Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

(18)
Australia ujawniła skalę pedofilii w tamtejszym Kościele. Władze zażądały od biskupów pełnej współpracy, w tym ujawnienia informacji pozyskanych w trakcie spowiedzi. To kwestia ciekawa z filozoficznego punktu widzenia.
 • 2018-09-02 10:31 | Prowincjusz

  Ważność spowiedzi i inne problemy

  Problem jest bardziej złożony. Według katechizmu spowiedź jest ważna gdy spełni się pięć warunków. Skupię się na jednym oto cytat

  "ZADOŚĆUCZYNIENIE

  Polega ono na naprawieniu wyrządzonych przez nas szkód, czyli próbie odbudowania stanu wcześniejszego, zanim popełniony został grzech. Jest to w pierwszej kolejności wypełnienie zadanej przez duszpasterza pokuty, a następnie wyrównanie szkody materialnej i duchowej"

  Zgodnie z tym warunkiem skradziony rower trzeba oddać lub za niego zapłacić. Ale w przypadku zbrodni jedynym realnym zadośćuczynieniem jest oddanie się w ręce władz.
  Choć u Jaume Cabré w powieści „Wyznaję” widziałem inną dość skuteczną myślę w oczach Boga ścieżkę. Ale to tylko dygresja.

  Bez spełnienia tego warunku spowiedź jest nieważna grzechy są nieodpuszczone.

  Kapłan katolicki ma obowiązek spowiadać się. Jeśli zataja grzechy spowiedź jest nieważna, jeśli spowiada się z zbrodni powinien sam zgłosić się do świeckich organów wymierzania sprawiedliwości.

  Uspakajam wszystkich obawiających się czy msze lub sakramenty odprawiane przez takiego kapłana są ważne. Są. Ale ksiądz jest winien grzechu świętokradztwa.

  Bycie ofiarą napaści seksualnych oczywiście grzechem nie jest i jako takie nie wymaga spowiedzi.
  Pozostają przypadki w których spowiednik dowiaduje się od pokrzywdzonych o tożsamość krzywdziciela.
  Zakładam, że chodzi im o udzielenie pomocy. Zwracają się nie o rozgrzeszenie a o pomoc.
  Taka prośba nie jest spowiedzią i jako taka nie wymaga tajemnicy spowiedzi.

  Dialektyka.
 • 2018-09-02 10:39 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Profesor to ma zdrowie.
  A sny profesorze?
  Wiem, że to może z mojej strony zabrzmi jak ciekawość wścibskiej baby, ale w kontekście często przywoływanej w tekstach na łamach Polityki pedofilii zastanawiam się co jest treścią snów profesora filozofii?
  Przecież nie Kant spacerujący po Królewcu.
 • 2018-09-02 12:06 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  A propos pedofilii, KK i spowiedzi.
  Twierdzę, że jest to ewidentna dyskryminacja katolików, albo... niezasłużony handicap dla przedstawicieli innych Kościołów, wyznań, czy wręcz religii.
  Why?
  Moim zdaniem zjawisko pedofilii powinno być badane weryfikowalnym i jednakowym dla wszystkich podejrzanych podmiotów instrumentarium badawczym.
  Dobrze, w przypadku katolików ciała jurydyczne odwołają się do instytucji spowiedzi.
  Nie możemy jednak wykluczyć - zjawisko pedofilii zatacza coraz szersze kręg i- że wśród podejrzanych mogą być prawosławni, przedstawiciele kościołów mariawickich, wyznawcy judaizmu, czczący Allaha, czy nawet protestanci.
  Że nie wspomnę o ludach Czarnego Lądu i obiektach ich sakralnego kultu.
  I nie jest tajemnicą, że spowiedź jest patentem rzymskich katolików.
  Profesor dobrze zapewne wie co to jest dyskryminacja i powinien mimo wszystko coś zaproponować jako odpowiednik katolickiej spowiedzi dla tych uduchowionych powyżej ,aby te prokuratorskie działania nie były narażone na zarzut stygmatyzmu przedstawicieli jednego z Kościołów. W tym przypadku katolików.
 • 2018-09-02 13:16 | observer

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Ksiądz nie ma prawa zmazać winy i wyznaczyć kilka zdrowasiek jako karę za pedofilię. Pozbawienie wolnosci i separacja od dzieci jest jedyna odpowiednia karą. Trzeba obedrzeć z estymy i samozadowolenia te "sługi boga" - a często szatana.
 • 2018-09-02 14:07 | Vera

  Bardzo piękny i cenny tekst

  Problem tylko, czy jest to kolejna efemeryda i za tydzień wszyscy o tym zapomną bo znowu ktoś wpadł pod pociąg albo zaburzona matka nie zadbała o niemowlę.

