Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

USA ograniczają swoją globalną rolę

(11)
Dymisja Jamesa Mattisa i odwrócenie się Donalda Trumpa od sojuszników na Bliskim Wschodzie może zwiastować nowy trend zmniejszania roli amerykańskich sił zbrojnych w odległych konfliktach. Nie jest to dobra perspektywa dla NATO, Europy ani Polski.
 • 2018-12-29 11:23 | Manifest

  Artykuł na zlecenie CIA

  Jak może taki bełkot być publikowany w POLITYCE. Ci kłamcy powinni wpierw zobaczyć na mapę gdzie leży Polska i co z nią się stanie po wojnie.
 • 2018-12-29 15:03 | slima11

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  Donald podał dłoń Władimirowi.,KTÓRY nie musi się już na siłę zbroić ,.i paść ekonomicznie ,jak to było z RAE ganem i Sojuzem..No i czy Lech, to nie wizjoner ,który chwali Putina.Raczej niepotrzebnie bo ,po co Putinowi karmić ,40 milionów żołądków ,po dobrej zmianie?
 • 2018-12-29 20:59 | white star

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  USA przy prezydenturze Trumpa dba tylko I wylacznie I interes Ameryki ! Zgodnie z powiedzeniem Trumpa !
  America First ! ,,,Tak ! America First ! ,, potem Wszyscy inni , a Jesli chca byc bronieni I chronieni przez US Force ,niech placa za obrone ,a nie slizgaja sie na grzbiecie ciezko pracujacych podatnikow amerykanskich !
  Niemcy ,Francja I inne kraje Zachodniej Europy maja pieniadze na socjalne benefits dla milionow ,,nachodzcow,,, ale nie maja pieniedzy na NATO I cwanie sie migajac od wydatkow ,Kiedy w tym samym czasie amerykanscy podatnicy uginaja sie pod ciezarem kolejnych podatkow ,typu ,, State tax ,property tax , federal tax school tax,local tax itd
  Dosyc dojenia pieniedzy za darmoche z USA ,kazdy musi placic za siebie ,a nie ogladac sie na Ameryke ,ktora ma dosyc wlasnych problemow,
  Bravo Trump ! Make America Great Again !
 • 2018-12-29 23:17 | nakatomi

  "Europa sama z Bliskim Wschodem"

  Czego tam niby ma szukać UE? Niech się wytną nawzajem w pień, do zera. USA już dość nabruździły i to że ograniczają sianie światowego zamętu jest dla mnie dobrym newsem.
 • 2018-12-30 06:44 | Marian.W.O

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  "A zatem obalanie dyktatorów, reforma państw, pilnowanie demokracji – to już nie zadanie USA"

  Owo obalanie i reformy panstwa oraz pilnowanie demokracji konczylo sie smiercia ludzi, gruzami i permanentnym konfliktem, czego Szanowny Autor nie chce zauwazyc. Nota bene wszystko to dzialo sie z naruszeniem podstawowych praw, na ktore tak chetnie publicysci powoluja sie, gdy jest im tak wygodnie. Mam nadzieje, ze po wycofaniu sie USA to samo zrobia wszyscy "samozwanczy naprawiacze" i "interwencjonisci liberalno - demokratyczni". Jesli zas Autorowi tak zal to prosze zafundowac interwencje samemu sobie jak I rodakom w kraju by zobaczyc czym to w rzeczywistosci pachnie. Dobrze jest siedziec gdzies w centrum Europy i wylewac krokodyle lzy, z powodu ewentualnego konca niszczycielskich i smiertelnych interwencji w imie "czegos tam", gdyz nie dotyczy to Autora, jego bliskich czy spolecznosci wokol.
 • 2018-12-31 00:51 | Herstoryk

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  Jeśli, używając biblijnego "po owocach ich poznacie" do polityki USA i jej skutków, to ograniczanie tej globalnej roli można ocenić tylko pozytywnie i z nadzieją.
 • 2018-12-31 03:22 | observer

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  Trump robi dokładnie to na czym zależy Putinowi - czyli jest jego sprzymierzeńcem. Chiny zajma miejsce Ameryki na swiecie, a Rosja powróci do dawnych granic.
 • 2018-12-31 18:35 | czaro

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  Byli prezydenci w histori USA ( nieodleglej), ktorzy duzo mowili a malo robili, poza rozpoczeciem destabilizacji Syrii Libanu i kilku innych regionow. Sa i tacy, ktorzy robia a nastepnie mowia. Pytaniem jest dlaczego amerykanski podatnik ma placic za ochrone innych regionow a zolnierze ginac w interesach innych? Europa jest zamozna i niech sie zatroszczy o siebie a nie szuka kosztem innych.
 • 2018-12-31 22:59 | alamakotalive

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  "Sojusznicza solidarność ponownie zostanie wystawiona na próbę" to znaczy sojusznicy będą zmuszeni ponosić proporcjonalne koszty?
  Przełom technologiczny, o którym pisze autor nie przychodzi za darmo, a jego finansowanie jest o wiele bardziej niezbędne dla USA niż ratowanie ponownie wystawionej na próbę sojuszniczej solidarności.
  Jeśli zjednoczona, podobno, Europa nie potrafi skutecznie przeciwstawić się Rosji to między innymi dlatego, że jak dotąd nie była do tego zmuszona.
 • 2019-01-01 19:35 | Prowincjusz

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  @observer

  Do których granic wróci Rosja ?

  @czaro

  To proste, wycięcie czyraka jest może i bolesne ale pozwala ochronić cały organizm przed śmiertelną sepsą. Jedynym w skali świata chirurgiem są Stany Zjednoczone, płacąc i jednocześnie pobierając dywidendę za bycie światowym hegemonem.

  Mogą się tego zrzec, ale stanowisko nie zostanie puste Chiny tylko na to czekają, a za ich plecami dyszą Indie. Rosja i Europa to już skansen. Tylko zjednoczeni możemy utrzymać status quo, puki co rozpadamy się na pojedyncze łatwe do zmanipulowania klocki. I robimy to sami.

  Najważniejsze pytanie, czy zmiana hegemona odbędzie się bez większych turbulencji czy też dążymy do kolejnej bratobójczej, wszak wszyscy ludzie są braćmi, wojny.

  Większość wskaźników jest niezwykle optymistyczna. Mimo olbrzymiej pracy przed nami, żyjemy wszyscy w najlepszym ze Światów. Jeszcze nigdy tak wielu nie żyło tak dobrze tak małym kosztem swych współbraci.
 • 2019-01-02 19:53 | Prowincjusz

  Re:USA ograniczają swoją globalną rolę

  Póki. ort.