Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Niemądre wypowiedzi Kukiza można przypisać milionom Polaków

(30)
Intencja Pawła Kukiza była oczywista: wy, Żydzi, wypominacie nam mordowanie waszych, a sami też mordowaliście. Tymczasem żadne ubeckie zbrodnie nie rozgrzeszą Polaków z antysemityzmu.
  • 2019-02-25 20:37 | woytek

A co Polaków rozgrzeszy?

"Tymczasem żadne ubeckie zbrodnie nie rozgrzeszą Polaków z antysemityzmu."
    Rozgrzeszy Polaków realizacja ustawy nr 447, uchwalona przez parlament pięknego i bogatego kraju, który się sam rozgrzesza , nie pytając się nikogo o błogosławieństwo po rozgrzeszeniu.
  • 2019-02-25 21:28 | dziunka1

Re:Niemądre wypowiedzi Kukiza można przypisać milionom Polaków

Można też powiedzieć że żadne antysemickie zbrodnie nie rozgrzeszają żydów z antypolonizmu, panie Hartman.Więcej tolerancji na innych i ich punkt widzenia profesorze.
  • 2019-02-25 22:11 | arkadia

Każdy naród powinien uderzyć się we włssną pierś.Bohaterstwo w czasie wojny , prawdziwe bohaterstwo, polega pewnie nie na konformistycznym patriotyzmie ale na samotnych aktach odwagi moralnej.Kogo na to stać w czasach pogardy? Nie było na to stać mojego ojca który spotkał w lesie Żydówkę z dzieckiem na ręku i poszedł dalej.Ilu z nas udzeliło by jej schronienia we własnym domu? Może Paweł kukiz? Może minister spraw zagranicznych Izraela ? Wg K. Jaspersa każdy z nas ponosi tzw winę metafizyczną ,wynikającą z faktu, że jest istotą ludzką w ponadhistorycznej tradycji zła.Największe zagrożenie dla nas ludzi polega na rezygnacji ze skrupułów indywidualnych na rzecz wartości instytucjonalnych i to właśnie uczynili dwaj wyżej wymienieni panowie
  • 2019-02-25 22:17 | ontario

Nie ma żadnej odpowiedzialności zbiorowej (ani społecznej). Nie ma, nie ma. Odpowiadam tylko za to, co JA zrobiłem.

Gdy pan pisze, ze istnieje odpowiedzialność inna niż indywidualna, to może pan powie, do którego pokolenia. Czy do pierwszego człowieka, jaki się pojawił? Czy do siódmego, czwartego, drugiego pokolenia? Co pan w ogóle wygaduje? Jak można pisać takie bzdury? Nie odpowiadam za nikogo, ani za pana, ani za Polaka, ani za Żyda, ani za Japończyka, ani za Marsjanina, za żadne cudze czyny i wini: nie odpowiadam w żaden sposób! Nie boli mnie, nie mam żadnej blizny i nic nie jątrzy.

Ani za Kukiza, ani za Passenta, ani za Stefana Michnika, ani za Hitlera, ani za Stalina, ani za Gierka. Odpowiadam za siebie.
  • 2019-02-25 23:26 | Vera

A czy Kukiz kiedyś był mądry?

Zakończenie "Prawda boli, ale potem przestaje – nosi się ją jak bliznę. Za to kłamstwo boli cały czas i jątrzy się do końca" zapamiętam. Warto i pokazuje, skąd ciągle to jątrzenie. Bo dla mnie to już nawet mniej niż blizna. I cieszyłoby mnie gdyby Pan Hartman mógł zająć się wreszcie przyszłością.
  • 2019-02-26 02:20 | woytek

Re:Niemądre wypowiedzi Katza można przypisać milionom Żydów

Można odwrócić ten tytuł pana Hartmana ....
  • 2019-02-26 05:03 | Andrzej Falicz

Re:Niemądre analizy wypowiedzi Kukiza ... A co z Israelem Katzem?

