Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

(6)
W 2015 r. uchodźcy i imigranci przejęli Kos, dziś właściwie są niewidoczni, a rytm życia wyspy wyznaczają konsumpcyjne potrzeby turystów.
 • 2018-07-22 08:57 | azur

  Uchodźcy w Grecji

  Fala uchodźców pomału się kończy, teraz zaczną się powroty.
 • 2018-07-22 20:26 | azur

  Re:Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

  Wakacje na Kos, ale niekoniecznie z uchodźcami.
 • 2018-07-22 21:21 | Alice_

  Re:Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

  Naiwne podejście. Ciągle dochodzą dziesiątki tysięcy nowych, kiedy nawet fala z 2015 nie została wchłonięta, a w dodatku mogą teraz sprowadzać rodziny. Wracają jednostki.
 • 2018-07-24 02:37 | Kavar

  Re:Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

  Czytac tego nie moge. Oczywiscie 'biedni uchodzcy', ktorych Grecja za darmo karmi, poi, zapewnia nocleg..i tak zle traktuje, ze student po paru semestrach politechniki i z perfekcyjnym angielskim nie moze znalezc pracy. Oczywiscie, pomimo 'niecheci tubylcow', do siebie nie wroci. Nawiasem mowiac, autorka zapomniala wspomniec, ze na Zachodnim Brzegu (bo zdaje sie stamtad pochodzi Hassan) nie tocza sie zadne walki, wiec z jakiej paki ma on otrzymac azyl?
 • 2018-07-24 20:14 | agus

  Re:Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

  Widac, ze tego Pan/ Pani nie dala radz czytac, skoro nawet imienia i nazwiska autora (i jego plci), nie dal rady Pan/ Pani przyswoić... A to tylko początek. 1. Konwencja Genweska, okreslajac definicje uchodzcy, nie wymaga wojny w jego kraju - a "tylko" sytuacje prześladowania (ze względu na przynaleznosc do grupy religijnej, etnicznej, narodowej lub innej). O tym, czy uchodzca dostanie status decydują władze, a nie Pan/ Pani. W Polsce wojny nie było od 1945 roku, a jednak kolo 2 milionow Polakow ze statusem uchodzcy schronienie na swiecie dostalo. 2. Może nie pamięta Pan/ Pani sytuacji Polakow w Unii przed 2004, wiec przypomnę: bez pozwolenia na prace, praca nie była dozwolona. Nielegalna praca była traktowana jak przestępstwo i grozila deportacja. Uchodzcy polityczni w latach osiemdziesiątych w Niemczech nie mogli pracować nawet po 5 lat - i dotyczyło to tak samo operatorow wozkow widłowych, jak i lekarzy. Zlamanie zakazu oznaczalo zwiększenie statystyk przestępczych (i bylaby gadka o tym, ilu to przestepcow wśród uchodzcow...). Znalezienie pracy na wyspie Kos, bez znajomości greckiego, jest nieco trudne, jeżeli sam Pan na to nie wpadl. Chlopak pracowal - jako barman, najwyraźniej bedac wykorzystywanym, skoro ktoś wymagal od niego wynajęcia pokoju. 3. To jest hot-spot. Nie czuje się lubiany na wyspe Kos. Ale z hot-spotu, po otrzyemaniu statusu, wyjechać może np. do Aten (albo w ramach relokacji, np. do Hiszpaniiii, czy Niemiec, które na relokacje się zgodzily). A tam może być lepiej. 4. Zakladam, ze uchodzcy nie widział Pan/ Pani na oczy. A szkoda, bo wielkim zaskoczeniem byłoby dla Pana/ Pani, ze to normalni ludzie, którzy pracować chcą, bo przyjechali, by mieć normalne, przewidywalne zycie dla siebie i bliskich. Pozdrawiam z Berlina (gdzie uchodzcow jest sporo, a ja znam kilkunastu osobiście, lacznie z ich historiami ).
 • 2018-07-24 20:18 | agus

  Re:Wakacje z uchodźcami na wyspie Kos

  @alice
  W ciągu pierwszego polorocza 2018, przez Grecje i Wlochy wjechalo w sumie 44 tys. osob, ubiegających się o status uchodzcy. Strach ma wielkie oczy, ale do "dziesiatkow tysięcy nowych" daleka droga. Jak to powiedział pewien człowiek "jeżeli 500 milionowa Europa uważa, ze nie moze w sumie przyjąć 5 lmn uchodzcow, to cos z nia nie tak". Dla porównania: w Turcji, Jordaniii i Libanie przebywa w sumie 5,5 mln uchodzcow tylko z Syrii (proporcjonalnie: żeby Polska wygladala, jak Jordania, musiałby przyjach 10 mln Syryjczykow).