Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

(7)
Politycy spuścili z tonu, sojusznicy zrobili niespodziewany prezent. Po święcie wrócą jednak bolesne pytania: co dalej z modernizacją i nakładami na wojsko.
 • 2018-08-15 23:50 | woytek

  czy maszerujący sojusznicy maja świadomość ustawy nr 447

  Jak się zachowają maszerujący sojusznicy, kiedy w przyszłości dostaną rozkaz , że muszą na Polsce wymusić realizację ustawy nr 447 , która według obecnego prezydenta RP nie obowiązuje Polski , ale według sojuszniczego prezydenta ta ustawa Polskę obowiązuje.
  To jest pytanie do elit politycznych Polski. Czy polskie media postawią takie pytanie polskim elitom, czy będą dalej milczeć , a potem wezmą się do rozdawania polskiego majątku narodowego 75 lat po wojnie?
 • 2018-08-16 00:44 | jabol

  Re:Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

  Cały czas w mediach jest uparcie lansowana teza, że nie stać nas na F-35. W wersji F-35A jednostkowa cena jest już niewiele wyższa od najnowszych wersji F-16 E/F block 70. A możliwości F-35 jednak zdecydowanie wyższe. Stać nas było na F-16 15 lat temu? Przy odpowiedniej woli politycznej tak. Ale faktem jest, że być może pozyskanie tych maszyn będzie dla nas niezwykle dużym wyzwaniem intelektualnym i organizacyjnym. To konstrukcja daleko wybiegająca w przyszłość.

  4 dywizja wydaje się koniecznością. Dzięki wikileaks wiemy, że NATO-wski plan obrony Polski "Eagle Guardian" zakładał użycie do obrony naszego kraju 9 dywizji - czterej polskich i pięciu natowskich. Tylko skąd pozyskać ludzi? Wojsko jest kadrowo w lepszej sytuacji niż jednostki podległe MSW ale i tu problem kadrowy występuje. Reforma emerytalna służb mundurowych odcisnęła swoje negatywne piętno.

  Głównym problemem w PT-91 jest słaba stabilizacja armaty - w ruchu ten czołg ze strzelaniem radzi sobie słabo. Silnik kopci bo to jest jednostka będąca głęboką modernizacją silnika W-2 z czołgu T-34. Myśmy nigdy nie opanowali technologii budowy nowoczesnych diesli dużych mocy. Jak coś robiliśmy to na licencji. W czołgowych silnikach będących rozwinięciem konstrukcji W-2 (podobno wzorowanej na lotniczych silnikach BMW z lat 20/30tych) zwiększenie mocy nasi inżynierowie uzyskiwali poprzez prostą ingerencje w układ wtryskowy. Widziałem na hamowni w dawnych zakładach PZL-Wola (zaorali) testy silnika S-1000 stosowanych w najbardziej rozwiniętej wersji PT-91 Malay . Muzeum.

  Natomiast najważniejszy jest program Homar. Donbas pokazał jak ważna jest obecnie artyleria rakietowa na współczesnym, wschodnioeuropejskim polu walki. Pozyskanie tego typu systemu artyleryjskiego wg. rumuńskiego wariantu , czyli bez transferu technologii, uważam za niemal sabotaż a przynajmniej dowód na to, że ulegamy szantażowi. To jest program, który umożliwiłby nam uzyskanie samodzielności w programie rakietowym. Kluczowa sprawa. Oczywiście w wariancie transferu technologi. To co proponował np. Izrael ze swym Lynxem. No ale my wolimy być na kolanach przed Wujem Samem.
 • 2018-08-16 12:18 | AOlsztynski

  Re:Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

  "Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt"

  Czyżby lekka zawiść co do frekwencji :)
 • 2018-08-16 14:26 | kalder

  Re:Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

  Wzrost do 2,5%? Na kolejne samoloty dla VIP? Może teraz zacząć wydawać pieniądze z sensem? Zakup Homara bezpośrednio w USA to katastrofa - polecam artykuł w czasopiśmie Raport 08/2018. Świadczy o stanie PGZ do jakiego doprowadził PiS.


  Widzę, że nawet Polityka daje się wkręcać w pisowską propagandę
 • 2018-08-16 16:35 | Lohkamp

  Re:Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

  Inne kraje też nie wydają jakichś szczególnie dużych odsetków PKB na wojsko a nowoczesny sprzęt mają. Polskie PKB obecne to też nie jest to sprzed 20 lat i jest na w miarę przyzwoitym średnioeuropejskim poziomie. Więc kasa - na tle przynajmniej Europy - na pewno jest. I chyba problemem jest to na co ona się tak beznadziejnie rozłazi, na co ją wojsko marnuje a nie że ma być jej jeszcze więcej. Z liczebnością podobnie. Armia powinna mieć tylu ludzi ile potrzebnych jest do obsługi użytecznego bojowo sprzętu i do zaawansowanych technologicznie jednostek, w których podstawą są wysoko wyszkoleni żołnierze. Jeden profesjonalny "kiler" zrobi na polu walki więcej niż 30 nygusów z kałachami i ich jeszcze przeżyje. Już nie mówiąc o OT, to przecież jedynie żywe konserwy mięsa armatniego w razie wojny a w czasie pokoju - weekendowe towarzystwo biesiadno-zabawowe. Lepiej mieć mało, ale nowoczesnego sprzętu, który da nam szansę przewagi na polu walki. Rupieciami, soldateską z OT i sztabowcami dziesiątkowanymi przez kolejne czystki niczego nie wskóramy.
 • 2018-08-16 23:46 | Laclos

  Re:Polacy kochają defilady. Ponad 100 tys. osób podziwiało wojsko i jego sprzęt

  Podziwiano wojsko i jego sprzet....Czy husarię maszerująca na piechotę również? Jak można było dopuscic do takiego dziadostwa? Chyba w tym upadłym Janowie znalazłyby się ze dwie chabety?
 • 2018-08-17 05:49 | k1harper

  co za bzdury panstwo piszecie

  Polacy????????? caly swiat kocha defilady, glownie sie bierze dzieciaki, to kontakt na zywo z maszynami i wojskowoscia, to show jako kino, cyrk etc, smutne te artykuly w tej nowej POLITYCE