysz wnikliwiej pomyśli, o czym ja ewentualnie myślę. Sugeruje, aby wcześniej coś poczytał o relacji neoliberalizmu do autorytaryzmu. Przyda się.
  Jedrek Falicz
  Jak zwykle, źle liczy. Ważniejsze jest to, że lepiej zerwać ze starymi błędami niż je odnawiać, gdy wiadomo, że były błędami. Świadome wykoślawianie czyjejś przeszłości było typowym zagraniem włądzy, którą kiedyś umacniałem, i jest typowym zabiegiem Pana Jędrka Falicza i tych, których popiera.
  dziunka1
  Pani (panno) dziuniu1, proszę zasugerować, aby p. Jędrek Falicz poprosił panią (pannę) o rękę, chociażby symbolicznie. Przecież jesteście dobrani jak dwie krople wody.
  JW
 • 2018-07-16 16:58 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  I jeszcze jedno: jak wprowadzano w Polsce gospodarkę kompradorską i ‎neokolonialną z naszą „specjalizacją” w przetwórstwie drewna i skóry tudzież skręcaniu obcego sprzętu AGD oraz postępującym wtórnym analfabetyzmem i szybowaniem naszych najlepszych uniwersytetów do dalekich setek światowych rankingów (o poziomie przeciętnych wyższych uczelni lepiej zamilczmy), to Pan profesor jakoś - przynajmniej publicznie - nie protestował...
  Redakcji POLITYKI zresztą też to w najmniejszym stopniu nie przeszkadzało...
 • 2018-07-16 17:40 | Aspiryna

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  "Fałszywy lament gościa, który przez 20 lat gorliwie umacniał władzę i zamordyzm sowieckiej delegatury na Polskę"

  Pan Falicz zapomnial juz o wszystkich bylych komunistach w szeregach PiSowskiej mafii? Czy mam wydrukowac ich (dluga) liste? PiS to typowa "komuna" tylko po uszy umoczona w rydzykowo-katolickim sosie!
 • 2018-07-16 17:43 | Aspiryna

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  "A przecież wystarczyłoby powiedzieć wyraźnie: Polska zmierza w stronę zamordyzmu. Co to jest zamordyzm wie KAŻDY. Zamordyzm, to wyroki sądowe konstruowane pod dyktando tępych zapijaczonych polityków, to więcej zabójstw na komisariatach policji, to zamknięte granice, to - znowu - przymusowy język rosyjski w szkołach oraz bardzo wiele wrednych, bardzo nieprzyjemnych rzeczy."

  To przykra prawda... A PiS dziala jak typowa organizacja o charakterze mafijnym, zarzadzana przez jednego jedynego "Ojca Chrzestnego"! Ci ludzikowie calkiem jawnie lekcewaza prawo i lamia polska Konstytucje!!
 • 2018-07-17 13:12 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @wolenski
  2018-07-16 13:09

  A zjawiska "niewybredna propaganda sukcesu” u Tuska, Balcerowicza, ich neoliberalnych hunwejbinów i tabunu nawiedzonych akolitów - również w POLITYCE - nie dostrzegał Pan profesor przez z górą ćwierćwiecze?
 • 2018-07-17 15:12 | wolenski

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @grzerysz
  Panie grzerysz, trzeba mierzyć zamiary na siły , a nie odwrotnie, nawet przymierzając się do polemiki. Polecam zbiór moich felietonów "Okolice filozofii prawa" dla zorientowania się przeciwko czemu protestowałem, a przeciwko czemu nie. Dalej, z tego, że X protestuje przeciwko czemuś, nie wynika, że ma obowiązek protestować przeciw czemuś innemu. Nie każdy jest tak uniwersalny, jak p. grzerysz i ma kompetencje do wypowiadania się na każdy temat. I wreszcie, proszę podać przykłady niewybrednej propagandy sukcesu "u Tuska, Balcerowicza, ich neoliberalnych hunwejbinów i tabunu nawiedzonych akolitów", ale nie wedle zasady "skoro ja grzerysz mówię, że były", to były jeno in extenso (jeśli p. grzerysz wie, co to znaczy).
 • 2018-07-18 12:33 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @wolenski
  2018-07-17 15:12

  "proszę podać przykłady niewybrednej propagandy sukcesu "u Tuska, Balcerowicza, ich neoliberalnych hunwejbinów i tabunu nawiedzonych akolitów”.

