Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

(13)
Dziwnym trafem mniejszości religijne korzystają – w osobliwych warunkach ustroju demokratycznego – z dobrodziejstw państwa wyznaniowego, którym nadal, tak teraz, jak przed wiekami, jest Polska.
 • 2018-07-29 09:52 | sztubak

  Fundusz koscielny plus.

  Mieliśmy ekonomie socjalizmu i kapitalizmu a teraz czas na ekonomię watykańską.
  Powinni nauczyć jak rozmnożyć i zamienić oraz jak nalewać z pustego w próżne.
  Czas też na budowanie 1100 kościołów na 1100-lecie chrztu.
 • 2018-07-29 10:55 | azur

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  W obliczu fatalnych zmian zachodzących w Polsce - kardynałowie i biskupi milczą. albo wręcz popierają działania władz. Nie dorośli do poziomu kard. Wyszyńskiego, Sapiehy i Wojtyły.
 • 2018-07-29 11:29 | olakier

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  No właśnie, na wzór komisji Jakiego trzeba będzie zrobić komisję, która te majątki po kolei albo i hurtem odbierze i niech się tłumaczą przed kamerami, czy im nie wstyd czerpać tak wielkie korzyści, gdy tylu wokół biednych. Oczywiście, orzeczenia tej komisji bedą niewzruszalne nawet przez Sąd Najwyższy.
 • 2018-07-29 12:54 | zxcvb

  Mechanizm zniewolenia

  Rodzimy się i trzeba nas ochrzcić, potem trzeba dzieciaka oddać w łapy świrów celem poddania indoktrynacji, bo inaczej nie dostąpi do pierwszej komunii. Ale to za mało żeby być chrześcijaninem, dla umocnienia się w wierze potrzebne jest bierzmowanie, a to muszą poprzedzać nauki. Dorośnie taki nieszczęśnik i chce się żenić... Bez nauk przedmałżeńskich ani rusz. Potem rodzą mu się dzieci - trza chrzcić. Bliskich w święconej ziemi pochować... Od tych facetów w sukienkach uciec się nie da. I za wszystko trza uiścić "co łaska".
  Fundusz kościelny, jako wynalazek stalinowców, powinien być zlikwidowany dawno. Trwa, bo jest wygodny dla kościoła. Poco mają liczyć na jakiś odpis z podatku. A nóż parafianie przestaną łożyć na tacę, w przekonaniu, że dali już dość w odpisie z podatku.
  Z czasami minionej komuny mamy zresztą poważne problemy wszelkiego rodzaju. Kwestionujemy dekret Bieruta, ale dekretu PKWN o parcelacji majątków ziemskich już nie. Uznajemy ustanowienie granic Ukrainy (Ukraińska SRR) przez komisarzy Ludowych na wschód od Dniepru, przyłączenie Abchazji do Gruzji , bezprawne oddanie Krymu Ukrainie, ale praw Serbii do Kosowa już nie.
 • 2018-07-29 13:32 | Mad Marx

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  @ azur :
  " Nie dorośli do poziomu kard. Wyszyńskiego, Sapiehy i Wojtyły.":
  Dorośli, dorośli. Tak samo jak w/w szybko potrafią się z władzą dogadać. Niezależnie od tego czy rządzili hitlerowcy, staliniści, reformatozy socjalizmu czy solidaruchy.
 • 2018-07-29 14:39 | axelmerino1979

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Wszystko to prawda, ale dlaczego te wszystkie oczywistości docierają tylko do wąskiej grupy obywateli tego kraju? Dlaczego polskie społeczeństwo daje się tak wyzyskiwać i tak traktować przez obce państwo?
 • 2018-07-29 15:47 | ontario

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Dziękuję za to, że wreszcie pan napisał o 100 mld ofiarowanych klerowi przez komunę (Komisja Majątkowa).
 • 2018-07-29 19:30 | Dźwiedziu

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  A rozwiązanie tego problemu jest banalne i nie raz proponowane oraz testowane w niemieckich warunkach bojowych: dziesięcina dla wierzących.
 • 2018-07-30 00:22 | GruntToPiach

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Hartman jak zwykle generalizuje gdzie się da. To prawda, że Kościół jest bytem okupującym i wymusił wszystko siłą, uciskiem, przywilejami itd., ale:

  "prostym ludziom długotrwały ucisk wydaje się tym samym co długotrwała opieka i zasługa."

  To jest absolutna bzdura, bo ucisk i opieka przez całą historię cywilizacji szły łeb w łeb, włącznie z kolonializmem. Weźmy za przykład Mongołów: utworzyli imperium przemocą i okrucieństwem? Ano utworzyli. Ale czy poddani imperium mongolskiego, gdy już opadł kurz, mieli na co narzekać? Wręcz przeciwnie, imperium mongolskie zapewniało im dostatek i bezpieczeństwo. A zatem, czy byt poddannych imperium mongolskiego byłby bez imperium mongolskiego możliwy? No nie. Czy ci ludzie mieliby lepiej bez imperium mongolskiego? Prawdopodobnie nie.

  Nienawidzę kleru, jak pierwszy lepszy ateista, ale demagogia Hartmana jest mi również bardzo niemiła. Kościół nie jest czystym złem ani bezwzględnym okupantem!
 • 2018-07-30 04:51 | Aspiryna

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Zdecydowana wiekszosc dostojnikow koscielnych popiera PiSowska mafie i udaje, ze nie dostrzega lekcewazenia prawa oraz lamania polskiej Konstytucji... W sumie, kosciol katolicki NIGDY nie dbal o dobro kraju, a tylko i wylacznie o swoje wlasne interesy!
 • 2018-07-30 06:40 | Andrzej Falicz

  Lewica Hartmana byla najhojniejsza dla duchownych

  Paru sklerotykow chyba zapomnialo, ze najhojniejsza dla duchownych byla lewica Hartmana a jego lewicowy prezydent Kwasniewski malo sobie nog nie polamal biegnac na 20 lat...opozniony slub koscielny
 • 2018-07-31 19:04 | JanKalema

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Polski kościół rzymsko-katolicki kosztuje państwo polskie nie mniej niż 40 000 000 000 zł rocznie (40 mld). Czy czas jest dobry by ujawnić jego majątek i szerokie drogi jakimi pozyskuje swoje przychody?

  Ot, przykład: Ile kosztuje utrzymanie pałacu w Pelplinie gdzie mieszka sam jeden biskup (towarzystwa nie znosi), któremu synekurę załatwił wujek Dziwisz? (Mówią, że chodzi o "kuzynkę", kto wie, już nie taki młody)
 • 2018-07-31 20:33 | Alicja-Irena

  Re:Fundusz Kościelny plus. PiS jak zawsze hojny dla duchownych

  Mam do Kwaśniewskiego wielki żal, że podpisał konkordat. No i ta hipokryzja, ślub kościelny, żeby sie lepiej pokazać w oczach wyborców.
  A felietony Pana Hartmana czytam z prawdziwą przyjemnością, chociaż nie ze wszystkim i zawsze się zgadzam.