  Niestety, blog ateistów w Polityce zamienił się w klikę towarzystwa wzajemnej adoracji pod wodzą skrzywdzonego w seminarium. To żadna przyjemność narażać się tam na bluzgi przy każdej próbie posiadania innego zdania niż sfora (zobacz choćby urągające logice reakcje na dość wredny komentarz "Gekko").
  Dlatego przydałoby się stworzenie wreszcie forum dyskusji NAD Kościołem bez mylenia tego z ideologią religijną czy antyreligijną wszelkiej maści. Dobrze by było gdyby takie teksty były pod ręką jeszcze i za pół roku. I jeśli komuś przyszłoby do głowy coś ciekawego, powinien i za rok mieś możliwość skomentowania bez narażania się na ośmieszanie się opóźnieniem w rozwoju.
  Nawet najlepsze artykuły od przypadku do przypadku takiej systematyki nie zastąpią.
 • 2018-09-02 14:33 | slima11

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  A po co jest spowiedź do ucha?DO RZądzenia!!!.Dziś czy jest potrzebna .W teokracji jak najbardziej.Pytanie retoryczne panie profesorze.Dalej będziemy żyli w ciemnogrodzie.
 • 2018-09-02 16:08 | dlotiw

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  @samba kukułeczka
  Bolesny temat trzeba drążyć aż naprawdę zaboli, bowiem są w kościele pedofilno katolickim rachunki krzywd i modlitwy "białej watykańskiej papugi " ich też nie przekreślą !
  Homocatholicusy wszystkich krajów łączcie się!
 • 2018-09-02 23:41 | waldi-14

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Tak, w Australii może dojść do złamania wolności religijnej (złamanie tajemnicy spowiedzi jest de facto wymuszeniem jej zniesienia) przez liberalne państwo. Będzie to znaczyło tylko tyle, że państwo liberalne stało się paskudna dyktaturą, które łamie podstawowe wolności obywatelskie. Zejdzie na pozycje komunistycznej dyktatury. Czy jest to możliwe? Tak, to jest możliwe i to w niedalekiej przyszłości.
 • 2018-09-03 10:41 | zulu1

  --- Cult -> Sect -> Religion ---

  .

  Oczywiście w kk doktrynie dochodzi jeszcze
  absolutnie genialny wynalazek GRZECHU
  PIERWORODNEGO, gilt, gilt, gilt, chrztu noworodków
  i parę innych cymesów, spowiedź, odpuszczenie
  grzechów for a fee, wcale nie tak dawno temu
  można sobie było odpust od grzechu past/future
  nabyć w transakcji wymiany, sakiewka-odpust.

  Numer pt. życie po śmierci i jego obietnica
  za oczywiście sporą opłatą jest pomysłem
  geniusza za który dziś ten tęgi myślant
  dostał by Nobla jak nic, and so far no even
  a single complain from dissatisfied customer!

  Te chłopaki zbudowały franchising business
  w którym nabijanie w butelkę feeble-minded,
  retarded, weak, dumb, poor i żerowanie na
  łatwowiernych wprowadzono na wyżyny nie
  spotykane w inny sektach, w oparach kadzideł
  i muzyki organowej.
  .
  Hallelujah!
  .

  ~
 • 2018-09-03 12:59 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Fragment zaczerpnięty z Newsweeka:
  "W ciągu ledwie 24 godzin od pojawienia się w mediach społecznościowych hasztagu #MeToo na samym Facebooku pojawiło się aż 12 milionów postów dotyczących molestowania seksualnego. Wpisy to pokłosie skandalu, który w ostatnich dniach wstrząsnął Hollywood. Okazało się, że słynny producent Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował aktorki i swoje podwładne.'

  Co na ten temat mądrego powie prof. Hartman?
  Prawdopodobnie nic.
  Bo czyż można to w jakiś sposób polityczny zdyskontować.
  No chyba, że profesor zdecyduje się na kandydowanie na przewodniczącego ONZ-u.
 • 2018-09-03 14:21 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Zastanawiam, się nieraz przy okazji wiadomego wątku
  jak marna mus być kondycja demokracji w krajach anglosaskich - ale nie tylko w tym kręgu kulturowym - że za główne wyzwanie przed którym stoi aktualnie kręgi preparujące największe zagrożenie przed Układem Słonecznym jest zjawisko pedofilii w KK.
  Przecież w tej całej rozdmuchanej bani chodzi o wszystko tylko nie dobro, czy godność dziecka.
  Można tłumaczyć zjawisko faktem, że wszystkie te kraje to kraje protestanckie i katolicyzm jest po prostu konkurentem w rynkowej religijnej grze ( religijni to zawsze jakaś grupa docelowa biznesowych planów), ale dlaczego w Polsce, i dlaczego maczają w tym palce inteligentni ludzie.
  Jeżeli Redaktor Szostkiewicz swój tekst tytułuje "Nie wszyscy księża to pedofile" to jedyna analogia która w tym momencie przychodzi do głowy to ponadczasowa "Żydokomuna". Tylko że jej miejsce coraz bardziej zajmuje "księżopedofilia".
 • 2018-09-03 17:29 | Prowincjusz

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  samba
  Czas spojrzeć sobie w oczy. Jeśli potwierdzi się 7% udział przestępców w grupie kapłanów kościoła katolickiego w Australii , będzie to formacja z gorszą statystyką niż Waffen-SS.
  Taki stan wymaga bardzo głębokiej reformy, bezwzględnie koniecznej. Już.

  slima11
  Spowiedź jest anonimowa i penitent ma prawo w każdej chwil odstąpić od spowiedzi. Ma też prawo wybrać odpowiadającego mu spowiednika.

