Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bratanica prezesa Kaczyńskiego przeciw Halloween

(22)
Marta Kaczyńska, ostrzegając przed tym „diabelskim” świętem, dołączyła do niedorzecznej kościelno-prawicowej narracji.
  • 2018-10-31 21:09 | MartinHansen

Halloween

Jedni uważają że Halloween to świetna zabawa, a ani że to jeszcze jeden idiotyczny wymysł kultury masowej....W liberalnej europejskiej tradycji obydwie opinie są równie trafne i dopuszczalne. Nie ma o co kruszyć kopii...
  • 2018-10-31 21:42 | Andrzej Falicz

Rany Boskie! : "Bratanica prezesa Kaczyńskiego przeciw Halloween"...

Każda Marta, Zosia czy Beata. Bratanica, ciotka i siostrzeńca ma prawo do własnego zdania nawet w tak " fundamentaonej" sprawie jak Haloween A że się komuś wszystko kojarzy z przysłowiową polityczną d..ą to problem dla psychoterapuety.
  • 2018-10-31 21:59 | Aspiryna

Re:Bratanica prezesa Kaczyńskiego przeciw Halloween

W takim kraju jak USA kosciol katolicki nie protestuje przeciwko "Halloween" (i wielu innym rzeczom), bo w tym miejscu musza liczyc sie z bardzo silna konkurencja... w Polsce zas wystepuja z pozycji monopolisty!
  • 2018-10-31 23:04 | mopus11

Na szczęście dzieciaki nie przejmują się głupstwami wygadywanymi przez różnej maści świrów. Dzisiaj, w okolicach godz. 18. jechałem przez Trzebnicę, (tę pod Wrocławiem) widziałem tam bardzo dużo młodzieży poprzebieranych stosownie do Halloween. Nie ma się czym przejmować zatęchłe poglądy "wzorcowej katoliczki" Marty K. do Trzebnicy nie dotarły.
  • 2018-11-01 03:11 | wojtek_ab

A po co kopiowac idiotyzmy przychodzace z USA? Cala ta impreza sluzy jedynie
    businessmen a oglupia juz oglupionych ludzi.
  • 2018-11-01 06:14 | AOlsztynski

Nie tylko Kaczyńska jest przeciwna nachalnej liberalno-lewicowej promocji obcego nam kulturowo idiotycznego święta.
  • 2018-11-01 09:38 | Prowincjusz

W tej sprawie jak w soczewce skupia się słabość polskiego kościoła. Walka z wiatrakami, kierowanie energii w kierunku wręcz karykaturalnym. W chwili gdy obnażone zostają powiązania kleru z światem finansów, polityki a nawet zbrodni, decydują się uderzyć w bawiące się dzieci.

Dodatkowo Helloween jest w naszej kulturze wyjątkowym przypadkiem gdy przyjmujemy obcych na progu swego domu i jeśli nie mamy twardego serca możemy podzielić się słodyczami czy choćby dobrym słowem.

Przez wiele lat mimo upomnień naszego duszpasterza uczestniczyłem jako opiekun moich i innych dzieci w tych harcach. Większość ludzi przyjmowała nas z otwartościom, komentując stroje i nagradzając dzieci. Wiele osób nie otwierało drzwi, ich prawo.
    Ale niestety trafiali się nawiedzeni tzw. katolicy niewahający się wyzywać małe dzieci. Iście chrześcijańska postawa.
    Dodatkowym plusem była obserwacja Bolidu Jarosław przelatującego nad Polską w Halloween 2015 roku. Prawie każda forma oderwania milusińskich od komórek jest dobra. A ta jest naprawdę fajna.

A potem można obejrzeć Miasteczko Halloween w doskonałym polski dubbingu czy nowe film Pixara Coco/.

I nazajutrz już w innym nastroju obowiązkowo z dziećmi stawić się na cmentarzu, by wspominać tych co odeszli.
  • 2018-11-01 09:56 | rczabaj

W przypadku Marty K. aż ciśnie się na usta: "Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."
  • 2018-11-01 10:14 | turpin

A szkoda. Bo przy swej powierzchowności wymagałaby tylko minimalnego sztafażu by przedzierzgnąć się w całkiem fajną czarownicę.
  • 2018-11-01 10:54 | norden

Moze by tak p. Marta zadbala o swoje zycie ,miast ukladac nasze .Mysle , ze Polacy maja dosc Kaczynskich w przestrzeni publicznej
  • 2018-11-01 13:22 | obserwatoriumpolityczne.pl

