Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie niepodległości

(3)
Przywódca autonomii katalońskiej Quim Torra wezwał premiera Sancheza, aby zgodził się na ponowne referendum „bez gróźb, bez przemocy, bez strachu, bez brudnej wojny”.
 • 2018-09-05 13:33 | Bank Komercyjny SA

  Autonomia vs Niepodległość

  Zajawka artykułu na stronie głównej: "Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie autonomii".
  Nadtytuł ponad samym artykułem: "Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie niepodległości".
  Litości! Tych dwóch spraw nie można mylić.

  Termin AUTONOMIA z samej swej definicji oznacza owszem, znaczący poziom swobód bądź niezależności. Lecz zawsze w ramach jakiegoś większego organizmu. Znaczący zakres autonomii to Katalonia już posiada od około czterech dekad.
  Wielu nacjonalistów z Barcelony jednak - obecny poziom częściowej tylko niezależności od Madrytu nie zadowala. Oni chcieliby czegoś więcej. Ostatnie referendum - dotyczyło właśnie prawa Katalonii do ogłoszenia niepodległości.
  Nawiasem mówiąc, referendum zostało rozpisane w sposób gwałcący zarówno Konstytucję Hiszpanii jak i status autonomiczny Katalonii. Obecny stan prawny zostawia jakąś tam furtkę - prawda, że niemal niemożliwą do otwarcia - nawet dla oderwania się jakiejś części państwa... O ile zgodzą się na to pozostałe hiszpańskie wspólnoty autonomiczne. Z drugiej strony, parlament kataloński miał prawo przegłosować tak ważne referendum jedynie większością konstytucyjną 2/3. A tymczasem przegłosowano je większością zwykłą.
 • 2018-09-05 16:17 | Jacek, NH

  Re:Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie niepodległości

  Co na to Unia Europejska? Ano, nic. Dziwne?
 • 2018-12-11 10:55 | oakpark

  Re:Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie niepodległości

  Katalończycy SĄ NARODEM, po katalońsku mówi więcej ludzi, niż jest ich w całej Pribałtyce. Jest to naród o bardzo starej kulturze, literaturze, Są nastawieni nacjonalistycznie, ale Kastylijczycy ewidentnie wyzyskują Katalonię - nie ma ucisku kulturowego ale jest ucisk podatkowy... sprawy zaszły już za daleko, aby te dwa narody mogły żyć razem w pokoju... dużo lepszy jest cywilizowany rozwód... nietrudno usłyszeć jak madrilenos jadą po Katalończykach per cochinos polacos...czyli per polskie świnie..."polacos" to w żargonie hiszpańskiej ulicy właśnie - Katalończycy, tak samo jak Polacy w normalnym słowniku. Tam też były powstania co pokolenie... segadors, baretinas... wolność Katalonii to za chwilę rewolta w Walencji, na Balearach... Hiszpania tego nie wytrzyma finansowo - to nie jest żaden wzgląd na Konstytucję tylko zwyczajny kolonializm - i lepsze rozwiązanie polityczne, niż wariant rozwiązania przemocą... choć Katalończycy stopniowo zdelegitymizują i Hiszpanię i Unię Europejską... która nie widziała jak Guardia Civil pałowała cywilów idących głosować w demokratycznym referendum...

  Katalończycy oddziałują ponadto na południową Francję - Okcytanię ... to jest ten sam język, ciut inaczej zapisywany... Midi ma całkiem inne trakty kulturowe, niż madamiselas parisiencas... Kastylijczycy przegrywają z Katalończykami wojnę kulturową... jak ktoś mówi zbyt poprawnie po hiszpańsku i go wezmą za Hiszpana w Barcelonie to mu nawet w sklepie chleba nie sprzedadzą...

  Ew. wojna w Katalonii to może być dla Hiszpanii coś jak Wietnam dla USA...

  Czy Polakom w Polsce - wystarczyłaby autonomia?