Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

(25)
Opublikowany właśnie raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu nie pozostawia złudzeń. Albo zaczniemy działać natychmiast, albo czeka nas klimatyczna katastrofa.
 • 2018-10-08 21:27 | roman17

  Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Ale która to już z kolei katastrofa? Ponad 50 lat temu czytałem wypowiedzi różnych znanych i uczonych osób, że warstwa CO2 spowoduje globalne ochłodzenie. Czy oni byli niedouczeni, czy też byli idiotami albo też głosili takie teorie ze względów ideologicznych? Teraz też nie wierzę różnym grupom związanych zwłaszcza z ONZ i ludziom typu All Gore. Takie alarmistyczne oświadczenia, to dla nich dobre źródła dochodu. Oczywiście jestem za tym, aby stosować nowoczesne technologie zwłaszcza związane z produkcją energii i transportem. Powinno się dbać o ochronę i czystość środowiska naturalnego, ale nie wierzę, że człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu na ziemi. Ostanio niektórzy piszą o możliwości olbrzymiego wybuchu wulkanu, który znajduje sie pod parkiem Yellowstone i może to spowodawać prawie że zakładę ludzkości poprzez gwałtowne obniżenie temperatury. I komu tu wierzyć?
 • 2018-10-08 23:48 | woytek

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Miliony samochodów w każdym kraju wytwarza codziennie niewiarygodną ilośc trucizn. W każdej bryce jeden pasażer i setki koni mocy, komu to jest potrzebne? Lasy wycinają wszędzie, oceany zanieczyszczone , opakowania plastikowe w wodzie zatruwają ryby i florę , a te polityczne palanty się zbroją i straszą ludzi urojonym wrogami.
  To politycy są wrogami numer jeden ludzkości , ale nikt nie stawia ich przed prokuratorem publicznym Trybunału Sprawiedliwości.
 • 2018-10-09 00:43 | miasto

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  @roman17
  "Ostatnio niektórzy piszą o możliwości olbrzymiego wybuchu wulkanu, który znajduje się pod parkiem Yellowstone i może to spowodować prawie że zagładę ludzkości poprzez gwałtowne obniżenie temperatury. I komu tu wierzyć?" - owszem może. To już udowodnione naukowo, że pyły wystrzelone w atmosferę "zasłaniają" słońce i temperatura się obniża. Ostatni taki przypadek na skalę globalną miał miejsce w 1883 roku, po wybuchu wulkanu Krakatau w Indonezji. Po jego erupcji w Londynie były trzy lata... bez lata. Warto poczytać na ten temat, bo to wiele pokazuje w kwestii możliwych zmian temperatury na ziemi. Tylko że "wysadzanie" wulkanów w powietrze nie jest metodą antyociepleniową, ale kolejnym zagrożeniem dla stabilności klimatu.

  "Ponad 50 lat temu czytałem wypowiedzi różnych znanych i uczonych osób, że warstwa CO2 spowoduje globalne ochłodzenie." - a kiedyś różne znane i uczone osoby dowodziły że ziemia jest płaska. Jednak nie jest. Ale to nie powód żeby w nic nie wierzyć i mieć na wszystko wywalone.

  Uwielbiam teksty "nie wierzę w katastrofę". Pewnie, sami świata nie zmienimy, a wygodniej jest żyć mając dostęp do taniej energii i mogąc emitować ile chcemy. Dlatego palmy dalej śmieci w piecach domowych, lub wywoźmy je do lasu, wycinajmy filtry DPF z naszych samochodów, w końcu to przecież tylko metoda na wyciąganie kasy z naszych portfeli. A przecież nasze dzieci nie muszą żyć na takim świecie jak my. Zresztą jest duża szansa, że nie będą, bo część z nich umrze w wyniku chorób, na które nie zostaną zaszczepione. Czego jednak nikomu nie życzę.
 • 2018-10-09 08:18 | Prowincjusz

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Zgadza się w Kongresie futurologicznym w halucynacji Iona Tichego świat jest bardzo zimny. Odpowiada to stanowi wiedzy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

  Sam pan przyznaje, że wskazane jest propagowanie nowoczesnych technologii, więc w czym problem ?

