Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rosja testuje przygotowanie do wojny

(27)
Jeśli jakiś kraj organizuje ćwiczenia obejmujące pół swego terytorium i jedną trzecią aktywnych wojsk, to cel może być tylko jeden – przygotowanie do wojny.
 • 2018-09-14 12:27 | zxcvb

  Jaka akcja, taka reakcja

  Amerykanie judząc Saakaszfilego do ataku na Ostię, przekonywali go, że Rosja ma zardzewiałe czołgi i nie da rady interweniować. Po części mieli racją.
  Osaczanie Rosji przez NATO wszędzie gdzie tylko dało się wleźć, wymusiło na Rosji "odrdzewienie" armii. Mamy co chcieliśmy. Jastrzębie z NATO i rusofobia w Polsce mają pole do popisu.
 • 2018-09-14 12:36 | krebs06

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Wydumany tekst. Naprawdę nie wiem poco Rosji wojna. Wbrew pozorom nie ma ona w niej żadnych szans. ZSRR nie był może w stanie taka wojnę wygrać, ale i to wątpliwe.
  A już zupełnie nie wiem poco jej Polska.
 • 2018-09-14 13:39 | lubat

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Tyle spekulacji, a sprawa jest dosyć oczywista: Rosja z pomocą Chin i Mongolii próbuje dopiero teraz przećwiczyć warianty obrony przed agresją Korei Północnej. Amerykanie wraz z NATO podjęli kroki obronne przeciw temu podstępnemu agresorowi już kilka lat temu, instalując w Polsce i Rumunii tarcze antyrakietowe. Czas był więc najwyższy, by takżei Rosja i Chiny zatroszczyły się o swoje bezpieczeństwo. Są przecież bliżej zagrożenia:)
 • 2018-09-14 13:43 | turpin

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Obawiam się, że Redaktor -w skądinąd (jak zwykle) znakomitym tekście - popełnił jednak dość poważny błąd. Nie on jeden, rzekłbym wręcz, że jest to błąd nader powszechny.

  Owóż postrzega on Putina jako Geniusza Zła, przemyślnie i konsekwentnie realizującego strategię odbudowy mocarstwowej pozycji Carstwa Moskiewskiego. Zakłada on racjonalność działań Władimira Władimirowicza. Czy mówiąc inaczej - uważa, że Władimirowi Władimirowiczowi `o coś chodzi`.

  Tymczasem to prosty durak (vide sprawa Skirpala, a zwłaszcza niedawne występy `turystów` - jak ktoś miał wątpliwości co do IQ Putina to je chyba wreszcie stracił). To co Putin robi, przypomina ruchy Browna. Reaguje doraźnie, chaotycznie, irracjonalnie i zwykle paranoidalnie (w czynniku paranoi zawiera się jedyna umiarkowana przewidywalność tego, co może wyciąć sąsiadom lub swoim). I w takim właśnie zachowaniu dyktatora nie ma niczego nadzwyczajnego - historia zna pełno podobnych przykładów.

  Nasz umysł - zwłaszcza w zetknięciu z chaosem - uporczywie jednak poszukuje celowości i związków przyczynowo-skutkowych. A głupota - jako naczelny motyw sprawczy historii - ciągle nie doczekała się uznania.
 • 2018-09-14 14:16 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  satrustequi

  Jak już to teraz, bo później Mali i koledzy zamkną granice dla ubogich uchodźców z Europy. Przypomnę, że cały ruchomy majątek pójdzie dla przemytników a reszta na rower. O nieruchomościach, kontach, obligacjach i emeryturach będzie można tylko poopowiadać wnukom.
  Ichni minister pewnie zgodnie z tradycją będzie zarzucał nam roznoszenie zarazek, a biali mężczyźni będą słusznie oskarżani o gwałty na czarnych kobietach. No i ci straszni terroryści z Europy. No po prostu straszna dzicz.
 • 2018-09-14 15:58 | izakan

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Stawiam $$$ przeciwko orzechom, że wojnę wywoła prędzej rąbnięty Trump, niż będący raczej przy zdrowych zmysłach Putin.
 • 2018-09-14 16:59 | lubat

