Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cztery filary niewiary. Jak Polacy mają zaufać państwu i oszczędzać w PPK?

(9)
Żeby zachęcić do oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych, rząd dołoży nam w ciągu 10 lat od 35 do 40 mld zł. Ale mimo to do kolejnej formy odkładania na starość są ogromne zastrzeżenia. Największe to brak zaufania do państwa.
  • 2018-08-29 21:13 | wojtek_ab

dobre inwestycje

sa podstawa godnego zycia na starosc. To prawda, ze zlodzieje z PO-PSL
    ukradlo pieniadze z OFZ i obawa, ze to sie moze powtorzyc jest sluszna.
    Ale jesli prawda jest, ze panstwo bedzie subsydiowac oszczednosci oraz
    pracodawca bedzie tez dodawal, to chyba warto oszczedzac. A przynajmniej
    juz inwestowac w jakies solidne firmy na gieldzie.
  • 2018-08-30 01:17 | a.bratkowski

Re:Cztery filary niewiary. Jak Polacy mają zaufać państwu i oszczędzać w PPK?

Jak dotychczas ZUS pobierał minimalne prowizje, dawał bardzo przyzwoitą stopę zwrotu z oszczędności w I filarze i nigdy nie zdarzyło się, by nie wypłacił należnych emerytów. Dlatego nie rozumiem czemu Autorka straciła zaufanie do I filaru. Nowy system oszczędzania na dodatkowe emerytury jest zwykłym oszustwem. Obiecuje się dopłaty państwa do oszczędności, nie wspominając, że na te dopłaty odbierze się pieniądze (w postaci podatków) od tych samych ludzi, którym się te dopłaty daje. Polska giełda jest za mała, by sensownie zaabsorbować tak wielkie środki. Jest oczywiste, że w całym tym pomyśle chodzi o przejecie przez państwo kontroli nad jak największą liczba spółek giełdowych. Wystarczy kontrola nad firmami zarządzającymi - co w obecnych warunkach politycznych i przy nadawaniu przez państwo uprawnień do zarządzania nowymi funduszami emerytalnymi jest więcej niż łatwe. Zapewnienie, że będą to pieniądze prywatne nic nie znaczy, skoro nie można nimi będzie dysponować. A ustawą można odebrać także pieniądze prywatne - chyba, że Autorka uważa, że nadal chroni nas konstytucyjna zasada praw nabytych!
  • 2018-08-30 08:22 | AOlsztynski

"Ale mimo to do kolejnej formy odkładania na starość są ogromne zastrzeżenia. Największe to brak zaufania do państwa"

Słusznie, 30 lat a szczególnie lata 2007-2015 wybitnie pracowały na ten rezultat!
  • 2018-08-30 08:33 | J.E. Baka

Podpisuję się obiema rękami. Po bezustannym gmeraniu przez kolejne rządy w emeryturach nikomu z przyszłych emerytów nie jest lepiej. Lepiej jest tylko funduszom i bankom, które na tych programach skorzystały. Do tego politycy, którzy eksperymentowali i eksperymentują na naszych emeryturach nie ponoszą za to ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Zarówno Jacek Rostowski, jak i Mateusz Morawiecki nie są dla mnie tutaj wiarygodni. To ludzie, którzy świetnie dbają o swoje własne interesy i pieniądze.
  • 2018-08-30 09:21 | mławicz

Zgadzam się, kwestia braku zaufania do państwa jest fundamentalna. Zainteresowanych projektem nowego systemu emerytalnego polecam dostępne w prasie i internecie opinie prof. Leokadii Oręziak z Katedry Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Jej wypowiedzi uczą krytycznego spojrzenia na sprawę.
  • 2018-08-30 17:56 | krebs06

Trafnie i w punkt.
    Państwo zawsze oszukiwało. Teraz politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za decyzje, ich emerytura zawsze będzie zapewniona.
    W obecnej sytuacji demograficznej ZUS się załamie za 10-15 lat, co wtedy ? Wszystkim wypłacą emerytury minimalne. Praktyka działania tego państwa pokazuje, że praw nabytych - jeśli trzeba, po prostu się nie respektuje. A powód ? zawsze się znajdzie, niezależnie od tego jaka to pragnąca dobra narodu partia będzie przy władzy. Tak uczy życie w tym kraju
  • 2018-08-30 18:02 | krebs06

ale panegiryk, gratulacje

Wiarygodność p. Morawieckiego można oceniać na podstawie jego wypowiedzi, nie ma chyba w polskiej polityce osoby bardziej zakłamanej, i mówiącej z wielkim przekonaniem zupełne bzdury.
    Życzę 30.000 emerytury z PPK no i oczywiście jazdy elektrycznym samochodem, jednym z miliona
  • 2018-08-30 18:37 | Aspiryna

Ukradlo? Wredne klamstwo! Te pieniadze nie zniknely... Dlaczego wiec pan "wojtek-ab" klamie? Dlaczego??
  • 2018-08-30 19:42 | kaesjot

Około 40 lat temu "zainwestowałem w papiery wartościowe" zwane "bony premiowe PKO" pół mojej miesięcznej pensji z gwarancją , że jak nie padnie na nie żadna wygrana premia to po 1991 roku zostaną wykupione po wartości nominalnej. Po 30 latach wpadły mi w ręce i z ciekawości poszedłem z nimi do PKO BP.
    Pani w okienku zaoferowała mi za nie równowartość mojego wynagrodzenia za 20 SEKUND mojej pracy ( zarabiałem ok dwóch średnich krajowych )
    Jestem też posiadaczem akcji SA w której pracowałem - spółka już nie istnieje a akcjami mogę się podetrzeć.
    Teściowie namówili mnie na polisy posagowe PZU dla dzieci - po osiągnięciu wieku dojrzałego miały otrzymać równowartość moich rocznych zarobków. Doszło do tego, że płaciłem raty roczne bo opłata za przekaz pocztowy kosztowała więcej niż sama składka.
    Wykupiłem w CU ( obecnie Aviva ) ubezpieczenie na życie z funduszem emerytalnym - po 8 latach regularnego opłacania składek zrezygnowałem - tzw "wartość odstąpienia" czyli kwota, którą mi wypłacono była niższa od sumy wpłaconych składek a miały być jeszcze "procenty zysku" .
    Do pewnego czasu do OFE wpłynęło ok.280 mld PLN - za te pieniądze można byłoby pobudować 90 fabryk takich, jaką VW wybudował we Wrześni. Wskaże mi ktoś co za te pieniądze wybudowano by zwiększyć potencjał naszej gospodarki ?
    Inwestycja "na starość" to inwestycja w kolejne pokolenie i potencjał gospodarczy by ci pracujący mogli wytworzyć tyle, by starczyło na godne życie ich samych, ich dzieci oraz ich rodziców - emerytów.
    Alternatywą jest Narayama dla seniorów, którzy już nie mają zdrowia i sił by na siebie zapracować.