  Wulkan i to nie tylko ten jeden naprawę może w nieznanej przyszłości wybuchnąć, ale na tą ewentualność nic nie możemy poradzić, w temacie wzrostu zanieczyszczeń można zareagować zgodnie z obecną wiedzą i logiką.
 • 2018-10-09 09:11 | PAK4

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Tak. Byli niedouczeni. Teza o globalnym ociepleniu spowodowanym przez emisję CO2 pojawiła się w końcu lat 60-tych, początkowo spotykając niedowierzanie. Za ugruntowaną można ją uznać od lat 80-tych. Jeszcze w latach 90-tych powątpiewanie w cywilizacyjne źródło problemu było możliwe -- choć tylko powątpiewanie, a nie twarda krytyka. Teraz mamy wciąż nowe potwierdzenia, zarówno że globalne ocieplenie zachodzi, jak i że jest spowodowane przez człowieka.

  A wulkan? Wulkan może kiedyś wybuchnie. Ale raczej czekają nas do wybuchu setki, czy tysiące lat.

  Widzę, że wolisz tanią sensację niż poważną wiedzę. Cóż, wiele osób tak ma, ale warto się z tego wyleczyć.
 • 2018-10-09 09:47 | ezi

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  @roman
  Zabawne jest to podnoszenie rzekomych korzyści finansowych, jakie mają otrzymywać naukowcy za wskazywanie wpływu przemysłu na zmiany klimatu. Ci zatrudnieni na państwowych uczelniach, za państwowe stawki akademicy, muszą być milionerami. Pewnie w czasie wolnym profesor jeden z drugim rozbijają się swymi potężnymi jachtami szorując kadłubem o ostatki rafy koralowej ... Ciekawe, że panuje cisza o tych biednych korporacji naftowych, gazowych, węglowych, których nie stać, by ufundować choćby jedno skromne stypendium dla kogoś, kto dowiedzie, że spalanie paliw kopalnych nie wpływa na zmiany klimatu. Może Pan by zaaplikował do nich o grant i udowodnił drogą wiary, że przemysł nie wpływa na zmiany.
 • 2018-10-09 10:17 | Rudolph von Jhering

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Szanowni Państwo, nic się nie zmieni. Powstrzymanie zmian klimatycznych jest niemożliwe. Wymagałoby refleksji, mobilizacji i samoograniczenia właściwie całej ludzkości. Problemem jest to, że każdy musiałby z czegoś zrezygnować. Nikt tego nie chce bo łatwiej jest wskazywać na innych jako na tych którzy powinni coś zmienić. Kraje rozwijające się emitują gazy cieplarniane oraz trują pod hasłem "wy bogaci już się rozwinęliście i truliście tyle lat, teraz my możemy", bogaci niby udają że coś robią ale energochłonną produkcję przenoszą do krajów rozwijających się po czym na potęgę kupują te produkty i udają, że sami są OK. Nawet na krajowym podwórku biedni mówią "palę mułem węglowym, jeżdżę starym gratem ale nie stać mnie na nic innego. Wy bogaci się ograniczajcie" a bogaci, oczywiście udając niezwykle ekologicznych (samochód hybrydowy albo elektryczny) za nic nie zrezygnują z latania na wakacje i w podróże służbowe samolotem, jedzenia argentyńskiej wołowiny, meksykańskich szparagów w środku zimy czy świeżutkich portugalskich owoców morza. Ludzie musieliby zrezygnować z wygód do których są przyzwyczajeni i zmienić swój styl życia (w zimie warzywa z przetworów a na wakacje pociągiem nad polskie morze...). Chocholi taniec i tworzenie pozorów będzie trwało nada...
 • 2018-10-09 10:51 | cocomo

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Po raz tysięczny - zmiany klimatu nie są kwestią wiary, to czysta nauka, a przede wszystkim fizyka.
 • 2018-10-09 12:21 | mickor