Tu bynajmniej nie chodzi o jakieś ...wytykanie czy licytacje.

Kukiz pokazuje do czego prowadzi szufladkowanie Polaków jako całego narodu w oparciu o zachowanie niektórych.
    Jeżeli tak chcecie...to macie.
    To WASZA metoda.

To izraelscy prominentni politycy pierwsi użyli tej metody " polskiego antysemityzmu wyssanego z mlekiem matki" ..
    jest to metoda stojącą u podstaw każdej dyskryminacji, mowy nienawiści i rasizmu.

I nie ma tu znaczenia czy wśród Polaków było w czasie II Wojny Światowej 2%, 5% czy 7% szmalcownikow.
    A wśród Żydów co dwudziesty czy co czterdziesty był UBekiem lub ochotników zaciagajacych wspolrodakow za włosy do bydlecych wagonów .

Tu chodzi o metodę generalizowania i właśnie pojęcia zbiorowej odpowiedzialności, która jest obca cywilizowanym normom etycznym. To jest to co robi Hartman. Dalej brnie w ta samą uliczkę...licytacji narodowych grzechów i narodowej odpowiedzialności.
    Identity Politics przedsionek piekła rasizmu. Jakoś sobie nie przypominam żeby w polskiej tradycji istniało pojęcie Polaków jako narodu wybranego z powodów nadprzyrodzonych i fundamentalnych lepszego i oddzielnego.Moze ta tradycja " wyssana z mlekiem matki" pozwala tak łatwo dzielić. Jak ma się czuć polski Żyd... jak ktoś odpowiedzialny za szmalcowników czy za UBeków?
    Czy według Hartmana bycie Żydem w Polsce wyklucza współodpowiedzialność (jak to zgrabnie..
    napisał...) społeczną ?
    To są pułapki niemądrych analiz i potykanie się o własne nogi sofistyki.

Czy komuniści czuli się Żydami?
    A czy z reguły pochodzący z społecznych nizin szmalcownicy mieli wysoko rozbudzoną świadomość narodową ...?
    Czy byli kanaliami bo to wynikało z polskości?
    Z tej samej czy z innej polskości, która stała za tym, że właśnie w Polsce Żydzi przez setki lat znajdowali swój Polin wśród Polaków , chętniej niż w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii - choć bogatszych? Co przez setki lat przyciągało Żydów do ziemi " wrodzonych antysemitow".

Warto pamiętać, że to niemieccy hitlerowcy zaplanowali zagładę Żydów .
    Wszystkich,
    za że byli Żydami .Wystarczyło kogoś zakwalifikowac do tej grupy i ...oddzielić od innych według klucza narodowego.

Dziś to Redaktor Hartman dzieli innych na Żydów i Polaków rozdając wobec tego klucza nagany, pochwały, trójki na szynach i oceny dostateczne..
    gdy robi to Kukiz wobec Żydów jest to " głupie "
    A wobec Polaków...ma być uzasadnione?

Otóż tak się nie da.
    Tak jak nie
    można mieszać z błotem " Polski dla Polaków " i kiwac ze zrozumieniem wobec oficjalnej państwowej doktryny Izraela " państwa dla Żydów ".

• 2019-02-26 07:17 | Satoshi Politico

"tak, istnieje odpowiedzialność zbiorowa, a ściśle: społeczna". Sedno problemu zawarte jest w tym aksjomie. Jest on błędny. Należy przeciąć tę debatę historyczną opartą na błędnym założeniu podstawowym, że jest coś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. Jedyna odpowiedzialność, którą da się uzasadnić w ramach logicznej argumentacji jest odpowiedzialność indywidualna. I na tej podstawie należy dać sobie spokój z tym obsesyjnym rozpamietywaniem historii, bo nie daje ono żadnych pozytywnych rezultatów tylko prowadzi do poróżnienia. (Choć uczestnicy i beneficjenci tego przemysłu historyczno-upamietnieniowego twierdzą, że ich działania prowadzą do przezwyciężenia podziałów.)
  • 2019-02-26 10:09 | azur