  To Pan profesor przez ćwierćwiecze nigdy nie czytał POLITYKI ani GAZETY WYBORCZEJ?
  Gdy zaorano albo wyprzedano nasz przemysł i banki, miliony ludzi wywalono z dnia na dzień na bruk, służba zdrowia zupełnie leżała, kultura i nauka była w całkowitym upadku, media sięgnęły dna, czytelnictwo książek praktycznie nie istniało, brak było jakiegokolwiek zainteresowania ambitnym kinem i poważnym teatrem, beznadziejny był poziom naszych wyższych uczelni – najlepsze dwie szkoły wyższe lokowały się w piątej (ranking szanghajski) albo nawet szóstej (Times Higher Education World University Ranking) setce światowych rankingów - a szerokie rzesze naszego społeczeństwa żyły w biedzie albo nawet nędzy (o paromilionowej emigracji już nawet nie wspomnę) i naszym przebojem eksportowym były drewniane trumny do samodzielnego montażu, to Balcerowicz & Spółka plus tabuny ich nawiedzonych akolitów - również z „lewicowej” POLITYKI - były przecież wniebowzięte. Polska była - ich zdaniem - krajem mlekiem i miodem płynącym.
  W sprawie upadku mediów - ale nie tylko - polecam wnikliwą lekturę poniższego wywiadu (który oryginalnie ukazał się zupełnie gdzie indziej):
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/longform/1649976,1,nie-bylismy-klamcami-bylismy-idiotami.read
 • 2018-07-18 12:44 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @wolenski
  2018-07-17

  „... z tego, że X protestuje przeciwko czemuś, nie wynika, że ma obowiązek protestować przeciw czemuś innemu”.

  Tak, teraz wielu jest więc zdziwionych, również w „lewicowej” POLITYCE, że mając przez ćwierć wieku ludzi za nawóz historii i konie, owi ludzie Balcerowicza, Tuska i Spółkę wykopali...
 • 2018-07-18 18:00 | Aspiryna

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  Panie "grzerysz"... Jedno pytanie - co w latach 90-tych robili bracia Kaczynscy i ich wspolpracownicy? Co wtedy mowili i pisali??
 • 2018-07-18 23:04 | wolenski

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @grzerysz
  Pytałem o przykłady "przykłady niewybrednej propagandy sukcesu "u Tuska, Balcerowicza, ich neoliberalnych hunwejbinów i tabunu nawiedzonych akolitów", a nie o politykę neoliberalną (w tej sprawie jeszcze raz polecam "Okolice filozofii prawa"), a Pan mi poleca jeden wywiad, który ma dowodzić, że "wielu itd.". Już przekazałem Pańską argumentację paru kolegom uczącym krytycznego myślenia. Są zachwyceni, bo mają znakomity materiał do pokazywania studentom na czym polega bezmyślna demagogia. Niech Pan ujawni swoją tożsamość, a niewykluczone, że zyska Pan taką sławę, jak niejaki p. Jourdain, który zdziwił się, że całe życie mówił prozą. Co jak co, ale nawóz w postaci myśli Panu nie grozi.
  JW
 • 2018-07-19 12:18 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @wolenski
  2018-07-18 23:04

  "Pytałem o przykłady "przykłady niewybrednej propagandy sukcesu "u Tuska, Balcerowicza, ich neoliberalnych hunwejbinów i tabunu nawiedzonych akolitów””

  A zna Pan profesor wywiad jakiego Balcerowicz udzielił w 2012 roku (sic!) niemieckiemu dziennikowi DIE WELT?
  Stwierdził tam, że w ciągu 20 lat Polska może dogonić Niemcy pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, jeżeli przyszłe polskie rządy utrzymają właściwy - czytaj neoliberalny - kurs...
  Myślałem, że pęknę ze śmiechu. Mamy jedynie montować niemieckie samochody, mieć najlepsze uczelnie w szóstej czy siódmej setce światowych rankingów, garstkę ludzi czytających książki i nędzne media a wnet dogonimy gospodarczo Niemcy.
  Prawda, że zabawne? Ale chyba nie dla nas...
 • 2018-07-19 13:01 | wolenski

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @grzerysz
  Dokładnie powiedział tak:
  "Przy korzystnym scenariuszu za 20 lat. Jeżeli przyszłe rządy utrzymają określony kurs".
  Panie grzerysz, zamiast myślenia, że Pan pęknie ze śmiechu, sugeruję, aby Pan myślał o tym, co Pan pisze. A teraz:
  1. W 2012 r. Balcerowicz już nie kierował polityką gospodarczą Polski;
  2. W rzeczonym wywiadzie podał cały szereg warunków spełnienia się jego prognozy, a utrzymanie neoliberalizmu było tylko jednym z nich; nadto, tempo rozwoju gospodarczego nie jest tym samym, co stan gospodarki;
  3. Balcerowicz to nie tabun;
  4. Propaganda sukcesu to nie przechwałki tym, co będzie, ale tym, co było lub jest (staje się);
  5. Prognozy są trafne lub nie, sprawdzają się przy klauzuli rebus sixtantibus itd.; nie dotyczy prognoz grzerysza, bo te są zawsze trafne;
  6. Trzeba odróżnić wypowiadanie prognoz od propagandy sukcesu;
  7. Nie wiem, ile grzerysz ma lat, jeśli był w miarę dorosły niech sobie przypomni skutki reform Balcerowaicza na początku lat 1990-tych, a jeśli był wtedy w trakcie edukacji (nie bardzo zresztą udanej, jak o tym gowodzą jego obecne wypowiedzi), niech zapyta starszych – oczywiście, reformy Balcerowicza miały także skutki ujemne (można porównać z reformami Grabskiego);
  8. W sprawie mojego stosunku do Balcerowicza, polecam, E. Łętowska J. Woleński, Czy prawo zatruwa wolność?, Przegląd Filozoficzny XXII(3) (2013), ss. 9–25;
  A teraz niech grzerysz postępuje ostrożnie, bo a nuż pęknie ze śmiechu. Byłaby to wielka szkoda, bo ludzkość straciłaby jeden z powodów do śmiechu (czytanie komentarzy grzerysza, naprawdę pociesznych).
  JW
 • 2018-07-20 07:53 | grzerysz

