Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego Putin broni Maduro?

(13)
W grę wchodzą duże pieniądze i interesy, jakie Rosja ma w Wenezueli. W Moskwie nie brak głosów, że z wenezuelskimi pieniędzmi już się można zacząć żegnać.
 • 2019-01-27 04:27 | woytek

  Ekonomia polityczna?

  "Można będzie wówczas zapomnieć o OPEK, Rosji i innych czynnikach na tym rynku. Wenezuelsko-amerykański tandem będzie rządził tym rynkiem, w rezultacie ceny na ropę mogą silnie upaść" -cytat z tekstu pana Romanowskiego.
  To jest klasyczny przykład ekonomii księżycowej. Jakby ceny spadły drastycznie, to kto weźmie na utrzymanie Wenezuelczyków?
 • 2019-01-27 05:59 | Marian.W.O

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Oczywiscie, wg. Autora polityak Rosji jest kolonialna, jakby inaczej. Wobect tego jak nazwac polityke USA jak rowniez czesci swiata zachodniego wobec Wenezueli? Jak to wyglada w swietel nastepujacego cytatu z artykulu w "The Independent":

  "The first UN rapporteur to visit Venezuela for 21 years has told The Independent the US sanctions on the country are illegal and could amount to “crimes against humanity” under international law.
  Former special rapporteur Alfred de Zayas, who finished his term at the UN in March, has criticized the US for engaging in “economic warfare” against Venezuela which he said is hurting the economy and killing Venezuelans."

  Polityka imperialna czy moze nawet gangsterska i zbrodnicza? I jeszcze ciekawostka z artykulu pokazujaca w sumie, ze rzecz nie w losie spoleczenstwa.

  "Mr De Zayas, a former secretary of the UN Human Rights Council (HRC) and an expert in international law, spoke to The Independent following the presentation ofhis Venezuela report to the HRC in September. He said that since its presentation the report has been ignored by the UN and has not sparked the public debate he believes it deserves."

  Moze Autor pofatygowlaby sie i napisal o tej drugiej stronie medalu kryzysu w Wenezueli. Akurat rola Rosji czy Chin jest czyms odwrotnym od terroryzowania malego kraju i prob obalenia rzadu przez supermocarstwo z polnocy wespol z sojusznikami.
 • 2019-01-27 12:03 | lubat

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Panie red. Romanowski! Tak pan pokombinował, że wyszło to, co wyjść miało: Putin broni satrapy szastającego pieniędzmi na lewo i prawo, daje mu pieniądze, których brakuje rosyjskim emerytom, a tak naprawdę to te pieniądze pewnie wróciły do Rosji do prywatnych kieszeni, być może samego Putina, a już na pewno do jego kumpli.
  Zwracam uwagę, że 20 mld dolarów, które Rosja od 2005 r. pożyczyła Wenezueli, to są drobne kopiejki w bilansie wszystkich wydatków Rosji na przestrzeni tych 14 lat. Przy tym inwestycje rosyjskie są znacząco mniejsze, niż chińskie, a w tekście nie widzę zmartwienia "stratami" Chińczyków.
  "Uruchomienie przez Rosję w biednym, upadającym kraju fabryki karabinów Kałasznikowa i wkrótce potem nabojów do tego karabinu" jest rzeczywiście symboliczne, ale z zupełnie innych powodów, niż pan sugeruje. Otóż Wenezuela dobrze odrobiła lekcję z wojny falklandzkiej, w czasie której główni dostawcy broni dla Argentyny (USA i Francja) zastosowały wobec niej embargo dostaw broni i amunicji.
  Maduro to rzeczywiście lewak nie z tej ziemi. Bo kto to widział, żeby pieniądze za gaz i ropę tracić na budowę mieszkań dla bidoty, rozwój służby zdrowia czy systemu oświaty. Przecież te pieniądze należą się oligarchom jak psu kość i jak to się działo przed Chavezem i Maduro. To pamiętają Wenezuelczycy, przynajmniej ci, którzy korzystają z tych (choćby mizernych) dobrodziejstw. Dlatego Maduro nie da się tak po prostu obalić. Tym bardziej, że w opozycji jest więcej wodzów, niż wojowników. A pośpieszne uznanie Amerykanów dla "nowego" prezydenta jest dla niego raczej pocałunkiem śmierci, a nie wsparciem.
  Dlaczego więc Putin broni Maduro? Może wyciągnął wnioski z niebronienia Saddama Huseina i Kadafiego i obrony Baszara Asada.
 • 2019-01-27 20:07 | Prowincjusz

