Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

(8)
Koalicja Obywatelska może sobie pokrzyczeć: hańba, zdrada, sprzedawczyk, na pohybel... Ale jakie znaczenie mają włosy rwane teraz z głowy wobec utraty władzy w drugim po Mazowszu największym województwie w Polsce?
 • 2018-11-21 19:02 | Skydive62

  pamiętam do dzisiaj ten smród gdy do Samoobrony zapisywał się Ryszard Czarnecki

  dzisiaj nikogo to już nie dziwi. to już koniec
 • 2018-11-21 19:34 | Nietypowy_Liberał

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  Trzeba się tym zająć i spojrzeć z perspektywy prawa, doszło do przekupstwa na poziomie politycznym, takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, to polityka, ludzie nie mają prawa zmieniać swoich poglądów za pieniądze. Strach pomyśleć, co teraz sądzą o tym wszystkim wyborcy tego pana, 25 tys. głosów oddanych na marne i Śląsk sprzedany.
 • 2018-11-22 07:56 | Wiesinek

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  Województwo dolnośląskie jest siódme pod względem powierzchni ("drugie największe"). Pierwsze jest Mazowieckie, drugie Wielkopolskie.
 • 2018-11-22 12:23 | Mały pluszowy miś

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  "Sromotna przegrana Ruchu Autonomii Śląska"

  Przegrana ŚPR (bo pod taką nazwą występowała na karcie wyborczej Śląska Partia Regionalna, utworzoną przez wiele śląskich organizacji takich jak Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich) jest też przegraną Ruchu Autonomii Śląska jako głównego komponentu tej partii (po hm.... powiedzmy, że przekonaniu przez PO szefa Związku Górnośląskiego do porzucenia tego projektu... za podrzędne stanowisko w strukturach partyjnych PO - bo takim jest stanowisko wiceprzewodniczącego katowickich struktur Platformy Obywatelskiej).

  "oprowadziła dotychczasowych koalicjantów PO (razem z Nowoczesną, czyli Koalicję Obywatelską) – 20 rajców, SLD – 2 i PSL – 1 – na skraj przepaści."

  Panie Redaktorze, bądźmy szczerzy - to owa koalicja zwalczając swojego koalicjanta - Ruch Autonomii Śląska - niekiedy dotkliwiej niż PiS, sama się doprowadziła się do takiej sytuacji. Bo jak inaczej nazwać doprowadzenie do katastrofalnego falstartu Kolei Śląskich, rozpętanie dzikiej afery przeciwko przygotowywanej wystawie w Muzeum Śląskim, niedopuszczanie do głosu (vide http://partiaslaska.pl/jerzy-gorzelik-niedopuszczony-glosu-sesji-sejmiku/), kontestowanie czy wręcz hejtowanie praktycznie każdej inicjatywy współ-koalicjanta, na koniec storpedowanie powstającej Śląskiej Partii Regionalnej (poprzez hmmm... przejęcie jej przewodniczącego - przy okazji: czy to nie jest niezwykle podobne do obecnego przejęcia pana Kałuży przez PiS?).

  "Bo niech jeden dostanie sraczki, kiedy opozycja idzie w zaparte"

  Proszę się zlitować, Panie Redaktorze, nad czytelnikami najbardziej poczytnego tygodnika opinii w Polsce! Takie słownictwo?! Moje komentarze na Pana blogu czekały niekiedy miesiącami na publikację, mimo że nie używałem słownictwa spod budki z piwem, a tu proszę - IMHO moderacja by się przydała o wiele bardziej w tym przypadku...

  "Chyba że uwiedzie na ślubny dywan następnego niezłomnego – cennym nad wyraz weselnym prezentem i wspaniałomyślną intercyzą na dodatek."

  Jak Pan może mieć jakieś wątpliwości odnośnie tego? Pierwszy już się znalazł, droga przetarta... A przed obejmującym władzę PiSem otwiera się sezam pełen dobrze i bardzo dobrze płatnych stanowisk, którymi można wynagradzać zwolenników... dotychczasowych i nowych. A taki PSL ma przecież dobrze zasłużoną opinię koalicjanta obrotowego, który to z każdym może... zawrzeć koalicję, oczywiście. ;)
  Swoją drogą timing pan Kałuża wybrał znakomicie - po podpisaniu umowy koalicyjnej w woj. Śląskim wartość... powiedzmy, politycznego swingera ;), zapewne wzrosła.

  Przy okazji chciałbym Panu pogratulować Panu, panie Redaktorze dobrze wykonanej roboty! Proszę porzucić wszelką modestię, wszak nie jest na miejscu! Przecież to m. in. dzięki Pana niestrudzonym wysiłkom, prawdziwi Polacy mogą cieszyć się prezydenturą PAD (przypomnijmy, że w 2015 zadecydowała o wyniku wyborów liczba głosów rzędu 30% liczby obywateli RP, którzy zadeklarowali narodowość śląską w ostatnimi (mało)powszechnym spisie) czy teraz - rządami PiS w woj. Śląskim - bo przecież szczując swoich rodaków na wszystko co odbiega od "śląskości" reprezentowanej przez P. Spyrę walnie przyczynił się Pan (i Panu podobni) do wpychania wyborców w ramiona PiSu jak też minimalizowania szans na jakikolwiek dobry wynik śląskich organizacji. Proszę śmiało udać się do redaktora Polityki po ciężko zapracowaną nagrodę! A jeśli poskąpi fruktów za takie rezultaty Pana pracy - kto wie, może pan Kałuża coś załatwi? ;)
 • 2018-11-22 13:33 | Robul

