Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

(15)
Czy każda książka może być dopuszczona do sprzedaży w sieci takiej jak Empik? Czy sam tytuł, mogący czytelnikowi kojarzyć się jednoznacznie, nie powinien zelektryzować decydentów dopuszczających ją do sprzedaży?
 • 2018-11-19 11:21 | J.E. Baka

  Przysługa

  Obawiam się, że efekt może być odwrotny od oczekiwanego - i dziełko nasuwające tytułem skojarzenie z produkcją pana z zabawnym wąsikiem - może w ten sposób uzyskać darmową promocję, na którą nie zasługuje.
 • 2018-11-19 14:19 | Marian.W.O

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  "Czy sam tytuł, mogący czytelnikowi kojarzyć się jednoznacznie, nie powinien zelektryzować decydentów dopuszczających ją do sprzedaży?"

  Problem jest chyba bardziej zlozony. Przede wszystkim nie bardzo wiem, dlaczego tytul kojarzy sie jednoznacznie i winien elektryzowac decydentow. Poza tym, dlaczego akurat decydenci maja stanowic za szersza opinie publiczna w sprawie ksiazki? Dlaczego akurat protesty, w koncu raczej waskiej grupy, maja odbierac prawo szerszej opinii publicznej do zapoznania sie z trescia ksiazki i jej ocena? Jezeli protestujacy poznali tresc ksiazki ( jak sadze), dlaczego odbieraja to prawo innym a instytucja, ktorej zadaniem jest umozliwinie tego dostepu ulega takim naciskom? I tak dalej i temu podobnie. Pozwole sobie przypomniec pewne wydarzenie ze wspolczesnej historii. Leszek Moczulski wydal w okresie PRL ksiazke o kampanii wrzesniowej. Ksiazka po bardzo krotkim czasie zostala wycofana z ksiegarn, nieliczni mieli okazje zapoznac sie z jej trescia. Wraz ze zniknieciem ksiazki ropzoczela sie kampania przeciw jej tresci i w efekcie samemu Moczulskiemu. Czy przypadkiem casus dyskutowanej ksiazki nie powinien byc ostrzezeniem, gdyz podobienstwo zdarzen jest zbyt oczywiste.
 • 2018-11-19 16:29 | mały fizyk

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @2018-11-19 14:19 | Marian.W.O

  Duzo pytan. A gdzie p. odpowiedzi?

  Na jedno pytanie mam odpowiedz. "dlaczego tytul kojarzy sie jednoznacznie i winien elektryzowac decydentow". Ludziom z podstawowa wiedza hstoryczna to sie jednoznacznie kojarzy. Tym innym juz nie.

  I jeszcze falszywe porownanie: "Czy przypadkiem casus dyskutowanej ksiazki nie powinien byc ostrzezeniem, gdyz podobienstwo zdarzen jest zbyt oczywiste."

  Komunistyczna wladza zorganizowala nagonke. I to ma byc to samo co obywatelski protest? P. sie raczy sam osmieszac :-(

 • 2018-11-19 16:55 | Aspiryna

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  To kierownictwo sieci sprzedazy decyduje, czy dana ksiazke sprzedawac, czy tez nie - jak do tej pory nie ma systemu panstwowej cenzury jak za czasow PRLu. Podobnie - nie ma np. przymusu sprzedazy ksiazeczki pod tytulem "Mein Kampf"!
 • 2018-11-19 21:53 | Prowincjusz

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @Marian.W.O.

  Poprzednik już chyba wyjaśnił skojarzenia.

  Nie zapoznałem się z treścią książki. Jeśli łamie prawo to na przemiał, a kilka odzyskanych sztuk na czarny rynek. Jeśli nie, ma prawo być rozpowszechniana.

  Jedno prawo dla wszystkich.
 • 2018-11-20 11:25 | Alice_

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  Czytałam książkę Wichy i w głowie mi się nie mieści, jak można było stworzyć taki "pakiet". Czy pracownicy empiku nie czytają prasy codziennej? Nie wiedzą, kim jest Międlar? Nawet gdyby napisał wiersze o miłości, nie powinno się go promować, a już na pewno nie w takim towarzystwie. Wydał książkę, trudno, niech tam sobie gdzieś leży na półkach i porasta kurzem, ale ta promocja mnie przeraziła. Chyba czas zacząć bojkotować empik, bo źle wykorzystuje swoją pozycję na rynku.
 • 2018-11-20 14:15 | Marian.W.O

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @ maly fizyk,

  Z mej strony odpowiedz jest jedna: nie nalezalo wycofywac ksiazki z obiegu pod wplywem naciskow. Jesli zapoznali sie z niai krytykujacy ( jak sadze) to szarzy obywatele tez maja do tego prawo.
  Sadze, ze istnieje duze podobienstwo miedzy obiema sytuacjami, nawet jesli dotycza innych systemow politycznych. Rzeczywiscie tam zrobilo to panstwo tutaj zas waska, w sumie, grupa ludzi,ale mechanizm jest dokladnie ten sam - jesli cos sie nie podoba nalezy to zwalczac wszelkimi dostepnymi metodami - dzialania wladz PRL mozna nazwac "dzihadyzmem ideologicznym", tu zas mamy do czynienia z "dzihadyzmem intelektualanym".

  @ Prowincjusz,

  Jedno prawo dla wszyskich - pelna zgoda. Jednak w tym momencie ani Pan ani ja nie wiemy czy prawo zostalo naruszone. Obaj musimy polegac na slowie "czynnikow trzecich".

