Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

(18)
Wiara, że Amerykanie będą nam sprzedawali gaz wyjątkowo tanio, bo w Białym Domu tak zdecydowano, a Polska jest ważnym sojusznikiem USA, jest sporą naiwnością.
 • 2018-11-09 18:48 | Aspiryna

  gaz skroplony

  Koszty transportu skroplonego gazu przez Atlantyk sa wystarczajaco duze, a moga byc jeszcze wieksze - bo transportem zazwyczaj zajmuja sie inne firmy (nie te, ktore sprzedaja gaz)...
 • 2018-11-09 19:19 | sztubak

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Cena samego gazu może być taka sama jak dla dużych odbiorców krajowych t. j. amerykańskich.
  Po doliczeniu kosztów skraplania, transportu i rozkraplania cena może się podwoić.
  W najlepszym razie całkowity koszt gazu amerykańskiego będzie o 50% wyższy od rosyjskiego a po doliczeniu kosztów amoryzacji i eksploatacji terminalu cena z pewnością sie podwoi.
  Nawet jeżeli cena samego gazu nie wzrośnie to koszty dodatkowe z pewnością tak, licząc 3% rocznie w trzynastym roku bedą o 50% a w 24 roku 100% wyższe.
  Rusofobia naszych władców będzie nas drogo kosztować.
 • 2018-11-09 23:05 | Mauro Rossi

  Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  "Gdyby dziś na Kremlu ktoś zechciał wywołać w Polsce kryzys energetyczny, nie zakręcałby kurka z gazem, ale zatrzymał pociągi z węglem jadące do naszego kraju".

  Panie Autorze, Kreml jest bardziej pragmatyczny od Pana. W przypadku zatrzymania wagonów z węglem przez Rosje one dojadą do Polski z Antwerpii. Z gazem rurowym już nie jest tak różowo, więc Kreml jest wielkim zwolennikiem rur. Przy okazji, pamięta Autor, kto w III RP likwidował polskie górnictwo?
 • 2018-11-09 23:27 | czaro

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Lubie komentowac i oceniac na podstawie faktow a nie zapowiedzi czy mrzonek. Cena nie jest znana a wiec te piania zachwytu sa przedwcxzesne doputy nie podana jest cena. mam wrazenie, ze pisowska sekta potrzebujac jakiegos sukcesu, rzucila publice ochap bez konkretow. Macierewicz tez podniecal sie zapowiedziami i rzucal oferty nie majace pokrycia w rzeczywistosci. A jak wyszlo ? jak zwykle.
 • 2018-11-10 15:32 | izakan

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Właśnie powstaje następny mit - tani gaz z USA. Jeden z poprzednich głosił jak to będziemy sprzedawać gaz z naszych łupków; wszystkim tylko nie Rosji, którą "gazowo" wykończymy.
 • 2018-11-10 15:34 | rang

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  @ Mauro Rossi

  "Gdyby dziś na Kremlu ktoś zechciał wywołać w Polsce kryzys energetyczny, nie zakręcałby kurka z gazem..."

  Gdyby dziś na Kremlu ktoś chciał wywołać jakikolwiek kryzys, nie robiłby nic - pozwoliłby działać Polakom.
  Gdybyż polską głupotę dało się przerabiać na gaz albo ropę, USA jadłyby nam z ręki!
 • 2018-11-10 17:46 | maciekplacek

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Pozwole sie z Sz. Autorem nie zgodzic. Jaka jest, bedzie cena, byla i pozostanie tajemnica.
  Jak kazdy dobry inwestor, kraj ktory chce sobie zapewnic bezpieczenstwo dostaw dazy do dywersyfikacji porfolio.
  RF traktuje energie jako bron, nacisk polityczny, sa nieprzewidywalni, nie mowiac o jakosci surowca.
  Wole aby USA, Katar, czy norweski podatnik zarobil niz kremlowski dyktator.
  Wegiel, hmm... Jakosc niemal beznadziejna, tani... Mozemy go kupowac chocby z Australii za to sama cene, lepszej jakosci.

