Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

(11)
Jest idea, żeby obecne województwo śląskie przemianować na śląsko-małopolskie. Zgodnie z prawdą historyczną i geograficzną.
 • 2019-02-22 23:06 | Martyniec

  Ze Śląska?? Co najwyżej z Górnego Śląska!

  Ja bardzo przepraszam, ale ze Śląska, to ja po chodzę. Czyli z Wrocławia! Kiedy Wrocław był stolicą Śląska, po Katowicach jeszcze żubry biegały - i to przez dobre 500 lat! Śląsk jest tutaj, na ziemiach piastowskich, bo z tamtych czasów nazwa się wywodzi. Zabraliście nam nazwę i zdegradowaliście do "dolnego" śląska. Proponuję trochę szerzej i głębiej spojrzeć na historię, a nie tylko 200-300 lat wstecz. Jeśli chcecie zmieniać nazwę, to na województwo górnośląsko-małopolskie, a Śląsk proszę zwrócić na jego prawowite miejsce! ;) Oczywiście żartuję, bo istotne to dla mnie tak bardzo nie jest, ale śmiech mnie trochę bierze, jak słyszę o tych wszystkich uproszczeniach i budowaniu tożsamości na siłę. Sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Natomiast, kiedy jestem w okolicach Katowic, lubię się nieco podrażnić ze Ślązakami, których uwielbiam i serdecznie pozdrawiam! Ze Śląska. Z Wrocławia! :)
 • 2019-02-22 23:27 | xpawelek

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  P.Dziadul:przestancie sie popisywac swoja niewiedza:w RFN , takie uklady w Landach , jak w PL w woj. Katowickim istnieja setki lat! Znowu "odkrycie"??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 2019-02-23 00:31 | parabellum

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Na zdjęciu widoczny na pierwszym planie stadion to Chorzów, a nie Katowice
 • 2019-02-23 09:46 | ezi

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Przypominał, że w czasach kształtowania się tożsamości narodu polskiego, czyli w XIX wieku, Częstochowa czy Zagłębie nie miało kontaktu z Małopolską. Zatem ten związek jest tylko geograficzny, nie kulturowy. W II RP Częstochowa i Zagłębie były częściami województwa kieleckiego i ten kierunek - kielecki - gdy myślimy o tożsamości tamtych ziem wydaje się właściwy. II RP to państwo wzorcowe dla dzisiejszych grup rządzących więc może pójść w kierunku tamtych, prawdziwie polskich rozwiązań i przywrócić w Zagłębiu i Częstochowie sprawdzone rozwiązania. Zatem proponuję województwo: śląsko-małopolsko-kieleckie. I z Kielcami by się nie myliło, bo oni są dziś w Świętokrzyskiem.
 • 2019-02-23 11:57 | Claudio

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Obecne Województwo Śląskie jest sztucznym tworem wymyślonym przez urzędników ze Stolycy.
  Składa się ono z wielu historycznie różnych ziem (Górny Śląska, Zagłębie Dąbrowskie, Ziemia Częstochowska, Żywiecczyzna).
  Proponuję przyłączenie nieśląskich części do ościennych woojewódz i utworzenie nowego Województwa Górnośląskiego obejmującego ziemie rdzennie Górnośląskie na czele z tzw. Opolszczyzną. Opole to jakby nie było historyczna stolica Górnego Śląska. Należy także zarzucić plan utworzenia tzw Metropolii SileZa!
 • 2019-02-23 16:44 | mwas

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Czy nie ma ważniejszych spraw niż nazewnictwo. To jakiś polski kompleks, że jak czegoś nie nazwiemy to go nie ma? Proponuje województwom nadać liczby-śląskie może mieć102.
 • 2019-02-24 09:40 | Woziwoda

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Przecież Zagłębie to była ziemia kielecka, nie małopolska.
 • 2019-02-24 16:44 | Mały pluszowy miś

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Przyjrzyjmy się kolejnej publikacji pana Redaktora:

  "Mieszkam na Śląsku, więc czuję się Ślązakiem – nawet gdybym z pochodzenia był Żydem lub Karaimem."

  Czyli, gdyby powrócił Pan na ojczystą Litwę (na przykład do Troków - historycznej siedziby Karaimów litewskich) czy osiadł na Krymie, zacząłby Pan czuć się Karaimem? A gdyby zamieszkał Pan na terenie Izraela, poczułby się Pan Żydem? Prezentuje Pan )moim skromnym zdaniem) fascynującą plastyczność samo-identyfikacji. :)
  A tak na serio - można zapytać, czym się przejawia Pańska Śląskość? Poza zaciekłym zwalczaniem wszelkich inicjatyw śląskich organizacji (dodam dla jasności: śląskich nie tylko z nazwy)? Może zadeklarował Pan narodowość śląską? Poparł podpisem projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego za regionalny?

