Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PiS przelicytował sam siebie

(21)
Obietnice PiS przemówić mają wyborcom „do ręki”: każdy dostanie jakąś sumę w gotówce i z wdzięczności zagłosuje na partię, od której ją otrzymał. Dla wielu to wręcz polityczna korupcja.
 • 2019-02-25 14:32 | slima11

  korupcja

  Menel za pół flaszki idzie głosować na wÓjta.Wójt idzie do ciurmy.nO TO NASZ WÓJT NAD WÓJTAMI ,PO KORUCJI WYBORCZEJ ,JAK MA BYĆ UKARANY?No i np. za poniżanie honoru emerytom ,jak ma być ukarany?
 • 2019-02-25 15:03 | Mr NO

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Brawo! Dokładnie napisała Pani to, co dla mnie jako osoby prowadzącej od 30 lat biznes jest oczywiste - bogactwo bierze się z pracy, a nie z rozdawania cudzych pieniędzy. Opowiadanie fantasmagorii, jak to trzeba "dawać za nicnierobienie ile się da, bo
  to wróci w podatkach" jest kłamstwem. Wystarczy pojechać do Wenezueli czy Grecji, aby boleśnie przekonać się o szkodliwości myślenia "bądź nierobem, ale dobrze głosuj - a będziesz miał jak w raju!".
  Grozą przejmują poglądy zakochanego na zabój w socjalistycznych mrzonkach Pani redakcyjnego kolegi, czyli j. Żakowskiego. Człowieka najbardziej nienawidzący Balcerowicza na świecie za powtarzanie tego samego co napisała Pani w tym teście właśnie pieje peany nad rozdawnictwem PiS-u. Szkoda Polski. http://wyborcza.pl/7,75968,24489136,kosztow-n-y-prezent-dla-pis-pomysly-kaczynskiego-nie-sa-zle.html#s=BoxWyboLink
 • 2019-02-25 15:13 | satrustequi

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Platforma chronicznie licytowała za nisko: skrócenie emerytury, podniesienie vatu i zmniejszenie jego ściągania, nierewaloryzowane progi podatkowe itd. itp. obywatel lepiej jak wrzuca do czarnej dziury co?
 • 2019-02-25 15:23 | Stanley3

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  A ja mam jedno pytanie, dotyczące sprawy, która w tej kampanii jakoś dziwnie się nie pojawia: "gdzie jest wrak"? Wszak 4 lata temu obiecano, że to będzie pierwsza rzecz jaką PiS załatwi po dojściu do władzy. Przecież to ta zła Platforma wolała trzymać "dowody" swej zbrodni poza terytorium RP. No i gdzie jest ten wrak? Grze prawdziwy raport z katastrofy? Sorry, z zamachu. O śmigłowce nawet nie pytam.

  To nie jest hejt. To nie jest "szarganie pamięci". Ja po prostu pytam, bo przyszłość POPiS jest mi obojętna. Nie lubię niekonsekwencji po prostu do tego zmieszanej z populizmem.
 • 2019-02-25 18:39 | scrambler

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  do @satrusteqiu:

  Ależ nie ma sprawy! Zróbmy sobie jeszcze większą czarną dziurę! Przecież nie będzie czarniejsza, prawda? Idę o zakład, że przy najbliższej okazji upomną się "o swoje" nauczyciele, pielęgniarki i kto tam jeszcze został pominięty. Bo niby dlaczego nie, kiedy jeśli nie właśnie teraz? Inna rzecz, co uda się im uzyskać. Kiedy zatem już wszyscy "zapełniacze czarnej dziury" będą usatysfakcjonowani oraz w związku z przyjętą przez tzw suwerena za dobre słowo dobrej zmiany słowną przedpłatą na następne 4 lata zagłosują po myśli swoich dobrodziei... to co? Najpewniej trzeba będzie włożyć z +800 na każde wyjęte 500. Zapewne szczodrobliwa władzuchna zadba i to, aby "zapełniacze" nadal śnili swój ekonomiczny sen srebrzysty Salomei. Bierzcie i jedzcie te Inflanty zanim przemienią się w niebeatyfikowaną inflację. Podobno długi trzeba spłacić, ale jeżeli potrzeba na to realnie co najmniej 3 pokoleń, to dlaczego akurat teraz zawracać sobie tym głowę? Exitus (clandestinus) acta probat.
 • 2019-02-25 19:24 | satrustequi

