Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

(7)
Gwarantem nowego otwarcia dla prawosławnej cerkwi ma być jej nowy pasterz metropolita Epifaniusz, człowiek starannie wykształcony, zwolennik greckiego modelu dialogu i wolności.
 • 2018-12-16 01:05 | woytek

  czym się różni ukraiński Bóg od rosyjskiego Boga - to jest pytanie do intelektualistów.

  "Ukraińcy postanowili odłączyć swoją Cerkiew od Cerkwi Rosyjskiej, której byli podporządkowani przez 332 lata."
  / Ukraińcy postanowili / - to jest sama prawda i tylko prawda oligarchów .
 • 2018-12-16 06:02 | Marian.W.O

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  "Jeśli proces jednoczenia Cerkwi zakończy się sukcesem, to będziemy świadkami kolejnego dowodu, że sowieckie imperium rzeczywiście przejdzie do historii."

  Lekko niemadre zdanie, granczace ze zwykla propaganda. Powiazanie cerkwi ukrainskiej z rosyjska , jak sam Autor wskazuje, datuje sie do lat grubo przed powstaniem "sowieckiego imperium". Tak to jednak jest, gdy osobiste fobie przeslaniaja rzeczywistosc.
 • 2018-12-16 16:30 | Prowincjusz

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  @woytek

  Mieszko prowadził konsultacje z narodem i przeprowadził referendum. Zapewne byłby pan wielkim zwolennikiem prymasa Polski, będącym rodowitym Niemcem z Berlina.
  Czemu przywracanie normalności na wschodzie uwiera niektórych moich kolegów forumowiczów jak kamień w bucie.

  @Marian.W.O.

  Związek Radziecki był następcą prawnym i kontynuatorem tradycji imperialnych carskiej Rosji. Podobnież obecnie FR.

  I faktycznie jeśli ten proces, będący obecnie w powijakach zakończy się sukcesem, szanse na odbudowanie Jeszcze Większej Rosji zmaleją.
 • 2018-12-16 21:09 | lubat

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  Czy to jest rzeczywiście historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej to się dopiero okaże, a nawet jeśli on będzie historyczny, to czy nie będzie podsumowany słowami Greka Zorby: "Jaka piękna katastrofa"?
  Utworzenie nowego kościoła przez polityka - prezydenta Poroszenko - w kontrze nie tylko do UCP Patriarchatu Moskiewskiego, ale także do dużej części rdzennie ukraińskiej cerkwi nie wróży nic dobrego, a przede wszystkim nie zapewni trwałości nowego tworu i na pewno jest zarzewiem następnych podziałów społeczeństwa.
  Dla Poroszenki jest to projekt strikte polityczny, a nie religijny, dlatego nie liczy się z kosztami społecznymi, bo one jego nie obchodzą, ale samą Ukraińską Cerkiew tak. Otóż odłączenie od Patriarchatu Moskiewskiego będzie dla niej de facto degradacją. Bo patriarcha Konstantynopola wyczuł dobrą koniunkturę i zażądał od Poroszenki ustępstw, które Ukraińską Cerkiew mocno degradują. Nie będzie więc ona miała urzędu Patriarchy, jak dotychczas, tylko Metropolitę (to jakby spadek z urzędu wojewody na starostę), decyzje Synodu, sprawy kanonizacji muszą być teraz zatwierdzane przez patriarchę Konstantynopola. Pod rządami Moskwy byli/są pod tym względem samodzielni. Wszystkie zagraniczne parafie przechodzą też pod jurysdykcję kościelną Konstantynopola. Dostaje też prawo weta w sprawie nominacji biskupich. Jest to tak znaczący spadek znaczenia nowej Cerkwi, że jeśli zostanie zaakceptowany, to będzie znaczyło, że zostało wprowadzone siłą, bo nikt dobrowolnie nie zrzeka się tylu uprawnień.
  Na koniec o tym, że patriarcha Cyryl wysłał do papieża i światowych przywódców apel w obronie praw wiernych Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Patriarcha Cyryl pewnie z wielkim żalem i bólem by się pogodził z oddzieleniem Ukraińców, ale gdyby to następowało dobrowolnie. Natomiast tam następuje to pod wpływem niemal terroru: ciągłe rewizje, przesłuchania, zastraszanie, a "nieznani sprawcy" co jakiś czas podpalają albo cerkiew, albo mieszkanie popa wiernego Moskiewskiemu Patriarchatowi. Tego właśnie dotyczył apel Cyryla. Ale on jest naiwny, jeśli wierzy, że Zachód kiwnie w obronie "niewłaściwych" prawosławnych.

  PS. Polska Cerkiew nie uznaje nowej Ukraińskiej Cerkwi. Przynajmniej na razie, i nie słyszałem, by zmieniła zdanie.
 • 2018-12-17 10:43 | Marian.W.O

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  @ Prowincjusz,

  Nie wiem czy Zwiazek Radziecki byl kontynuatorem tradycji imperialnych Rosji, to rzecz dla rozwazenie przez badaczy historii i polityki, natomiast trudno sie zgodzic z powiazaniem spraw cerkwi z "imperium sowieckim", gdyz czas trwania pierwszego obejmuje czas o wiele dluzszy niz drugiego. Wiecej, "imperim sowieckie" odnosilo sie wrogo do wszelkich religii. Jesli nawet istnialy to byly ledwo tolerowane. Trudno uczciwie powiazac jedno z drugim.
 • 2018-12-17 10:48 | Marian.W.O

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  @ lubat,

  Dokladnie tak jak Pan pisze. Tyle tylko, ze publucystom o tym piszacym chyba nie bardzo zalezy na tym badz tez nie wiedza o zlozonosci sprawy. W przypadku polskiej publicystyki slowo "Rosja" wyzwala irracjonalne reakcje.
 • 2018-12-17 15:59 | steve118

  Re:Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

  Nic nowego w rodzimej propagandzie. Dalej na Moskala. Zero znajomości problemu. Gdzie się podziałaś dawna POLITYKO??!!