Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

(8)
Rasista, seksista, zamordysta i homofob został wczoraj wybrany prezydentem Brazylii. Nazywa się Jair Bolsonaro.
 • 2018-10-29 22:32 | Aspiryna

  populistow fala

  Fala populizmu rozlewa sie coraz szerzej w roznych czesciach swiata... oby tylko sie to zle nie skonczylo!
 • 2018-10-30 12:07 | Eddy.br

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  Bolsonaro jest po prostu takim antypisem Brazylii, czyli antyPT (Partii Pracujacych), populistycznej partii rzadzacej od 16 lat.
  Doprowadzila ona do najwiekszego kryzysu w historii tego kraju. Korupcja bizantyjska, brak perspektyw, oraz flirty z Wenezuela i Kuba byly nie do przyjecia. Bolsonaro jest dziwakiem, ale on przynajmniej zaora ta czerwona burzuazje ktora dzieki biednym, ciagle miala glosy. Komunisci przegrali, czas na nowy rozdzial, zobaczymy jak sie powiedzie. Nadzieje sa ogromne, a to juz cos znaczy.
 • 2018-10-30 16:10 | wojtek_ab

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  To tak jak Schetyna, ktory tez grozi zamykaniem obecnie rzadzacych. Czyli faszyzm w PO?
 • 2018-10-30 21:29 | Andrzej Falicz

  „pachnie antfaszyzmem”

  Ten...antyfaszyzm to jak pamiętamy wynalazek Stalina.
  " Kto nie z nami to faszysta"

  Artykuł żywcem przepisany z lewicowego Guardiana
 • 2018-10-31 01:23 | jrkwiat

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  "Bolsonaro jest po prostu takim antypisem Brazylii, czyli antyPT (Partii Pracujacych), populistycznej partii rzadzacej od 16 lat.
  Doprowadzila ona do najwiekszego kryzysu w historii tego kraju. Korupcja bizantyjska, brak perspektyw, oraz flirty z Wenezuela i Kuba byly nie do przyjecia. Bolsonaro jest dziwakiem, ale on przynajmniej zaora ta czerwona burzuazje ktora dzieki biednym, ciagle miala glosy. Komunisci przegrali, czas na nowy rozdzial, zobaczymy jak sie powiedzie. Nadzieje sa ogromne, a to juz cos znaczy."
  Naiwne mrzonki plus pomieszanie z poplątaniem. Bolsonaro to jeszcze większy populista, niż Lula i jego ekipa, tyle, że obietnice skierowane zupełnie w inną stronę. Kiedy korupcja w Brazylii była mniejsza niż w ciągu ostatnich lat ? Może za czasów kolonialnych, bo na pewno nie w XXw. Tyle że w postfeudalnym kraju, jakim do niedawna była Brazylia (a mentalnie jest nadal), uprzywilejowana grupa uważała, że jak my bierzemy, to się rozumie. Gdy pojawili się inni chętni do kasy (m.in. dzięki reformom ostatnich lat), to już jest problem. Jeśli blisko połowa parlamentarzystów (w tym sporo konserwatywnych) "umoczona" jest w różne korupcyjne afery, to zarzuty w stosunku do Luli i Rouseff nie brzmią zbyt poważnie. Co do kryzysu gospodarczego - gdy przez długie lata inflacja wynosiła setki a nawet tysiące procent, to było lepiej ? Dopiero w tym wieku, wraz z rozwojem sektora naftowego, Brazylia odnotowała postęp i za rządów Luli standard życia sporej części społeczeństwa podniósł się znacząco. Przy czym Lula starał się nie naruszać interesów grup dotychczas uprzywilejowanych i dopóki ceny ropy było wysokie, to się jakoś udawało. Gdy ceny ropy spadły mocno, zaczęły się problemy, bo kasy do podziału było mniej niż wcześniej, a chętnych więcej. Istotną sprawą, na czym "zagrał" Bolsonaro, jest bezpieczeństwo obywateli - to też odwieczny problem Brazylii, od wielu, wielu lat, związany w sporym stopniu z napływem ludności z biedniejszych regionów do ośrodków przemysłowych, głównie w pasie nadmorskim. W tej materii, podobnie zresztą jak wcześniejsze rządy, ekipa Luli nie odniosła znaczących sukcesów. Ale to już jest temat wymagający szerszego potraktowania. Pamiętam relację mojego kolegi, który wyemigrował do Brazylii w latach 80-tych i opowiadał, że można tam rozwinąć interes, całkiem dobrze prosperować, ale aby utrzymać stan posiadania, gdy już się dorobi, to trzeba utrzymywać armię ochroniarzy. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych przeniósł sie do Australii.
 • 2018-10-31 03:05 | Eddy.br

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  Nie Panie Wojtku, myli sie Pan. Schetyna musi pozamykac wszystkich co lamia bezczelnie Konstytucje, a Bolsonaro tych co kradli i rozdawali w imie Narodu. Jest to dosc trudne do zrozumienia w Polsce, ze to ci co odchodza byli populistami, ideologicznymi dinosaurami, z czerwona flaga i piecioramienna gwiazda, a nie Ci co nadejda.
  Uzywanie wytrychu slownego “faszyzm” nie jest odpowiednie ani w polskim, ani w brazylijskim wydaniu. Tu chodzi o komunizm, który sie zalegl w brazylijskiej lewicy, a przebrany, rozrabia na dobre na polskiej prawicy. Taki mamy paradoks...
 • 2018-10-31 09:17 | azur

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  Nieważne czym pachnie, ale może porządek będzie większy.
 • 2018-11-01 01:13 | jrkwiat

  Re:W Brazylii po II turze wyborów „pachnie faszyzmem”

  Takim samym wytrychem jak "faszyzm" w stosunku do Bolsonaro (choć szereg jego wypowiedzi mogło się tak kojarzyć), jest nazywanie ekipy Luli komunistami. W europejskim pojęciu można ich sklasyfikować jako socjaldemokrację. Ich polityka socjalna różniła się jednak od tego co robi PiS w Polsce. Program Bolsa Familia kierowany był wyłącznie do rodzin biednych ( dochód na głowę poniżej 120 reali, aktualnie 1real = 1złoty ) a uczestnictwo w nim warunkowane posyłaniem dzieci do szkoły, szczepieniem ich itd. Nie jest to rozdawnictwo w stylu 500+, z którego korzystają zarówno biedni jak i zamożni, nie wspominając o tym, że kwoty zasiłków z Bolsa Familia są zdecydowanie niższe niż w Polsce, a ceny w Brazylii są generalnie wyższe.