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Ach gdyby budował za kasę z podatków płynących z prężnie rozwijających się firm i bogacących się ludzi było by wszystko OK. Problem z takimi ludźmi polega na tym, że nie rozumieją praw ekonomicznych rządzących światem.
  I tacy partacze, nawet zakładając ich dobre chęci tworzą biedę gorszą niż prawicowe szumowiny jak np. Pinochet .
  No i nie wierzę w ich dobre intencje. A ludzie głosują nogami uciekając z tego pięknego i bogatego w surowce ( czytaj problemy ) państwa.
  Rosja i Chiny to gracze globalni więc i w Wenezueli mają coś do powiedzenia. Amerykanie też.
  Pewnie lepiej by im było bez tych pokładów ropy. Wtedy możni tego świata mieli by ich na dole listy priorytetów i może jakoś by było.
  Ta ropa to takie badziewie, że tak naprawdę tylko Norwegia umiał wykorzystać względnie sensownie tą ekstra kasę. Reszcie odbija.
 • 2019-01-27 22:42 | robotnik56

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  LUBAT; Do Twego komentarz nic dodać nic ująć zgadzam się z każdym słowem, od siebie mogę dodać że USA mają na uwadze tylko swój interes oni nie liczą się z nikim i z niczym, bieda Narodu Wenezueli ich tak obchodzi jak mnie zeszłoroczny śnieg.
 • 2019-01-28 04:48 | maciekplacek

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  - 'Moze Autor pofatygowlaby sie i napisal o tej drugiej stronie medalu kryzysu w Wenezueli. Akurat rola Rosji czy Chin jest czyms odwrotnym od terroryzowania malego kraju i prob obalenia rzadu przez supermocarstwo z polnocy wespol z sojusznikami.' - Ob. Marian vanderetc., cytowanie 'Independent', ktorego wlascicielem jest tzw. kremlowski oligarcha, to jak cytowanie TASS-u, wiec nie krepuj sie vaderetc. cytuj TASS. Marianciu vanderetc. - 'altruizm' Chin i pulkownika Czeka w Wenezueli; jeden juz wyslal swoich, dobrze uzbrojonych, drugi, jak w Afryce - kolonizuje. Wenezuela ma to czego pulkownik KGB b. potrzebuje - stalej bazy militarnej, Chiny ropy. Dla odmiany, USA nie potrzebuje ani jednego, ani drugiego, natomiast ma headache z uchodzcami. Miliony.
  Bylbym zapomnial inflacja=milion%.

  lubacie, tovarisch Maduro jeszcze ani jednego mieszkania nie wybudowal, znacjonalizowany 'przemysl' naftowy jest na poziomie 'lukaszewicza', ludzie sa wrecz glodni, miliony juz ucieklo.. same dobrodziejstwa wczesnej odmiany 'castryzmu'.
  Rzeczywiscie, dlaczego zgredy kremlowskie nie ratowaly Saddama jak ten napadl na Kuwejt, Kadafi po nauczce otrzymanej od Reagana sam na ochotnika przylaczyl sie do aliantow przeciw Saddamowi. Nie tylko on bo i Egipt, nawet stary Assad pomagal w likwidacji Saddama. Kazdy twoj wpis lubacie jest ... rozrywkowy. Keep it up.
 • 2019-01-28 10:42 | lubat

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  @maciekplacek
  Cieszę się, że dostarczam Ci rozrywki. Wszak to towar deficytowy. Nawet na tle Twojego smędzenia niepopartego żadną rzetelną wiedzą. Ale piszesz też pocieszne rzeczy, np. "ludzie sa wrecz glodni". Spróbuj przyjrzeć się obrazkom telewizyjnym z ulic miast wenezuelskich. Kamera pokazuje na ogół obraz z góry albo z daleka, ale gdy czasami pokaże bliski plan, to ludzie tam nie wyglądają bynajmniej na zagłodzonych. A powinni, jeśli wierzyć doniesieniom o wieloletnim głodzie w kraju. Wręcz przeciwnie, wyglądają na całkiem dobrze odżywionych, zadbanych i nieźle ubranych.
  Nie będę Cię też przekonywać, że Wenezuelczycy nie są głupsi od nas czy swoich latynoamerykańskich sąsiadów i naprawdę potrafią ocenić, kto im co oferuje. W końcu to nie jest odległa historia te czasy sprzed Chaveza i Maduro. I wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość Wenezuelczyków woli obecną "biedę", niż dawny "dobrobyt".
 • 2019-01-28 11:09 | Herstoryk

