Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

(10)
Komisja Europejska jest gotowa zająć się ponownie kwestią zmiany czasu i nie wyklucza nowelizacji dyrektywy w tej sprawie. O zdanie pyta teraz obywateli Wspólnoty.
 • 2018-08-13 12:57 | digitalhead

  Tylko czas zimowy!

  Bardzo się cieszę, że w końcu się o tym mówi naukowo. Zawsze czułam się dobrze, gdy czas zmieniał się na zimowy. To naturalny czas. Gdy słońce zachodzi o 21.30 wg. czasu letniego, to po prostu nienormalne.
 • 2018-08-13 13:05 | observer

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Należałoby przesunąć polskie zegary pół godziny do przodu - względem czasu europejskiego. Wtedy polskie pociagi międzynarodowe przestałyby się spóźniać.
 • 2018-08-13 15:44 | *1705*

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Szanowna Panie jestem pod wrazeniem. Ale co na to pani kolega po piorze Waclaw Radziwinowicz ktory podrygiwal ze smiech w 2011 gdy niejaki prezydent Miedwiediew wprowadzal to w Rosji.
  Chyba ze u pana redakrora byl to przejaw rusofobi .
  Cytuje fragmencik za Gazeta Wyborcza :

  «Miedwiediew walczy z czasem
  Wacław Radziwinowicz, Moskwa 2011-10-28, ostatnia aktualizacja 2011-
  10-27 16:03:30.0
  Od niedzieli przez najbliższe pół roku różnica czasu między Moskwą a Warszawą będzie nie dwu-, jak do tej pory, ale trzygodzinna. Rosję w czasie letnim zatrzymał prezydent Dmitrij Miedwiediew.
  Posłuchał narzekań dojarek skarżących się, że przesuwanie zegarków, a co za tym idzie, i pory porannych udojów, męczy krowy i zmniejsza wydajność z wymienia. Posłuchał też matek biadolących, że dzieci budzone o różnych godzinach stresują się, są zmęczone i wybite z rytmu codziennego życia. «

  O tych krowach to pani zerznela od redaktora Waclawa ?
 • 2018-08-13 16:33 | Prowincjusz

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  digitalhead

  A teraz będzie wschodzić o 3:15, już czuję się lepiej...
  Późny zachód słońca w czasie letnim jest według mnie największą zaletą zmiany czasu na letni. Każdy ma własne upodobania, ja jako człowiek przebywający bardzo dużo na zewnątrz jestem zwolennikiem zmiany czasu, osoby silnie uniezależnione od rytmu solarnego pewnie czują dyskomfort, dla nich ważniejszy jest rytm dobowy.
  Współcześnie przewagę mają żarówkowcy, i zgodnie z logiką demokracji trzeba będzie się przyzwyczaić.
 • 2018-08-13 18:23 | navi4

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  "Zmiana czasu prowadzi w skrajnych przypadkach do zawałów serca, udarów mózgu, do śmierci nawet."

  Zatem załogi samolotów i statków w żegludze oceanicznej, zmieniające czas dziesiątki razy w ciągu roku, powinny generalnie padać jak muchy. Zapewniam, że ciągle mamy się dobrze.
 • 2018-08-13 22:52 | Bank Komercyjny SA

  @digitalhead

  W kilku źródłach wyczytałem, iż tak zwany czas zimowy (Central European Time albo inaczej Greenwich Mean Time plus One Hour) jest uzasadniony ruchami słońca jedynie w odniesieniu do zachodnich krańców Polski (w jej współczesnych granicach). Zatem dla większości obszaru naszego kraju najstosowniejszy byłby chyba czas pośredni pomiędzy zimowym a letnim. No cóż, wszystkich ludzi się nie zadowoli. Polska być może nie jest terytorialnym olbrzymem ale i tak różnica czasu słonecznego pomiędzy Cedynią a Hrubieszowem sięga prawie 40 minut.

  Co jest nienormalnego w letnim słońcu zachodzącym o 21:30? W mieście Brest na zachodzie Francji w najdłuższym dniu roku zachodzi ono pięknie nad oceanem bliżej godziny 22:30 i wielu ludzi nie kryje swego zachwytu z tego powodu.

  Zauważmy, że w systemie dwóch zmian czasu w ciągu roku – to właśnie czas letni (dla większości Europy zbyt wczesny w stosunku do czasu "prawdziwego") obowiązuje dłużej: ok. 7 miesięcy w ciągu każdego roku. Przeciwko temu faktowi mało kto dotąd protestował. Coś chyba w tym jest.

  Summa summarum:
  Primo: Precz ze zmianami czasu!
  Secundo: Niech żyje czas zwany dotąd letnim – ale utrzymany na stałe.
 • 2018-08-14 11:47 | Lohkamp

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Nieśmiało zauważę, że przesuwanie czasu względem GMT odbywało się w Polsce jeszcze przed akcesją do UE a w krajach starej Unii także na długo przed wprowadzeniem odgórnej dyrektywy. Taki był trend, jak widać niezależny od politycznych opcji.
  Wytknięcie Skandynawom picia i porannego kaca jest brzydkie, bo to stereotyp, no i przyganiał kocioł garnkowi. W samej koncepcji zmiany czasu oczywiście nigdy nie chodziło o lokówki i czajniki do parzenia porannej kawy, tylko o głównie o oświetlenie - miliony mieszkań i domów, lamp ulicznych. W skali pojedynczego kraju czy Europy robią się z tego spore ilości energii, które oprócz oszczędności, dodatkowo przekładają się np. na emisję CO2, Oczywiście dyskomfort ludzi jest oczywisty, chociaż z tymi zawałami i depresjami nie przesadzałbym. Ale może faktycznie, zaburzenie komfortu zycia ludzi dwa razy w ciągu roku plus utrudnienia dla komunikacji i podróżnych ma wyższą wartość niż obniżenie zużycia energii o jakiś mikroskopijny ułamek procenta.

 • 2018-08-14 18:14 | Prowincjusz

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Bank Komercyjny SA

  Ogólnie się zgadzam, czas letni przez cały rok, ale oznacza to, że południe będzie o godzinie 13 a północ o 1. Może warto jednorazowo zmienić czas pracy wszystkich instytucji, i dostosować je do czasu naturalnego ?
 • 2018-08-14 18:15 | Aspiryna

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Tylko jedno zdanie - prosze utrzymac czas letni!
 • 2018-08-16 11:42 | jrcanonia

  Re:Wszystkie argumenty za zniesieniem zmiany czasu

  Wystarczy wybrać się do Londynu lub Moskwy, by znaleźć się w innej strefie czasowej.
  Czy któremuś turyście zaszkodzilo to na zdrowiu? Odwiedzający Japonię lub Australię winni padać jak muchy.