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  @scrambler

  Przyszłe bankructwo, faszyzm i inflację łatwo potępić, mogę się przyłączyć jak chcesz, także do potępienia 3. wojny światowej. Ale przede wszystkim skupię się na aprobacie dla tego co jest teraz. Wszystkie parametry wzrostu i finansów wyśmienite. Brawo Morawiecki!
 • 2019-02-26 08:15 | Andrzej Falicz

  Re:PiS przelicytował PO ale nie za bardzo

  Zarówno 500+ na pierwsze dziecko jaki trzynastka dla emerytów to przecież były propozycje PO.. wtedy POLITYCE populizm nie przeszkadzał. A do dmuchaneh i uwielbianej tutaj na siłę "Wiosny" Biedronia przecież w rozdawnictwie PiSowi daleko
  Jak słusznie zauważył Wasz...Żakowski te wydatki na pomóc socjalną w połowie i tak wrócą w postaci podatków.

  Bez PiTu dla młodych i transport publiczny to jak najbardziej bodzce prorozwojowe.

  A resztę dołoży wiatr w żagle koniunktury konsumpcyjnej .
  Będzie popyt znajdą się wtedy inwestycje.
 • 2019-02-26 10:37 | Prowincjusz

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  U mnie na prowincji sprawa odbiła się głębokim echem. Wszyscy zaczęli przeliczać o ile wzrosną ich dochody, dawno nie widziałem takiego ożywienia.
  Prawi i Sprawiedliwi doprowadzą państwo do upadku, ale póki co dla wyborców liczy się przekaz obiecują i potem dotrzymują tych obietnic.
  Dobra sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, brak troski o pewność zatrudnienia, lepsza, ba komfortowa sytuacja pracownika wobec pracodawcy, pełna dostępność dowolnych dóbr konsumpcyjnych i względnie taniego kredytu tworzą iluzję, że rządzą nami najlepsi z najlepszych.
  Zapewne tak czuli Niemcy w drugiej połowie lat trzydziestych gdy po Wielkim Kryzysie, nowy wódź prowadził ich ku lepszemu jutru.

  Sytuacja opozycji po tym megapakiecie znacznie się skomplikowała. Teraz to chyba tylko powszechne wynagrodzenie podstawowe czy jak mu tam, może przelicytować pana Kaczyńskiego.
 • 2019-02-26 13:17 | scrambler

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  do @satrustegui

  Nie zapraszałem do potępiania czegokolwiek. A ew. III WW faktycznie lepiej potępić zawczasu, bo potem nie będzie już zwyczajnie komu to robić. Chwalmy zatem niestrudzony znój codzienny naszych orędowniczek i orędowników totalnej autarkii zanim opadnie gorączka przeliczania nadchodzącej opuchlizny portfeli. Chwalmy parametry ekonomicznej jazdy po bandzie póki trwa. Co zjemy to nasze. A wie Pan, że UK dość niedawno (31.12.2006) zakończyła spłaty zobowiązań kredytowych na rzecz USA (ca 34 mld USD) za pomoc wojskową w II WW? 34 mld $ w 60 lat. Niedenominowany dług Polski na 1980 rok wynosił ok 24 mld USD w tym ok 3 mld krótkoterminowego. To było jakieś 10% dochodu krajowego. W okres niepodległości każdy z nas wchodził z ok 1,1 tys USD zadłużenia (tyle co 110 par jeans w Pewexie) na spłatę musiałby przeznaczyć równowartość 4,5 rocznej tzw. średniej płacy z 89'. Spłaciliśmy z odsetkami ok 40 mld USD ostatecznie na początku 2009 roku. Dzisiaj każdy żywy Polak jest "winien" kasie państwa wg oficjalnych statystyk ok 26 tysi czyli 'tylko" ze 6 średnich pensji. Licząc "po księgowemu" a nie wg przepisami dozwolonych technik redukcji wszystkie obecne i obecnie znane przyszłe zobowiązania mamy jakieś 300% obciążenia pkb. "Nowiuśki" długi zewnętrzne to obecnie ponad 30% ogólnego zadłużenia czyli ze dwa razy tyle ile wynosiło skapitalizowane zadłużenie po PRL. Tyle, że tamto poszło w zasadzie wyłącznie na inwestycje.
  Nie zapomnijmy chwalić dzień i noc wysokiego wzrostu naszego niskiego pkb oraz realnego obciążenia fiskalnego na poziomie 60%.

