Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Francuzi protestują, broniąc portfela, nie konstytucji

(5)
Polscy publicyści sympatyzujący z PiS przyjmują francuskie protesty z satysfakcją. Tyle że w przeciwieństwie do Polaków Francuzi nie mają potrzeby protestowania w obronie niezależności sądownictwa czy demokracji.
 • 2018-12-04 14:39 | Xerocopia

  Vive le vent!

  Na Luku Tryumfalnym wymalowano czerwonym kolorem "Niech zyje wiatr!" (napis powtorzony w 3 rzedach). Tylko ktos, kto pojmuje to haslo - ten rozgryzie o co chodzi Francuzom...
 • 2018-12-04 17:15 | ocean1

  Re:Francuzi protestują, broniąc portfela, nie konstytucji

  Takie protesty o podwyżkę 20%. Ciekawe co będzie w Polsce po podwyżkach prądu? Będzie po PIS
 • 2018-12-04 20:56 | Jacek, NH

  Re:Francuzi protestują, broniąc portfela, nie konstytucji

  Redaktor powinien to wiedzieć, o czym mowia wszystkie media zachodnie. Te rozruchy we Francji sa protestem przeciwko rzadom Macrona, ktory doszedl do wladzy dzieki haslo o reformach socjalnych, a teraz sie okazalo ze absolutnie zadnych reform socjalnych nie przeprowadzil i nie przeprowadzi. Macron oklamal swoich wyborcow i zamiast reform socjalnych popiera tylko interesy najbogatszych.
 • 2018-12-04 21:00 | Jacek, NH

  Re:Francuzi protestują, broniąc portfela, nie konstytucji

  Francuski premier ogłasza ustępstwa wobec żądań demonstrantów, ale "żółte kamizelki" nie przerywają blokad
 • 2018-12-05 11:37 | Potam

  Re:Francuzi protestują, broniąc portfela, nie konstytucji

  To co JACEK NH wypisuje jest po prostu kłamstwem. Macron żadnych obietnic socjalnych nie obiecywał i żadne „media zachodnie” o czymś takim nie piszą bo niczego takiego nie było (proszę podać o jakie media chodzi). Macron wytłumaczył że trzeba przeprowadzić reformy które przestaną odstraszać inwestorów i w tym również „bogatych ludzi” (czy nam się to podoba czy nie, ubodzy ludzie nie inwestują). Zapowiedział że dlatego zostanie zniesiony podatek majątkowy który pozostaje w formie podatku od nieruchomości dotyczący wartości powyżej 800.000€ i jest to podatek progresywny.
  Z drugiej strony jest stopniowo zniesiony podatek gminny (dla rodzin mało zarabiających od tego roku a dla wszystkich w 2020 roku). Jest to podatek bardzo niesprawiedliwy bo podstawa jest teoretyczna wysokość czynszu. W miastach jak Paryż gdzie mieszkaj ludzie dobrze zarabiający jest niski (bo nigdy niezrewidowany) a w przedmieściach jest o wiele wyższy (dla mnie 1230€ za rok 2018). Składki płacone przez pracowników na ZUS itp. są zniesione w tym roku co daje w stosunku do zarobków do ręki 20 do 100€ na miesiąc a rocznie 240 do 1200€.
  Natomiast Macron zapowiedział podczas kampanii wyborczej że podniesie podatek na rzecz ZUSu (CSG) dla emerytur powyżej 1200€/miesiąc o 1,7%, bo w jakiś sposób trzeba to wszystko sfinansować. Dla czego właśnie emerytur? Dlatego że emeryci korzystają najwięcej ze służby zdrowia i dlatego że trzeba aby praca była dochodowa. A we Francji to problem: im niższe wykształcenie tym mniej opłaca się pracować bo system socjalny na to pozwala i to (jak artykuł wskazuje) kosztuje nas bajońskie sumy , które można by było wydać na lepsze społeczne cele.