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Wbrew pozorom motoryzacja, podróże lotnicze i transport ogólnie stanowi niewielki ułamek problemu emisji gazów - coraz nowsze, bardziej zaawansowane silniki, hybrydy jeszcze ograniczą ten wkład. Największym wkładem w ten problem jest rolnictwo i hodowle przemysłowe mięsa ( niestety, piszę to jako człowiek kochający stek i bekon ), produkcja energii elektrycznej i cieplnej do zasilania miast i przemysł, i wydobywanie paliw kopalnych. Te pociągi, obawiam się, są nie do zatrzymania i prędzej rozjadą ostatnią żywą istotę na tej planecie niż zrezygnują z zysku za wszelką cenę. Także możemy przygotować się nie tylko na zmiany w klimacie i dostępności pożywienia, wody i energii, ale też na związane z tym nowe fale migracji ludzi... z ciepłych stref klimatycznych.
  Niedowiarkom polecam zapoznać się z danymi - w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci każdy rok był najcieplejszym w historii. Średnia temperatura rośnie tak, że gdyby była indeksowana na giełdzie, wrzuciłbym wszystkie oszczędności w ten fundusz. Jeśli chodzi o pustynnienie rejonu Polski, wystarczy rolników spytać, jak im wpływają odszkodowania za straty wywołane tegoroczną suszą... normą stały się też w Polsce huragany, które co rok zrywają z chat dachy i jest wielka interwencja.Niedawno po raz pierwszy ze względu na upały doszło w naszym kraju do racjonowania energii, ponieważ instalacje chłodzące i klimatyzacje chłoną trzykrotnie więcej mocy niż grzanie w zimie.
  Owszem, są naukowcy którzy zmianie klimatu przeczą... zazwyczaj związani z fundacjami, NGO i instytucjami w które pieniądze pompuje przemysł energetyczny :)
 • 2018-10-09 13:47 | Sceptyczny

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  @cocomo Co tam jakaś fizyka. Ja czytałem w internecie, że ocieplenia klimatu nie ma :-D
 • 2018-10-09 16:27 | R.S.

  Dla zdroworozsadkowcow niebo jest niebieskie bo sie woda z oceanow w nim odbija,

  inne tlumaczenie: Bog maluje, nawet dwa w dzien na niebiesko a w nocy na granatowo.

  Mozna spotkac na innym blogu i taka oto opinie
  ...,,Nikt nie kwestionuje ocieplenia klimatu.
  ale kwestionuje sie przyczyne'''...

  Czy sa to Ci sami ‚kwestionariusze’, co uznali: dziure ozonowa za zjawisko naturalne, radioaktywne skazenie Pacyfiku jako zjawisko wystepujace w synchronizacji z plamami slonecznymi, katastrofe Deep Horizon w zatoce meksykanskiej, jako cos co sie zawsze zdarza, zakwity alg na Florydzie, w Namibi wymarcie ryb wskutek emisji H2S, wycinke Amazonii, zniszczenie dzungli na Borneo i wytepienie Orangutanow bo olejek palmowy potrzebny na kosmetyki i do czekoladek, itd … Bo Ziemie Bog dal czlowiekowi to wszystko powyzej nie ma nic wspolnego z dzialalnoscia ludzka

  Jeszcze o metanie:
  Redaktor Dziadul pisze, ze na Slasku w gminie smierdzi bo oczyszczalnia zima nie dziala,
  A problem mozna latwo,

  – wpuscic scieki do tej kopalni i zakorkowac. W kopalni cieplutko to fermentacja zrobi swoje a powstaly metan (bio-gaz) gminie sie przyda do ogrzewania. A EU jeszcze da fundusze za nowatorskie rozwiazanie problemu, trzeba tylko chciec.

  To bzdury powie jeden z drugim sceptyk i domorosly znafca technologii i fizyko-chemi atmosfery, z doktoratem z ekonomi nadanym osobnikowi na kursach parafialnych.

  - Nie! akurat te technologie wprowadza sie w starych kopalniach w Australii. Australijczyk jak widac potrafi!