  - 'W najlepszym razie całkowity koszt gazu amerykańskiego będzie o 50% wyższy od rosyjskiego ..' - 'dodatkowe z pewnością tak, licząc 3% rocznie w trzynastym roku bedą o 50% a w 24 roku 100% wyższe.' -
  Intersujaca artymatyka, scrambled and mixed with nonsense. Skad te liczby ? Skad te 50%, 3%?
  Ktos ci na suficie to napisal? Jest to tak smieszne, ze... Jedynie co moge polecic to bys przesledzil ceny tego surowca ostatnich 20 lat na rynkach swiatowych.
  Rusofilia kosztowala i dalej kosztuje Polske niewymiernie wysoko w jakiekolwiek walucie. Zniknie z twoim pokolenie.

  - Koszty transportu skroplonego gazu przez Atlantyk sa wystarczajaco duze, ... -
  Jak duze? Oczekuje szczegolow. - 'Kto je ponosi?' Zwykle dostawca, cos wiem na ten temat.

 • 2018-11-11 00:48 | woytek

  Re:Polska wymieni siekerkę na kijek do okładania narodu za grzechy niepopelnione.

  Jak ten gaz ma się do ustawy nr 447 ? Może Kaczyński uważa się za Naczelnika tych , którzy zostaną uwłaszczeni po zrealizowaniu tej ustawy i przejęciu majątku narodowego przez tych, o których jest w tej ustawie mowa ?
  Czy długoterminowe umowy muszą być ratyfikowane przez parlament ? Czy naród powinien być informowany o cenie towaru kupowanego z wyprzedzeniem ćwierć wiekowym?
  W Polsce nie ma demokracji ani wolności.
  Ani PiS , ani opozycja nie dorosła do demokracji.
 • 2018-11-12 01:42 | Patagon

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  2018-11-10 17:46 | maciekplacek

  Cena gazu ma być 20% tańsza, ale od jakiego - sprzedawanego teraz Niemcom czy z wolnego rynku. Kontrakt bardzo długi i kompletnie nie do obrony. Gaz powinien być dostarczony przez sprzedającego, tymczasem ten tani, przyjaciół którzy nas nie złupią, musimy sami sobie załadować, sprowadzić i rozładować. I ta tajemnicza aura wokół transakcji, żadnych przecieków, żadnych domysłów, przypuszczeń. W polityce liczą się interesy.
 • 2018-11-12 07:16 | znafca in spe

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Ile Polska na tym straci?
 • 2018-11-12 13:38 | rang

  Re:Polska wymieni

  @znafca in spe
  "Ile Polska na tym straci? "

  Tyle co zawsze - możliwie jak najwięcej.
 • 2018-11-12 17:58 | Prowincjusz

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  "Kto je ponosi?' Zwykle dostawca, cos wiem na ten temat."

  Jeśli tak to koszt jest wliczony w cenę. A ceny czy też formuły nie znamy i dalej nic nie wiemy.

  Obejrzałem sobie latem gazoport w Świnoujściu a jakże imienia Świętej Pamięci Młodszego Bliźniaka ksywka spieprzaj dziadu, i za utopioną tam w sensie dosłownym kasę można było naprawdę pomóc polskiej energetyce przez dofinansowanie termoizolacji, czy modernizację instalacji grzewczych.

  A tak dofinansujemy kolegów pana prezydenta Trumpa.
 • 2018-11-12 19:36 | Patagon

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  zaplacimy chyba tyle ile za ruski gaz, niestety ministry dzis to nie ekonomisci aczkolwiek jest daleko lepiej niz za tuska. Ten jak mowil pawlak zatrudnil ktorym sie nic nie chcialo i nic nie umieli. Dobrze ze chociaz kupili przyzwoite samoloty dla vip i nie beda remontowane jak ten rozbity w Smolensku a decydowal psychiatry klicha gdzie go do remontu wyslac chocia Gras pisal przewiduja mozliwosc zamachu.
 • 2018-11-12 20:45 | Aspiryna

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Dwa krotkie cytaty z "New York Times":

  "European gas prices are now largely determined by trading on financial markets, but they are often too low for American suppliers to compete. The cost of liquefying gas in the United States and transporting it to Europe doubles its price for American companies. So if they were to sell to customers in Europe at current prices, they would lose money.

