Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Minister środowiska zlecił intensywny odstrzał dzików

(5)
Henryk Kowalczyk ma kłopot na własne życzenie. I sam minister, i bodaj wszystkie podległe mu agencje rządowe chorują na wspólną przypadłość.
 • 2019-02-13 21:42 | Gostek Przelotem

  Dobrze jest

  Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

  A jak już wszystko rozwalicie, to nad czym będziecie panować?
 • 2019-02-13 22:12 | zbigniew

  Re:Minister środowiska zlecił intensywny odstrzał dzików

  a czego sie spodziewaliscie po Kowalczyku? Przeciez wiadomo bylo ze lze tak samo jak jego porzednik morderca rysia i wielki przekreciaz stodolny, innych szemranych interesow z litosci nie wymieniam.
  Wiadomo ze wbrew opiniom wiekszosci specjalistow eksterminacja calej populacji dzikow nie rozwiaze problemu ASF ale zdobedzie glosy rolnikow. I tyle.
 • 2019-02-14 10:32 | Prowincjusz

  Re:Minister środowiska zlecił intensywny odstrzał dzików

  Biedne dziki.

  Zaś jeśli chodzi o wzorce płynące z krajów cywilizowanych. Do naszego zachodniego sąsiada ostatnio wybrał się żubr z prężnie rozwijającej się populacji wałeckiej. Przepłynął Odrę, stanął na ziemi Teutonów i postanowił troszkę pozwiedzać. To pierwszy naturalny pojaw tego gatunku od stuleci.
  Zamiast paść na kolana i dziękować Bogu za ten dar nasi sąsiedzi odstrzelili zwierzaczka traktując go jako groźne i niebezpieczne bydle z dzikiej Polski. Brawo.

  Identycznie potraktowano niedźwiedzia Brunona, w 2006 roku , pierwszy naturalny pojaw tego gatunku od 170 lat. Biedak miał parcie na owce i kozy, a podatnik niemiecki nie chciał płacić za szkody wyrządzane przez gastarbeitera z Włoch.

  Tak to wygląda szlachetność naszych wielkich zachodnich mentorów w praktyce. Dzików też już prawie nie mają i to zanim pan Ardanowski zaczął o tym poważnie myśleć.

  Zresztą w eksterminacji to oni zawsze byli dobrzy.
 • 2019-02-14 13:48 | lubat

  Re:Minister środowiska zlecił intensywny odstrzał dzików

  Polska to taki dziwaczny kraj, gdzie powiedzenie "oczywistej oczywistości" grozi poważnymi konsekwencjami politycznymi - przypomnę tu słynne, choć może zapomniane: "trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna". To banalnie oczywiste stwierdzenie przyczyniło się w znacznym stopniu do załamania kariery politycznej Cimoszewicza.
  Pan Henryk Kowalczyk nie jest postacią z mojej bajki, ale akurat on o wiele bardziej realnie ocenia zagrożenie wynikające z nadmiernego przyrostu dzików, niż wszystkie ekologiczne pięknoduchy razem wzięte. Epidemii ASF nie da się zwalczyć bez radykalnego przetrzebienia stad dzików. Samozwańczy obrońcy przyrody posuwają się do insynuacji, że oto rząd chce wystrzelać wszystkie dziki. Rząd tego nie chce, a nawet gdyby chciał, to nie jest w stanie tego zrobić. Ale nie chce. Chodzi tylko o takie zredukowanie pogłowia dzików, by nie musiały szukać pożywienia poza lasami, tzn. na polach, wsiach i miasteczkach. Inaczej nie da się zwalczyć ASF. Bo hodowla świń nie odbywa się w warunkach sal operacyjnych, ale nawet tam zdarzają się przypadki zawleczenia zarazków.
  Jeśli pan Kowalczyk knuł takie straszne plany, to jak to pogodzić, że dokładnie to samo nie tylko planowali, a w dużym stopniu wykonali Finowie, Duńczycy, a Niemcy podążają za nimi. A do tego Komisja Europejska pochwala te kroki. Ale my oczywiście mamy nad nimi wszystkimi "moralną przewagę".

  PS. To, co mnie osobiście irytuje, to fakt, że tzw. obrońcy przyrody gotowi są bronić każdego dzika stając na barykady, a jednocześnie zupełnie jest im obojętne, że czasami trzeba z powodu jakiegoś chorego dzika "zamordować" setki albo i tysiące całkiem zdrowych świń. Orwell w pełnej krasie: "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych".
 • 2019-02-14 16:16 | lubat

  Re:Minister środowiska zlecił intensywny odstrzał dzików

  @Prowincjusz
  "Tak to wygląda szlachetność naszych wielkich zachodnich mentorów w praktyce. Dzików też już prawie nie mają..."

  Panie Prowincjuszu, według danych niemieckiej organizacji zajmującej się obroną zwierząt dzików w Niemczech jest 1,25 - 1,5 milionów sztuk. https://www.wildtierschutz-deutschland.de/single-post/2018/02/21/Wie-viele-Wildschweine
  Mimo że myśliwi zabijają ich znacznie więcej, niż w Polsce. W sezonie łowieckim 2016/2017 niemieccy myśliwi odstrzelili dokładnie 589 417 dzików. Rok później - 2017/18 - zastrzelono ponad 800 tys. Mimo tak wielkiej ilości zabitych zwierząt, ich liczebność się ciągle zwiększa. Bo dziki tak już mają, że jak mają dostęp do pożywnego żarcia (pola uprawne) to się mnożą szybciej, niż króliki.