Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

(10)
Przewodniczącemu komisji ds. VAT zabrakło wiedzy i doświadczenia, żeby polemizować z najdłużej – bo przez sześć lat – urzędującym ministrem finansów czasów III RP. A o tym rekordzie przypomniał, czego można się było spodziewać, sam Jacek Rostowski.
 • 2018-12-10 18:01 | Aspiryna

  PiS-ignorancja

  Kolejny raz mozna przkonac sie, ze PiSowskie "kadry" to - w wiekszosci - ludzie niedouczeni, lub pospolici ignoranci!
 • 2018-12-10 18:45 | azur

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  Żeby tylko coś z tego zrozumieli, w co wątpię.
 • 2018-12-10 22:30 | MarcinGt

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  Żenujący artykuł propagandowy w obronie Rostowskiego. Zdymisjonowany na życzenie Marka Belki hrabia przyszedł na przesłuchanie z koronnym dowodem, który obala ustalenia co do wycieku VATu wykazane przez Komisję Europejską i PWC.

  Dowód to analiza przeprowadzona przez podwładnego Rostowskiego, opublikowana w Instytucie Obywatelskim, który nie jest żadnym Instytutem tylko formą wydawania przez PO pieniędzy. Na czele tegoż Instytutu stoi Jarosław Wałęsa, a poprzednio b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

  Jaa na miejscu komisji spadłym z krzesła ze śmiechu!

  Jeśli tak wygladają dowody Rostowskiego mające kwestionować tezę o rozkradzionych miliardach, to sprawa jest raczej prosta.

  A zgłoszenie do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie o fałszywych zeznaniach złożonych przez panią prof. Chojną-Duch, sytuuje PO w okolicach Zbigniewa Ziobry. Coś chyba nerwy puszczają..
 • 2018-12-11 10:53 | zbigniew

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  @MarcinGt:

  Gwoli scislosci, z pani Chojnej-Duch taki sam profesor jak z Lecha Kaczynskiego czy poslanki Pawlowicz. Ma tytul dr. hab. a profesorem byla jak pracowala na takim etacie w UW. Jak poszla do polityki to przestala byc profesorem.

  PS: Jak ci, ktorzy przez kilka lat skutecznie blokowali objecie SKOKòw nadzorem KNF oskarzyli byly zarzad KNF o niedopilnowanie SKOK Wolomin no i wypowiedz pewnego inteligentnego inaczej ministra ze owczesny zastepca KNF sam sprowokowal napad na siebie w ktorym omal nie zginal to nie "spadlys" z zydla ze smiechu?

  I swiadomosc ze szef Kasy Krajowej SKOK ktory tolerowal mafijne uklady w SKOK Wolomin (byl odpowiedzialny za dozor tegoz), wyprowadzil ze SKOK'ow miliony do zagranicznej spolki siedzi w lawie senackiej a nie w celi i jest, (o zgrozo!) szefem senackiej Komisji Finansow nie przyprawia cie o wybuch smiechu?

  I slusznie, bo to budzi groze a nie smiech, w odroznieniu od zarzutow Ziobry et consortes.
 • 2018-12-11 16:24 | Kazimierz K

