Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska i Izrael zapędziły się w kozi róg

(16)
Czy zbliżające się wybory i afery, które politycy chcieliby przykryć, są wystarczającym powodem, by wywoływać awanturę i niszczyć ledwie zaszyte ponownie stosunki?
  • 2019-02-18 19:05 | AOlsztynski

Polska i Izrael zapędziły się w kozi róg

Przede wszystkim nie należy dać się sprowokować, bo przecież o nic więcej w tych „życzliwych” wypowiedziach nie chodzi. Chodzi o podrażnienie Polaków.
    Antysemityzm najsilniej dzisiaj jest napędzany antypolonizmem, z czego świetnie „ci życzliwi” zdają sobie sprawę. A prowadzona przez nich polityka nie zakłada, iż Polak (w domyśle: katolik) może nie być antysemitą. Stąd takie uogólniające, krzywdzące wypowiedzi na pewno nie są ostatnie. Pytanie istotne, czy w tej polityce w ogóle mieszczą się dobre stosunki z naszym krajem?
  • 2019-02-18 19:12 | Simon5555

Wybory wybory

Parę miesięcy temu w Angorze przeczytałem jakiś artykuł odnośnie "efektu IPN". Ogólnie rzecz biorąc, po wiadomej ustawie IPN rozpętała się afera przytoczona wyżej przez autorkę. Rząd w Polsce zajął stanowisko, zyskał około 8% w notowaniach. Rząd Izraela zajął stanowisko i również zanotował podobny skok w górę w notowaniach. W martwym sezonie, gdzie żadnych akcji przedwyborczych jeszcze nie podejmowano, takie skoki w notowaniach PiSu i Likudu.
    Myślę że ta lekcja została zapamiętana. A ponieważ idą wybory w obu krajach, Kaczyński i Netanyahu rozpoczęli nową burzę w szklance wody. Notowania obu partii i rezultaty w wyborach pokażą czy skutecznie.
  • 2019-02-18 21:15 | Alrus

Re:Polska i Izrael zapędziły się w kozi róg

Czy Polityki nie stać na pisanie prawdy, czy musi zamieszczać na swoich łamach takie artykuły odwracające kota ogonem i kpiące z inteligencji czytelników? Autorka najwyraźniej pomyliła Politykę z jakimś Haaretz, a Polskę z Izraelem.
    Uporczywe i od dziesiątków lat trwające żydowskie ataki zniesławiające Polskę jako przygotowywanie gruntu, urabianie opinii światowej zmniejszające sympatię dla Polaków w celu uzyskania nieprawnych "odszkodowań", jest oczywiste dla każdego. A dziś nawet dla tych, co łudzili się dotąd że to tylko teorie spiskowe niedowarzonych głów. Czas spojrzeć prawdzie w oczy a nie udawać, że deszcz pada. Izrael zachowuje się jak państwo wrogie i dopóki nie zmieni postępowania, tak powinno być traktowane.
  • 2019-02-18 21:28 | arkadia

Netanjahu i Kaczyński są siebie warci .Tak jak są antysemici w Polsce tak również antypolonizm w Izraelu jest spory, i jeszcze wybory w obu krajach za pasem . Głosów rozsądku w Polsce i Izraelu mało.Może ludzie kultury pisarze , artyści dwóch narodów przywiodą do opamientania
  • 2019-02-18 21:39 | cvv

Dlaczego to właśnie my mamy się mierzyć?
    Owszem, Polacy wydawali Żydów.
    Podobnie, jak po wschodniej stronie zajętego kraju Żydzi wydawali Polaków sowietom. Ale to już nie problem...
    Ba, Żydzi wydawali nazistom Żydów...
  • 2019-02-19 03:23 | maciekplacek