Całe szczęście, ze te wydarzenia odsuwają się w czasie coraz dalej. Jest faktem niezaprzeczalnym, że w okupowanej Polsce, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich zajętych przez III Rzeszę, nie było rządu kolaborującego z Niemcami, a władze podziemne starały się pomagać Żydom.
  • 2019-02-26 10:43 | turkmen

..pan Kukiz mowi do ludzi -katolikow ,ktorzy od lat faszerowani sa antysemityzmem w kosciele katolickim !! Potrzeba zmiany myslenia musi byc gloszona z ambony w kosciele ,na ulicy i w domu ,kazdy chrzescijanin powinien wiedziec ze Bo wybral wlasnie ten narod i kto opluwa Izrael obraza Boga 111
  • 2019-02-26 10:46 | taktotak

Panie Profesorze!
    Dziękuję za mądrą wypowiedź, żal, że dzisiaj to rzadkość. Żeby nie uogólniać, opowiem dwie krótkie historyjki.
    Pierwsza: nie jestem Żydem, ale wygląd mam taki, że kilka razy w roku, podczas wakacyjnych podróży po Polsce, bywam zaczepiany na ulicy z komentarzem: "co, dobrze wam się chodzi po naszych ulicach?!" Nie odczuwam wtedy komfortu...
    Druga, z innej beczki: mam bardzo inteligentnego przyjaciela. Wyemigrował w latach 80. do Austrii. Niestety, choć żona lekarka zrobiła tam karierę, on sam, prawnik, nie - był tylko mężem swojej żony. Choć mieszka w Austrii, pobiera rentę po zmarłej żonie i dobrze mu się powodzi, czuje ogromną niechęć do Austriaków - traktują go jak nieswojego. Sfrustrowany często przyjeżdża do Polski, gdzie cieszy go, to co robi Kaczyński - szczególnie w kwestii niewpuszczania "obcych". On tutaj czuje się u siebie, tam jest "obcy".
    Nie odkryję świata, jeżeli powiem, że podział na "swoich" i "obcych" to przekleństwo naszej, ludzkiej natury i nie widzę nadziei, żeby to się kiedykolwiek zmieniło. Jedynie indywidualna praca nad sobą, może cokolwiek zmienić. Cokolwiek...
    pozdrawiam Piotr Dylik
  • 2019-02-26 11:40 | Andrzej Falicz

C: Niemądre wypowiedzi można przypisać milionom Polaków również tym pochodzenie żydowskiego

Czy Hartman jako (co podkreśla często sam )
    polski Żyd poczuwa się do "społecznej odpowiedzialności " za polskich szmalcowników ?
    I jednocześnie żydowskich polityków takich jak Israel Katz i ubeckich prokuratorów ?

Ci drudzy ostatecznie też ...lewicowi.

Współczuję ciężaru odpowiedzialności .
  • 2019-02-26 11:52 | Jędrzej Fallicz

A ja po raz pierwszy w życiu uznaję dobre chęci zarówno Pana Redaktora, jak i mojego prawie-imiennika, Pana Andrzeja (co nie znaczy, że się tak całkiem zgadzam z którymkolwiek z nich).
    Pewnego wyjaśnienia wymaga jednak ta odpowiedzialność zbiorowa.
    Ona NOMINALNIE nie istnieje. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za czyny innych ludzi, na które nie miałem wpływu. Koniec kropka.
    Ale - i o tym nie wolno zapominać - ta sama zbiorowa odpowiedzialność istnieje subiektywnie w moim umyśle. Bo czemu zawsze wybielam Polaków, a oczerniam Żydów (albo na odwrót - pal sześć!). Właśnie dlatego, że czuję się zbiorowo odpowiedzialny w ramach tego czy innego narodu.
    Myślę, że walka z tą subiektywnie postrzeganą odpowiedzialnością jest próbą zawrócenia kijem Jordanu.
    WObec tego przykrego faktu kluczowe stają się ostatnie słowa Pana Redaktora - niech ja się czuję odpowiedzialny za czyny moich przodków (jeśli mam na to ochotę), ale muszę pamiętać, że PRAWDA, żeby nie wiem jak bolesna, będzie mój naród budować, a kłamstwo, żeby nie wiem jak piękne i pachnące - będzie go niszczyć.
    Dziękuję.
  • 2019-02-26 12:10 | Prowincjusz

