Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Do symetrystów – prościej się już nie da

(17)
Łukasz Pawłowski z „Kultury Liberalnej” zarzucił mnie i prof. Władyce, że prezentujemy w naszych tekstach sprzeczne tezy po to, aby mieć zawsze rację.
 • 2018-08-17 16:24 | Krokiet

  Art.4

  Po co w Konstytucji jest Art.4, skoro sędziowie nie są kontrolowani w żaden sposób przez społeczeństwo? W takim układzie nie ma trójpodziału, tylko sędziowski szantaż. Po co Gersdorf robi cyrk, skoro podlega ustawie, która ją odwołala? To Prawo i Sprawiedliwość przywraca najwyższą władzę Narodowi, którą nie wybierani przez ten Naród sędziowie kwestionują. To PiS sprawił, że Konstytucja ma sens!
 • 2018-08-17 16:45 | slima11

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  A pytanie nie takie i ocena nie do końca trafna.A by powalczyć ze złem ,to wpierw należy postawić diagnoże ,co to za zło ,i do czego i komu służy/?Pytanie proste jak konstrukcja cepa .Po co Kaczyńskiemu łamanie Konstytucji?Jeżeli cele zbudowania nowej Polski i pisopwskiego człowieka ,można osiągnąć zgodnie z prawem.Bioologia gra rolę zasadniczą?Amok spowodowany zdobyciem władzy?Poukładanie zwojów mózgowych?Ale nawoływanie opozycji do zrozumienia ,że łamanie prawa to be,,to syzyfowa praca.bo kontrrewolucja wobec liberalizmu ,jest na dziś ,nie do zatrzymania.Przypominam sierpień..Pojechali do stolicy i ustalili ,że w województwie należy skończyć strajk..Fabryki dalej stały.Na pytanie ,dlaczego? odpowiedż ,bo czekamy aż nasi przyjadą i powiedzą nam w oczy ..Nie wierzymy w przekazy telefoniczne.Jak się suweren spotka w sklepie i zobaczy cenę chleba ,to uwierzy w SN..Bo kontrewolucja robiona na chybcika, kończy się głodem..
 • 2018-08-17 17:01 | slima11

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Dodam .Pytanie Czy mamy dziś kontrewolucję ,polegająca na łamaniu prawa przez rządzących ,jest pytaniem retorycznym.
 • 2018-08-17 17:01 | grzerysz

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Jak Balcerowicz j jego neoliberalni hunwejbini zaorywali nasz przemysł i instalowali w Polsce gospodarkę kompradorską i neokolonialną, ludzi mając przy tym za przysłowiowy nawóz historii i konie, których miliony wywalili z dnia na dzień na bruk, to „lewicowej” POLITYCE jakoś to zupełnie nie przeszkadzało. Również postępujący wtórny analfabetyzm, zapaść w kulturze, nauce i służbie zdrowia, czołowe wyższe uczelnie w dalekich setkach światowych rankingów oraz przebój eksportowy w postaci drewnianych trumien do samodzielnego montażu nie wzbudzały w Redakcji sprzeciwu.
 • 2018-08-17 17:40 | grzerysz

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  "Nadal uważamy, że należy przede wszystkim przekonywać Polaków do tego, jaką wagę ma trójpodział władzy, niezależny i nieusuwalny sędzia czy wolne media”.

  O POLITYCE można powiedzieć wszystko tylko nie to, że jest wolna, niezależna, obiektywna, rzetelna i uczciwa.
 • 2018-08-18 03:08 | wojtek_ab

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Nie wiem na czym polega lamanie konstytucji przez PIS. Konstytucja jest
  wewnetrznie sprzeczna wiec kazdy moze sobie wybrac tej jej fragmenty,
  ktore moga udowodnic swoja racje. I zarowno PIS jak i PO dokladnie to robia.
  Czas aby usunac niejasnosci z konstytucji, tak aby byla w niej wieksza
  przejrzystosc. Ale poki PIS i PO dra pasy taka zmiana nie jest mozliwa.
  A szkoda. Polska na tym bardzo traci.
 • 2018-08-18 11:45 | zxcvb

  Obłuda

  PiS - populistycznie obdarował lud 500+, wczesnymi emeryturami i obiecał prawie darmowe mieszkania. Skutek jest - wzięli władzę. Ich działanie było czysto populistyczne, rozdawnictwo na oślep, nierozwiązujące żadnych problemów społecznych. Dali, żeby wziąć.
  PO - dla przekonania niezdecydowanych, ma przygotować program społeczny, co ma im dać władzę, a wtedy oni przywrócą... Tylko kto im uwierzy, po tym co się wyprawiało w czasie transformacji. Kto będzie tak naiwny, żeby uwierzyć, że nagle nabrali empatii i rozumieją potrzeby społeczne, zauważają niesprawiedliwość postępującego rozwarstwienia społecznego.
  To ja jednak pozostanę symetrystą.
 • 2018-08-18 16:21 | ThomasZNiemiec

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Dobry tekst.