Sz.P. Zagner,
    Czy wyobraza sobie pani polskiego szefa MSZ-tu aby mogl sobie pozwolic na 'odzywke', na jaka sobie pozwolil I. Katz?
    Jakikolwiek polski dyplomata, pracownik rzadowy, ktokolwiek na etacie panstwowym.
    Sz.P. w relacjach polsko-izraelskich istnieje nie tylko brak rownowagi, ale wrecz bezwstydny, podwojny standard.
    Mnie osobiscie I. Katz tym urazil. Nie dlatego, ze jestem filosemita, bo nim nie jestem.
    Tak jak nie jestem filokurdysta, filoalbanczykiem, etc. Nie jestem wrogo nastawiony, po prostu mnie nie obchodza.
    Mysle, ze premier Morawiecki powinien polskiego ambasadora w Izraelu poprosic o powrot na konsultacje, a szefa izraelskiego MSZ uznac persona non grata wraz z pania ambasador Izraela w Warszawie. Pani ambasador dawno na to sobie zasluzyla.
    Po uchwaleniu pierwszej ustawy IPN bylo wiadomym, ze nie byla do konca przemyslana. Zostala poprawiona, zamiast kary wiezienia moze byc powodztwo cywilne, rowniez w praktyce niewykonalne. Olbrzymie koszty, czas przygotowan do rozprawy, rozprawa, itp. Cos wiem na ten temat, polowa mojej rodziny to prawnicy.
    Z tym 'osmieszeniem i ponizeniem Polski' to tylko jest w takich publikacjach jak Polityka czy GW. W tym samym czasie, w Izraelu byl wrzask, ze Polska ponizyla i osmieszyla Izrael i samego Bibi za to, ze podpisal porozumienie.
    I z tym 'calym swiatem' tez prosze tez przesadzac, jestem w swiecie, sledze co sie dzieje.

- 'Dla polityków to też ważna lekcja. (....) Ważne, żebyśmy zmierzyli się z własną historią. W końcu na poważnie.' -
    Od siebie dodam, ze 'zmierzanie' sie z wlasna historia, to jest to dwukierunkowa ulica.
    We wzajemnych stosunkach, my Polacy mamy 'za uszami', takze i Zydzi maja 'za uszami'.
    .
  • 2019-02-19 04:03 | Andrzej Falicz

Izrael zapędził się w kozi róg

Niestety smutna konkluzja choć pozytywem moze BYĆ...że nareszcie opadają łuski z oczu.
    Netanjahu szczuje na Polaków i używa generaluzujacej mowy nienawiści przeciwko Polakom bo liczy, że zwiększy to jego szansę na wyborcze zwycięstwo.
    Inaczej mówiąc społeczeństwo izraelskie oczekuje właśnie tego od swoich polityków i niezależnie od pudrowania rzeczywistości i kolejnych festiwali kultury żydowskiej antypolonizm jest wśród Żydów powszechny.

O jakimkolwiek symetrii nie ma mowy.To co w Polsce by było przyczynkiem do powszechnego wykluczenia i śmierci publicznej może być wśród Żydów drogą do sukcesu.

Fakt iż staje się to oczywiste jest zdrowym otrzeźwieniem i jako takie ma bardzo pozytywną stronę.
  • 2019-02-19 06:09 | observer

Powiedzenie ze Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki jest obrazą dla tych tysiecy Polaków uhonorowanych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - mój Ojciec jest jednym z nich.
    Skoro tak, to zamiast narażać życie swoje i całej rodziny dla ratowania rodziny znajomego Żyda powinien zawiadomić Gestapo - bo takie było wtedy prawo. Co za czarna niewdzięczność i nauczka na przyszłość.
  • 2019-02-19 12:07 | observer

Wycofuję mój ostatni wpis.
  • 2019-02-19 13:07 | azur

Teraz w tym kozim rogu sobie posiedzą.
  • 2019-02-19 14:36 | Prowincjusz

Czy tak ciężko znaleźć kilku ludzi na tysiąc, chorych z zazdrości, chciwości, nienawiści, którym jak tylko dopiszą warunki puszczą hamulce moralne ?

Nawet dziś w sytej i bogatej ojczyźnie można ich policzyć na listopadowych marszach nienawiści, jak to oni je zwą, niepodległości.

I to byli w czasie wojny moi rodacy. Może nawet ktoś z rodziny. Czymś takim raczej się nie chwalono.

Jest jednak różnica, czy za te zbrodnie odpowiadają prywatni ludzie czy struktury państwa. Owszem ci zwyrodnialcy zszargali obraz Polaków z czasów okupacji, ale nie mieliśmy, z woli Niemców, swojej reprezentacji w aparacie represji wobec Żydów.

Obraz obojętnych ludzi przechodzących obok niewyobrażalnego zła, jest poruszający, ale już widzę jak dzisiejsi moraliści widząc skierowane w swoją stronę odbezpieczone karabiny z spuszczonymi głowami i szybkim krokiem giną za węgłem ulicy.