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  @turpin
  Jeśli sprawa Skripala ma świadczyć o tym, że Putin "to prosty durak", to można tylko stwierdzić, że musisz być bardzo wdzięcznym obiektem polskich reklamodawców. Muszę to tak określić, bo grzeczność nie pozwala mi powtórzyć wobec Ciebie Twojej opinii o Putinie.
 • 2018-09-14 17:05 | observer

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Po aneksji Krymu, przyjdzie pora na Łotwę, Litwę i Estonię. NATO pogrozi, napnie muskuły i ............. ogłosi sankcje.
 • 2018-09-14 17:17 | Tanaka

  Panie redaktorze: to jest tekst teologiczny. czyli taki w którym dowolna fantazja sie mieści i staje sie faktem wiary.

  cyt: nr 1: " Kiedy stojąc na tle tych mas wojska i sprzętu, Putin zapewnia, że Rosja jest krajem miłującym pokój i wobec nikogo nie ma agresywnych planów, ciarki przechodzą po plecach, a na twarzy może pojawić się zgryźliwy uśmiech". cyt nr 2: "Dla porównania: mniej więcej takiej wielkości siły zostały użyte w 2003 r. do inwazji na Irak." * * * * * dobrze, że Pan wspomina o jednym i drugim. Mniej dobrze, że pomija Pan fundamentalny fakt: tych sił użytych do inwazji, a ściślej tej - napaści wojennej na Irak, dokonał Zachód, nie Rosja. Pod fałszywym pretekstem i nie dla powodów o których oficjalnie mówiono. Zachód, NATO i Polska wśród owej koalicji napastników. Skutki tej wywołanej przez nas wojny świat odczuwa do dziś i jeszcze długo bedzie odczuwał: to ta wojna (wespół z drugą, rozwalającą Afganistan) stworzyła ISIS i mnóstwo innych zabójczych problemów. Rosja niczego takiego nie zrobiła. Ani też tymi silami użytymi w manewrach, co to są "porównywalne" nikogo nie napada i nie napadnie. Ale to Rosję ma Pan za jakieś nadzwyczajnie agresywne państwo i to Rosję pomawia Pan o "przygotowanie do wojny". Posiadanie sił zbrojnych i wykonywanie manewrów wojskowych, prowadzenie gier wojennych, budowa instalacji wojskowych, ze swojej istoty, wszędzie w każdym kraju jest - dosłownie - przygotowaniem do wojny. Siły zbrojne nieprzygtowane do wojny to absurd wewnątrz absurdu jakim jest tworzenie wojska i toczenie wojen. a poza tym - to defraudacja publicznych pieniędzy. Ale nie takie znaczenie pojęcia Pan tu wkłada w głowę Putina i Rosjan, a zupełnie inne: szykowanie się do ataku wojennego na - właśnie - kogo? Pytałem o to Pana wielokrotnie, pytałem też o jasną, poważną i rzetelną odpowiedź na pytanie dosyć skromne wobec Pana globalnych tez: z jakiego powodu Rosja miałaby napaśc na Polskę, co w Polsce znalezc takiego, czego nie ma, jakie korzyści odnieśc z wojny, które by przewyższyły koszty. Po raz kolejny prosze o odpowiedz. Jej brak, oraz namiar rojeń motywowanych złymi powodami nadaje sie do co najmniej takiej reakcji, jaką Pan sam stosuje: "zgryźliwego uśmiechu" - z pańskich, tego rodzaju, produkcji
 • 2018-09-14 19:07 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  krebs06

  Słuszne pytanie dlaczego ?

  Ale wiemy z historii, że nawet tak wielkie konflikty jak pierwsza wojna światowa nie miała racjonalnych podstaw, ba była wbrew interesom wszystkich uczestniczących w nich stron.

  Niestety takie wariactwo się zdarza.
 • 2018-09-14 20:21 | Aspiryna

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Wbrew temu co napisal niejaki "turpin" (poziom ataku prawie jak u jednego redaktora rusofoba z Gazety Wyborczej!) uwazam, ze Putin zachowuje sie w dosyc racjonalny sposob - z jednej strony dbajac o swoja pozycje w Rosji, z drugiej zas strony broniac sie przeciw ciaglemu podgryzaniu Rosji przez NATO...
 • 2018-09-14 20:31 | jrcanonia