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @wolenski
  2018-07-19 13:01

  "W 2012 r. Balcerowicz już nie kierował polityką gospodarczą Polski.”

  Ale nadal rządzili jego neoliberalni hunwejbini.

  "Propaganda sukcesu to nie przechwałki tym, co będzie, ale tym, co było lub jest (staje się)”

  Mówiąc w 2012 roku, że Polska za 20 lat może dogonić Niemcy pod względem poziomu rozwoju gospodarczego, Balcerowicz dał przykład "niewybrednej propagandy sukcesu”. Bo w ten sposób jednoznacznie dał do zrozumienia, że wcześniej on i jego neoliberalni hunwejbini stworzyli bardzo solidne podstawy gospodarcze, naukowe i społeczne do zapewnienia powodzenia takiego projektu. A oni stworzyli w Polsce gospodarkę kompradorską i ‎neokolonialną z najlepszymi wyższymi uczelniami w dalekich setkach światowych rankingów i społeczeństwem nie czytającym książek. Ale czy w balcerowiczowskiej gospodarce kompradorskiej i neokolonialnej potrzebne było wykształcone i oczytane społeczeństwo?

 • 2018-07-20 09:34 | wolenski

  Re:Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @grzerysz
  Panie grzerysz Pan nie tylko nie czyta książek, przynajmniej z zakresu historii, politologii, itp., ale nawet Internetu. Oto przykład:
  "Komprador – w pierwotnym znaczeniu pośrednik handlowy w portugalskich koloniach w Chinach.
  Słowo pochodzi od portugalskiego comprador – nabywca. Początkowo oznaczało chińskiego urzędnika służącego w załatwianiu lokalnych spraw, zatrudnionego w zagranicznym biurze (np. konsulacie).
  W badaniach relacji metropolii i kolonii stosowano pojęcie burżuazja kompradorska[.
  Obecnie oznacza człowieka będącego pomocnikiem obcych, zaborców kraju, kolonizatorów".
  Czyżby celem edukacji a la p. Zalewska było wyprodukowanie takich "mędrców" jak Pan?
  PS. Wyjaśnię Panu (a właściwie chodzi o innych czytelników, ponieważ Panu trudno cokolwiek wyjaśnić) kwestię rankingów. Otóż, nauka polska zajmuje 27 miejsce w świecie, w niektórych dyscyplinach w drugiej dziesiątce, przy nakładach mniej niż 1% PKB (zalecania średnia europejska - 2%. To prawda, że kolejne rządy miały naukę w tzw. dużym poważaniu, ale nie z powodu gospodarki kompradorskiej czy neoliberalnej (akurat Balcerowicz należał do tych, którzy rozumieli potrzeby nauki), ile z upełnie innych). W rezultacie uniwersytet w Ołomuńcu jest wyżej w rankingu szanghajskim niż Jagielloński, a zapewniam Pana, że drugi jest znacznie lepszy niż pierwszy. A wie Pan dlaczego tak jest? Otóż, m. in. dlatego, że w Polsce jest za dużo grzeryszy, tj. osobników, którzy zamiast robić coś pożytecznego przelewają swoje kompleksy na klawiaturę komputera. Problem w tym, że grzerysze-misiewicze klawiatury nawet nie potrafią porządnie krytykować. Mam nadzieję, że Pan przeniesie swoje żale w inne miejsce. Mógłbym oczywiście zasugerować, aby Pana zbanowano - ale metody pp. Kuchcińskiego i Piotrowicza, zapewne Pańskich autorytetów, są mi jednak obce.
  JW
 • 2018-07-24 20:34 | konstancjap

  Polska zmierza w stronę państwa autorytarnego

  @grzerysz
  jestes pewien, że po reformie Gowina i po innych reformach nasze krajowe uczelnie pofruną do pierwszej setki? zlecą na łeb, na szyję.
  Podobnie z innymi reformami.
  Na reformy trzeba mieć pomysł, a nie wytrych