  @ maly fizyk & @ Prowincjusz,

  W panstwie prawa wlasciwym mechanizmem wstrzymania rozpowszechniania ksiazki bylaby decyzja sadu a nie nacisk waskiej grupy obywateli. To sad decyduje o tym, czy prawo zostalo naruszone czy nie, nie zas dyskutujacy w internecie czy na forach spolecznosciowych.
 • 2018-11-20 19:47 | born in the prl

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  Jeżeli można promować i sprzedawać książkę pana Międlara,to dlaczego by nie wydać i sprzedawać z zyskiem Mein Kampf Adolfa Hitlera? W kwestii wolności wypowiedzi nie można przekraczać pewnej granicy. Ta granicą jest prawo,które zakazuje szerzenia nienawiści na tle rasowym,nacjonalistycznym...Czy jakiekolwiek szerzenie nienawiści może być dozwolone? Nawet jeśli są jakiekolwiek luki w prawie zapisanym w kodeksach,jest jeszcze "Niebo gwiażdziste nade mną,a prawo moralne we mnie".Wewnętrzna potrzeba bycia przyzwoitym.Pieniądze można zarabiać na różne sposoby,ale są takie,po których czasem wstyd spojrzeć rano w lustro.
 • 2018-11-21 11:27 | mały fizyk

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @2018-11-20 14:15 | Marian.W.O

  "jesli cos sie nie podoba nalezy to zwalczac wszelkimi dostepnymi metodami - dzialania wladz PRL mozna nazwac "dzihadyzmem ideologicznym", tu zas mamy do czynienia z "dzihadyzmem intelektualanym".

  Znowu to samo falszywe poronanie. "Wszelkie dostepne metody" stosowala PRL-ska dyktatura (i inne oczywiscie). Protest obywateli jest w demokracji jak najbardziej legalny i tylko taki byl tu stosowany. Az wstyd czytac takiej bezmyslnej "logiki" :-( P. sie juz chyba nigdy nie doksztalci.

  A ze protest poskutkowal, oceniam pozytywnie. EMPiK podjal po zastanowieniu dobrowolna decyzje. I to jest jego suwerennym prawem. Zakaz sprzedazy (albo i nie) przez sad jest kompletnie innym prawem i innym mechanizmem kontroli. Protesty obywatelsie sa innym i legalnym mechanizmen kontroli.
 • 2018-11-21 14:39 | Marian.W.O

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @ maly fizyk,

  "A ze protest poskutkowal, oceniam pozytywnie."

  Kazdy ma prawo do swojej oceny. Ja jednak zapytam, na jakiej podstawie Pan tak sadzi? Mam nadzieje, ze ksiazke mial Pan okazje przeczytac, gdyz tylko wtedy mozna wydac sensowna opinie. Warto jednak zapoznac sie z ksiazka prof. Mearsheimera " The Great Delusion. Liberal Dreams and International Realities." W pierwszej czesci autor "zahacza" posrednio o temat przez nas dyskutowany. Autor np. zwraca uwage na istotny problem w sposob nastepujacy;"... there is little evidence that citizens in liberal societies are as tolerant as Rawls and other bounded progressives claim, and much evidence that they are not. The political philosopher George Kosko, who directly engages Rawl's claims about tolerance, argues that "the evidence shows many liberal citiizens are remarkably intolerant.."" W swietle tych wywodow "protest obywatelsk"i moze wynikac z wielu powodow ,w tym ze zwyklej nietolerancji. By byl rzeczywiscie protestem obywtelskim w pelnym tego slowa znaczeniu nalezaloby dac szanse zapoznania sie z ksiazka jak najszerszej rzeszy czytelnikow, co w tej chwili stalo sie mniej mozliwwe. W sumie jest to podobny przypadek do protestu grupy studentow, ktorzy uniemozliwiaja postaci gloszacej poglady, z ktorymi sie nie zgadzaja, wygloszenia prelekcji na uczelni. Wystepuja tu z miejsca dwie sprawy; nietolerancja wobec pogladow oraz ograniczenia prawa do wysluchania takiej prelekcji przez tych, ktorzy chcieliby sie zapoznac z odmiennymi pogladam, czyli ograniczenie swobody wyboru.
 • 2018-11-21 20:27 | znafca in spe

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  born in the prl

  Mozna bylo kupic i to w j. polskim.
 • 2018-11-21 23:34 | mały fizyk

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  @2018-11-21 14:39 | Marian.W.O

  P. juz zwyczajowo myli jablka i gruszki. Protest NIE ograniczyl swobody wyboru. Bo byly ksiadz i nacjonalista Miedlar moze sam sprzedawac swoj "Kampf", np. przez internet. Jak ktos tego nie chce robic (np. EMPiK), to jego prawo. Znowu nic sie p. nie doksztalcil :-( Bo trzeba umiec czytac ze zrozumieniem i nie cytowac co popadnie.

  Zabronic mu to moze tylko sad. Moze to zrobi jezeli uzna, ze rozpowszechnianie mieści się w zakresie Art. 256 KK, co może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności, albo pozbawieniem wolności.
 • 2018-11-22 19:21 | Prowincjusz

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  Jakby znaleziono nową powieść Jamesa Joyce'a to byłby jeden no morze dwa komentarze, pan Międlar bije go na głowę.
 • 2018-11-23 18:32 | Prowincjusz

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  Może. Brawo ja.
 • 2018-11-26 22:27 | Slawomirski

  Re:Po protestach Empik wstrzymuje sprzedaż książki Międlara

  Wolnosc slowa nie jest jednoznaczna z dystrybucja ksenofobii. Empik popelnil blad a nie autor ksiazki. Etyka prowadzenia biznesu jest obca pewnym decydentom z Empiku.

  Slawomirski