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Rosji może się opłacić tylko zagarnięcie obszarów o ludności rosyjskojęzycznej, jak część Łotwy i wschód Ukrainy.
  Zagarnięcie innych obszarów przyniosłoby tylko kłopoty.
  Po awanturze w Donbasie musi zastanowić się nad opłacalnością aneksji.
 • 2018-09-14 22:20 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Za takimi postaciami jak panowie Kaczyński, Orban czy Putin ciągnie się opinia wytrawnych graczy. Za cienki jestem by to ocenić. Duraki czy geniusze nie wiem. Ale kierunek w który pchają swoje plemiona zdecydowanie mi się nie podoba. Gdyby pan Putin myślał w kategoriach opłacalności omijał by Gruzję, Krym, Donbas czy Syrię szerokim łukiem. Ale geniusze czy duraki myślą zupełnie innymi kategoriami.
 • 2018-09-14 23:40 | Klopfer

  "Przywieźli wyngiel! Wyngiel! Wyngiel je we wiosce!-Wojna będzie …"

  Nie chce mi się wprost wierzyć, że są tutaj "komentatorzy", którzy pochylają się nad czymś tak żałosnym jak tekst pana Świerczyńskiego!?
  Przeraża mnie fakt, że w 2018 roku, w POLITYCE(!) trafiam na teksty, które stylem i poziomem intelektualnym NIE DORóWNUJĄ wypocinom z "Żołnierza Wolności" z przełomu lat 70/80 ubiegłego wieku!

  PS
  Panie Świerczyński, zdaniem "Rzecznik rządu Japonii ofertę Putina zawarcia traktatu do końca roku odrzucił, ...", udowadnia Pan po raz kolejny, iż nie ma pojęcia o czym pisze!
 • 2018-09-15 04:36 | maciekplacek

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Po co pulkownik NKWD ma 'Flote Baltycka i Czarnomorska'... Po co?
  Zeby nie wiem jak patrzec na mape, obie floty sa bezuzyteczne, samozatapialne.
  Na Baltyku sa zakorkowane przez Ciesniny Dunskie (l.mn.), na Morzu Czarnym przez Dardanelle, a nawet jakby sie znalazly na Morzu Srodziemnym to tez sa do 'odstrzalu' - Gibraltar. Obie 'floty' okazaly sie tylko materialem filmowej fikcji i legendy bolszewizmu. That's about it. Sily ladowe. Eee... Bez arsenalu nuklearnego, smiech na sali.

  Gienieral Tanaka ma niekonczace sie klopoty z poprawna polszczyzna, chyba to nerwy. Ale zawsze rozrywkowy i tak:
  - 'Ale to Rosję ma Pan za jakieś nadzwyczajnie agresywne państwo.. - '
  Rosja, Rosja bolszewicka, Rosja putinowska to 'agresywne panstwo'? No cos takiego! Bezczelne, bezpodstawne kalumnie.
  Moze by tak zapytac Wegrow, Czechow, moze by tak zajrzec na liste plac NKWD?
  Kogo tam nie ma poczawszy od wojny domowej w Hiszpanii. Jest rzeznik Castro, cala Pld. Ameryka, niemal cala Afryka, Indonezja, Korea, Wietnam i ten z Afganistanu, jak mu tak Pol Babraka Zza Krzaka, etc.
  Po co Rosja mialaby napadac na Polske? Po co napadli w 1920 r.? Czy tylko po to zeby baty oberwac? A na mala Finlandie? Dlaczego siedzieli tu tak dlugo nieproszeni, pogardzani, nie tylko w Polsce?
  Niemcy zeby sie was pozbyc musieli dac wam kopiejki abyscie wybudowali krasnoarmiejcom domy w tym waszym jeszcze wtedy sojuzu. Taka potega, co za brak godnosci i dumy narodowej.
  Co za pytania gienieral Tanaka, macie odwage zabrac glos? I don't think so. Wy nie taki gieroj, o nie!
 • 2018-09-15 07:03 | Marian.W.O

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  @ Tanak
  @lubat,

  Panow wysilek jest godny podziwu, niemniej sadze, ze na nic sie nie zda. Kiedys istnialo pojecie "betonu" w odniesieniu do postaw - niewiele sie zmienilo w tym wzgledzie poza nazwiskami.