  "Jednak nie wszyscy Polacy – podobnie jak ja, stanowiący znakomitą większość w dzisiejszym woj. śląskim"

  No proszę, kilka zdań dalej dowiadujemy się, że pan Redaktor jest jednak Polakiem. :)

  "Żywiecki góral ma sakramenckie prawo być wkurzonym, kiedy gdzieś w Polsce traktują go jak Ślązaka z tego tylko powodu, że ma śląskie tablice rejestracyjne. A jak mu jeszcze pod oknami w Żywcu urządzają festiwale śląskich potraw ukraszonych śląską godką, to ma święte prawo zapytać żonę – gdzie, krucafuks, podziała się jego ciupaga!"

  Czyli zmiana nazwy województwa miałaby pociągnąć za sobą zmianę tablic rejestracyjnych wszystkich pojazdów zarejestrowanych w obecnym woj. Śląskim? Jak rozumiem, wszelkich pieczątek z nazwą województwa itd.? Czy wnioskujące organizacje są w stanie pokryć wszystkie te koszty, niebagatelne w województwie średnio-zamożnym i to z gigantycznymi wyzwaniami przed sobą (depopulacja, dewastacja infrastruktury, na wielu obszarach - zatrucie środowiska naturalnego)? Wątpię, nawet jeśli cała rodzina Pana Redaktora zadeklaruje partycypowanie w tych kosztach...
  A co do owych górali, zdaniem Pana Redaktora tak rwących się do wymachiwania ciupagami - skoro identyfikują się z Małopolską, to czemu nie zażądają odłączenia od woj. Śląskiego i przyłączenia do woj. Małopolskiego? Kilka gmin woj. Małopolskiego wiele lat temu zadecydowało o rozstaniu z woj. Małopolskim i dobrowolnym przyłączeniu się do woj. Śląskiego, więc zmiana przynależności wojewódzkiej w przeciwną stronę nie powinna być najmniejszym problemem? Przecież mamy demokrację? A może się mylę i to jakieś zakulisowe siły zmuszają owych górali do męczenia się w woj. Śląskim? Fiu fiu, a co to za niedemokratyczne siły, ma Pan może jakiś pomysł, panie Redaktorze?
  Właściwie to czemu wszelkie małopolskie ziemie nie zadecydują o przyłączeniu do - jak nazwa i historia wskazuje - do woj. Małopolskiego? Czyżby i je jakieś tajemnicze siły przemocą zmuszały do egzystencji w woj. Śląskim?

  "Mieszkaniec Częstochowy, (...) też nie chce być utożsamiany ze śląską katolicką tradycją,"

  I pomyśleć, że to jednemu z najwybitniejszych książąt śląskich zawdzięcza swoje znaczenie - wszak to Władysław Opolczyk przeniósł obraz Matki Bożej z Bełza do Częstochowy oraz ufundował klasztor Paulinów na Jasnej Górze (1382). Za https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Wladyslaw-Opolczyk;3997052.html

  "nie chodzi o setki małych kopalń, z jakich składało się powojenne górnictwo"

  Taka np. Königin Luise w Zabrzu małą kopalnią, zdaniem Pana Redaktora? Niezła jazda po bandzie :) Poczytajmy, jak było naprawdę:
  "Kopalnia od momentu powstania w 1791 roku rozwijała się w szybkim tempie, już w 1816 pozyskując łącznie 25% całego wydobycia węgla na Górnym Śląsku. W 1842 r. po ukończeniu szybu „Dechen” rozpoczęto eksploatację pokładów węgla zalegających poniżej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. W 1846 r. kopalnia otrzymała jedną z pierwszych na Górnym Śląsku bocznic kolejowych, co umożliwiło transport węgla do odległych odbiorców. W latach 50. XIX w. powstały szyby: Carnall (Zabrze II), Prinz Schönaich” i Krug, stanowiące później pole „Zachodnie” kopalni. W latach 1869-1890 zgłębiono szyby Poremba I-IV, tworzące pole „Wschodnie” zakładu. W 1898 roku „Królowa Luiza” osiągnęła astronomiczne i niepobite przez wiele lat wydobycie na poziomie aż 3,3 miliona ton węgla, zatrudniając 8,5 tysiąca górników. Była wtedy podzielona na trzy pola wydobywcze: „Zachodnie”, „Wschodnie’ i „Południowe” (dawna kop. „Guido”). Na początku XX w. wybudowano szyb wentylacyjny i drzewny Wilhelmina (ul. Sienkiewicza). W 1929 r. przedsiębiorstwo zostało podzielone na dwie samodzielne kopalnie – „Królowa Luiza Zachód” i „Królowa Luiza Wschód” dostarczające razem 2,6 mln t węgla." - więcej na https://www.sztolnialuiza.pl/index.php/historia

  "Zgodnie z prawdą historyczną i geograficzną. Rzeczywiście – niemal połowa obecnego Śląskiego to Wielka (Zachodnia) Małopolska: Ziemia Częstochowska, Ziemia Siewierska z Jurą Krakowsko-Częstochowską, całe Zagłębie Dąbrowskie, Żywiecczyzna i kawałek powiatu bielsko-bialskiego (Biała była w Małopolsce, a Bielsko na Śląsku Cieszyńskim), no i Żywiecczyzna."
  „Wschodnia część województwa śląskiego ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną. Dziedzictwo wschodniej części województwa jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju”.

