Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

(5)
Dlaczego prezydent Duda musiał przypominać elementarne zasady europejskiego prawa wyborczego? Gdzie byli eksperci prawni i europejscy obecnej władzy? Czemu nie interweniowali wcześniej, by przerwać zły proces legislacyjny w parlamencie?
 • 2018-08-16 16:49 | azur

  Re:Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

  Kaczyński sobie wykombinował, że veto Dudy będzie mu się bardziej opłacało.
 • 2018-08-16 17:29 | lubat

  Re:Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

  W polityce, podobnie jak w sporcie, liczy się ostateczny rezultat, a nie to, co było w trakcie gry. Nie ma więc powodu, by narzekać na "ustawkę" - jeśli była, a to wcale nie jest takie pewne. Ale takie różne gierki taktyczne prowadzi nie tylko PiS i nie tylko w Polsce się to robi. Na co dobitnym przykładem jest referendum brexitowe, które miało zupełnie inny cel, niż ten osiągnięty.
  Ciekawe, czy postawa PO okaże się nie/obłudna, bo przy całej podniosłej retoryce zawetowana ustawa służyłaby tej partii tak samo dobrze, jak PiS-owi. Jeśli by więc PO dopuściła do odrzucenia weta, to też by był przykład obłudy i hipokryzji.
 • 2018-08-16 17:37 | Tomasz Marczyk

  Re:Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

  „Słusznie i obłudnie?”
  Z przyczyn i zasadniczych i pragmatycznych wolałbym pozostać przy ocenie weta jako słusznego.
  Zasadniczych, bo i decyzja o zawetowaniu zmian w ordynacji i jej uzasadnienie nie budzi mojego sprzeciwu.
  Ponadto można sobie wyobrazić, że partia rządząca będzie próbowała zmienić ordynację wyborczą w kierunku jeszcze bardziej większościowej przed następnymi wyborami parlamentarnymi, co uważam za szkodliwe dla jakości polskiego życia politycznego.
  Nie sposób przewidzieć, jak wówczas zachowa się prezydent, tym niemniej obecne weto należy raczej postrzegać jako krok do takich ruchów zniechęcający.

  Z przyczyn pragmatycznych natomiast, ponieważ dla zapobieżenia wyborowi A. Dudy na drugą kadencją należy z entuzjazmem chwalić te jego decyzje, które są prawidłowe.
  Jest ich niewiele, ale tym bardziej bardziej wiarygodnie będzie brzmiała negatywna ocena jego decyzji szkodliwych.
  Krytykowanie wszystkich en bloc lub też szukanie drugiego, negatywnego dna w tych, do których sami byśmy go namawiali, może co najwyżej doprowadzić do utraty wiarygodności krytykujących.
 • 2018-08-16 23:01 | woytek

  Re:Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

  Zachowanie prezydenta budzi wątpliwości w wielu przypadkach. Prezydent zachowuje się jak "tranwestyta polityczny" opisany w artykule pani Pietkiewicz w aktualnym numerze Polityki Bywa , że przebiera się w kostium mocarstwowy , ale najczęściej występuje w kostiumie pokutnym kiedy wybiera się do prezesa , lub do mitologicznego Donalda za oceanem.
  To ostatnie veto jest teatrem dell arte granym dla przechodniów spacerujacych na trasię z ulicy Wiejskiej do Pałacu preydenckiego.
 • 2018-08-17 09:15 | Laclos

  Re:Weto prezydenta wobec ordynacji do PE budzi wątpliwości

  "Gdzie byli eksperci prawni i europejscy obecnej władzy?" "Eksperci" PiS-owscy sa na miejscu i robia to, co im się kaze, jeśli chcą zatrzymać posade, wiec złudzenia, ze ktokolwiek w tym obozie jest uczciwym człowiekiem, należy wreszcie odłożyć ad acta. A pan Duda zwany prezydentem dostał polecenie zawetowania ustawy, ponieważ m. in. niosła ze sobą niebezpieczeństwo zjednoczenia opozycji