  @ satrustequi

  "chyba tylko w Afryce będzie w miarę spokojnie"

  Za pozno Szanowny Panie. Niestety, dzieki dzialaniom krajow milujacych demokracje, dzieki krzewieniu tego "najlepszego ze zlych systemow" przy pmocy wojska, bomb i zbrojnyych interwencji fala zagrozenia i ekstremizmu rozlwa sie powoli w kierunku poludniowym. Nie tak dawno doniesiono o skroceniu o glowe 10(?) osob w polnocnym Mozambiku. Niebardzo wiadomo kto za tym stoi ale tak sie skladac moze, ze sa to dzielni "umiarkowani rebelianci", ktorych tak dzielnie wspieraja czolowe demokracje np. w Syrii czy swego czasu w Libii.

  @ Autor,

  Zycze Panu kolejnych " rewelacyjnych" przemyslen. Swiat bylby nudny bez nich.

 • 2018-09-15 10:37 | turpin

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  >>uwazam, ze Putin zachowuje sie w dosyc racjonalny sposob <<

  Gdyby 'zachowywał się w dość racjonalny sposób' (nie mówiąc już o zachowaniu całkiem racjonalnym), dzisiejsza Rosja - ze swoim potencjałem - wyglądałaby jak Kanada, a przeciętni Rosjanie żyli jak Kanadyjczycy.
 • 2018-09-15 14:49 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Panie admirale Placku słyszał pan o pojęciu w ulubionej przez pana mowie Dickensa Fleet in being - po polsku nieoficjalnie flota w istnieniu. Po to.

  A ponadto mając agresywne zamiary zarówno na kierunku północnym jak i południowym kiedyś trzeba będzie opanować Zelandię i Bosfor. A do tego flota może się przydać.

  Wszystkie państwa imperialne prowadzą agresywną politykę. Również metodami siłowymi. A panu Putinowi ciągle wydaje się, że rządzi supermocarstwem a nie regionalną potęgą militarną z problemami gospodarczymi.

  Mimo pańskiej złej opinii o Związku Radzieckim, obawiam się, że zarówno pana jak i mnie nie było by na świecie, gdyby Armia Czerwona nie pokonała Trzeciej Rzeszy, a ta ich dyktatura okazała się podatna na pozytywne zmiany i dalece mniej krwiożercza niż podobne nowotwory prawicowe.
  Mimo słabości obecnej Rosji nie chciałbym przekonać się o niej na własnej skórze.
 • 2018-09-15 18:16 | Jacek, NH

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  "Pozdrawiam" piszących na forum, pracowników konsulatów i ambasady Rosji w Polsce oraz pożytecznych idiotów oraz agentów wpływów z Polski
 • 2018-09-16 12:46 | Vera

  Powtarzam pytanie Tanaki

  Autor:
  Jeszcze raz powtarzam i w pełni stoję za pytaniem Tanaki:
  Proszę o odpowiedź "z jakiego powodu Rosja miałaby napaśc na Polskę, co w Polsce znalezc takiego, czego nie ma, jakie korzyści odnieśc z wojny, które by przewyższyły koszty?"
  Ze swej strony dodam jeszcze: Dlaczego do dzisiaj Pan Autor nie przedstawił ani nie porównał strategii obronnych Rosji i najnowszej, ze stycznia, strategii USA. Tej, która mówi, że armia USA jest przedłużeniem, innymi środkami, polityki światowych interesów USA, i istnieje żeby wymuszać na reszcie świata posłuszeństwo przy realizowaniu tych interesów. Armia USA to najemnicy z niższych warstw społecznych, którzy w ten sposób chcą uzyskać korzyści (obywatelstwo, studia) i nie pytają jakimi środkami. A kim są żołnierze Rosyjscy? Czy tacy sami? Lepsi? Gorsi?

  PS. Do innych. Tylko wspólna akcja wszystkich otwartych może zmusić kogoś do zajęcia stanowiska. Wtrącanie swoich groszaków na zasadzie, "ja wiem lepiej" czy "tak, ale" i wiecznego przy tym krytykanctwa do niczego na dłuższą metę nie prowadzi.
 • 2018-09-17 23:00 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  W Rosji agresywną politykę pana Putina popiera 70% społeczeństwa, upadek mocarstwowej pozycji Związku Radzieckiego był traumą dla jej obywateli, za którą obwiniają podobnie jak za swoje problemy ekonomiczne kraje zachodnie. Polska jest widziana w kategorii zdrajcy by nie powiedzieć ladacznicy.
  Podobne resentymenty stały się fundamentem działań Trzeciej Rzeszy.
  Zdrowy rozsądek każe spać spokojnie, nic nie może się stać. Ale za całość Ukrainy gwarantowały największe państwa NATO i proszę co mamy.

