Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ile zarabiają księża?

(6)
System wynagradzania duchownych oparty na „co łaska” powoduje frustrację księży, rywalizację o lepsze parafie i pogoń za pieniądzem.
 • 2018-09-20 02:08 | JanKalema

  Polski Kościół

  Pierwsza w nocy to nienajlepsza pora by mówić o finansach, zwłaszcza Kościoła Rzymsko-katolickiego w Polsce. Powiedzmy jednak jasno - okupanta. To Kościół rządzi Polską jak rządził od tysiąca blisko lat. Nawet utrata niepodległości wynikająca w niemałym stopniu z jego polityki mu nie zaszkodziła. Krótka chwila na czasy "Komuny" tylko Kościół wzmocniła.
  Może mylę się, jestem w końcu inżynierem a nie historykiem, jednak nigdy chyba Kościół w historii Polski nie był tak pazerny, żądny władzy i bezbożny i głupi. Szarlataneria, kołtuństwo, oszustwa, wszelakiej maści odchylenia seksualne i władza, dużo władzy, jej pełnia - katodyktatura. Kościół przygotowywał się doń latami, przywrócił do życia trupy narodowców, wszechpolaków, zhołdował kiboli i dał im swą ochronę. Wierne bojówki to zawsze dobra rzecz. Zbudował agenturę, Opus Dei, sodalicje, Radio Maryja, telewizja Trwam, szkoła Rydzyka kształcenia katopolitruków (jak świetnie teraz łżą w TVPiS). Aha, był też jakiś Jezus Chrystus ale zapodział się gdzieś, już go nie ma.
  Tak, tak, Tadeusz Mazowiecki był wiernym członkiem Opus Dei, Kościół wiele mu zawdzięcza, choćby likwidacja akt bezpieki dotycząca księży, religia w szkołach ... . Potem było coraz gorzej. Święty Jan Paweł II pobłogosławił bossa agentury - o. Rydzyka i kanapową partyjkę PiS przekształconą z PC - mistrza przekrętów, kantów, machlojek. Do swego celu budowy państwa kościelnego z Polski nie wybrał partii chadeckiej jaką była PO, wolał złodziei, pewnie są na nich niezłe "kwity".
  Stałą metodą rządów Kościoła to ukrywanie się za pachołkami, takimi jak PiS. To oni są w razie czego winni, "trochę" wyszarpią dla siebie ale to pewni ludzie, wierni chrześcijanie, ileż "dobrych zmian" zrobią dla Boga i Kościoła.
  No tak, a co z finansami Kościoła. Można jak autor artykułu dzióbać po kawałeczku, pomartwić się nad losem księży w bida-parafiach, ba, może i który nadal jest wierzący. Nic mnie to nie wzrusza.
  Popatrzmy globalnie, (pisałem szczegółowo jakiś czas temu), Kościół otrzymuje określone usługi, nie płaci podatków, jest jedynym w Polsce właścicielem potężnych nieruchomości. "Ktoś" płaci za utrzymanie kościołów (wyłudzenia VAT), budowę nowych, utrzymuje księży, zakonników, zakonnice, klasztory, seminaria, wyższe uczelnie, propagandę, limuzyny, pałace, organistów, świątynie opaczności ... . "Ktoś" płaci. Jeśli wierni fundują 700 mln (aż tyle?) to resztę pokrywa ... BUDŻET
  Kościół nie zarabia, jego roczne wydatki mieszczą się w przedziale 40 - 80 miliardów złotych, może więcej. Jak by nie było, to blisko tego co USA wydaje na Loty kosmiczne NASA. Oni mają niesamowity postęp technologiczny , my - niedługo miniemy średniowiecze i wrócimy do niewolnictwa (Przecież Bóg tak chciał). Amen.
 • 2018-09-20 10:56 | andrzejowy

  Re:Ile zarabiają księża?

  Przecież to jest solidna podstawa + co łaska więc łączna miesięczna pensja może być całkiem pokaźna.
 • 2018-09-21 22:39 | JanKalema

  Re:Ile zarabiają księża?

  Czytam artykuł kolejny raz. Sprawia wrażenie jakby był to niezdarny zlepek fragmentów różnych tekstów. Moje oburzenie wzbudza jednak nie potencjalny poliplagiatyzm co podanie przez autorkę ewidentnego kłamstwa, cytuję:.

  "Finansowanie Kościoła w Polsce to w 80 proc. dobrowolne ofiary. Rocznie ponad 700 mln zł. "

  Choćby, opierając się tylko na komentowanym artykule, Państwo płaci:
  - 350 mln na katechetów (faktycznie bodaj czterokrotnie więcej)
  - 21 mln, ordynariat wojskowy
  - 4 mln Świątynia O.., itd, itd. dużo duzo itd.
  Już dodając tylko 700+350+21+4 = 1075 mln. Uwzględniając tylko to "wkład własny spada do 65%. A gdzie cała reszta?
  Przejmując, że ze składek Kościół pozyskuje aż 700 mln. a jego minimalne wydatki - 40 mld. to Kościół finansowany jest przez Państwo w 98 - 99 % !
 • 2018-09-22 01:21 | maadzik3

  Re:Ile zarabiają księża?

  Może 1,500 - 2,500 zł. nie brzmi rewelacyjnie, ale jeżeli pomyślimy, że nie ma w tym czynszu czy raty kredytu, nie ma wieczystego użytkowania, nie ma często kosztów utrzymania pokrywanych przez parafię/ kurię i jest to dochód na osobę (a nie np. na rodzica i dziecko w układzie 2+2) to wcale nie jest źle. Ludzie mający rodziny, kredyt lub najem itd. musieliby mieć ok. 2 razy większy dochód żeby pozwolić sobie na podobną stopę życiową a to już nie jest źle...
 • 2018-09-25 21:54 | Aspiryna

  Re:Ile zarabiają księża?

  Dlaczego, np. w USA parafia moze zaproponowac ksiedzu stale wynagrodzenie (i zrobic to w sposob otwarty i jawny dla wszystkich czlonkow kosciola), a w Polsce wciaz to "ciemna strefa"?
 • 2018-10-12 23:19 | konstancjap

  Re:Ile zarabiają księża?

  to samo, czyli opodatkowanie wierzących, deklarujących przynależnośc do któregoś z kościołów obowiązuje w Niemczech, Kościół dostaje pieniądze od podatników, rozlicza sie corocznie także z innych pieniędzy otrzymanych od włądz (np. na konserwacje zabytków) i ...ten niedościgniony wzór nie do przeniesiania na polski grunt kościelny i państwowy.
  O nie ! Od Niemców nie będziemy brali przykładów! Wdrażamy swoje, nasze polskie, narodowe. Co łaska od wiernych, podparta sowitą dotacją od aktualnej władzy.
  Zana włądza, pomimo obietnic ( Tusk z PO) nic nie zrobiła! I tak będzie trwać...