Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

W NBP propaganda najważniejszą ze sztuk

(16)
Prezes NBP Adam Glapiński rękami i nogami bronił się przed ujawnieniem zarobków w banku centralnym. Teraz już wiemy, dlaczego.
  • 2019-02-27 14:36 | Satoshi Politico

brak danych porównawczych

Tekst wiele by zyskał, gdyby autor podał dane porównawcze zarobków osób zajmujących te same stanowiska za rządów koalicji PO/PSL. Pozwoliłoby to ocenić, czy faktycznie rząd PiS zapewnia "swoim" nadproporcjonalnie wysokie płace, czy też po prostu obsadza stanowiska, które już od dłuższego czasu są bardzo wysoko opłacane. Ten drugi wariant wcale by mnie nie zaskoczył, bowiem NBP aby przyciągnąć dobrych specjalistów mających możliwość bardzo dużo zarabiać w przedsiębiorstwach prywatnych, musi zaoferować konkurencyjne płace.
  • 2019-02-27 16:57 | gsj

Re:W NBP propaganda najważniejszą ze sztuk

Kwalifikacje?A co takiego?
    Wolal/rekomendacje prezesa są wiążące.
    Znakomity przykład poziomu moralnego obecnie rządzących Polską.
  • 2019-02-27 17:18 | mławicz

Po ostatnich sondażach wychodzi na to, że NBP chroni wizerunek jako rzecz najważniejszą. Czy przypadkiem Glapiński nie ma racji?
    Słyszałem kiedyś taki dowcip:
    Zdołowany szczur rozmawia z chomikiem. Z pretensją w głosie pyta:
    -Powiedz mi dlaczego tak jest... Mamy podobne futerka, długie ogonki i pyszczki i prawie taki sam wygląd. To dlaczego wszyscy cię hołubią, a mną się brzydzą i wystawiają na mnie trutki.
    Chomik popatrzyła szczura z wyższością i rzekł : - Bo PR masz do d...
    Dopóki NBP działało poza jawnością było jak ten chomik. Ale ostatnio Bank centralny budzi skojarzenie ze szczurem. Pozostaje tylko pytanie czy przypadkiem nie ma racji Glapiński uważając, że dla świętego spokoju i trwania instytucji, którą kieruje potrzebny jest tylko dobry PR.
  • 2019-02-27 18:52 | ontario

Nie dziwię się, że "Polityka" pieje na cześć Propagandy ("propaganda najważniejszą ze sztuk"). Przecież gdzie jak gdzie, ale w "Polityce" doskonale znają się na Propagandzie, klęczą przed nią od samego zarania "Polityki" do dziś...
  • 2019-02-27 20:19 | remm

O ile sobie przypominam, to opinia publiczna zainteresowała się zarobkami „dworek Glapińskiego”, gdy na taśmach Czarneckiego pojawił się wątek pewnej pani, która przed laty reklamowała rajstopy i pracowała jako, hmm, hostessa podczas spotkań rekinów polityki i biznesu, a teraz zajmuje ważne stanowisko w NBP.

Nie wiem, czy ktoś z tu obecnych zetknął się z książkami Mariusza Zielke. Ten były dziennikarz „Pulsu Biznesu”, laureat nagrody Grand Press, w pewnym momencie przestał się godzić na kompromisy, jakich od niego wymagano, rzucił posadę i zaczął pisać powieści, w których „wszelkie podobieństwo do osób i instytucji jest zupełnie przypadkowe”. Choć miał problemy ze znalezieniem wydawcy, a żadne z głównych mediów do dziś nie odważyło się zamieścić recenzji jego książek, Zielke dzięki Internetowi osiągnął całkiem przyzwoitą jak na polskie warunki sprzedaż.

W swojej pierwszej powieści zatytułowanej „Wyrok” już dziesięć lat temu przedstawił aferę podobną do tej z Czarneckim. Główny bohater, dziennikarz ekonomiczny i alter ego autora, otrzymał od szefa polecenie, aby opisać przestępczą działalność pewnej spółki z sektora finansowego. Gdy jednak zagłębił się w sprawę, doszedł do wniosku, że spółka jest niewinna, natomiast organizacjami przestępczymi należałoby raczej nazwać instytucje państwowe, w tym KNF. Owszem, nie wszyscy są gangsterami. Dziennikarzowi pomaga na przykład wysoko postawiona pani prokurator, która musi jednak zachowywać się jak konspiratorka w okupowanej Warszawie, bo inaczej grozi jej śmierć.

Powieści Mariusza Zielke pozwalają zrozumieć wiele z tego, co się wokół nas dzieje. Autor objaśnia, jak działa w Polsce prasa, dlaczego o pewnych rzeczach pisać nie wolno, a dlaczego czasem ukazują się pojedyncze artykuły sugerujące poważne afery, ale bez kontynuacji (przypomniała mi się sprawa zamczyska budowanego w Puszczy Noteckiej). Opisuje też „konferencje biznesowe” z udziałem bardzo atrakcyjnych hostess. Jeśli jakiś ważny gość ze sfer biznesu czy polityki ulegnie urokowi takiej pani, później przez długie lata musi robić to, co mu każe szantażysta, który nagrał „momenty”. A bardziej zaradne „hostessy” niezależnie od tego samodzielnie dokumentują swoją, hmm, pracę, co otwiera przed nimi ścieżki kariery w ważnych firmach i instytucjach państwowych…