Wielu tu piszących podkreśla, że niema czegoś takiego jak zbiorowa czy społeczna odpowiedzialność. Tymczasem każdy wpis, reakcja jest dowodem istnienia czegoś takiego.
    Cóż by nas obchodziła jakaś historia, jacyś Żydzi, jacyś szmalcownicy czy ubecy gdybyśmy nieczuli choćby odrobiny dyskomfortu na myśl, że całkiem niedawno, za życia dzisiejszych matuzalemów działy się tak straszne rzeczy.

Mogę nie zgadzać się z niektórymi argumentami podawanymi przez autora artykułu, ale sam przekaz jest prawdziwy.

Jeśli ktoś pofatygował się by napisać, że nie czuje się odpowiedzialny, to musi popatrzeć głęboko w głąb siebie i zadać sobie pytanie po co sięgnął po klawiaturę.
  • 2019-02-26 13:54 | mir

"Intencja Pawła Kukiza była oczywista: wy, Żydzi, wypominacie nam mordowanie waszych, a sami też mordowaliście. Tymczasem żadne ubeckie zbrodnie nie rozgrzeszą Polaków z antysemityzmu."

Szanowny Panie.
    Zbrodnia to czyn, antysemityzm to pogląd.
    Wolno mieć poglądy, choćby najgłupsze. Ich wypowiedzenie to nie zbrodnia.
    Poglądy mogą być zarzewiem czynów ale nie każdy będzie oceniany jako zbrodnia.
    Pan raczej powinien to zauważać.
    Czyny i poglądy można rozpatrywać z perspektywy moralności a ich intencje z etyki.
    W mocnym skrócie.
    Mam nieodparte wrażenie, niemal jak Pan oczywistość, że w rozmowach o stosunkach polsko żydowskich dominuje, niemal wyłącznie, kwestia moralności. Jednej strony.
    Podnoszenie jej nie jest wadą ale nieszczęśliwie przybliża się do moralizatorstwa i rodzi pytania o intencje.
    Tym bardziej, że przeplata się tę narrację przykładami i liczbami nie tylko niepotwierdzonymi ale gdy zgłębić źródła tych informacji, wziętymi z sufitu.
    Kilkadziesiąt tysięcy a nawet ponad sto tysięcy wymordowanych przez Polaków to liczby pojawiające się od czasu do czasu.
    Niekiedy jest to dwieście tysięcy.
    Czym są te liczby?
    Szacunkami.
    Gross podawał swego czasu 200 tysięcy, później kilkadziesiąt.
    I tak wielu innych w zależności od nastroju.
    Skąd te szacunki? Z innych szacunków. Z niewiedzy i intencji.
    Jednak zaczęły funkcjonować w świadomości jako prawdziwe.
    Gratuję warsztatu i krytycyzmu.

Polacy i Żydzi to współcześnie temat obejmujący okres okupacji niemieckiej i pogromów.
    Jeśli przyjąć antysemicki smak mleka polskich matek nic więcej nie potrzeba dla uprawdopodobnienia stawianych tez.
    Proponuję jednak spojrzeć nieco dalej.
    Może od powstania styczniowego do okupacji sowieckiej.
    Pomińmy Judeopolonię, Po-lin ale zadajmy sobie pytanie czy te społeczności miały się za co kochać bo mleko miały podobnie skażone.
  • 2019-02-26 14:25 | turpin

>>Nie ma żadnej odpowiedzialności zbiorowej (ani społecznej). Nie ma, nie ma. Odpowiadam tylko za to, co JA zrobiłem. <<

Ano, niestety, jak najbardziej 'ma', niezależnie od tego jak bardzo intensywnie nie powtarzałoby się, że 'nie ma'.

