Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

„Popiół i diament” 60 lat później

(11)
„Popiół i diament” wszedł na ekrany 3 października 1958 r. To film, który jak chyba żaden inny zapisał się w historii polskiej kinematografii.
  • 2018-10-04 22:03 | Aspiryna

Wajda, Cybulski i inni

I to chyba byla najlepsza rola Cybulskiego...
  • 2018-10-05 05:59 | woytek

Re:„Popiół i diament” 60 lat później

Oglądałem ten film kilka razy. Kolejne odsłony tego samego dzieła słabną wraz z upływem czasu i stają się zupełnie nieczytelne dla młodych ludzi urodzonych w XXI wieku . Wielu filmom Wajdy transformacja odebrała dawną siłę.
  • 2018-10-06 14:04 | grzerysz

@ woytek
    2018-10-05 05:59

"Oglądałem ten film kilka razy. Kolejne odsłony tego samego dzieła słabną wraz z upływem czasu...”

To zupełnie inaczej niż u mnie.
    Ja oglądałem ten film - na przestrzeni kilku dekad - już dobrych kilkanaście razy i za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem tego arcydzieła.

"Wielu filmom Wajdy transformacja odebrała dawną siłę”.

Mam całkowicie inne zdanie. Kilka najlepszych filmów Wajdy - „Popiół i diament”, „Brzezina”, „Wesele”, "Ziemia obiecana”, "Panny z Wilka” - broni się doskonale. Co więcej, na tle dzisiejszej filmowej mizerii - nawet produktów mocno przereklamowanej czołówki typu Holland, Szumowskiej, Smarzowskiego - jeszcze bardziej błyszczą swoją klasą i reżyserskim mistrzostwem. Podobnie zresztą jak kilka filmów innego naszego arcymistrza, Wojciecha Jerzego Hasa. „Pożegnania”, „Jak być kochaną”, "Rękopis znaleziony w Saragossie”, "Sanatorium pod Klepsydrą”, przypominają nam jaką kiedyś mieliśmy wybitną kinematografię. A byli jeszcze przecież Kawalerowicz, Munk, Morgenstern, Konwicki, Skolimowski. No i Polański z genialnym „Nożem w wodzie”.
  • 2018-10-06 16:50 | stok

Filmy Forda z tamtego okresu: '8. dzień tygodnia' i 'Ulica graniczna' nie są słabsze od filmów Wajdy.
  • 2018-10-07 06:49 | neospasmin

Vivat komuchy, w tym Wajda i Andrzejewski!

Byl to pierwszy polski film o zolnierzach wykletych.
    I to w dodatku film w ktorym oni nie byli pokazani jako bandyci.
    A dzis- zolnierze wykleci to czarne charaktery tej “ postepowej” czesci Polski.

ml
  • 2018-10-08 18:55 | Aspiryna

Szanowny pan "neospasmin" chyba dobrze wie, ze "zolnierze wykleci" to takie pudelko, do ktorego wrzucono wiele zupelnie roznych postaci. Byli tacy, ktorzy mieli dosyc czyste konto, ale i tacy, ktorzy palili, gwalcili, kradli i mordowali zupelnie niewinnych ludzi!
  • 2018-10-09 13:42 | neospasmin

P.Aspiryna

A ten Szczuka z “Popiolu i diamentu” to zginal w wypadku samochodowym, utopil sie we wannie czy zostal zamordowany przez zolnierza wykletego o nazwisku Chelmicki?

ml
  • 2018-10-09 19:04 | Aspiryna

To nie zmienia tego co napisalem wczesniej, t.j. zwrot "zolnierze wykleci" to takie bardzo pojemne pudelko. A pan w swoim wpisie ("czarne charaktery tej "postepowej" czesci Polski") chce wszystko uproscic, uogolnic...
  • 2018-10-12 11:34 | neospasmin

P. Aspiryna

To ja upraszczam?
    Nie aby ta “ liberalna” Polska a pani za nia?

Ja sam napisalem ze film jest o zolnierzach wykletych i mordzie jakiego dokonali i ze rzeczeni zolnierze wykleci ( NSZ?) sa w filmie przedstawieni pozytywnie, zyczliwie wrecz.

Acha- na korzysc Macka Chelmickiego przemawia to ze swej ofiary przed zabiciem nie zgwalcil. A mogl..

ml
  • 2018-10-15 19:57 | Aspiryna

Szanowny "neospasmin" dostaje wysypki na widok slowa "liberalny", czy "liberalna"? Jak nazywa sie tego rodzaju schorzenie??
  • 2018-10-15 23:36 | Prowincjusz

Hasło "Żołnierze Wyklęci" zostało całkowicie zdeprecjonowane przez boiskowych chuliganów, faszyzujących polityków i usłużnych historyków.
    Temat ciekawy, złożony, niełatwy, wepchnięty w popkulturową rzeczywistość XXI wieku.
    Mistrz Yoda powiedział "wojna nikogo wielkim nie czyni" i słowa te bardzo pasują również do tego konfliktu.
    Ludzie, ci zwykli szarzy ludzie mieli serdecznie dość sześciu wojennych lat i choć wszyscy zdawali sobie sprawę z wad nowej władzy, łaknęli bezpieczeństwa, spokoju i pełnej misy. Ludzie zahartowani w walce mieli problem z wyjściem z tego stanu. Nie tylko w Polsce. W kolejnych latach weterani obu stron zasilali armie toczące wojny gdzieś w Indochinach czy Kongo. Dziś psychiatria definiuje takie stany i oferuje pomoc. Wówczas komuniści znali tylko ostateczne rozwiązanie tematu lub długoletnie upadlające więzienia.
    Okrucieństwo ludzi tamtych lat wynikało z doświadczeń wojennych. Wojna tworzy dewiantów i potwory. Dzisiejsze normy moralne to pięknoduchostwo w tamtych złych czasach.
    Koszulki z ofiarami obozów zagłady były by może nieestetyczne, ale o ile bardziej pokazywały by prawdę wojny. Jak zdjęcia na papierosach pokazują skutki palenia.