Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tylko młodzi mogą odnowić społeczeństwo obywatelskie

(11)
Jak powietrza potrzebujemy dziś zmiany pól konfliktów. Tylko w ten sposób możemy wyrwać się z zaklętego kręgu obecnej polityki zdominowanej przez mary przeszłości.
  • 2019-01-19 18:06 | Vera

Drogi autorze

Zamiast pisać o dyrdymałach typu "regeneracja społeczeństwa obywatelskiego"...

(Przerwa na wymioty)

proponuję przejrzeć niemieckie media i poczytać na temat z przedwczoraj, który nazwę REWOLUCJA DZIECI.

Tak właśnie - Rewolucja obywatelska młodzieży i dzieci. Oni nie dyskutują, oni po prostu są obywatelami.

To oni przejęci problemem, który u Polaczków skutkuje salwami śmiechu (zobacz dzisiejszą dyskusję o pomyśle ograniczeniu prędkości na niemieckich autostradach) uciekli masowo ze szkoły mimo gróźb dyrekcji by demonstrować. W samym Freiburgu szkołę zarwało 3,5 tysiąca młodych ludzi i wyszło na ulicę.

To wygląda na początek nowego ruchu, takiego jak w połowie lat 80-tych kiedy to setki tysięcy demonstrowało przeciw amerykańskim rakietom w Niemczech. Rakietom, które u Polactwa wzbudzają dzisiaj zachwyt. I tamten ruch, przeciwko NATO, doprowadził, choć nie sam jeden, do zakończenia zimnej wojny. Tak wyglądała rewolucja.

A wy tylko chcecie dyskutować i to jeszcze nawet nie za swoje. Na waszych blogach najważniejszy temat to przecież składki i darowizny bo wam się należy. Czy tak ma wyglądać rewolucja?

Bo tak szczerze mówiąc, to o co ma chodzić w tym waszym obywatelstwie? Co takiego nowego proponujecie, kiedy NATO jest cacy a Chińczycy i Putin be? Pisze ktoś w Polityce, że społeczeństwo ma się "otrząsnąć". No i co, będą nosili koszule i bluzki na lewą stronę.
    A jedyny wasz temat, to z kim musi Biedroń zrobić koalicję, żeby wejść do sejmu. A jak wejdzie to pewnie powtórzy przygody Palikota. Warto?

Moja propozycja: Proszę mnie przekonać, że warto wejść na wasze strony i zapoznać się z dyskusją. Bo ja wiem, co tam jest: Wy nie dyskutujecie o problemach, których nie macie, tylko o sobie i jak dokopać innym zanim inni (Ziobro) dokopią wam.
  • 2019-01-20 10:08 | AOlsztynski

Re:Tylko młodzi mogą odnowić społeczeństwo obywatelskie

Błąd logiczny. Nie można naprawiać czegoś, co jeszcze nie istnieje (społeczeństwo obywatelskie). Proponuję zamiast arogancji i pogardy dla interlokutora, trochę szacunku! To raz. Dwa: proponuję mniej ideologii - więcej logiki. Młodzi się w politykę niechętnie się angażują, czemu trudno się dziwić, natomiast w sprawy publiczne jak najbardziej, co trzeba cenić.
  • 2019-01-20 19:33 | Laclos

Jest oczywiste, ze przyszły kształt Polski określi młode pokolenie, bo taka jest logika natury. My właśnie schodzimy ze sceny, bo mamy tyle lat, ile mamy i czasu nie zatrzymamy. Pytanie - jakie jest to młode pokolenie i czego należy się po nim spodziewać. Osobiście mam przykre wrazenie obserwując dzieci znajomych. Ów Andruszkiewicz z pewnoscią jest przypadkiem szczególnym, niemniej u jego rówieśników jakos nie mogę się dopatrzyć umiłowania starych, humanistycznych, liberalnych wartości. W latach 30-ych ubiegłego wieku w Niemczech właśnie odchodziło pokolenie wprawdzie butne i militarystyczne, niemniej pielęgnujące tradycję Niemiec kulturalnych i cywilizowanych. Zostało zastąpione barbarzyńską hołotą, która uznała, ze wszystko jej wolno i nie ma takich sił, które mogłyby ja powstrzymać przed niewyobrazalna zbrodnia
  • 2019-01-21 11:12 | turpin

Dziwaczne wybory mlodego pokolenia, które w ponad jednej-trzeciej glosuje na ewidentnych pomylenców (wszystkie te kukizy i korwiny; w kazdych wyborach w menu sa jacys dyzurni pajace) nie wynikaja tylko z dobrze znanej sklonnosci mlodych ludzi do wspierania ugrupowan skrajnych. Sa w znacznej mierze wina 'starych'. W wolnej Polsce wlasciwie nie powstala zadna liczaca sie normalna partia socjaldemokratyczna czy normalni chrzescijanscy demokraci. To i na kogo maja glosowac?
  • 2019-01-22 03:40 | maciekplacek