Wykorzystywanie takich zamierzonych faux pas do celów wyborczych jest odrażające, i świadczy o głębokim cynizmie premiera Izraela. Polska nie jest partnerem, jest podmiotem, Amerykanie traktowali nas identycznie, ledwie dostrzegając istnienie jakiś gospodarzy , zarówno pan Pence, jak i pan Pompeo ciągle mówili do swoich wyborców i mocodawców, jakby ich polscy rozmówcy byli niewidzialni.
    Ta nieszczęsna konferencja może stać się zwrotnikiem naszej sytuacji międzynarodowej. Jeśli Prawi i Sprawiedliwi ponownie wygrają wybory, grając na tym upokorzeniu mogą powoli przeformatować naszą politykę na bardziej neutralną a następnie otwarcie prorosyjską.

No i ta dziennikarka. Panie Putin, czapki z głów.
  • 2019-02-19 16:35 | gsj

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych byliśmy z żoną w Izraelu. Mieszkaliśmy na jednym z osiedli w Jerozolimie. Po kraju, także okupowanymi terenami, poruszaliśmy się publicznymi środkami komunikacji. Między sobą rozmawialiśmy po polsku. Nie spotkaliśmy się z żadnym aktem nieprzyjaznym.
    W lokalnym sklepie spożywczym w zakupach była miła pomoc osoby mówiącej pięknie po polsku. Tak samo trafiliśmy do Yat Vashem.
    Nie odzważę się powtórzyć opinii amerykanów, żydowskiego pochodzenia, o panującej wówczas sytaucji. Najdelikatniesza opinia to: tu dominuje ekstremizm w relacji Izrael-Palestyna. Gdyby nie ekstremiści, Izraelowi groziłaby wojna domowa.
    W przejazdach między osiedlem gdzie mieszkaliśmy, a centrum Jerozolimy widzieliśmy bójki między osobami w strojach jednoznacznie żydowskich.
    Zgrzytem pozostaje widok żołnierz legitymujących młodych ludzi (arabów) na ulicy przed murami starej Jerozolimy. To przywiodło mi wspomnienie z czasów okupacji niemieckiej w Polsce: Ausweis, bitte.
    P.S. Okupację przeżyłem na ternach okupowanych przez Niemcy.
  • 2019-02-19 17:29 | wjkubiak

Z ciekawością przeczytałem kolejny artykuł (Passent ,Hartmann, Szostkiewicz, Zagner) traktujący" o wielowiekowych i terażniejszych (szczególnie) przyjacielskich kontaktach polsko-żydowskich" w tym numerze Polityki. Zadziwia mnie ich zgodna
    narracja,co zauważył w swoim komentarzu Airus. Polecam wszystkim film Zniesławienie. Jest na YouTube od kilku lat.
    Myślę, że wyjaśni lub ułatwii zrozumienie wielu kwestii poruszonych w tych artykułach .
  • 2019-02-19 18:38 | andrzejstudniak

W maju 2017 zwolniony przez Trumpa szef FBI założył sprawę kontrwywiadowczą, która się do dziś toczy, że Trump jest agentem Rosji.
    Jeśli w czasach luzu i pokoju sojusznicy obrzucają się błotem, to czy PIS liczy na pomoc wojskową w czasach trwogi?
  • 2019-02-20 00:21 | Slawomirski

Widac z tego ze Polska i Izrael maja obecnie kiepskich liderow. Powtarzalem wielokrotnie ze dobra polityka musi byc nudna.
  • 2019-02-22 01:28 | bebok

TVP 13.02.2018
    "Netanjahu spotkał się z Jozsefem Czukorem, doradcą ds. polityki zagranicznej szefa MSZ Petera Szijjarto, „w cieniu kryzysu (w stosunkach) z Polską z powodu nowego prawa (tj. znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - red.) oraz prowadzonej przez Węgry kampanii przeciw żydowskiemu miliarderowi George'owi Sorosowi"
    "Czukor wcześniej spotkał się z izraelskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Meirem Ben-Szabbatem"

www.tvp.info/35995822/netanjahu-chce-by-szczyt-grupy-wyszehradzkiej-odbyl-sie-w-izraelu