Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

A gdyby nie było krwawej pacyfikacji „Wujka”?

(4)
Strajk zakończył się 16 grudnia 1981 r. śmiercią dziewięciu górników i dziesiątkami rannych – zwykłych, prostych hajerów. Podziemnych kamratów, którzy mimo woli stali się ostoją, strażnikami czarnego skarbu i fundamentem gospodarki PRL.
  • 2018-12-14 21:48 | zxcvb

Wojna!

Stan wojenny zastał mnie w mundurze, ale spokojnie - był to mundur leśnika.
    Żadne czołgi ni SKOT-y po lesie mi nie jeździły. Jak co dzień obudziłem się przed piątą włączyłem "trójkę"... A tu wojna!
    Przyznam, że nie było to dla mnie żadnym zaskoczeniem, skala strajków, błahe ich powody, i szemrana zapowiedź strajku generalnego, przy postępującej zapaści gospodarczej, musiała spowodować taką reakcję.
    Cała obsada leśnictwa stawiła się o siódmej w komplecie (przed odprawą owszem, żywiołowo dyskutowano), a po odprawie rozjechała się w las.
    Z dyskusji wynikało tyle, że tym "miastowym" w dupach się poprzewracało, chcą coraz więcej, więcej, i już nie pamiętają, że z błota i gnoju wyleźli dzięki tej władzy. I to prawda. Na styropianach spali Bronki, Staszki i Józki, rodem z Kurzych Dołków Wielkich, czy Pcimia Pośredniego. A dysputowali o tym drwale i wozacy, nie jakaś intelektualna elita.
    O tych czasach pogadamy szczerze za dwadzieścia lat. Wcześniej się nida, bo głuszy wszystko propaganda.
  • 2018-12-16 12:37 | kaesjot

Re:A gdyby nie było krwawej pacyfikacji „Wujka”?

Miałem to szczęście, że służbę wojskową zakończyłem w czerwcu 1980 roku ale później, w ramach ćwiczeń w rezerwie spotykałem się z takim, których okres służby przypadł na początek stanu wojennego.
    Jeden z nich opowiadał jak zapakowano ich na samochody i wysłano przeciw demonstracji. Czekali w odwodzie, bijąc się z myślami - jak to tak - przeciw rodakowi, przyjacielowi, bratu ?
    Przyjechali inni, "z akcji" strasznie podnieceni -
    "Ale im ( demonstrantom ) daliśmy wycisk ! Chłopaki - dajcie się napić bo nam w gardle zaschło"
    "Odp...cie się !" - odpowiedzieli ci wyczekujący. Wreszcie na nich przyszła kolej - stanęli na moście a na przeciwko szedł tłum demonstrantów wznoszących pod ich adresem wrogie okrzyki.
    Szybko zapomniał, że tam naprzeciwko rodak, przyjaciel, brat - tam ujrzał wroga, który może go zabić jeśli on wcześniej go nie zabije!
    Zadziałał instynkt samozachowawczy!
    Może by Redaktor opisał, jak to wyglądało z punktu widzenia szeregowych żołnierzy uczestniczących bezpośrednio w tej akcji.
    Z tego co słyszałem to toczyła się tam regularna bitwa ale to ze źródeł pośrednich.
  • 2018-12-16 23:38 | Prowincjusz

@zxcvb

Pracowaliście w niedzielę ? Stachanowcy. Ja tam poszyłem na sanki. I pan Jaruzelski kojarzy mi się, z fajnym wujkiem. Choć ferie zimowe potem nam zabrali.

@kaesjot

Agresor załącza się nawet dziś obrońcom konstytucji, a co dopiero żołnierzom na których maszerowały setki zdesperowanych demonstrantów. Tak ludzka natura.
  • 2018-12-17 20:40 | znafca in spe

Trzeba popytac kapelana i szefa Solidarnosci co zrobili aby zapobiec pacyfikacji?