  To bzdury bo metan wybuchnie znafca zareplikuje
  - nie nie wybuchnie! gdy przy okazji wpompuje sie dwutlenek wegla,

  a CO2 uwieziony na Amen w kopalni to kolejne zrodlo offsetu weglowego i czyste pieniadze dla energetyki zamiast kar.
  - to technologia niemiecka, mozna poprosic sasiadow o pomoc i wspolnie zarobic

  tragedia jest, ze nawet jak jakis zespol dostanie grant z przemyslu, to przemysl i tak ma badania w nosie bo woli truc i placic kary. Nie tylko u Was w Polsce.

  a tu jeden z przykladow, ktory podal kol Piotr Panek z sasiednoiego blogu, badania doczytalem sie tez prowadzone na uczelni w Katowicach
  o Metanotrofach o ktorych mozna poczytac tutaj i to po polsku,
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Metanotrof

  Minister energetyki, blogu nie czyta, ale moze wyborcy przeczytaja i zareaguja.
  Ale to nie moje malpy i nie moj cyrk, mam wlasny.

  Przedstawione pomysly sa Pro-Bono z dedykacja R.S.

 • 2018-10-09 16:42 | jukka2003

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Swoją drogą - jak ci naukowcy się w Katowicach się głębiej zaciągną powietrzem to kto wie czy im się od smogu w głowach nie zawróci.
 • 2018-10-09 19:25 | Prowincjusz

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  @micor

  W latach 1900 - 1920 było dziesięć najzimniejszych lat w historii pomiarów. Wnioski były oczywiste czeka nas nowa epoka lodowcowa.

  Tegoroczna susza choć poważna przyszła po roku z rekordową ilością opadów. Anomalie ok ale czy koniecznie stepowienie. Raczej nie. Nadmierna eksploatacja gleby, zwiększanie powierzchni monokultur, brak płodozmianu to realne przyczyny tzw. pustynnienia. Póki co każdy leżący odłogiem kawałek gruntu nieodmiennie zamienia się w las, oczywiście powoli zgodnie z zasadą sukcesji.

  Szkody związane z silnym wiatrem występowały zawsze, obecnie są znacznie lepiej rozpoznane i upublicznione głównie w mediach elektronicznych. Jak dziadkowi zerwało dach w 1937 żaden pismak się nie pofatygował by zrobić mrożący krew w żyłach reportaż o trąbie powietrznej.

  @R.S.

  Ale w kopalni raczej nie pływały by bernikle kanadyjskie...

  @Rudolph von Jhering

  Może jakieś praktyczne rady, zaopatrzyć się w M16 czy kałacha, jak zbudować zamaskowany bunkier i podziemny magazyn.
  A bardziej poważnie samochody elektryczne wymagają do wytworzenia bardzo energochłonnej technologi z zastosowaniem pierwiastków ziem rzadkich, podobnie turbiny wiatrowe. Zaklęty krąg.
 • 2018-10-09 19:40 | Agie

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Kolejny koniec świata. Trochę trudno uwierzyć, co nie zmienia faktu, że ludzie syfią atmosferę i że jest to poważny problem.
 • 2018-10-09 21:34 | parabellum

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Ktoś tu wspominał, że węgiel (kamienny) jest tanim paliwem - nawet wyłączając dopłaty do emisji CO2 i koszty zdrowotne związane z energetyką na nim opartą nie jest to już aktualne.
 • 2018-10-10 00:18 | Slawomirski

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Klimat zawsze sie zmienial. Domaganie sie stabilnosci klimatu jest zajeciem dla wierzacych w cuda. Klimat zmienial sie gdy ludzi na planecie nie bylo. Impakt czlowieka w tej sprawie jest przeceniany. Byc moze jest to najwieksze klamstwo XXI wieku.
  Dewastacja planty przez czlowieka jest faktem i jest osobnym tematem.

  Slawomirski
 • 2018-10-10 07:44 | k.derebecki

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Nie da się bez ograniczeń zwiększać konsumpcji i ograniczać negatywne zmiany klimatyczne. Musimy wybrać. Chęć zysku albo ratowanie planety. Albo albo. Warto jednak zaznaczyć, że przeciętny obywatel nie ma się czego obawiać, bo ewentualna katastrofa klimatyczna doprowadzi do upadku świata jaki znamy. Nie będzie on spektakularny, ale raczej powolny. W Niemczech powódź, w Polsce trąby powietrzne, w Japonii tajfuny, w USA huragany, w Afryce susza, która wygna zmusi np. 200 milionów ludzi do emigracji w poszukiwaniu warunków dających szansę na przeżycie. Koniec świata jest spoko, bo nie będzie dotyczył tylko biednych, ale bogatych również. W tym kontekście jest sprawiedliwy.
 • 2018-10-10 09:31 | J.E. Baka

