Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Energia i ciepło z jednego źródła, czyli podwójna korzyść kogeneracji

(5)
Aby poprawić jakość powietrza w Polsce i widocznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, potrzebujemy skojarzonej gospodarki energetycznej, czyli kogeneracji.
  • 2018-12-02 21:48 | xpawelek

Dlaczego?

Dlaczego polska tak beznadziejnie upiera sie przy weglu i atomie !??Znowu opoznienie do krajow tzw. Zachodu nieotrzebnie sie zwiekasza!
    Warszfskie urzedniki od 100 lat nie kapuja co tj. nowoczesna energetyka !Weggiel i atom jest np. obecnie gwaltownie wypierany z energetyki i ogrzewnictwa!
    Co robc? Zatrudnic na 10-20 lat niemieckich fachowcow : ale zakazac rownoczesnie warszafiakom wtracac sie do problemow energ. bo o tym nie maja pojecia!
  • 2018-12-02 22:54 | kaesjot

Re:Energia i ciepło z jednego źródła, czyli podwójna korzyść kogeneracji

Jeszcze 30 - 40 lat temu powszechne było ogrzewanie domów piecami różnego , których podstawowym paliwem było drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny albo koks a nawet baloty sprasowanej słomy.
    Dzisiaj to unikat - zdecydowana większość to piece gazowe, które w spalinach nie mają cząstek stałych.
    Pozostają elektrownie, elektrociepłownie węglowe i nieliczne kotłownie.
    A tu w telewizji głosi się , że w największym stopniu do smogu przyczyniają się domy mieszkalne !
    Ma się nas za idiotów ?
  • 2018-12-04 19:14 | Prowincjusz

@kasejot

Problem polega na tym, że te powszechnie używane czterdzieści lat temu piece, są używane do dziś. Czas życia kotła wynosi piętnaście - dwadzieścia lat. Potem następuje wymiana na konstrukcyjnie podobny.

Mniej zamożni mieszkańcy naszej ojczyzny stronią od gazu. Jest drogi i coś tam słyszeli o komorach gazowych. No i najważniejsze pytanie gdzie palić śmieci ?

@xpawelek

Jestem tak zdesperowany, że dawaj pan tych fachowców z NRF. Tylko bez ściemy, żeby byli na RFN a nie z DDR. A może przyłączyć na początek zachodnią Polskę do Niemiec i sprawdzić czy poprawi się powietrze ?

• 2018-12-06 16:02 | Kazimierz K

Z wielu względów jestem wstanie uwierzyć, że największa przyczyną smogu jest niska emisja, a więc piece i kotły opalane niską jakością paliw i śmieciami, oraz ze strony starych samochodów tych poniżej 3 euro( w miastach). Jeszcze do nie dawna nie mogłem zrozumieć ludzi którzy palą śmieci w swoich piecach, lecz obecnie nadal są osoby które to robią(chociaż wywóz śmieci nie podlega rozliczeniu). Każdy przecież płaci za wywóz śmieci bez względu na ich ilość.
    W sytuacji tak wysokiego wzrostu zapowiedzianych cen energii w szczególności elektrycznej,zupełnie nie rozumiem jednak obecnej polityki rządu, odnośnie wycofania się z możliwości magazynowania energii elektrycznej w sieciach energetycznych przez firmy. Osobom fizycznym łaskawie pozwolono jedynie na kompensowanie kosztów zużycia energii do 10 KW mocy, bez kosztów przesyłu. Przecież to jest zupełnie nie liczenie się z interesem firm prywatnych , gdzie na skutek coraz większej ilości podatków i opłat, firmom ustawowo uniemożliwiono sprzedaż tej nadwyżki energii, co jedynie w niewielkim stopniu pomogło by firmom w obniżeniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Liczę jednak na to, że po konferencji klimatycznej, rząd w tej kwestii się opamięta i przywróci normalność. Firmy rodzime potrzebują wielorakiego wsparcia ze strony państwa, gdyż za co płaci się tak duże podatki? Kiedyś jeden z urzędników na mój podobny zarzut odpowiedział mi "łaski Pan nie robi, gdyż jest to Pana święty obowiązek. Pytanie jednak po co jest państwo i jak konkurować na rynku z globalnymi zagranicznymi firmami w Polsce?
  • 2018-12-06 23:10 | satrustequi

@Kaesjot, Prowincjusz

Czytałem gdzież że te piece domowe to podstawowy problem i to co ludzie w nich palą.

Doświadczalnie zauważyłem to dwa lata temu będąc pod koniec listopada w podwarszawskiej miejscowości, o której myślałoby się że zdrowsza i zielona... Tam było zupełnie inne powietrze niż w wielkim mieście, o dziwo gorsze, powietrze które "namacalnie" waniało!