Historia, w tym najnowsza, zna mnóstwo przypadków odpowiedzialności zbiorowej, we wszelkich możliwych jej przejawach - od łagodnej pogardy, z jaką zbiorowość się traktuje za jej przeszłe sprawki, po utratę życia. By nie sięgać daleko i nie wybiegać poza najbliższy krąg cywilizacyjny - Niemieccy podatnicy, włącznie z tymi, którzy nie mieli nawet szansy wziąć udziału w wojnie czy głosować na Hitlera i s-kę bo byli wówczas za młodzi, musieli po wojnie gremialnie zrzucić się na to-i-owo dla kilku poszkodowanych krajów...

• 2019-02-26 14:34 | ajh

Ubecy mordowali bo byli komunistami i to ideologia komunistyczna pchała ich do zbrodni.
    Komuniści byli internacjonalistom, a zatem ich ideologia przyciągała wielu Żydów, kotorzy czuli się prześladowani.zydzi, ktorzrzy byli syjonistami, a nie komunistami, nie uczestniczyli w komunistycznym aparacie terroru.

Zatem faktyczny podział jest między komunistami i opozycja, a nie między żydami i zpolakami. Logicznie udział w aparacie władzy wiąże się z komunistyczna ideologia, a nie z pochodzeniem etnicznym. Stalin, podobnie jak Brytyjczycy w Indiach, wykorzystywał różnice etniczne, raz używając Żydów do represji, to znowu stosując represje wobec nich samych. Kukiz przejął wraz z innymi Polakami ta ideologie Stalina.
  • 2019-02-26 15:00 | zxcvb

Nie tylko czasy stalinowskie

Profesor Adam Schaff:
    „Do wszystkich spraw, związanych z historycznie ukształtowanymi stereotypami, dołącza się dzisiaj w Polsce konkretna i chyba niewybaczalna w pamięci danego pokolenia sprawa zachowania się ludności żydowskiej, ściślej: żydowskiej młodzieży, na Kresach Wschodnich, w stosunku do żołnierzy cofającej się Armii Polskiej, w okresie wkraczania tam Armii Czerwonej, po przegranej wojnie z Niemcami hitlerowskimi. Nie będę tutaj rozdrapywał ran, nie będę opowiadał szczegółów haniebnych wypadków, które znam z opowiadań naocznych i wiarygodnych świadków tych wydarzeń. Rozumiem również, skąd się brał wybuch nienawiści – to był wybuch nienawiści – oraz na czym polegały iluzje wyzwolenia aktorów tych wydarzeń. Ale to nie zmienia faktu, że to była hańba i zdrada Polski, względnie gorzej – świadectwo braku jakiegoś z nią związku.
    Tego się nie zapomina. Trudno tu nawet o wybaczenie. Osobiście odczuwam wielki wstyd, wywodzę się przecież z tej populacji. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Tylko powiedzieć, że mi wstyd i że przepraszam, bardzo przepraszam.”

Są sprawy jeszcze paskudniejsze, jak choćby Brzostowica Mała. Takie odwrócone Jedwabne.
    Jeszcze kilka dni temu uważałem, że niema potrzeby się w tym grzebać. Teraz czekam na publikacje opisujące całość stosunków polsko-żydowskich. Przyda się to głównie Żydom, a szczególnie tym izraelskim. Nie będzie to dla nich przyjemna lektura. Tego nie da się schować, bo co i rusz, ktoś będzie wyciągał wygodny mu fragment. Będzie bolało ale inaczej się nie da.

• 2019-02-26 16:26 | MarcinGt

Jeśli chodzi o mienie, to tutaj jest konkret, czyli prawo ustanowione przez USA. Stoi jak byk, że trzeba oddać Żydom majątek, nawet ten, co do którego nie ma spadkobierców. Gdyby takie prawo mówiło o Niemcach, Rosji lub Austrii (no bo w końcu inwestowali przez ponad sto lat na ziemiach polskich), to też chyba nie byłoby fajnie?

