Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polityczny skup jabłek

(9)
Minister rolnictwa wymyślił, jak odebrać PSL głosy sadowników za pieniądze polskich podatników.
 • 2019-02-19 19:25 | miłośnik emerytowanego zbawcy

  Dyzma to pikuś

  Nikodem Dyzma i jego obligacje cukrowe to pikuś przy inżynierach jabłkowych z PiS
  ""
 • 2019-02-20 11:56 | turpin

  Re:Polityczny skup jabłek

  Można by - kupiwszy jabłka od Rolników - z koncentratu narobić sporo jabola, który następnie rozdałoby się Górnikom. I tak rząd zaspokoiłby najpilniejsze potrzeby społeczne.
 • 2019-02-21 12:40 | Prowincjusz

  Re:Polityczny skup jabłek

  @miłośnik emerytowanego zbawcy

  Pan Dyzma zapożyczył ideę banku zbożowego - pomysłu genialnego, od pana Kunickiego prawdziwego geniusza ekonomi. Książka i wspaniały film z panem Wilhelmim ponad czasowy. House of cards tamtych czasów. Doskonała odświeżona wersja na blu ray. Ogląda się jednym ciągiem.

  @turpin

  Nie jabola tylko cydr. I takie pomysły były już przedstawiane nawet na stronach zeszłorocznej Polityki. Nie wiem czy należy uzyskany cydr rozdawać jakiś grupom społecznym, ale sam pomysł skoro pić i tak trzeba godny uwagi.
 • 2019-02-24 22:19 | zbigniew

  Re:Polityczny skup jabłek

  @Prowincjusz: ..."Nie jabola tylko cydr."...
  drogi Prowincjuszu, chyba jestes przedstawicielem mlodszej generacji. W moich (i chyba tez Turpina) studenckich czasach nie znalismy pojecia cydr. Wszechobecny na studenckich rajdach byl "jabol", popularnie zwany J23 (w czasie kiedy butelka kosztowala 23 zl.) Z dodatkiem lasek cynamonu, gozdzikow i sztucznego miodu byl to cudowny eliksir, ktory jako grzaniec w kociolku na obozowym ognisku stanowil potezny czynnik integracyjny w studenckim zyciu. Tak ze prosze nie pouczac @turpina bo stawiasz sie w jednym rzedzie z nie daj Boze Bartoszem "Widelec" Kownackim, ktory Francuzow widelcem jesc uczyl...
 • 2019-02-25 13:21 | kaesjot

  Re:Polityczny skup jabłek

  @zbigniew
  Toście przepłacali - u nas J23 kosztował 17 zł.
 • 2019-02-26 09:41 | zbigniew

  Re:Polityczny skup jabłek

  no coz, Gorny Slask, kraina podowczas (dyplom w '74) hutami, kopalniami i koksowniami stojaca, o niezwykle aromatycznym powitrzu gestym od sadzy, tlenkow siarki i azotu oraz benzo(a)pirenu, zaamieszkiwana przez elite proletariatu czyli gornikow, to i zarobki byly wyzsze, no wiec jabol byl tez drozszy.
 • 2019-02-26 10:21 | Prowincjusz

  Re:Polityczny skup jabłek

  Wina owocowe wytwarzane z dostępnego surowca - w tym z jabłek drugiej i trzeciej świeżości, doprawiane dwutlenkiem siarki będące za PRLu tanim ogłupiaczem obecnie są zastąpione tańszą i łatwiejszą w produkcji mieszaniną soku i spirytusu tzw. nalewki przez użytkowników tradycyjnie zwane również jabolem.
  Cydr to produkt z nieco innej bajki, łączy je zawartość alkoholu, bardzo pożądana przez odbiorców.
 • 2019-03-11 04:44 | zbigniew

  Re:Polityczny skup jabłek

  mysle ze te produkty trafiaja do roznych odbiorcow i to nie zawartosc alkoholu je laczy. Cydrma zawartosc alkoholu rzedu 2-8 % i jest orzezwiajacym napojem porownywalnym pod tym wzgledem z piwem.

  Jabol, Mamrot czy Alpaga ok. 10-20%) sluzy zazwyczaj innym celom, czyli jak to opisala dziennikarka Polityki w reportarzu o terenach post PGR-owskich sluzy do upijania sie (Autorka uzyla wdziecznej nazwy "Mozgo*eb).
  W naszych studenckich czasach Jabol sluzyl integracji i wyostrzeniu intelektu ale i bez przesady (..."Alpagi lyk i dyskusje po swit"... ale i ..."nie patrz jak ja tancze, wino z siara zgubi cie"...)
 • 2019-03-17 10:47 | rysszc

  Re:Polityczny skup jabłek

  Jabol kosztował 17 zł /lata 63 i wyżej/ ale nie był odporny na inflację. Gomułka podnosił ceny napojów alkoholowych by "dać podwyżki nauczycielom". Poprzedzano je akcją Towarzystwu walki z alkoholizmem które przygotowywało grunt do podwyżki lamentując o pijaństwie Polaków. Niestety to Towarzystwo działa nadal i to z podobną mentalnością. Stąd brały się mrówki na czeskiej granicy i stąd mamy nadal najdroższy alkohol w okolicy. Gdyby było taniej niż u sąsiadów - cydr i tym podobne strumieniami wylewał by się z Kraju i nie było by problemu z jabłkami, ziemniakami i zepsutym zbożem.