  @krokiet
  Sędziowie sa kontrolowani. Tak samo jak lekarzy, nauczycieli, profesorowie, oni maja robic to co prawo im mowi. Prawo jest napisane przez politykow ktorzy sa wybrani przez wyborcow.
 • 2018-08-18 17:32 | frugopij

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Przestań bredzić. Sędziowie działają w granicach obowiązującego prawa i nie ma powodu, by mieli być w jakiś inny niż merytoryczny sposób kontrolowani. Konstytucja jest ważniejsza niż łamiąca ją ustawa. PiS kilka razy brutalnie zgwałcił Konstytucję i sprawił, że obecny Trybunał Konstytucyjny jest nielegalny, nie mówiąc już o tym, że dzięki Wolfgangowej, jest zwyczajnie groteskowy...
 • 2018-08-18 17:34 | samba kukuleczka

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da


  W zasadzie wiadomym jest jak funkcjonuje demokracja liberalna. Konstytucja która jest głównym aktem normatywnym określającym prawa i wolności obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem praw i swobód mniejszości zamieszkujących terytorium obowiązywania danej ustawy zasadniczej.
  Konstytucja zakreśla również ramy w których może poruszać się ustawodawca. Ustawodawca może uchwalać dowolne ustawy oprócz takich które sprzeczną są z treścią konstytucją.
  Na straży zgodności treści ustaw z treścią Konstytucji czuwa Trybunał Konstytucyjny (albo Sąd Najwyższy jak ma to miejsce w USA).
  Czyli demokracja liberalna to pewien zestaw praw określony treścią demokratycznie uchwaloną konstytucją i nie podlegający weryfikacji i zmianie w trakcie tradycyjnych procedur demokratycznych (czyt. normalnemu procesowi politycznemu) jak również ten obszar praw i wolności który poddany jest demokratycznej debacie. Partia lub koalicja partii może w tym obszarze dokonywać zmian w zależności od głoszonego i realizowanego programu politycznego.
  W tym momencie odwołam się do osoby Wiktora Osiatyńskiego – wykładowcy uniwersytetów Harvardu, Stanford, Columbia – i tez zawartych w jego b. dobrej książce „Prawa człowieka i ich granice.”
  Otóż Wiktor Osiatyński dostrzega problem istniejący na granicy tych dwóch „światów”(Konstytucja i jej treść oraz demokratyczny proces polityczny).
  W sytuacji kiedy mamy do czynienia z omnipotentną konstytucją, tzn taką która w sposób bezdyskusyjny określa w swoich artykułach wszystko, właściwie demokracja parlamentarna sprowadza się do przystawiania pieczątek pod treścią obowiązującej konstytucji. Bieżące procesy polityczne staja się fikcją, bo nic nie leży gestii władzy ustawodawczej. Konstytucja załatwia właściwie każdy problem.
  Z drugiej strony oczywiście istnieje ryzyko, ze nastąpi przegięcie w drugą stronę. Konstytucja jest bo jest, ale właściwie wszystkie decyzje poddane są politycznemu procesowi. Oczywiście szczególne może być to groźne kiedy sprawujący władzę mają diametralnie inna filozofię rządzenia od tej obwarowanej treścią konstytucji.
  W tym miejscu aby nie wikłać się w szczegóły po prostu zacytuję fragment który przedstawi stanowisko Wiktora Osiatyńskiego w kwestii słabo definiowalnej rubieży gdzie po jednej stronie okopała się Konstytucja, a z drugiej stoją Ci którzy by sobie chcieli porządzić. Książka pisana kilka lat temu i zarzut o tendencyjność raczej upada. Zresztą Ci którzy znali Profesora wiedzą, że do stronników obecnej władzy wykonawczej nie należał:
  „Przyjmuje się, ze władza powinna być ograniczona prawem, a więc prawa powinny wyznaczać granice demokracji. W rzeczywistości powinno być odwrotnie: potrzeba umacniania demokracji powinna wyznaczać granice prawom konstytucyjnym. Prawa powinny chronić elementarne wartości i te dobra, bez których zagrożone są ludzkie bezpieczeństwo i godność. Nie powinny jednak wykraczać poza to, ingerując w obszary, które lepiej zostawić demokratycznej debacie i kompromisom. Krótko mówiąc, w demokracji prawa konstytucyjne nie powinny zubażać politycznej debaty”

