Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szczyt klimatyczny w Katowicach. Smog uniżenie wita gości

(13)
W Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ – COP24. Opowiem gościom trochę o tym miejscu: na 50 miast Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza 33 znajdują się w Polsce, a 13 z nich w województwie śląskim, gdzie właśnie stanęły wasze stopy.
  • 2018-12-03 14:03 | xpawelek

opoznieni

Wy nie chcecie zrozumiec , ze sprawami gospodarczymi rzadzacy warszfiacy nie potrafia kierowac bo przewaznie niewiele o tym wiedza !
    Jedna z nich jest smog ! Co nalezy zrobic w krolestwie warszawskim , zeby ten problem , ale takze energetyki zalatwic dla dobra narodu polskiego/ nie warszafiakow/. Zatrudnic na 10-20 lat fachowcow z Niemiec, a rownoczesnie zakazac sadowo zajmowanie sie tym warszafiakom!
  • 2018-12-03 21:54 | Sceptyczny

Re:Szczyt klimatyczny w Katowicach. Smog uniżenie wita gości

Smog taki, jaki mamy w polskich miastach i miasteczkach nie jest przedmiotem COP24. Problem smogu spowodowanego przez tzw. niską emisję pochodzącą z ogrzewania domów węglem lub drewnem był znany cywilizowanemu światu od lat '50 i został zlikwidowany w latach '70 i '80. Wiadomo, że da się to zrobić tylko przez zastąpienie ogrzewania domów przy pomocy domowych pieców na paliwa stałe przez ciepło z ciepłowni albo zastąpienie pieców węglowych przez piece opalane gazem, ewentualnie olejem opałowym.

W Polsce jest to ciągle nierozwiązywalny problem, wygląda że jakieś narodowe fatum. Ostatnio mnóstwo pieniędzy państwowych i prywatnych wydajemy na zastępowanie starych kotłów węglowych nowymi. Te kotły tylko częściowo zmniejszają problem i w rezultacie zanieczyszczenie powietrza pyłami będzie dalej przekraczać granice rozsądku (nie mówiąc o szkodliwości dla zdrowia) - tyle, że nie o kilkaset ale o sto albo kilkadziesiąt procent. No i za 15-20 lat weźmiemy się znowu za walkę ze smogiem spowodowanym spalaniem węgla i drewna w domach. Bo przecież jesteśmy bogaci. Jeszcze śmieszniejsze jest propagowanie drewna jako rzekomo ekologicznego opału. Nie dość, że emisje pyłu są porównywalne z tymi z węgla, to spalanie drewna jest źródłem większych niż węgiel ilości benzo-alfa-pirenu i innych rakotwórczych substancji.

Polak przecież nie będzie się kierować doświadczeniem innych a już tym bardziej pytać o radę tych, którzy mieli ten sam problem i go rozwiązali. My wiemy lepiej. Polska nie Chrystusem ale samobójcą narodów - a może idiotą.
  • 2018-12-04 01:50 | Prowincjusz

Co pan taki stronniczy, a może fachowców z Ameryki ?
  • 2018-12-04 10:54 | xpawelek

Brawo sceptyczny za fachowosc wypowiedzi!
    Prowincjusz: a moze cos na temat! Dla takch jak ty najlepiej z ksiezyca! Kpie z warszafiakow , bo oni od conajmniej 100 lat nie wiedza co tj. przemysl a jak juz znajdzie sie nie ur. w w warszafie np. prof. dr . Balcerowicz to go zaszczekaja!Dlaczego to robia? Bo maja pusto w lbach! Np. do dzis dumaja jak zwalczac nadmiar butelek:Niemcy maja to dawno z glowy , a rozwiazania w zakresie smogu w Niemchech za kilka lat doprowadza do poziomu nieosiaglnego w swiecie! Obecnie dyskutuja!
  • 2018-12-04 12:07 | Maciej2

@ Sceptyczny

Racja. Zastępowanie jednego pieca na węgiel innym piecem na węgiel nie ma sensu; to są zmarnowane pieniądze. Podejrzewam, że - jak to w Polsce - zadecydowały inny względy (np. potrzeba wykazania, że "coś robimy" albo kolega kolegi handluje piecami na węgiel).