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  Kolejny skandaliczny artykuł, który zamiast skupiać się na sednie sprawy, polemizuje kto jest mądrzejszy przesłuchiwany, czy osoby przesłuchujące. Lecz i tego nie można się doczytać, choć wiadomo, że profesor ekonomi w sprawach podatku VAT powinien być mądrzejszy od każdego powołanego członka komisji. Przecież to tak jakby się zastanawiać, czy złodziej z tytułem profesora jest mądrzejszy od policjanta który go przesłuchuje. Jaki to ma sens w sytuacji, gdy mamy do czynienie z udowodnionymi na szeroką skalę wyłudzeniami podatku VAT przez tak zwane mafie watowskie, gdzie niezależni specjaliści ocenili to, na około 250 miliardów zł strat w ciągu 10 lat(od 2005 do 2015 roku). Przecież to jest sedno sprawy nad którym dziennikarze powinni się pochylić, a nie polemizować czy to wynosiło 100 czy 300 miliardów zł, lub może nawet jest tak , że to obecnie są większe ubytki tego podatku , gdyż tak przecież mówią politycy PO.
  Sprawa afery w podatku VAT to przecież udokumentowany na 100% proceder przestępczy, polegający na wystawianiu przez legalnie działające zarejestrowane firmy pustych faktur,a inaczej dokonywanie fikcyjnych transakcji, gdzie odbiorcy tych faktur jako firmy słupy, dalej dokonywały fikcyjnych transakcji lecz w tym przypadku z ujemną marżą, co w konsekwencji powodowało wykazanie w rozliczeniu podatku VAT, żądanie zwrotu tego podatku. To jest tylko przykładowy sposób działania, gdyż mafie w tym zakresie wymyślały różnorodne schematy przestępczych działań W normalnie działających firmach przeważnie to się kończyło wyrywkową kontrolą skarbową, a nawet kontrolą krzyżową i dopiero wtedy był dokonywany zwrot tego podatku. Jednocześnie w normalnych firmach żądanie zwrotu podatku VAT miało miejsce w wyjątkowych sytuacjach np przy zakupach inwestycyjnych i stale jedynie gdy sprzedaż odbywała się z obniżoną stawką podatku VAT.
  Nie wchodząc w dalsze szczegóły, praktycznie przeciętny zjadacz chleba powinien wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje podatek VAT i nie trzeba z tego tytułu robić żadnej analizy, czy komisja zna się na podatku VAT, aby podważać jej kompetencje.
  Ja to widzę w ten sposób, że mamy do czynienia nie tylko z udowodnioną przestępczą działalnością, gdzie było to możliwe dzięki zorganizowaniu szeregu działań osłonowych ze strony struktury państwa, gdyż inaczej by to został szybko wykryte, a przestępcy trafili do więzienia, lecz praktycznie ze zmową milczenia, mataczenia, dezinformacji itd i to na szczeblu najwyższych stanowisk państwowych. Jeszcze do niedawna łudziłem się, że mamy do czynienie z niepoważnym liberalnym państwem, gdzie faktycznie państwo pozwala za wiele, lecz tylko dlatego , że jest państwem teoretycznym zmierzającym celowo do swego unicestwienia, tak jak to przebiega w wielu krajach głównego nurtu(zupełnego oderwania od rzeczywistości politycznej , kulturowej, gospodarczej i ekonomicznej).
  Jest jednak chyba gorzej niż myślałem, gdyż obłuda, fałsz i kłamstwa wielu Polakom odpowiada bardziej, niż życie w normalnym państwie.
  Tak na koniec, ciekawe kto był pomysłodawcą naliczania podatku VAT pomiędzy firmami?
  Przecież wystarczyło wprowadzić zasadę naliczania podatku VAT wyłącznie przy sprzedaży detalicznej, a efekt fiskalny byłby dla budżetu taki sam. Obecnie z powodu, że nadal trwa ten proceder, Polska corocznie na tym dalej traci, nie licząc miliardów złotych przeznaczone na cały niepotrzebny system kontroli, nadzoru, policji i sądownictwo. Czysta paranoja jest z tym podatkiem, co w takich krajach jak Francja czy Włochy zniszczy te państwa. A co na to UE? Na razie nic, gdyż całkowicie jest wewnętrznie splątana i zajęta walką z nacjonalistami. Problem jednak w tym, że przyjaciele UE są dla nich wrogami, a wrodzy dobrymi przyjaciółmi.
 • 2018-12-12 14:31 | dziunka1

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  Rostowski to ani ekonomista ani profesor. Nawet tego jak vat działa nie rozumie. Jednym słowem żenada do kwadratu. Wstyd.Poziom Nowaka.Tego od zegarków:)
 • 2018-12-13 00:14 | Martin L