Pani Kaczyńska, której daleko do bycia autorytetem, zdaje się nie rozumieć, że dzieci nie są aż tak głupie jak jej się wydaje. Halloween robi dobrą edukacyjną robotę, bo pozwala umeblować dzieciom wyobraźnię, jeśli chodzi o sprawy związane z umieraniem. Przecież dzieci widzą, że nikt nie ma - na przykład - 765 lat. Widzą też, że - przynajmniej w Polsce - zwyczaj wskrzeszania zmarłych przez biskupów wcale nie jest rozpowszechniony, mimo że stale gadają o wskrzeszaniu. Tak więc to, co dociera do małych dzieci, nie dociera do pani Kaczyńskiej. Pozwólmy ludziom, nawet tym najmniejszym, wierzyć w co chcą, o ile nie krzywdzi to i nie ogranicza wolności innych ludzi.
  • 2018-11-01 16:31 | Laclos

Ta pani sama jest jak postać z Halloween...
  • 2018-11-01 18:00 | gsj

Dwa aspekty tej samej sprawy.
    Bratanica prezesa wszechczasów jako strażnik moralności czy tradycji katolickiej. Tu nie dodam ani słowa.
    Miałem okazję kilkakrotnie obserwować ten dzień w USA, a ściślej, w Kalifornii. To bardzo sympatyczny zwyczaj zabawy dzieci, które odwiedzają domu sąsuadów, i nie tylko. Zawsze towarzyszy im osoba dorosła.
    Wczoraj grupka rozbawionych dzieci także zapukała do mnie. Zaskoczony, bez cukierków, tylko je (dzieci) dofinansowałem. Także i tutaj towarzyszyła im osoba dorosła, sądząc po tembrie głosu.
    Bardzo się cieszę, że obyczaj ten zyskuje zwolenników w Polsce.
  • 2018-11-02 10:12 | jpet

Poglądy obywatelki Kaczyńskiej mnie nie ciekawią. W ich upublicznienie włącza się energicznie za pośrednictwem red. Szostkiewicza "Polityka". Rozczarowujące.
    I to by było na tyle.
  • 2018-11-02 12:42 | krebs06

Co do Halloween to każdy może mieć zdanie jakie chce. Nikt nikogo nie zmusza do bawienia się w tym czasie, nie powinno się też tego zabraniać innym. Mnie Halloween bawi i cieszę się że jest co coraz żywsza tradycja, zwłaszcza wśród dzieci.
    Zastaniawia mnie natomiast poco przywołuje się tu zdanie Kaczyńskiej? W TVP czy gazecie polskiej to bym to jeszcze rozumiał, ale w Polityce. To sztuczna kreacja tej pustej osoby, nic sobą ona nie reprezentuje, poza pochodzeniem, ja bym się tym akurat nie chwalił
  • 2018-11-02 19:02 | Prowincjusz

Brawo @turpin chrustowa miotła i pani z zdjęcia ilustrującego artykuł lata jak F-16. Ale to pikuś w porównaniu z Wielkim Stryjem. Ten gdyby pojawił się bez charakteryzacji u mnie na prowincji spowodował by istne pandemonium. Już widzę płaczące dzieci, przerażonych rodziców i uciekających przechodniów. Voldemort miałby gorsze wejście, Lord Vader spalił by się ze wstydu.

@wojtek_ab, @AOlsztynski i Inni.

Proszę pielęgnować swe fobie za zamkniętymi drzwiami. W imieniu dzieci dziękuję. Ale jeśli panowie przemyślą swoje zdanie to zapraszam do wyśmienitej zabawy, znajdzie się miejsce nawet dla agitatorów Prawych i Sprawiedliwych.
    Przy okazji innych świąt wasz bliski krewny niejaki Ebenezer Scrooge dał się namówić i dobrze na tym wyszedł.

Zamiast komercjalizować proszę własnoręcznie wyhodować lub kupić od rodzimego rolnika dynię, wydrążyć pestki i miąższ jak kto lubi można zjeść. Przednia zabawa z wycinaniem buźki. Powstały bałagan umożliwi pójście za ciosem i przygotowanie własnoręcznie pięknych wiązanek na groby na Wszystkich Świętych z uwzględnieniem indywidualnych preferencji własnych czy ukochanych zmarłych. Maski czy super stroje absolutnie nie są konieczne troszkę makijażu i kreatywnie ubrane ciuszki po krewniakach i voilà.
    Jeśli obawiacie się panowie horrendalnych kosztów słodyczy z myślą o oszczędnych można nabyć małe i tanie cukierki. Liczy się tylko fakt, nasze dzieciaki nie są tak rozpieszczone jak amerykańskie np. w trzynastym odcinku Wodogrzmotów Małych.Choć ci hojni i mili są dłużej wspominani.

A tradycję, to każde pokolenie ma inną. Moi dziadkowie żyli w innym świecie, moje dzieci w zupełnie innym. Tylko nam wydaje się, że coś jest dane raz na zawsze.

Sądząc po ilości komentarzy temat absolutnie topowy.