Druga rzecz to kwestia odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli ją Pan dostrzega, to powinien wciąć pod uwagę fakt, że dla Niemców nie była to filozoficzna kategoria, ale realne zbiorowe mordy. Jak osądzić człowieka, który wydał Żyda w przekonaniu, że ratuje życie swojej rodziny? Pan jest etykiem, niech Pan w końcu to wytłumaczy, czyli niech Pan spróbuje poważnej dyskusji o życiu, zagrożeniu i przeżyciu. Jak wytłumaczyć masową pracę w zabijaniu wykonywaną przez Żydów? Czy bycie członkiem Soderkommando było czymś bardziej zrozumiałym od wydania Żyda? Czy strach przed śmiercią usprawiedliwiał wrzucanie swoich braci i siostry do pieca? A czy strach przed śmiercią własną i rodziny usprawiedliwiał przed wydaniem Żyda Niemcom? Jak by się Pan zmierzył z takim dylematem? Czyje życie i w jakiej ilości lepsze?

Public Law No: 115-171 (05/09/2018)
    Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017

(Sec. 2) This bill requires the Department of State to report to Congress assessing the national laws and enforceable policies of covered countries regarding the identification and return of, or restitution for, assets wrongfully seized or transferred during the Holocaust era, including:

the return to the rightful owner of wrongfully seized or transferred property, including religious or communal property, or the provision of comparable substitute property or the payment of equitable compensation;

the restitution of heirless property to assist needy Holocaust survivors;
    and
    progress on the resolution of claims for U.S.-citizen Holocaust survivors and family members.

"Covered countries" are participants in the 2009 Holocaust Era Assets Conference that are determined by the State Department, in consultation with expert nongovernmental organizations, to be countries of particular concern relative to the restitution of Holocaust-era assets.
  • 2019-02-26 18:40 | AOlsztynski

„Tymczasem żadne ubeckie zbrodnie nie rozgrzeszą Polaków z antysemityzmu”

Pierwsze pytanie, co według Pana jest antysemityzmem? Bo chyba mówienie, że nie wszyscy Polacy wydawali Żydów czy że bywali Żydzi którzy wydawali wyroki na Polaków jest antysemityzmem?

Drugie pytanie, czy antypolonizmem nie jest przypisywanie winy wszystkim Polakom, bo jak inaczej interpretować wypowiedzi czołowych polityków o „wyssaniu przez Polaków antysemityzmu z mlekiem matki”?

Jeśli odwołuje się Pan do zbiorowej winy Polaków za antysemityzm poprzednich pokoleń, to tym samym uznaje Pan niejako dziedziczenie winy (grzechu?). Dzisiaj mało kto z Polaków spotkał w swoim życiu Żyda, więc sprawa jest bezprzedmiotowa. Co najwyżej antysemityzm jest podsycany przez politycznych graczy dla swoich celów. Stąd rzekomy polski, współczesny „antysemityzm” bez Żydów.
    Akcja rodzi reakcję. W jakim celu wciąż padają niemądre - uogólniające i przypisujące narodowi, społeczeństwu polskiemu zbiorową winę - wypowiedzi prominentnych działaczy żydowskich?
    Jeśli odwołuje się Pan do poczucia winy każdego Polaka „za antysemityzm”, bo po prawdzie każdy jest grzeszny, to bazuje Pan na chrześcijańskich wartościach, które zdaje się od lat Pan poddaje krytyce!