 • 2018-08-18 17:49 | Mr NO

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Wystarczy posłuchać pana kolegi z redakcji Żakowskiego i jego fascynacji trockistowskimi leninistami z Razem, aby zrozumieć, na czym polega dramat takich ludzi jak Pan czy ja, którzy chcą posłać PiS w daleki kosmos. Otóż ten gang żoliborskiego niedojdy jest przez ludzi "lewicowych" mniej znienawidzony niż prorynkowa PO. Oni nawet wolą PiS, bo PiS "daje za friko", a PO nie. Można im tłumaczyć, wyjaśniać - to nic nie da.
 • 2018-08-19 06:00 | grzerysz

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  W czterdziestomilionowym kraju należącym do UE i NATO prawie nikt już nie czyta książek, ambitne przedstawienia w Teatrze Narodowym w Warszawie ogląda łącznie (z przyjezdnymi oczywiście) niewiele ponad 3000 osób (takie statystyki podaje dyrektor teatru Jan Englert), wybitne filmy, zwycięzcy festiwali filmowych w Cannes czy Wenecji, mogą liczyć w Polsce na najwyżej kilkutysięczną (w porywach kilkunastotysięczną) widownię. Nie ukazuje się u nas żaden dziennik ani tygodnik, który poziomem byłby choćby odrobinę zbliżony do czołówki zachodniej. Ba, ten już zupełnie kiepskawy poziom prasy nawet tzw. opiniotwórczej ciągle idzie w dół aby przyciągnąć uwagę jak najszerszego kręgu czytelników gdyż sprzedaż ogółem (wydania papierowe i elektroniczne) i czytelnictwo dramatycznie spada. Poziom uczelni wyższych, szczególnie tych prywatnych, jest u nas z reguły rozpaczliwie niski. Takie to smutne dziedzictwo (o biedzie a nawet nędzy szerokich rzesz społeczeństwa oraz wielomilionowej emigracji juz nawet nie wspominam) pozostawiło po sobie ćwierćwiecze neoliberalizmu. To jest wielki problem - jak w tych warunkach wyrwać się ze „specjalizacji” w przetwórstwie drewna i skóry oraz montażu obcego sprzętu AGD i nie pozostać na zawsze na przemysłowych, naukowych, intelektualnych, edukacyjnych i kulturalnych neokolonialnych peryferiach Europy z gospodarką kompradorską, w jakie to warunki wprowadzili nas Balcerowicz & Spółka i ich liczni i gorliwi akolici?
 • 2018-08-19 10:03 | azur

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  Posła Kaczyńskiego na forum publicznym nie ma już od wiosny, nie jest znany jego stan zdrowia. Tymczasem w PiS-ie zapadają sprzeczne decyzje, tak jak w przypadku zakupu starych fregat z Australii. I tak, prezydent Duda zafundował sobie i osobom towarzyszącym luksusową wycieczkę na antypody za pieniądze podatników, z której nic nie wynika.
 • 2018-08-19 22:53 | mały fizyk

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  grzerysz to bardzo szczesliwy facet. Bo wystarczy mu znalezc winnych zeby jego swiat byl znowu w porzadku ;-) Po co sie meczyc nad rozwiazaniami?
 • 2018-08-20 04:47 | Andrzej Falicz

  " liberalna demokracja" "wolność " i nowomowa

  Problemem jest, że te wszystkie wyswiechtane hasła o liberalnej demokracji,...wolności czy niezawisłości sędziów to wirtualna nie istniejącą rzeczywistość. W realu..
  i ludzie to widzą, III RP to państwo układów, kolesiów. sędziów na telefon.
  Państwo z tektury.
  Raj dla wybranych cwaniaków itd. A ta święta..
  konstytucja to również bękart okroglostolowego szachrajstwa byłych cwaniaków z nowymi urzadzajacych się na gruzach upadajacego imperium sowietów ...

  I dlatego trzeba to zmienić i BRAWO PiS!""
 • 2018-08-20 09:37 | mały fizyk

  Re:Do symetrystów – prościej się już nie da

  @2018-08-20 04:47 | Andrzej Falicz

  Poprawilem literowke i teraz wszystko gra ;-)

  "i ludzie to widzą, IV RP (PiSu) to państwo układów, kolesiów. sędziów na telefon.
  Państwo (i wojsko) z tektury. Raj dla wybranych cwaniaków itd."
 • 2018-08-20 10:02 | J.E. Baka

  Ryk PiS-owskich trolli

  Felieton jak zwykle wywołał ryk PiS-owskich trolli, którzy - a jakże - odgrzewają wałkowaną od lat kwestię transformacji i Leszka Balcerowicza. Zgodnie z przyjętą przez intelygenta z Żoliborza narracją Balcerowicz oraz Tusk są winni całemu polskiemu złu. Ten pierwszy w latach 90. Ten drugi później.