  Do @Andrzej Falicz
  A pan ciągle w formie. Wie Pan, skleroza nie boli, ale jakoś niedokładnie Pan pisze o tym, co ktoś kiedyś obiecywał jako pierwszy. Oczekuje Pan korekty, czy liczy na własną wybiórczą pamięć? Skoro zgadza się Pan z tezami red. Żakowskiego, to po co te peany na ... zwiększenie de facto fiskalizacji? Wie Pan, nie jest trudno obiecywać mając pełne możliwości doraźnego sterowania późniejszym opodatkowaniem tego, co się naobiecywało. Chyba nie sądzi Pan, że aktualna skuteczna (tak mówią) polityka fiskalna wytworzyła nieskończone rezerwy budżetowe? Skoro plan budżetu nie może pachnieć kuglarstwem i ma być wykonany - albo uruchamia się rezerwy (a skąd przy permanentnym deficycie), albo ... zwiększa opodatkowanie. Pan napisze o swojej wizji innej możliwości, pomijając wywody np o wzroście inflacji, bo główną przyczyną jej wzrostu poza czynnikami czysto zewnętrznymi może stać się spadek wartości rynkowej państwowych obligacji właśnie wskutek (eufemistycznie) nazwijmy to spadku zaufania u inwestorów do metod zarządzania gospodarką. Nie zakładam bowiem doprowadzenia do sytuacji, w której wykształcony i doświadczony ekonomista na fotelu premiera świadomie doprowadzi do sytuacji znaczącej przeceny wartości obligacji nawet w determinacji do realizowania wszystkich celów politycznych.
 • 2019-02-26 14:01 | janadam48

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Radzę śledzić lokalne portale. U mnie np.gmina już mocno lamentuje bo powiat wycofał się z obietnic remontu swoich dróg. Efekty obcinania pieniędzy już są. Narazie lokalni trolle winią za ten stan rzeczy władze powiatu bo są tam resztki peowców. Biedni sołtysi i burmistrz mocno obrywają bo suweren zaczął im przypominać obietnice. Myślę, że PiS te wybory powinien wygrać i pokazać jak można rządzić bez funduszy! Będzie się działo. Gecja jak nic. Byle była kiełbacha wyborcza i jest gitara jak mawia pewien Ferdek.
 • 2019-02-26 14:24 | wiech

