Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

(13)
Kilkuletni wzrost urodzeń to efekt strukturalny. Na dziecko zdecydowały się 38-latki, które wcześniej odraczały macierzyństwo – mówi dr Krzysztof Tymicki z SGH.
 • 2018-08-06 15:52 | g.lindenberg

  Dlaczego dziennikarz opowiada bzdury?

  ...a naukowiec przytakuje? Kraje skandynawskie maja problemy z liczba urodzen, Szwecja, Dania i Norwegia mają współczynnik dzietności ponizej 2.1, więcej niż Polska ale ponizej zastepowalnosci pokoleń. Współczynniki podnosi im mniejszosc muzulmanska, ktora ma znacznie wiecej dzieci niż rodowici mieszkancy.
 • 2018-08-07 00:29 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Od lat czekam, na rzetelne ogólnoświatowe dane demograficzne w rozbiciu na zamożność, pochodzenie społeczne i etniczne, rodzaj związku w którym wychowywane są dzieci, poziom edukacji. Coś jak Kapitał w XXI wieku - Thomas Pikettyego, tylko o demografii. Możliwe, że częściowo dane te są dostępne, ale póki się ich dokładnie nie opracuje, zawsze będziemy wiedzieć na stówkę, że za wzrost odpowiadają muzułmanie, blokersi i ogólne wszelkiej maści plebs. A ja wolałbym wiedzieć naprawdę jak to jest. W końcu ta grupa która utrzyma dostatecznie długo przewagę demograficzną, wytyczy kierunek rozwoju Świata. A to fascynujące zagadnienie.
 • 2018-08-08 06:56 | kaesjot

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Brakuje tylko obowiązkowych szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy
  Szczepionkę, którą zakazano stosować m.in. w Japonii i Danii wciśnięto nam. PO forsowało wprowadzenie jej jaklo obowiązkowej, przebąkiwano o objęciu nią także chłopców (!!!) . Stosowną ustawę nawet prezydent Duda podpisał ale na szczęście jednak rząd PIS się z tego wycofał. Ale samej szczepionki, której skuteczności nie dowiedziono za to zanotowano liczne powikłania, łącznie z przyspieszeniem menopauzy o 20 lat nie wycofano.
 • 2018-08-08 16:20 | kaesjot

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  2018-08-08 11:21 | satrustequi
  Jedynym ekonomistą, który miał odwagę powiedzieć prawdę o OFE jest prof. Leokadia Oręziak.
  Do pewnego czasu wpłynęło na ich konta ok. 280 mld. PLN. Fabryka VW wybudowana w tym czasie we Wrześni kosztowała ok. 3.3 mld PLN czyli za pieniądze OFE można byłoby wybudować ok. 90 takich fabryk - NASZYCH , POLSKICH, to to przecież z NASZYCH , przez nas zapracowanych pieniędzy,
  Widzisz gdzieś takie fabryki ?
  Co z tego, że będziesz miał na koncie pieniądze, skoro gospodarka nie zdoła wyprodukować tyle towaru, by zaspokoić potrzeby wszystkich.
 • 2018-08-08 17:57 | Aspiryna

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  "PS. I pomyśleć że gdyby nienowoczesny rząd Donalda Tuska potrafił zbierać VAT to także OFE do dziś by funkcjonowało tak jak było umówione, bo nie brakowałoby temu liderowi środków na bieżące wydatki budżetu państwa."

  Zapomnial pan tylko dodac, ze PiSowskiej mafii tez pieniedzy brakuje... wiec pozyczaja i dlug wciaz rosnie!
 • 2018-08-09 01:35 | Kavar

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  No i co z tego,ze spada dzietnosc?? Ta nieszczesna planeta jest przeludniona, ludzi na swiecie jest co najmniej o 6 miliardow za duzo. Polityke jednego dziecka nalezaloby obowiazkowo wprowadzic we wszystkich krajach swiata na przynajmniej kilka pokolen, by przywrocic zachwiana rownowage ekologiczna. Dziwie sie ciaglemu gledzeniu o 'katastrofie demograficznej'. A komu te dzieci sa potrzebne? ZUSowi? Na pewno nie pracodawcom, bo pracy w Polsce nie ma. Rodzenie dzieci w dzisiejszym swiecie to skazywanie ich na glod i poniewierke.
  Co zas do argumentow np, systemu emerytalnego, to przypomne,ze emerytury wymyslono 150 lat temu, rozpowszechnily sie sto lat temu, przy czym wiekszosc ludnosci swiata (np. Chinczycy) w ogole ich nie otrzymuje. Niestety, trzeba pogodzic sie z faktem,ze system emerytalny odchodzi do historii, wraz z innymi archaicznymi instytucjami spolecznymi. Bedziemy musieli pracowac do smierci albo samemu odkladac na starosc.
 • 2018-08-09 15:11 | azur