  Kościół katolicki nakłada na wyznawców obowiązek przystąpienia do pokuty przynajmniej raz w roku. Kropka.

  Pedofilia jest zbrodnią niezmiernie odrażającą. Jeśli dopuści się jej anonimowy X, zaraz słychać głosy o izolacji, surowej karze, sterylizacji a nawet przywróceniu kary śmierci.

  Jeśli jednak okaże się nim duchowny, lub na przykład wybitny reżyser, zaraz się okazuje, że istnieją liczne czynniki łagodzące wydźwięk takiego czynu. Elity chronią i tłumaczą maluczkim. Oczywiście inne elity w przypadku pierwszym i drugim.
  Hipokryzja, aż zęby bolą.
 • 2018-09-03 17:53 | zulu1

  --- Cult -> Sect -> Religion ---

  .

  Skalą czasu of interest to the individual is an
  average life span of the human being, say 80y,
  skala czasu w której operuje kk jest "ciutek"
  dłuższa.

  Tzw "spowiedź" jest jedną z ważniejszych
  sznurków którym mapet master pociąga
  kontrolując owieczki/baranki, dobrowolne
  się jego zrzeczenie nie wchodzi w grę.

  kk system kontroli, uzależnienia i wyzysku
  ta kryminalna sekta dopracowywała przez
  dwa milenia, jest on systemem doskonałym
  i skończonym

  They may agree to small tweaks here or there,
  may take centuries to implement them,
  secrecy of the confession is not on such
  a list.
  .
  ~
 • 2018-09-03 19:06 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  I żeby była jasność.
  Byli komuniści narodowości żydowskiej.
  Byli, są i prawdopodobnie będą księża o orientacji pedofilskiej.
 • 2018-09-03 21:06 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  @Prowincjusz piszesz:
  "...będzie to formacja z gorszą statystyką niż Waffen-SS..."

  Specjalnie dla Ciebie dramat w II aktach
  Akt I
  Londyn. Rok 1928
  Mąż - lat 63
  Żona - lat 13

  Mąż - Żono kocham cię, pomimo tak dużej różnicy wieku
  Żona - Mężu, jesteś dla mnie wszystkim, nawet jeżeli jesteś dużo starszy ode mnie

  Akt II.
  Londyn. Rok 1930
  Mąż - lat 65
  Żona - lat 15

  Mąż - Więc nie kochasz już mnie?
  Żona - Nie, albowiem jesteś gorszy niż Waffen - SS.

  Kurtyna.
 • 2018-09-04 08:49 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Na pierwszej stronie ( tej zachęcającej do zajrzenia na tę stronę właściwą) widnieje tekst o następującej treści:

  „Australia stawia pytania. Czy księdza zwolnić z tajemnicy spowiedzi?”

  Tekst właściwy Profesor napoczyna frazą taką oto:

  „Australia ujawniła skalę pedofilii w tamtejszym Kościele. Władze zażądały od biskupów pełnej współpracy, w tym ujawnienia informacji pozyskanych w trakcie spowiedzi. To kwestia ciekawa z filozoficznego punktu widzenia.”

  Oczywiście ciekawa, ale jest jednak pewna różnica między „stawianiem pytań”, a „żądaniem” i na moje wyczucie ten delikatny dysonans w warstwie napięcia interpersonalnego samego komunikatu marnie wróży na przyszłość filozoficznemu aspektowi problemu.

 • 2018-09-04 15:18 | Prowincjusz

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  Waffen-SS zostało sformowane w maju 1940.

  Dzięki za sztukę, czuję się naprawdę doceniony. Ale nic nie rozumiem.
  Chodzi oto że żona miała zdolności profetyczne ? Czy że przejrzała na oczy jak Nastazja Filipowna Baraszkowa.
 • 2018-09-06 18:03 | samba kukuleczka

  Re:Czy księdza można zwolnić z tajemnicy spowiedzi?

  @Prowincjuszz
  No dobrze zabawię się w teatralnego recenzenta.
  1928 zawarcia legalnego małżenstwa przez dwoje kochających się ludzi (prawdopodobnie)
  1929 zmiana prawa które do tej pory dopuszczało małżeństwa 63-latkq z 13-latką
  1930 wskutek zmiany prawa mąż staje się pedofilem których zbrodnie porównałeś do zbrodni Waffen - SS.

  Przedstawienie zakończyły brawa na stojąco i kurtyna podnoszona 65 razy.