• 2018-11-03 10:30 | kaesjot

2018-11-01 13:22 | obserwatoriumpolityczne.pl
    Jakkolwiek jestem przeciwnikiem wprowadzania obcych zwyczajów i tradycji w miejsce naszych własnych z kilkuset czy nawet kilkutysięcznym rodowodem trudno się nie zgodzić z tym, co piszesz o tym konkretnym przypadku.
    Problem w tym, że wprowadzanie "nowych" a właściwie obcych nam obyczajów ma podłoże bardziej merkantylne niż edukacyjne czy kulturowe.
  • 2018-11-03 18:01 | Mauro Rossi

Bratanica prezesa Kaczyńskiego przeciw

Czy wzięte z kultury przedchrześcijańskiej celtyckie Halloween jest bardziej nowoczesne od chrześcijaństwa? Tak mogą zastanawiać się ludzie mający poważny problem z chronologią. Dla lewicowych inżynierów społecznych Halloween ma wartość o tyle, że celtycki zabobon mógłby w przyszłości wyprzeć i zbanalizować Wszystkich Świętych. Dla cierpiących na kompleksy mam jednak dobrą wiadomość, wystarczy Wszystkich Świętych pisać po angielsku All Saints' Day i po kłopocie. Już jesteśmy zmodernizowani.
  • 2018-11-04 17:27 | Martin L

2018-11-03 18:01 | Mauro Rossi
    Na początek proszę wrócić do "Dziadów" Mickiewicza i zastanowić się czy święto zmarłych i Zaduszki to aby na pewno chrześcijański zwyczaj ? Może taki pogański, starosłowiański taki trochu dzisiaj schrystianizowany.

Ten celtycki zabobon nic nie kosztuje podatników nic a za to "katolicki"zabobon pochłania miliardy. Przypominam nie pieniędzy na niepełnosprawnych, za to dla Rydzyka jest. Na służbę zdrowia nie ma ale na utrzymanie kleru to pieniądze się zawsze znajdą. Przez to ludzie muszą żyć w ubóstwie z powodu chciwości KK w Polsce.
  • 2018-11-05 17:53 | Aspiryna

"A po co kopiowac idiotyzmy przychodzace z USA? Cala ta impreza sluzy jedynie
    businessmen a oglupia juz oglupionych ludzi."

Prosze sie lepiej douczyc... Halloween to NIE jest wynalazek amerykanski - to swieto
    przywedrowalo do USA z Europy Zachodniej!
  • 2018-11-11 01:27 | Patagon

Moja córka (16) pracuje w sklepie z gadget-ami do Halloween, za godzinę ma $14. Zgodziłem się na jej propozycje, bo sadze ze dzieci muszą jak najszybciej poznać wartość i "zapach" własnego pieniądza.
    Zresztą nadeszły takie czasy, ze przy każdym zakładzie, sklepie, stacji paliw, dosłownie wszędzie widać ogłoszenia zatrudnienia z ubezpieczeniem włącznie. To ewenement od dwóch pokoleń podobno, tak dynamicznie rozwijają się USA Trumpa. Clinton byl bez porównania słabszy.
    Swoja droga KK u USA jest jak (Mt 5, 5) "Błogosławieni cisi i pokornego serca, albowiem oni na własność posiądą ziemię." I nie krytykuje, a przecież biskupi i kardynałowie z Polski często nawiedzają duszpastersko Polonie! Tu milczą, owdzie pouczają. Kiedyś zajęli się czarnoksiężnikami, zombi, ssącymi krew wampirami, wilkołakami co z wyglądu są niby jak my....i cala te oranżerię literacka. Dodając do tego gmachy Licheń czy nowa bazylika w Wawa, stojące Jezusy przydrożne, nowi królowie i królowe Polski. Widać małość umysłową tych pasterzy. Tak mi się czasami serce ściska gdy widzę uniwersytety, szpitale fundowane przez żydów często pochodzących z Polski. Chyba tylko Uni Loyola jest fundowany przez Jezuitów. W kraju zostawili po sobie budowle - kościoły i chyba żadnej szkoły. Jakos KK nie ma ochoty na dokształty owieczek, bo i po co nam wiedza w niebiesiech.
  • 2018-11-12 17:44 | Prowincjusz

Sądzi pan, że dwuletni chaos w rządzeniu jest przyczyną spektakularnego i pozytywnego wzrostu gospodarczego zarówno w starej jak i nowej ojczyźnie ?

Osobiście uważam, że panowie Trump i Kaczyński mają bardzo niewiele wspólnego z fajną pensją pana córki równolatki mojej która niestety pracuje tylko za dziesięć złotych polskich i bez ubezpieczenia ale to i tak dobrze jak na realia polskiej prowincji.

Miałkość naszych duszpasterzy, a szczególnie tych przy kasie faktycznie jest męcząca, choć przydrożne figury, krzyże, kapliczki to nasz lokalny folklor religijny i nie widzę w tym nic złego.

Obecnie salezjańskie szkoły średnie prowadzone przez katolickich kapłanów, uważanie są za bardzo przyzwoite placówki edukacyjne.