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Pieniądze? Być może, choć moim zdaniem nie są tu najważniejsze. Głównym, jak uważam, czynnikiem jest stosowana od zawsze bandycka praktyka globalnego hegemona. Nie chce on i nie może tolerować uniezależnienia się wasali, zwłaszcza mających złoża nafty, która jest jego podstawowym instrumentem globalnej kontroli. Najlepszą analogią jest tu zastraszenie/niszczenie przez miejskiego mafioza biznesów odmawiających płacenia mu haraczu "protection money", bo mogłoby to skłonić do naśladowania inne ofiary. Tak więc, byli wasale, jak np. Kuba, Czile, Irak, Iran i właśnie Wenezuela, są głównym celem "zmiany reżymu" - działalności wywrotowej, czy napaści, a co najmniej sankcjonowani, szykanowani, straszeni i kordonowani.
 • 2019-01-29 02:44 | Prowincjusz

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Skąd taka nachalna propaganda proamerykańska. Czyżby poza ruskimi były też trolle amerykańskie ?

  Przypominają policjanta z serialu Allo, allo koszmarnie kaleczącego język, ale bezwzględnie przekonanego o swej wyższości nawet w języku francuskim nad miejscowymi prostakami.

  Myślę, że nerdzi słyszeli kiedyś np. o pasku języka. A może to jednak nie dla takich asów jak oni.

  No i zawsze america first.

  Ale taka prymitywna nachalna propaganda, to kulą w płot. Rosyjska jak zawsze lepsza, bardziej zniuansowana i i nie tak oczywista. To jednak stary europejski kraj z setkami lat tradycji, jak tłamsić innych. Amerykanie to nuworysze i nawet nie zdążą się nauczyć, bo Państwo Środka już za chwileczkę przejmie berło naczelnego imperatora.

  Już się cieszę na komentarze made in Huawei. Początkowo będzie wesoło.
 • 2019-01-29 06:16 | Herstoryk

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Muszę tu ironicznie pogratulować moderatorowi/cenzorowi czujności w obronie dobrego imienia Wielkiego Brata. W moim niezamieszczonym/wyciętym komentarzu nt. polityki USA wobec Wenezueli nie było słów niecenzuralnych, mowy nienawiści, czy nawoływania do przemocy. To co napisałem było dosyć dosłownym tłumaczeniem ostrych opinii zawartych w książce Noama Chomsky i Gilberta Achcar, "Perilous Power", wydanej bez cenzury i bez przeszkód w USA i UK. Jak widać jednak, moderator/cenzor jest bardziej papieski niż papież i trzyma się dobrych starych tradycji z ulicy Mysiej, wedle których o imperialnym zwierzchniku można było albo dobrze, albo wcale.
 • 2019-01-29 20:45 | Wawrzyniec Biebrzeniewierzyński

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Jeżeli - wiadomość z dzisiaj - za 1 dolara można kupić w Wenezueli 80 000 ( słownie: osiemdziesiąt tysięcy) litrów i wiemy, że złoża ropy są własnością państwa. Wiemy też jak blisko zaprzyjaźnieni są prezydent Trump i przywódca opozycji, a można przyjąć, że po przejęciu władzy firmy wydobywające ropę ...ulegną strukturyzacji to jest całkiem racjonalną przesłanka, że...itd. , itd.
 • 2019-01-30 04:33 | maciekplacek

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  lubacie, takich jak ty ze starej gwardii, maluczkich kacykow kolonialnego peerelu nic nie przekona bardziej jak "dobrze ubrani, odzywieni' widziani z helikoptera. W krajach sasiadujacych z Venezuela biwakuje ponad 3 miliony jej obywateli, tysiace chce sie dostac do USA... a licznik bije tysiacami, dziennie. Im dalej od centrum Caracas, raj Maduro doprowadzil do powrotu czasow pre-kolumbijskich. Tak, glodu. Wg. IMF, na dzien dzisiejszy, inflacja osiagnela nieznane w historii ludzkosci %-ty - 10 milionow. Ale dla blogowej po-peerelowskiej braci to nic innego jak "jankeska propaganda".

  Grazdanin herstoryku/-czko, dlaczego uzywasz hegemona-imperialisty internet, jego technologie, hmm... ?
  A nie przykladowo pulkownika KGB czy tez nastepcy Mao? Hipokryzja? But of course, what else...
  I wreszcie zacznij czytac ksiazki, from cover to cover, bo nudne sa te twoje wkolko powtarzane cytaty i tytuly.

  Grazdanin prowincjusz-jakowalski-kagan-leonid-etc., moja niezyjaca ciotka czesto powtarzala, ze Stworcy starosc sie nie udala. Co jest tu ewidentne. Get more sleep 'Johnny', you're mumbling.
 • 2019-01-31 00:28 | Prowincjusz

  Re:Dlaczego Putin broni Maduro?

  Kocopały młodego Trumpisty.