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Dłużej dołka niż kołka.
 • 2018-08-09 18:49 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Procesy wzrostu i załamania populacji są od dawna znane w przypadku licznych zwierząt. Każde stworzenie dąży do maksymalnego wypełnienia swojej niszy ekologicznej. Człowiek jako gatunek jest częścią przyrody, ma większe możliwości kształtowania środowiska i tyle. Sam szklany sufit jest jak był. Wyraźnie widać - choć dane są niekompletne, że w miejscach gdzie doszliśmy do maksymalnego pułapu, populacja już nie wzrasta. Może się nam wydawać, że to wybory indywidualne, ale ich suma jest jednoznaczna.
 • 2018-08-10 14:01 | 8o

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Cóż, zbieramy piękne owoce wmówienia społeczeństwu, że panaceum na wszelkie problemy jest wolny rynek, a przemyślana polityka społeczna nie jest potrzebna. Państwo, samorządy zwaliły na rodziny całość problemów związanych z opieką nad małymi czy większymi dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Ktoś decyduje się na dziecko to niech sobie radzi - nie ma miejsca w publicznym żłobku - to niech płaci 700 - 800 zł za prywatny/ a jak przypadkiem dziecko chore to już w ogole przechlapane/
  masz pecha i starsze pokolenie choruje to twój problem - znajdź opiekunkę/pielęgniarkę itd nie ważne że koszt zatrudnienia przewyższa rentę staruszka.
  Rynek pracy wbrew wszelkim twierdzeniom -wolna amerykanka -urlop wychowawczy macierzyńskim, opieka nad chorym dzieckiem /wszystko w granicach przysługujących prawem/ nawet u publicznego pracodawcy niesie ryzyko wypowiedzenia umowy o pracę.../a do dochodzenia swych praw w sądzie pracy trzeba mieć sporo czasu i pieniędzy/
  I potem wszyscy dziwią się, że mało dziec się rodzi....i
 • 2018-08-11 08:10 | Kavar

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  @Prowincjusz
  Slusznie, niestety w kregach dziennikarskich pokutuje XIX-wieczne myslenie: rodzic dzieci, by mial kto robic w fabrykach i walczyc na wojnach. Ciekaw jestem, ile dzieci ma ow dr Tymicki. Pewnie jedno albo wcale.
 • 2018-08-11 21:27 | Kavar

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  @satrustequi
  W Polsce nie potrzeba pracownikow. W Polsce potrzeba roboli, ktorzy beda robic 300 godzin miesiecznie za 2000 zeta. Tyle ze nie da sie ich znalezc nawet na Ukrainie,wiec nasi janusze biznesu szukaja ich juz w Bangladeszu.
 • 2018-08-13 19:28 | Prowincjusz

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Jak się zastanowić, to zachowania rasistowski i ksenofobiczne są formą obrony niższych warstw społecznych przed zajmowaniem ich niszy przez sprawniejszych przybyszy, konkurujących o te same zasoby. To darwinizm społeczny, ale jak widać chyba się sprawdza. Gdy okrzepną i zaczną być konkurencją dla warstw średnich dochodzi do strasznych rzeczy. Najskrajniejszą formą stał się antysemityzm w pierwszej połowie XX wieku. Elity potrzebują taniej siły roboczej w produkcji i usługach, ale nie w konsumpcji fruktów. Prawdziwe napięcia dopiero przed nami, małe tąpnięcie w ekonomii i milion sąsiadów z za Buga. Dobrze, że choć fizycznie są nie do odróżnienia, mieszkańcy Bangladeszu mieli by znacznie gorzej.
 • 2018-11-12 17:20 | prospector

  Re:Za 10 lat czeka nas prawdziwy dołek demograficzny. 500+ nie pomoże

  Dosyć trafnie .Im wyższy poziom życia tym mniej dzieci się rodzi.Na początku lat 80 poziom życia drastycznie spadł i urodziło się więcej dzieci.Tak samo dzieje się w w Afryce.I to jest reguła.Autor mówi tutaj o sensownej polityce społecznej ale nie w Polsce tylko w krajach skandynawskich.W Polsce upadliśmy na głowę i potrzebny jest porządny ozdrowieńczy kryzys.