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  | Kazimierz K, MarcinGt

  Mafia watowska istnieje od 2015 roku kiedy PiS doszedł do władzy firmy związane z PiSem nie musza płaci podatku bo broni ich Ziobro. To proste jak budowa cepa.
  Bo nasi sąsiedzi Czesi i Niemcy mają nadwyżki budżetowe na koniec roku bo jest światowa koniunktura w Polce rośnie mimo to dług publiczny bo zaczęła działać mafia watowska związana z PiSem i aktualna władzą dlatego w Polsce rośnie dług publiczny zamiast mieć nadwyżki budżetowe wysokości 40- 50 miliardów rocznie jest taki deficyt. Dlaczego jest deficyt?
  Skoro Czesi i Niemcy maja nadwyżki to jest bardzo prosty wniosek ze w Polsce istnieje mafia watowska związana z PiSem która doprowadziła wciągu zaledwie trzech lat do deficytu budżetowego I strat 300 miliardów / Sąsiedzi mają nadwyżki budżetowe a PiS ma deficyty znaczy ze kradnie i jest mafia watowska, ale związana z PiS- em
  Jeszcze popiera pisowskich złodziei? Nie mają nadwyżki budżetowej to znaczy że kradną, bo inni maja, albo sprzyjają mafii watowskiej, bo inaczej każdego roku była by nadwyżka budżetowa wysokości 40-50 miliardów. Czym Polacy mieli by być gorsi od np takich Niemców?.

  Proste jak budowa cepa.
 • 2018-12-13 12:28 | Kazimierz K

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  do Pana Martina L
  Na temat w jaki sposób firmy polskie i zagraniczne przez wiele lat wyłudzały podatek VAT (które powszechnie nazywa się mafiami watowskimi), ja pisałem na forach co można sprawdzić i na tym forum , gdy jeszcze rządziła koalicja PO-PSL. Takim bardzo prostym i bezczelnym sposobem było np. zarejestrowanie się w systemie VAT w Polsce, bez potrzeby rejestracji firmy w Polsce i wystawianie faktur w Polsce z podatkiem VAT 23%. Normalnie gdy firma z zagranicy w ramach UE sprzedaje do Polski, podatek na fakturze jest zerowy, lecz ten podatek jako taki jest rozliczany w systemie. W tej sytuacji sprzedaż nie była fikcyjna gdyż towar był rzeczywiście sprzedany i dostarczony z minimalną marżą, lecz firma zarabiała na podatku VAT, nie ujawniając(w Polsce ani w swoim kraju), że na konto otrzymała ten podatek . Czy Pan to zrozumiał?
  Natomiast co do Pana oceny, dlaczego w obrocie handlowym danego państwa jest nadwyżka lub deficyt, to nie ma to nic wspólnego z podatkiem VAT, gdyż rejestrowane obroty w handlu zagranicznym, a nawet krajowym, zawsze dotyczą tylko wartości netto, natomiast podatek VAT nie jest brany pod uwagę, gdyż albo jest zerowy(w obszarze UE), albo w ogóle nie występuje(sprzedaż poza UE). Takie sprawy należy znać, jak się chce coś sensownego napisać. Moim zdaniem obecny deficyt Polski może wynikać, iż w poprzednich latach wiele transakcji eksportowych było fikcyjnych, właśnie z powodu wyłudzeń podatku VAT i tylko dlatego udało się uzyskać niewielką nadwyżkę w handlu zagranicznym. Poza tym jak wszystkim wiadomo największy deficyt Polska uzyskuje w wymianie handlowej z Chinami, gdzie Polska importuje 12 razy więcej towarów, niż Chiny kupują w Polsce. Trochę lepiej to wygląda z Rosją, lecz i tak deficyt handlowy z tym krajem jest ogromny, co jest to spowodowane zakazem kupowaniem towarów z Polski przez Rosję, czego Polska w odwecie nie może dokonać, gdyż Niemcy by się na to nie zgodziły.
  A zatem mafie Watowskie istniały i będą istnieć, dopóki będzie istnieć system naliczania podatku VAT pomiędzy podmiotami krajowymi. Po co napadać na banki, jak w złotych rękawiczkach można kraść w sposób bardziej bezpieczny dużo większe sumy.
 • 2018-12-16 19:31 | Martin L