Z książek Zielkego wynika jednoznacznie, że Polską od 1989 roku rządzą struktury mafijne i to, czy formalną władzę ma akurat PO, PiS czy jeszcze kto inny nie ma większego znaczenia. I jak na razie nie widzę powodu, aby muinie wierzyć.
  • 2019-02-28 04:05 | white star

Ta Pani blond zarabia razem z extra fucha w Radzie Nadzorczej pelne 60 ty zl x 12 miesiecy = 720 tys zl = okolo 200 tys $$$ na rok ,
    Vice
    President USA ,,ma roczny dochod 200 tys $$$$$ ,, a wiec ! Blondynka po filologi rosyjskiej ma dochod roczny taki sam Jak Vice President najwiekszego gospodarczo panstwa na swiecie ,,, hehehehehehehehe !
    To doprawdy w glowie sie nie miesci !
  • 2019-02-28 09:02 | Edvin

Wydaje się że nadszedł czas by do obiegu publicznego wprowadzić pojęcie: "Arystokracji PiS-u" z jej hasłem naczelnym "nam się po prostu należy".
    Kto w historii Polski tak uważał i głosił to, że "należy mu się" z samego bycia tym kimś: ARYSTOKRACJA. Pradziadowie - uszlachcone chłopstwo, dziadowie - szlachta - a oni - arystokracja.
  • 2019-02-28 09:46 | zbigniew

@mławicz - dowcip celny. Slyszalem na temat troche bardziej bardziej przasny:

- jakie sa te panie jak chodzi o merytoryczne kwalifikacje?
    - ich kwalifikacje sa do d*py
    - a jak chodzi o d*pe?
    - najwyzsze kwalifikacje

Wiem ze to anekdotka troche ponizej panujacego tu poziomu, ale nie moge sie powstrzymac :)
  • 2019-02-28 17:28 | zbigniew

@Satoshi politico, zakladam ze nicka wybrales nieprzypadkowo. wiele lat pracowalem z Japonczykami, wiem ze Satoshi to imie meskie ale oznaczajace tez m.in. medrca, znawce. Twoja ekspercka wiedza pozwolila ci na pewno juz dotrzec do informacji, ze poprzednik pani Wojciechowskiej za Belki zarabial srednio 22 tys.PLN, a wiec niecala polowe tego, co ta kobieta zarabia w NBP, nie liczac apanazy na stanowiskach, do ktorych Glapinski ja oddelegowal. Ale sprawiedliwie trzeba przyznac, ze ten poprzednik mial zdecydowanie nizsze potrzeby finansowe, do skompletowania wymaganego do wypelniania obowiazkow sluzbowych anturazu nie potrzebowal tyle botoksu, silikonu i lateksu. Wiec pewnie tej pani sie po prostu nalezy.
  • 2019-02-28 18:38 | Aspiryna

Panie "satoshi"... jakie to specjalne kwalifikacje wyrozniaja te dwie laleczki "Barbie" prezesa Glapinskiego? Czy pan cos wie na ten temat??
  • 2019-02-28 18:42 | Aspiryna

"Nie dziwię się, że "Polityka" pieje na cześć Propagandy ("propaganda najważniejszą ze sztuk"). Przecież gdzie jak gdzie, ale w "Polityce" doskonale znają się na Propagandzie, klęczą przed nią od samego zarania "Polityki" do dziś"

A czy pan/pani "ontario" jest w stanie napisac cos na temat i do rzeczy?
  • 2019-03-01 20:24 | xpawelek

Nie chcecie zrozumiec co dzieje sie od setek lat w kraju zwanym Polska! Centralizacja wladzy w wiosce Potiomkina doprowdzila do absurdu , takze w NBP. Dla tych z was majacych krytycznie poukladane w glowie mam 1 pytanie:wymiencie kraj tak do granic debilizmu scentrelizowany jak warszafa!?
  • 2019-03-03 13:13 | Prowincjusz

@white star

Zapewniam pana, że rodzaj satysfakcji jaki zapewniają te pracownice, panu Glapińskiemu, byłby niedosięgnięcia nie tylko przez wiceprezydenta ale nawet przez samego prezydenta USA.
  • 2019-03-05 11:41 | Prowincjusz

Przyjrzałem się dziś posiadanym banknotom i na kilku wykryłem autografy tego satyra z NBP. Pisze że jest warty 10 i 20 złotych.
  • 2019-03-07 13:35 | zbigniew

2019-03-01 20:24 | xpawelek
    Nie chcecie zrozumiec co dzieje sie od setek lat w kraju zwanym Polska! Centralizacja wladzy w wiosce Potiomkina doprowdzila do absurdu , takze w NBP. Dla tych z was majacych krytycznie poukladane w glowie mam 1 pytanie:wymiencie kraj tak do granic debilizmu scentrelizowany jak warszafa!?

Wielce szanowny Admin uwaza, ze powyzszy komentarz mniej narusza netykiete niz moj krytyczny komentarz do powyzszego. Gratuluje jedynie slusznego wyczucia i promowania glebi intelektualnej na tym blogu.
  • 2019-03-08 18:22 | xpawelek

Zbigniew : tys typowy tzw. Polak: na pytanie nie odpowiadsz = zmieniasz temat!