Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Po szczycie Putin-Abe. Spór o Kuryle trwa

(3)
Fiasko przyniosła kolejna próba zakończenia rosyjsko-japońskiego sporu o Wyspy Kurylskie. Mimo optymistycznych zapowiedzi z obu stron nie udało się nawet sformułować planu dojścia do porozumienia.
 • 2019-01-23 10:57 | z daleka

  Po szczucie Putin-Abe. Spor o Kuryle trwa

  autor "zapomnial" wspomniec o znanym fakcie, ze jak Mamoru Shigemitsu owczesny minister spraw zagranicznych Japonii, a bylo to Roku Panskiego 1956 w sierpniu, byl bliski podpisania traktatu pokojowego ze ZSRR w ramach, ktorego ZSRR zamierza zwrocic Japonii dwie mniejsze wyspy, wowczas John Foster Dulles, owczesny sekretarz stanu USA ostrzegl Japonie, ze jesli Japonczycy zgodza sie na to nie maja co marzyc o odzyskaniu Okinawa i mowiac kolokwialnie sprawa sie rypla Podczas ostatniej wizyty Putina w Japonii wszyscy o tym wspominali w Japonii.
 • 2019-01-23 13:34 | lubat

  Re:Po szczycie Putin-Abe. Spór o Kuryle trwa

  Rosja nie ma najmniejszego powodu, by oddawać Japonii Kuryle, za to ma wiele bardzo ważnych powodów, by ich nie oddawać. Pierwszym i najważniejszym powodem jest fakt, że Japonia w traktacie pokojowym podpisanym 8 września 1951 r. w San Francisco zrzekła się tych wysp. Wprawdzie w traktacie nie było powiedziane, na czyją rzecz, ale sprawa była już i tak przyklepana: wyspy były zajęte przez ZSRR. Innym powodem, dla którego Rosja nie może nawet pomyśleć o zwrocie wysp, jest to, że byłby to precedens bardzo szkodliwy tak dla Rosji, jak i dla innych państw, które w wyniku II WŚ uzyskały jakieś terytoria. Jeśli można podważyć przynależność Kuryli, to dlaczego nie Obwodu Kaliningradzkiego, Szczecina do Polski, czy Lwowa do Ukrainy? W Rosji przypomina się też o "oczywistej oczywistości" - Japonia ciągle nie jest samodzielna w stosunkach z USA. To Amerykanie decydują, gdzie rozmieszczają swoje bazy na terenie Japonii. Gdyby Kuryle wróciły do Japonii, to na tych wyspach natychmiast pojawiły by się wojska USA i flota rosyjska praktycznie miałaby odciętą drogę na Pacyfik. No i na koniec: olbrzymia większość Rosjan odrzuca pomysł zwrotu tych wysp.
 • 2019-01-24 14:54 | Prowincjusz

  Re:Po szczycie Putin-Abe. Spór o Kuryle trwa

  Tereny rdzennie rosyjskie. Jak można rozpatrywać oddanie tych słowiańskich ziem barbarzyńcom z Japonii. Przecież Ajnowie to tacy rudzi, niscy Rosjanie.
  Ale car Władimir już niema Alaski na sprzedaż i kupczy takimi małymi skałkami. A nuż kupi coś ciekawego. W czasach gdy amerykanie wracają do izolacjonizmu, nawet mur chcą stawiać - niepomni doświadczeń chińskich w zakresie budownictwa murów, wszystko jest możliwe.