Jaka przyszłość? Myślę, iż najlepszym rozwiązaniem jest wzajemne poznanie się. Przyjazdy młodzieży żydowskiej do Polski w celu zszokowania ich obrazami obozów zagłady (nazistowskich) i natychmiastowy wyjazd z naszego kraju, temu nie służą.
    Zadać sobie należy pytanie czy po 75 latach od wojny jest wola po obu stronach na życzliwą współpracę? Dobrych znajomych się nie drażni tylko stara się zrozumieć.
  • 2019-02-26 20:40 | MoherPower

No dobrze, co było po wojnie, to było po wojnie, ale tu jest inna kwestia - co było jesienią 1939? Przecież to z tego wzięło się Jedwabne i cała reszta (jakoś wcześniej przez 1000 lat Polacy Żydów w stodołach nie palili, w każdym razie nigdy na zbliżoną skalę). Od razu dodam: NIE USPRAWIEDLIWIAM POLSKIEGO BYDŁA!!! Odpowiedzialność zbiorowa jest zawsze czymś absolutnie OBRZYDLIWYM I NIEMORALNYM. Ale jak już tak sobie mówimy o wszystkim, to mówmy też o magicznej jesieni 1939 na terenach zajętych przez ZSRR... kiedy to właśnie Polacy byli zwierzyną łowną, a szmalcownikami i naganiaczami NKWD byli Białorusini, Żydzi, Ukraińcy, etc... aż tu nagle - półtora roku później - bęc, zmiana... no i co robi wtedy polskie bydło? Ano, to co zawsze. A dlaczego ma bydło katolskie nagle "społeczne przyzwolenie" na swoje bydlęctwo? Ano właśnie... Coś tu się jednak wcześniej wydarzyło o czym Pan Hartmann nie napomknął. Tym niemniej - szacun dla Pana Hartmanna! Za samo ruszenie tematu od tej strony...
  • 2019-02-26 21:42 | Jerzy zO.

Znowu runął koncept PIS-u, który trafnie ocenił kilka miesięcy temu, na łamach Polityki, Ludwik Dorn. Czyli, zgrywamy przyjaciół państwa Izrael, i oczywiście morda w kubeł z jawnym antysemityzmem, bo udajemy wręcz filosemitów. Ale prawica izraelska prowokacyjnie krzyknęła do prawicy w Polsce-sprawdzam. No i mamy to co widać, słychać a niekiedy i czuć, zwłaszcza w internecie. Skrajne matołectwo, jawnie i zupełnie bezkarnie domagało się ponownego rozpalenia pieców krematoryjnych.
  • 2019-02-26 22:11 | mały fizyk

@ontario, Satoshi Politico, Andrzej Falicz

Odpowiedzialnosci spolecznej nie ma? To po co panstwo Niemieckie placilo odszkodowania? A juz szczegolnie Niemcy urodzeni po 1927 (pelnoletni po 1945)? Przeciez wedlug was tylko pojedynci Niemcy byli winni?

Dobrze, ze Niemcy odrobili temat, w odroznieniu od was: https://de.wikipedia.org/wiki/Verantwortung#Kollektive_Verantwortung

I nie mylcie odpowiedzialnosci zbiorowej z ta spoleczna/instytucjonalna !

PS. Ciekawe, ze tego artykulu ani po polsku ani po angielsku nie ma.
  • 2019-02-27 00:20 | zyta2003

@taktotak nie wierze ani w jednym procencie , że na okoliczność żydowskiego wyglądu zaczepia Cię ludzie i pytaja, czy dobrze ci się chodź po naszych ulicach.. To tak podchodzą w kokejce, autobusie,? Bredxisz.
    I najwaznuejsze, mój były zięć jest Zydem, członkiem warszawskiej gminy, o bardzo semiskim wygladzie, wszędzie weszy antysemityzm, podaje mi czasami książki o zbrodniach Polaków na narodzie zydowskim, ale nawet on nie opowiadał i nie opowiada takich bzdur. Konfabu,ujesz, czyli klamiesz!!!!!!!
  • 2019-02-27 00:31 | mt7