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Te prawie 50 mld transferów socjalnych zapowiedzianych przez PIS, to cena jaką obywatele RP mają zapłacić za bezkarność Prezesa PIS . Jeszcze kilka miesięcy temu wszyscy mówili , ze Kaczyński za nic nie odpowiada pomimo tego, że rządzi z tylnego siedzenia. Sytuacja diametralnie zmieniła się wtedy, gdy do opinii publicznej dotarły informacje o interesach Kaczyńskiego prowadzonych w ramach spółki "Srebrna' . Problem pogłębił się, kiedy dodatkowo w przestrzeni publicznej ukazały się zeznania austriackiego biznesmena w których ten, jednocześnie obciążając samego siebie, wplątał Prezesa w pośrednictwo w procesie korupcji. Takie postępowanie podlega pod stosowne paragrafy Kodeksu Karnego i udział w rozprawie przed sądem powszechnym, a nie przed Trybunałem Stanu. Sprawa zrobiła się grozna więc już nie dla otoczenia Prezesa , ale dla niego samego Dlatego Kaczyński nie zastanawiając się długo, zawołał premiera Morawieckiego i wydał mu polecenie przeprowadzenia wielkiej kampanii propagandowej okraszonej miliardami wyciągniętymi z kieszeni podatników, uznając, że w sytuacji jednoczącej się opozycji, działanie takie przyniesie piorunujący skutek w wyniku którego, przez następne cztery lata, on sam będzie mógł spać długo i spokojnie.Pośpiech w jakim działano sprawił, że ministrowie, a w szczególności pani minister finansów, o przewrotnym pomyśle nie została w ogóle poinformowana, co potwierdził szef KPRM Michał Dworczyk w wywiadzie udzielonym dla Polskiego Radia.
  Już dzisiaj widać jak na dłoni, że Kaczyński wprowadził swój marionetkowy rząd na minę którą, zanim wybuchnie, trudno bedzie rozbroić ponieważ wydanie z budżetu tak ogromnej kwoty, w tym roku około dwudziestu kilku miliardów, wymaga istotnych przesunięć w niedawno przyjętym budżecie. Między bajki bowiem trzeba włożyć narracje rządzących, że wydatki te zostaną pokryte z oszczędności i uszczelnienia VAT, a nawt gdyby tak się stało to w planie budżetowym musiałaby wzrosnąć kwota wpływów z VAT, oraz musiałyby nastąpić istotne przesunięcia wydatków w innych sektorach na transfery socjalne. Jeżeli ktokolwiek zna się na ekonomii i strukturze budżetu wie, że taki zabieg z tak dużą kwotą jest niemożliwy. Możliwe jest zatem tylko zwiększenie deficytu budżetowego o te 20 mld złotych tylko na ten rok i planowanie dwa razy takich na rok przyszły.. Taki ruch z całą pewnością nie spodoba się rynkom finansowym . Juz wczoraj na rynku obligacji, obrót rządowymi papierami wykazał spadek zaufania do tych papierów, ponieważ poprzez większe ryzyko w obrocie nimi ceny tych obligacji sie obniżyły. Co będzie wtedy się działo gdy wzrośnie deficyt budżetowy, łatwo przewidzieć.
  Wielu ministrów finansów w takiej sytuacji poddało by się do dymisji. Co zrbi minister Czerwińska, trudno prognozować. Jeżeli jednak ma zamiar zachować opinię odpowiedzialnego urzędnika i uniknąć odpowiedzialności przed TS, powinna czym szybciej poddać się do dymisji. Jeżeli tak się stanie, dni tego rządu będa policzone, ponieważ na horyzoncie nie widać chętnych do "mission impossible"
 • 2019-02-26 18:23 | Prowincjusz

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  "Brawo Morawiecki" - poklaskam za jakiś czas, te lata konsumpcji owoców pracy poprzedników to jeszcze nie dowód sprawności. Co najwyżej hojności. I to nie z swoich pieniędzy.
 • 2019-02-26 19:48 | dino19

  Dobra rada.

  Dobra rada rodzimego dziada. Szmal pobrać! Na Pis się wyp...iąć! Howgh!
 • 2019-02-26 19:49 | dino19

  Dobra rada.

  Dobra rada rodzimego dziada. Szmal pobrać! Na Pis się wyp...iąć! Howgh!
 • 2019-02-27 17:20 | agrycola

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Właściwą reakcją na desperacki populizm władzy jest zakup nieruchomości, ewentualnie euro, dolarów, czy w ostateczności metali szlachetnych. Makroekonomia dla większości Polaków jest abstrakcją. Dać tu i teraz jest zawsze lepsze od jakiejś abstrakcji rozwoju. Państwu tu nikt nie wierzy. Ważny jest konkret dziś. A potem? Co się przejmować, przecież zawsze jakoś to będzie! To niepodobna, aby miało się coś niedobrego stać. E tam... Za głupich z nas mają?
 • 2019-02-27 19:53 | satrustequi

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Kraj reprezentuje obecnie niemiecką szkołę - nie grecką - jeśli chodzi o efektywność zbierania danin jak najważniejszy w budżecie (ponad połowa wpływów) VAT. Dzięki temu i dynamicznemu wzrostowi PKB mamy obecnie o wiele większy budżet niż za rządów PO. Właśnie, dlaczego żadnego artykułu z tymi liczbami w miejsce rytualnych jęków nt. nadchodzącej drugiej Grecji. Model grecki to europejski socjal i nieeuropejska solidność vatowska i w ogóle fiskalna... Model PO to nieeuropejsko niski socjal i nieeuropejsko słabe zbieranie vatu - stąd uniknięcie owszem Grecji, ale jak powiadam to nie jedyny model uniknięcia roli "drugiej Grecji", jest jeszcze model niemiecki unikający ha ha. A nasz socjal wciąż umiarkowany zważywszy choćby na nikczemnie niskie zasiłki dla bezrobotnych i płacę minimalną mimo że podniesioną przez Morawieckiego to o wiele niższą nadal - proporcjonalnie do PKB per capita - niż w Europie. Hiszpania ma np. płace minimalną ponad 4000zł. Jęki nad rzekomą nieroztropnością wynikają więc m.in. z niewiedzy. Ale ale - nadchodzi wielki kryzys światowy.
 • 2019-02-28 11:42 | scrambler