Panie Autorze,
    Wpadam raz na jakis czas na blogi Polityki nawet nie wiem po co. Nic tu dla mnie i nie o mnie. Od gory do dolu sami weterani peerelowskich mediow. Mam zaledwie skonczone 30 lat, pisze 'zaledwie', bo z pewnoscia jestem najmlodszy na blogach Polityki. Pomimo swego wieku juz odnioslem sukces zawodowy, doksztalcam sie w USA (Ivy League), a to czego sie naucze 'przywioze' do Polski. Nie 'odpalam' rac, ale maszeruje, nie indentyfikuje sie z zadna partia polityczna, ale indentyfikuje sie z interesem narodowym polskim. Jest takie powiedzenie, cyt.: 'you take men out the ghetto but not a ghetto out of the men'. Pokolenie "okraglego stoliczka" nie zdaje sobie sprawy jak nieaktualni sa dla takich jak ja, choc tylko we wlasnym imieniu sie wypowiadam, jak sa nasiaknieci gettem peerelowskim, ze ogarnia przerazenie.
    Stechlizna postkomunistyczna zalatuje z kazdego kierunku.
    Czekam cierpliwie az te "rycerstwo okraglego stoliczka" wreszcie sie odsunie w cien.
    Odlozy polityke i zajmie sie np. zbieraniem grzybow.
    No i ten ich jezyk, ta starcza zlosc.
  • 2019-01-22 03:48 | maciekplacek

Chce ci Vero cos wyjasnic; slowo 'polactwo' to wcale nie wymysl Mrozka podchwycony przez takich rozmaitych, i nie tylko na blogach, jednoznacznie negatywny. 'Polactwo' w XIX wieku nie bylo niczym pogardliwym, wrecz odwrotnie.
    Tak kiedys Polacy na emigracji, glownie w Niemczech, siebie okreslali; Polactwo. Dzisiaj uzywamy, Polonia.
    Zatem, nastepnym razem, jezeli bedziesz chciala byc negatywna wobec Polakow, zastanow sie.
    Mozesz nieumyslnie osiagnac wrecz odwrotny skutek.
    Gwoli scislosci Vero, to nie demostracje typu "better red than dead' w Niemczech czy UK, zreszta nakrecane przez KGB, doprowadzily do zakonczenia zimnej wojny, ale konfrontacyjna postawa Reagana wobec sowieckich apetytow.
    Najlepszym sposobem unikniecia tego typu 'pomylek' jest ... wiedza, cos jak dieslami.
    Eureka!
  • 2019-01-22 08:44 | wladimirz

We WSZYSTKICH grupach wiekowych występują różne postawy!!! Społeczeństwo obywatelskie zdemontowali politycy POPiS przede wszystkim, bo im przeszkadzało!!!

To kwestia działania i organizacji instytucji oraz przepisów prawa, a nie metryki czy mentalności społeczeństwa!!!
  • 2019-01-22 23:17 | Aspiryna

"Wpadam raz na jakis czas na blogi Polityki nawet nie wiem po co. Nic tu dla mnie i nie o mnie. Od gory do dolu sami weterani peerelowskich mediow. Mam zaledwie skonczone 30 lat, pisze 'zaledwie', bo z pewnoscia jestem najmlodszy na blogach Polityki."

"Zaledwie" 30 lat, a tak czesto panu miesza sie angielski z polskim... czy to problem przedwczesnego starzenia sie?

P.S. W swoich wpisach to pan zazwyczaj utozsamia sie z interesami amerykanskimi - a one nie zawsze musza byc tozsame
    z interesami polskimi.
  • 2019-01-22 23:18 | Aspiryna

Prosze nie zapominac, iz "mlodzi" to tez wygolone karki z Mlodziezy Wszechpolskiej i z ONR!
  • 2019-01-24 04:46 | maciekplacek

Leonid Aspiryna, data waznosci uplynela ci juz dawno bo w poczatkach lat 90-tych ubieglego, XX wieku.
    You're useless, ineffective in other words - disposable item.
  • 2019-01-24 09:05 | psr18gh

Już od 30 lat główne kierunki w polskiej polityce kreują ci sami politycy: J. Kaczyński, D. Tusk, ks. T. Rydzyk, B. Borusewicz, Macierewicz, Frasyniuk, Cimoszewicz (senior), Naimski, bracia Kurscy, Borowski, Wałęsa (senior), Cenckiewicz, itd. To około setka ludzi z czasów pierwszej Solidarności. "Młodzież" jest tylko kwiatkiem do tych dwóch obozów. Dopóki będziemy tkwili w tym duopolu "starców" to nic w Polsce się nie zmieni. Potrzeba jeszcze przynajmniej 10 lat, by doszło do wymiany pokoleniowej ludzi u władzy. Wtedy członkowie partii RAZEM będą "targali się po szczękach" z Młodzieżą Wszechpolską i ONR-em. No chyba że wschodni "niedźwiedź" swoją łapą nas rozdrapie.