  Moim skromnym zdaniem to bardzo smutne, że spora część mieszkańców naszego województwa nie ma pojęcia o historii ziem, które zamieszkują.
  Wszak tereny Księstwa Siewierskiego (obejmujące sporą część tzw. Zagłębia), inkorporowanego do Korony Polskiej dopiero decyzją Sejmu Czteroletniego w 1790 roku, przez kilkaset lat było domeną książąt śląskich...
  Sam Sosnowiec, z liczną mniejszością niemiecką, ma wcześniejsze epizody bycia pod wspólnymi pruskimi czy później niemieckimi rządami, ze sławetnym epizodem Altreichu ;)
  Biała oraz jej okolice tak jak Żywiecczyzna to przecież części składowe Księstwa Oświęcimskiego (wydzielonego z Księstwa Cieszyńskiego), później podzielonego na Księstwa Oświęcimskie i Zatorskie, które dopiero od 1564 roku wchodziły w skład ówczesnego województwa Krakowskiego jako... powiat <b>Śląski</b>. :) Nic dziwnego - przecież Księstwo Cieszyńskie (istniejące w latach 1290 - 1918) to jak najbardziej (Górny) Śląsk, samo to księstwo powstało poprzez podział Księstwa Opolsko-Raciborskiego.
  A teraz czytamy o Małopolsce o odrębnej od Śląska historii... Częściowo odrębnej co najwyżej, o czym wnioskodawcy się nawet nie zająkną. Ciekawe, czy tylko z niewiedzy…

  "Gdyby to ode mnie zależało – niestety to gestia MSWiA i Sejmu – to powołałbym województwo w alfabetycznej kolejności, o wdzięcznej nazwie: „bielsko-bialsko-częstochowsko-śląsko-cieszyńsko-zagłębiowsko-żywieckie”."

  Ciekawa nazwa, aczkolwiek mieszanie określeń a to wywodzących się od nazw miast a to od ziem, budzi moje zdziwienie. Jeszcze większe zdziwienie budzi u mnie to, że ktoś "czujący się Ślązakiem", marzy, by województwo w połowie bezspornie śląskie - miało nazwę składającą się z 7 członów, z czego tylko jeden ma explicite związek ze Śląskiem. Co więcej, taka nazwa wskazywałaby na to, że Bielsko czy Cieszyn to absolutnie żaden Śląsk. Zaraz, zaraz, czy to o to chodzi - o kolejny krok w zawężaniu a następnie unicestwieniu jakiejkolwiek śląskości, czy tak?
 • 2019-02-24 21:46 | Historian

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Gdyby sygnatariuszom zmiany nazwy woj. śląskiego faktycznie zależało na ochronie dziedzictwa historycznego i kulturowego to petycja powinna dotyczyć przyłączenia ziem małopolskich do woj. małopolskiego. Propozycja zmiany nazwy na woj. śląsko-małopolskie to nieodpowiedzialne antagonizowanie społeczności lokalnych i sianie zamętu. Ze względu na dziedzictwo historyczne bardziej uzasadnione jest stworzenie woj. górnośląskiego ze stolicami w Opolu i Katowicach.
 • 2019-02-24 22:46 | zbigniew

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  xpawelku, sam Gospodarz tego bloga pisal, ze nie przedstawiasz zadnych logicznych argumentow tylko obrazasz innych. Dla ciebie istnieje tylko twoje argumenty, argumenty innych to brak argumentow. Ja nie probuje ciebie obrazac, tym nie nie jestes w stanie obrazic a ja ciebie w zyciu bym nie probowal. Twoje argumenty w dyskusji na temat klimatu i energetyki oparte na piecykach, ktore zamontowales u sasiadow maja byc podstawa do wyrazania opinii typu ..."satru...: nie potrafisz nawet pomyslec nad tym ,ze przyczyna podstawowa smogu w ksiestwie warszawskim jest centalizacja w ladzy w stolicy tego ksiestwa warszafie! Ludzie tak niemyslacy krytycznie jak ty nie wyobrazaja sobie nawet jak moze byc inaczej!"...
  Moj glos psim glosem? To raczej twoj to skomlenie hieny. Oszczedz sobie odpowiedzi na ten wpis, nie skomentuje juz zadnego idiotyzmu, jaki wpiszesz gdziekolwiek. Po prostu szkoda czasu i nerwow, zycze pogodnych Swiat i dalej tak wspanialego samopoczucia. Jestes Wielki(m) no wiesz...
 • 2019-02-24 22:54 | stok

  Re:Województwo śląsko-małopolskie? Jestem za, a nawet przeciw

  Najprościej wrócić do województwa katowickiego