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  do @sartustequi

  Gratuluję trafnych i usypiających diagnoz. Może i model "niemiecki" ale mentalność Kalego, za to umiarkowana i środkowoeuropejska, czy już rytualna?. Pan wyjmie te liczby jak kota z worka, ale się za nimi nie schowa. Proponuję zacząć od porównania rok do roku zaplanowanych w poprzednim budżecie a niezrealizowanych pozycji wydatków. Taka technologia "oszczędzania". Jeszcze ze dwa najwyżej budżety takie, jak proklamowany w ub. sobotę i polexit sam się ziści. Sądy już zreformowane, organy usprawnione i / lub pod pełną kontrolą, wystarczy więc na tyle "rozbestwić" socjalny dobrobyt NA KREDYT , żeby spodziewaną wszakże jakąkolwiek reakcję UE (wskaźniki budżetu) wskazać potem jako naruszenie suwerenności. Taki patent. Jaka to jest szkoła i model? A poza tym jaki kryzys światowy? W razie czego jest UNICEF i Bono.
 • 2019-03-06 11:19 | darjen

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  Korupcja polityczna doprowadziła już do upadku I Rzeczpospolitą. Teraz będzie powtórka z rozrywki - kwestia czasu. Za nic przykłady Argentyny i Grecji. Rządza władzy wraz z bezkarnością za niegospodarność skończy się bankructwem państwa
 • 2019-03-13 00:31 | archbishop

  Wystarczy poczekać. Ale co potem?

  PiS wygra tegoroczne wybory i porządzi jeszcze 4 lata. Ale dłużej już nie. Takie rozdawnictwo doprowadzi albo do bankructwa państwa i sytuacji, w której nie będzie z czego płacić 500+, emerytur i pensji dla budżetówki, albo do hiperinflacji, która pożre te hojne świadczenia razem z naszymi pensjami. Zauważył ktoś, że program 500+ nie przewiduje rewaloryzacji? Było 500 w 2016, jest 500 w 2019. A inflacja przecież nie była zerowa.
  Cztery lata wystarczą żeby entuzjaści polityki obecnego rządu boleśnie zderzyli się z rzeczywistością i z PiS została mokra plama po wyborach, jak z SLD w 2005. Boję się tylko, że potem władzę wezmą narodowcy. Posłuchajcie dzisiejszej młodzieży, czytajcie co piszą w mediach społecznościowych to zrozumiecie moje obawy.
 • 2019-03-13 00:43 | archbishop

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  @ satrustequi

  "Brawo Morawiecki!"

  No tak. Do dzisiaj niektórzy wychwalają Gierka i stawiają mu pomniki bo "na początku dobrze rządził!" A kryzys lat 80-tych to wina Jaruzelskiego, a nie konsumpcji na kredyt w latach 70-tych, czyż nie? Bo przecież liczy się tylko to co jest teraz. Przyszłość? A kogo obchodzi przyszłość i konsekwencje?
 • 2019-03-13 00:55 | archbishop

  Re:PiS przelicytował sam siebie

  @ scrambler

  "W razie czego jest UNICEF i Bono."

  I Putin. Europejscy populiści czują do niego wyjątkową sympatię, z Orbanen, idolem PiSu na czele. Skłócona z Unią Polska prędzej czy później wróci pod czułą opiekę Kremla. Bo w tej części Europy żeby przetrwać trzeba trzymać trzeba albo z Zachodem, albo ze Wschodem. Sny Polsce jako regionalnej, niezależnej potędze skończyły się we wrześniu 1939 w 3 tygodnie.
  Więc albo Unia, albo Putin, innej przyszłości Polska nie ma. Polecam ten dylemat sympatykom PiS, szczególnie tym antyrosyjskim.