Bardzo dobry tekst. Dziękuję.
  • 2019-02-27 00:53 | zyta2003

@taktotak nie wierze ani w jednym procencie , że na okoliczność żydowskiego wyglądu zaczepia Cię ludzie i pytaja, czy dobrze ci się chodź po naszych ulicach.. To tak podchodzą w kokejce, autobusie,? Bredxisz.
    I najwaznuejsze, mój były zięć jest Zydem, członkiem warszawskiej gminy, o bardzo semiskim wygladzie, wszędzie weszy antysemityzm, podaje mi czasami książki o zbrodniach Polaków na narodzie zydowskim, ale nawet on nie opowiadał i nie opowiada takich bzdur. Konfabu,ujesz, czyli klamiesz!!!!!!!
  • 2019-02-27 06:42 | woytek

Re:Niemądre wypowiedzi Grossa można przypisać milionom Żydów

Gross : ..ludzie tacy jak Konstanty Gebert by zaprotestowali, bo przecież oni tu są i rozwijają życie żydowskie.
    Jest ich parę tysięcy."
    A co to jest to życie żydowskie wśród antysemitów, jeżeli istnieje i rozwija się Izrael?
    Jaka jest istotna różnica między życiem holenderskim , włoskim a życiem żydowskim ? Niech pan Gross to wyjaśni zamiast bajdurzyć w mediach globalistów.
  • 2019-02-27 08:53 | Laclos

O ile mój glos ma szansę w ogóle zostać wysłuchany, proponowałabym jednak odmienną lectio niż się powszechnie stosuje. Tak, Polacy byli zawsze antysemitami, czego mamy przykłady w historii, a stwierdzenie premiera Shamira, ze wyssali antysemityzm z mlekiem matki, nie jest takie dalekie od prawdy. Z jednym zastrzeżeniem: opowieściom o polskim antysemityzmie musi towarzyszyć narracja o działalności Żydów w kraju, który ich przyjął, ale oni nigdy nie poczuwali się w masie do solidarnosci z tym krajem, co w dużym stopniu przełożyło się na antysemityzm czasów najnowszych. Nie ma miejsca na dywagacje historyczne, wspomnę tylko krótko: solidarność Żydów z zaborcami, brak solidarnosci z ruchami niepodległościowymi, szczególnie widoczny w latach rewolucyjnych 1904-1908. Działalność antypolska w latach I wojny i żądania organizacji żydowskich w USA wobec nieistniejącego jeszcze państwa polskiego, wsparcie Żydów dla Armii Czerwonej w 1920. Jeśli Szanowny Autor jest przekonany, ze to za mało, aby zasłużyć sobie na niechęć Polaków, dorzuce jeszcze działalność Żydów w aparacie bezpieczeństwa PRL. Tak, Polacy w masie są antysemitami, ponieważ mają wolę bronić się. Jeśli stosunki maja się jakos ułożyć, MUSI nastąpić reset wzajemnych krzywd i obwiniania się. A politycy powinni wreszcie zamknąć buzie na ten temat zostawiając sprawę historykom.
  • 2019-02-28 09:30 | azur

Kukiz swoje, a ja swoje.
  • 2019-02-28 17:25 | Prowincjusz

@zyta2003

Nie wiem jak wygląda pan Dylik, ale oskarżenia o bycie Żydem są w niektórych środowiskach częstą obelgą, na równi z słowami oznaczającymi braki intelektualne. Proszę ubrać szalik Polonii i wmieszać się w kiboli Legi.
    Albo lepiej nie po co pani taka wiedza na tamtym świecie.

@Laclos

Sądzę, że olbrzymia większość Żydów, podobnie jak Polaków była bierna politycznie, pewne grupy prowadziły politykę w jej mniemaniu zgodną z interesem narodu wybranego, na tej samej zasadzie jak bolszewicy wiedzieli co jest lepsze dla Rosjan.
    Antysemityzm jest prostą odpowiedzią na nacjonalizm i nie wymagał dodatkowych zachęt. Sami Izraelczycy odkąd mają własne państwo prowadzą coś co można nazwać antyarabizmem, wobec nieodpowiadających wzorcowi obywateli zamieszkujących ich kraj.