  By contrast, Russian gas sent by pipeline to Germany costs far less, allowing Russian companies to make large profits, according to Jonathan Stern, founder of the natural gas program at the Oxford Institute for Energy Studies."

  oraz

  "So what’s stopping Europe? Cost is a major factor. Europe has pushed hard in the past two decades to create a freely traded market for natural gas, according to Mr. Alverà of SNAM. The region has, in essence, bet that a functioning market is the best route to easing dependence on any one source.

  While American gas exports have grown rapidly, most shipments have gone to Asia and Latin America, where prices have been higher. Price differences mean American gas is usually attractive to European buyers only during cold snaps, when prices on the Continent rise. If a glut of L.N.G. emerges in the future, more of that gas from the United States may wind up in Europe, but that could mean American suppliers lose money, Mr. Stern said."
 • 2018-11-14 04:59 | maciekplacek

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  What's your point Aspiryna, spell it out.
  As of today Poland still pays one of the highest, if not the highest, prices for Putin's gas in the EU.
  But money is only part of the final equation. Germany can "afford" to be heavily dependent on Putin's gas, they have Poland as a buffer zone, Poland cannot. RF, regardless who sits on the Kremlin's throne, cares less about financial cost versus political influence. And another thing Aspiryna, quotes without the right context or full article are worthless, dishonest and a cheap propaganda. If you want to impress, or even better, to be objective, always look for the second opinion.
  Seems to me Aspiryna, you're not a happy camper in the US (if you're actually there), about Poland ...
  Well, your vulgarity says it all.
  Here is my offer; I'll pay all your moving expenses, I-class for you, your husband, boyfriend whatever, dogs, cats even for pet piglets to the following countries; RF, Belarus, Venezuela, Cuba, N. Korea.
  You have my word and a firm commitment.
  Let me see your English now.
 • 2018-11-14 05:06 | maciekplacek

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Prowincjuszu jakowalski z Patagoni, Riazania, etc. wy sie o to nie martwcie, martwcie sie o flote warcabujaca.

  Panie Niemiec z Patagoni czy z Riazania, jako wlasciciel firmy zawieralem umowy ktorych tresc byla znana na bazie 'need to know'. Nawet gdyby opublikowano szczegoly tych kontraktow i tak bys w nie nie uwierzyl, bo jestes przekonany, ze jedynie
  Putin-Kreml sa bezinteresowni i altruistyczni. Historia temu zaprzecza.
  Dostawy z USA zaspokoja jedynie czesc naszych potrzeb dlatego Polska rowniez buduje Baltic Pipe.
  Niewykluczone, ze beda umowy na dostawy z RF, ale beda prowadzone zupelnie innym jezykiem - jezykiem konkurencyjnych cen.

  Gospodarza przepraszam za ten brak powagi, ale blogi Polityki opanowal niewyzyty emeryt podpisujacy sie conajmniej tuzinem pseudonimow.
 • 2018-11-15 09:47 | Prowincjusz

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  A może tuzin emerytów publikujących pod jednym pseudonimem ?

  Skąd ta hojność dla @Aspiryna ? Kuba brzmi ciepło i przyjemnie.

  To po ile ten gaz w USA, bo jak benzyna 2,99 dolara za 3,78 litra to będę płakał.

  Zamiast topić fundusze w gazoporcie, trzeba było zainwestować w Gazociąg Bałtycki. Ale podkreślam największe rezerwy tkwią w oszczędności energii, a nie pozyskiwaniu nowych źródeł.

  Skandalem jest polityka tajemnicy cenowej.

  Od dawna mówi się, że jedynie skonsolidowana UE jest partnerem dla rozmów nie tylko o gazie z Rosją. Pojedyncze państwa rozgrywane są przez pana Putina.
 • 2018-11-15 20:50 | aneta.jóźwiak

  Re:Polska wymieni rosyjski gaz na amerykański?

  Zobaczymy co czas pokaże.