  Niestety jest się czego bać.
 • 2018-09-18 00:01 | turpin

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  >>A kim są żołnierze Rosyjscy? Czy tacy sami? Lepsi? Gorsi? <<

  Przymiotniki w języku polskim powinny być pisane z małej litery.
  Sporo w polszczyźnie pisane jest z dużej, ale przymiotniki akurat nie.
  Taki drobiazg. Uczą tego w Polsce w szkole, u Was mogło ulec przeoczeniu.
 • 2018-09-18 04:49 | maciekplacek

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Dzien 17 wrzesnia A.D. 1939, i oto minela kolejna rocznica 'wyzwalania' Rz.P.
  - 'Mimo pańskiej złej opinii o Związku Radzieckim, obawiam się, że zarówno pana jak i mnie nie było by na świecie, gdyby Armia Czerwona nie pokonała Trzeciej Rzeszy, ...' -
  No i prosze, jest kolejny historyk na miare Tanaki, wiec A.Cz. pokonala III Rzesze, jak to sie mowi, 'single-handed'...
  Ciekaw jestem jak daleko ta armia by zaszla bez m.in.; 40 milionow par butow z USA, bez 400,000 jeepow, ciezarowek, 12tys. samolotow, 12tys. czolgow i wozow opancerzonych, 2 tys. lokomotyw, 10 tys. wagonow, radary, radia...
  No i ta oslawiona 'tuszonka' z Ohio, Nebraska, Montana, maka, cukier, etc. niemal 4.5 miliona ton. I to tylko z USA.
  GB dolozyla sie nie mniej. Do tego te dwa drugie fronty (Wlochy i Francja), to ponad 1.3 miliona Niemcow.
  A mogliby byc na froncie wschodnim, i teatr wojenny wygladalby inaczej.
  Smiem twierdzic Prowincjuszu, ze bez milionow ton ropy jakie Hitler otrzymal od Stalina, jego czolgi moze by nie dojechalyby pod Dunkierke, Luftwaffe by parkowalo a nie latalo i bombardowalo, bez milionow ton zboza Wehrmacht, SS, Gestapo byloby glodne (no moze nie oni, ale Hans i Helga), a bez tysiecy ton metali rzadkich nie powstawalaby w takich ilosciach swietna stal niemiecka do prod. czolgow, U-bootow. Zatem Prowincjuszu, zabierz sie za historie, poczytaj o niemieckich bazach na terenie Rosji bolszewickiej, o wspolnych manewrach, moze dojdziesz do wniosku, ze bez Lenina, Stalina moze by wogole WWII nie wybuchla. A te 'krwiozercze nowotwory prawicowe' ...Ten niemiecki nie dorosl do krwiozerczosci bolszewizmu, maoizmu, polpotyzmu, castroizmu, itp., itd.
  Carska 'fleet in being' spoczela na dnie po klesce w Tsushima Straits w dn. 27–28 maja 1905 r. Jedna z najbardziej kompromitujacych klesk w historii. Ciekawe czy 'fleet in being' pulkownika Czeka, czeka podobny los.
  Prosze sobie darowac 'nieoficjalne' tlumaczenia czegokolwiek.
 • 2018-09-18 12:43 | andrzejowy

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Korea Północna, Izrael, Stany Zjednoczone. Nie widzę tu znacznie większej różnicy w przygotowaniu do wojny aniżeli w przypadku Rosji.
 • 2018-09-18 19:12 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Odchodzimy od tematu, ale skoro trzeba
  Zamiast przepisywać hasło Lend-Lease Act z Wikipedii wystarczyło podlinkować, zresztą u nas na prowincji też doszły o tym jakieś słuch.
  Wuj Sam umie liczyć znacznie lepiej niż Matuszka Rosija, buty wyszły taniej.
  A ponadto nigdy nie twierdziłem, że Związek Radziecki "własnoręcznie - tak to się mówi, pokonał nazistowskie Niemcy.