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  Jakieś znaczenie te włosy rwane z głowy jednak mają. Mam nadzieję, że doprowadzą do zmiany przepisów, tak żeby polityk wybrany z listy określonego ugrupowania nie mógł po wyborach przeskakiwać sobie od razu do innego. Wyborcy głosują na niego nie dlatego, że sam taki wspaniały, tylko dlatego, że reprezentuje całą opcję światopoglądową, program itp. Jeśli zmienia partię, oszukuje wyborców i powinien stracić mandat. To logiczne. Taki przepis skutecznie by zniechęcił tych o "elastycznym kręgosłupie".
 • 2018-11-22 18:30 | ryslu@esculap.pl

  Ze swojego nie zapłacą

  Jedyne wyjście to ograniczanie własności państwowej.Zeby kogos wsadzić na dobrze płatne stanowisko w firmie prywatnej to juz dużo zachodu.Ale niestety zdegenerowane społeczenstwo marzy żeby wszystko było państwowe.Mnie nie musi byc lepiej ważne zeby drugiemu/prywatnemu właścicielowi/było gorzej.
 • 2018-11-23 09:04 | tuciu

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  PO nie ma już niewygodnego koalicjanta w postaci RAŚ, wredni ślązakowcy nie weszli nawet do sejmiku województwa, narodowość śląska została zakwestionowana przez SN, pan Spyra jako prawdziwy patriota na pewno zrobi zawrotną karierę w nowym układzie politycznym - nic tylko może Pan otwierać szampana, bo pańskie marzenia polityczne się spełniły. Gratuluję. Jak się to jakimś Ślązakom nie podoba, to rozumiem, że mogą sobie wyemigrować do Rajchu?
 • 2018-11-28 11:18 | Kazimierz K

  Re:Czyli PiS teraz rządzi Śląskiem

  Cała ta zawierucha polityczna związana z transferem politycznym radnego Kałuży, jest ostatecznie dla Śląska z wielu względów bardzo korzysta. Obecnie między innymi nie będzie można już powiedzieć, że coś nie udało się zrealizować, gdyż były jakieś czynniki obiektywne które to uniemożliwiły, także koalicja PIS, będzie musiała wywiązać z wszystkich obietnic wyborczych i innych dla Śląska, który ten region bardzo potrzebuje.
  Problemy Ruchu Autonomii Śląska w zakresie małego poparcia ze strony wyborców, moim zdaniem wynika z niezrozumienia przez rodowitych Ślązaków do czego dąży ta i inne organizacje. W Obecnie w Polsce nie są potrzebne tego rodzaju organizację które dalej dzielą Polaków w tym Ślązaków, gdyż już obecne podziały są nie do zniesienia. Ta sytuacja powoduje, że podziały polityczne są nie do zniesienia również w samych wspólnotach rodzinnych i w relacjach pomiędzy małżonkami.
  Dlatego uważam, że na Śląsku powinna powstać jedna organizacja do której mogą przystąpić każda osoba zamieszkała na Śląsku lub związana z urodzenia z tym regionem, lecz należy konieczne usunąć ze statutu wszelkie sprawy które w jakikolwiek sposób mogą dzielić Ślązaków. Może to być oczywiście bardzo trudne do osiągnięcia, gdyż ludzie są zawsze zdolni do wymyślenia różnych przeszkód (do zwarcia szeregów), lecz wewnętrzna demokracja w jakiś sposób powinna to uniemożliwiać. Organizacja powinna przede wszystkim wspierać i pielęgnować historię, kulturę i tradycję śląską i jak najdalej lub w ogóle nie zajmować się sprawami politycznymi jak przynależnością Śląska do Polski, a w przeszłości do innych państw.
  Jeżeli organizacja ma łączyć Ślązaków a nie dzielić, to nie ma sensu spierać się czy Śląsk powinien być nadal Polski, lub niemiecki, austriacki,czeski, lub być niezależnym państwem. Przecież tak naprawdę, to nie Ślązacy o tym decydowali, lecz było to za przyczyną innych państw(a Ślązacy byli używani jako mięso armatnie).
  Najważniejszą sprawą Śląska jako regionu, to również dbanie o rozwój gospodarczy i ekonomiczny własnej małej ojczyzny, co jest możliwe poprzez uzyskanie jak najwięcej autonomicznej władzy samorządowej. Aby jednak było to możliwe, to trzeba w tym względzie uzyskać stosowną wiarygodność, poparcie i władzę.
  Ja osobiście mogę rozmawiać z każdym rodowitym Ślązakiem na każdy temat pomimo, że możemy się różnić pod względem światopoglądowym, politycznym i mentalności patriotycznej. Na te tematy jednak w ogóle najlepiej nie rozmawiać, a jak już trzeba rozmawiać, to należy zachować umiar. Przecież każdy ma jakieś własne doświadczenia które należy uszanować i uwzględnić, w szczególności że mamy wolność i demokrację. Przecież minęły już czasy (lub tak się mi tylko wydaje), że nadal warto być jakimś politycznym idiotą, a nawet folksdojczem, gdyż w przeszłości za nadawanie lub denuncjowanie innych, można było uzyskać jakieś znaczące profity (za co i tak trzeba było później słono zapłacić). Niestety zawiść, złość i głupota często ludziom odbiera rozum i przyzwoitość , gdyż dla nich wolność to również możliwość swobodnego wyboru własnych czynów.