Termomodernizacja domku jednorodzinnego - choć droższa, niż kupno samego pieca - nie jest też jakoś okropnie droga. Robiłem to u rodziców z 10 lat temu: piec gazowy, wymiana grzejników i rur, ocieplenie domu, wszystko razem kosztowało ze 30 tys. Za tę cenę rodzice odbyli podróż z 19. do 21. wieku, mają ogrzewanie całkowicie bezobsługowe i czyste. Rachunki za gaz w sezonie grzewczym są zbliżone do dawnych rachunków za węgiel (800-1000 zł).
  • 2018-12-04 17:19 | Aspiryna

Przemowienia PiSowskich aparatczykow w Katowicach to stek klamstw i prawdziwa zenada. Czy oni sadza, ze uczestnicy konferencji to ludziki na poziomie odbiorcow Radyja co Ma-ryja?
  • 2018-12-04 17:50 | usjorg

Panie Dziadul, ten prezydent Brazylii to chce zwiekszyć wycinkę puszczy amazonskiej, a nie wycofać się z wycinki jak pan napisał.
  • 2018-12-04 19:20 | Prowincjusz

Panowie na głębokiej prowincji niema przeważnie gazu ziemnego. LPG jest koszmarnie drogi. Ale smogu też niema. Natomiast trafiają się sąsiedzi, wczesną jesienią puszczający przez komin śmieci z całego lata.
    Uczciwie muszę przyznać, że z roku na rok jest ich coraz mniej.Sąsiadów nie śmieci.
  • 2018-12-05 07:07 | Jan Dziadul

usjorg - masz rację. Powinno być: nowy prezydent Brazylii wycofa się z ograniczeń wycinania lasów amazońskich.
  • 2018-12-05 08:39 | Jan Dziadul

usjorg - masz rację, chodzi o wycofanie się władz Brazylii z ograniczeń w wycinaniu lasów amazońskich""
  • 2018-12-05 17:43 | xpawelek

Prowincjusz:nie odzywaj , wez cos na wstrzymanie lub idz do odpowiedniego lekarza.Istnieje nafta do ogrzewania! Nie pchaj sie na afisz jak nie potrafisz:to robia tylko warszafiaki:ty napewno nim jestes!
  • 2018-12-06 12:10 | Prowincjusz

Prowincjusz w Warszawie ? Miałbym się za Pana Świata.
  • 2018-12-12 01:26 | Berbla

Należę do grona osób z tzw. fiołem ekologicznym. W 95 roku zrezygnowałam z ogrzewania domu węglem.Zresztą doświadczenia z tym opałem - koszmarne! Ile włożyłam do pieca tyle samo wyjmowałam "hasia"! Płaciłam za węgiel a paliłam półkamieniem!Zainwestowałam duży pieniądz w ogrzewanie olejowe. Litr oleju opałowego kosztował wtedy 90 groszy. A jaka wygoda - pełna automatyka, piwnica wykafelkowana, czyściuteńka. Ale chyba po 8 latach szczęście się skończyło. Rząd rypnął akcyzę na olej opałowy, bo ponoć rolnicy używali go do traktorów. Nowy palnik za 8 tys. i przeszłam na ogrzewanie pelletem/sprasowane trociny drzewne/. Dymek z komina ledwo widoczny - ale wg. Dziadula emituję benzopiren? W sąsiednim miasteczku jest gaz ale ludzie palą węglem! Bo tańszy! Nie wiem czy kogoś stać na ogrzewanie elektryczne/ z węgla!/,zaś litr oleju opałowego - ponad 3,50zł! Szczyt szczytem., smog smogiem - ale chyba rację ma prezydent - nigdy nie zrezygnujemy z węgla!!! Ha, ha!!!