  Jest zjawiskiem nadzwyczajnym prowadzenie działań militarnych przez Trzecią Rzeszę po 22 czerwcu 1941 roku. No chyba, że sugeruje pan, że pan Stalin mimo działań wojennych dalej dostarczał paliwa, zboża, bawełnę, mangan czy chrom. Bo że wspólnie prowadzili manewry ( jedni byli czerwoni a drudzy czarni ) na skalę niespotykaną dotychczas w świecie pełna zgoda.
  Póki co obowiązuje wykładnia, przynajmniej u nas na prowincji, że za rozpoczęcie i co za tym idzie straty podczas Drugiej Wojny Światowej odpowiada Trzecia Rzesza.
  Azjatyckie dyktatury mieniące się komunistycznymi a będące de facto feudalnymi antyutopiami mogą oczywiście iść na konto zbrodni komunistycznych, ale w tym przypadku raczej chodziło mi o wasali ZSSR w Europie.

  Wyciąganie Cuszimy jako podparcie argumentu o braku wartości obecnej rosyjskiej floty Bałtyckiej i Czarnomorskiej, przypomina dyskusje scholastyczne na paryskiej Sorbonie przynajmniej w/g Rabelais'go.

  Z pojęcia floty szachującej nic pan nie zrozumiał.
  Cieszy tylko jeden anglicyzm , nie licząc cytatów .

  Podsumowując zanim podówczas tylko generał Eisenhower wyzwolił by Polskę, Hans i Helga zjedli by kotlety z Polaków, odziali by się w skóry z Polaków i myli by się mydłem z Polaków. Bo Żyd nie doczekałby ani jeden.
 • 2018-09-21 04:42 | maciekplacek

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Biedny Prowincjuszu, to ty nie wiedziales, ze dzieki Leninowi i Stalinowi Niemcy mieli bazy Luftwaffe na terenie Rosji bolszewickiej, ze Guderian (tak ten sam) na ich terenie trenowal co pozniej poznano jako 'blitzkrieg'?
  Tak, tak, to wladcy na Kremlu udostepnili Niemcom swoje tereny, bowiem Traktat Wersalski Niemcom to zabranial.
  Dorzucili do tego surowce, coe do zjedzenia wzamian za niemieckie 'know how'.
  I to wszystko na dlugo przed podpisaniem Ribbentrop-Molotov Pact.
  Nawet w dniu 22/06/41 transporty cystern z ropa sznurowaly do Rzeszy ku zdziwieniu obecnych.
  Carska 'fleet in being' stala sie jej pierwszym symbolem na dnie, pozniej dolaczyla do niej Regia Marina.
  But of course I didn't get the meaning of 'fleet in being' nicely translated by you as a 'szachujacej'.
  A moze raczej warcabujacej.
  Wszystko to jest w Encyclopedia Britannica. Kup se, wiele sie z niej dowiesz i czytaj mnie czesciej, zawsze jest cos ci nieznanego. Do przeczytania: 'Hitler's War'- by David Irving. Ksiazka, ale jest w formie PDF dostepna online free. Jez. angielski wymagany.
  'The Treaty of Brest-Litovsk 1918' - jest po polsku
  'The Treaty of Rapallo 1922' - jest po polsku,
  'Treaty of Berlin (German-Soviet Neutrality and Nonaggression Pact) 1926' - tez.
  Learn to read, read to learn.
 • 2018-09-22 13:44 | Prowincjusz

  Re:Rosja testuje przygotowanie do wojny

  Bogaty @maciekplacek

  Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku współpraca Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy również militarna z ZSSR jest ulubionym tematem podręczników do historii dla szkół średnich. Żadna prawda objawiana spływająca na prostaczków.
  Biorąc pod uwagę kwalifikacje moralne obu dyktatur powinni być najlepszymi przyjaciółmi od serca, tylko, że oni nie mieli serc (metaforycznie).
  "Wojna Hitlera" dostępna jest w tłumaczeniu Bartłomieja Zborskiego, niestety tylko w bibliotekach lub z drugiej ręki.
  "cystern z ropa sznurowaly" - proszę o wyjaśnienie, chyba że chodzi o szusowały to zrozumiałem.

  Nie ja jestem autorem tłumaczeń flota w istnieniu czy flota szachująca. Pojawiają się w polskiej literaturze dotyczącej zmagań na morzu.

  Stwierdzam zwiększenie liczby i długości anglicyzmów, w tym pomówień, a to niedobrze...