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  Kazimierz K
  Dobrze wyłudzenia watowskie istniały w całej UE a nie tylko w Polsce za rządów PO- PSL jak pan zauważył nie płacono np. podatku ani w Niemczech ani w w Polsce. Dlatego podjęto wspólne działania w ramach UE, żeby właśnie takie działania ukrócić.
  Pozostają pytania ale najpierw cytuję.
  "A zatem mafie Watowskie istniały i będą istnieć, dopóki będzie istnieć system naliczania podatku VAT "

  1. Po co w takim razie ta żałosna szopka odstawiana przez z PiS?
  2. Skoro sąsiedzi iw UE podjęli dziania uszczelniające podatki i mają nadwyżki budżetowe a tak samo handlują z Chinami i nie ma to nic do rzeczy. Dlaczego nadal nie ma nadwyżki ?

  Nie ma nadwyżki budżetowej bo kradną tolerują czy więc współpracują z mafiami watowskimi albo fatalnie rządzą. Powinna powstać specjalna komisja śledcza dlaczego PiS w takim razie naraża Polskę na straty poważne budżetowe które w niedalekiej przyszłości doprowadzi Polskę do poważnych problemów a z tego nie będzie łatwo wyjść a odczują zwłaszcza najubożsi.
 • 2018-12-20 16:04 | Kazimierz K

  Re:Rostowski wykłada komisji śledczej, jak działa VAT

  do @ Martina L
  Niestety Pana wnioski są są zupełnie oderwane od mojej rzeczowej argumentacji.
  1.Deficyt handlowy danego państwa z zasady nie może mieć nic wspólnego z fatalnym rządzeniem oraz tolerowaniem i uprawianiem kradzieży. W takim państwie jak Polska należącym do UE, może to być jedyne spowodowane wieloma czynnikami, jak określona długofalowa polityka Polski , lecz przede wszystkim uwarunkowaniami zewnętrznymi, jak zagraniczna polityka ekonomiczna i gospodarcza takich państw jak Chiny i Rosja. Handel (eksport i import towarów) prowadzą firmy i to od nich faktycznie jest zależny ogólny bilans handlowy. Ten temat jest również związany z wojną handlową pomiędzy USA, a Chinami i resztą świata, co moim zdaniem na razie wygrywa USA.
  2.Nadmierne i tolerowane wyłudzenia w podatku VAT w Polsce w latach 2005 do 2015, zostały ujawnione przez europejskie i unijne organizacje, gdzie Polska jako kraju z umiarkowanym bilansem wyłudzeń, w latach od 2012 do 2015 wysunęła się na 1 niepochlebne miejsce w UE z wielkością wyłudzeń podatku VAT.
  3.Sprawa , że są stwierdzone wyłudzenia podatku VAT we wszystkich krajach UE , powinna być również dowodem na to, że generalnie powinno się odejść od rozliczania podatku pomiędzy firmami, gdyż taki sam efekt fiskalny można było osiągnąć wprowadzając jedynie podatek na fakturach detalicznych. Obecnie w takich krajach jak w Polsce (co nie jest zasługą UE), wprowadzono wiele elementów zabezpieczających przed wyłudzeniami tego podatku, lecz stanowi to ogromny niepotrzebny koszt dla państwa i przedsiębiorstw, lecz i tak do końca nie będzie możliwe likwidacja wyłudzeń i wiele innych zagrożeń. Podobno dopiero teraz w UE pracują nad tym problemem i są przymiarki do reformy tego systemu(prawdopodobnie wzorem USA, gdzie nie występuje rozliczenie podatku VAT pomiędzy firmami).

  Dyskutujmy w oparciu o rzeczywiste, a nie polityczne argumenty.