  Nic się nie zmieni w podejści ludzi

  Moim zdaniem nic się nie zmieni w podejściu ludzi, o ile zmiany nie zostaną wymuszone przez polityków, a na to się nie zanosi, bo ludzie pokroju Trumpa jawnie głoszą egoizm i mają w nosie wszelkie ograniczenia. Do tego rośnie grono ludzi zaprzeczających zmianom klimatu lub sceptyków, którzy mnożą wątpliwości, uważają naukowe ustalenia za bzdury lub jedną z wielu konkurencyjnych teorii.
 • 2018-10-10 18:29 | azur

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  Tylko 12 lat, a może 13 albo 14?
 • 2018-10-14 14:58 | Krzysztof Ch-cki

  Raport na temat zmian klimatycznych - sprostowanie

  Klimat to kolejna skarbonka gdzie będą znikały nasze pieniądze, zgoda że zanieczyszczamy, ale takie zmiany jakie mamy obecnie to nie zmiany klimatyczne w wyniku zanieczyszczeń tylko z używania na skalę światową broni o nazwie HAARP .Polecam zainteresować się trochę bo specjalnych anten których potężny sygnał wygina nawet jonosferę jest podobno około dwudziestu na całym świecie. Powstały one nie po to by jakiś kraj miał piękną pogodę, lecz po to by kontrolować pogodę na polu walki lub nad terytorium wrogiego mocarstwa. Mam odczucia że obecnie może być do maszynka też do manipulacji i wpajania krają by wydawały miliardy na ekologię, nie twierdzę że jest to złe lecz kapitał z podatków każdego kraju kiedyś się skończy, a otwiera to możliwość by inny kraj mógł nad nim przejąć władzę choć by gospodarczo. Broń do zmiany pogody jest potężną bronią bez wystrzelenia nawet jednej kuli. Niech mnie ktoś poprawi i udowodni że to nie jest prawda.
 • 2018-10-15 11:03 | LeslieFH

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  To co jest w tym wszystkim najsmutniejsze, to to, że ci sami ludzie co grzmią "ZOSTAWIAMY NASZYM DZIECIOM DŁUGI" (mierzone w jakichś abstrakcyjnych jednostkach typu złotówki czy dolary) są największymi zwolennikami zostawienia naszym dzieciom spalonej planety, czyli długu ekologicznego, który będzie się wiązał z realnymi kosztami w postaci miliardów śmierci i gigantycznych kosztów przetrwania na zniszczonej Ziemi.
 • 2018-10-16 08:19 | mikolec

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  a artykule mowa w CO2, a co z metanem? Przecież to on jest znacznie silniejszym gazem cieplarnianym. Moim zdaniem, trzeba opodatkować produkcję bydła, tak, by mięso było drogie i nie było produkowane na obecną skalę!
 • 2018-10-16 19:29 | Prowincjusz

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  @mikolec
  Brawo. Taka decyzja zakończyła by też erę rządów Prawych i Sprawiedliwych. Każdy rząd stawiający na drastyczne podwyżki mięsa kopie sobie grób. Musimy dostać mocno w kość by ograniczyć spożycie produktów zwierzęcych, przypomnę że mleko i jego przetwory ciągle wymagają krów.
 • 2018-10-17 07:52 | kaesjot

  Re:Raport na temat zmian klimatycznych: 12 lat do katastrofy

  CO2 emitowane przez silniki samochodów to zaledwie niecałe 2% całości CO2 znajdującego się w atmosferze.
  To by tak miało ważyć na zmianach klimatu ?
  Kiedyś, z ciekawości porównałem "efekt cieplarniany" CO2 emitowanego przez samochody z wpływem na niego metanu wydzielanego przez pasące się bydło - wyszło mi , ze bydło ma wielokrotnie większy wpływ niż samochody i cały przemysł.
 • 2018-10-24 22:26 | rzm

  skuteczne obniżanie emisji

  Powinniśmy szybko zabierać się za budowę nie jednej, ale kilku elektrowni jądrowych.