Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

(6)
Jeśli w najbliższych latach Katalonia nie otrzyma z Madrytu zadowalającej oferty, to dalsze powstrzymywanie secesji stanie się niemożliwe w warunkach demokratycznych. A nie jest jedynym regionem, który chce się wybić na niepodległość.
 • 2019-03-02 20:36 | Prowincjusz

  Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  W ramach prawidłowo działającej UE granice państwowe powinny być umowne, ważniejsze powinny być interesy regionów. I tak Wielkopolsce przecież dziś mentalnie bliżej do Bawarii a Podkarpaciu do Czeczeni. Nie należ kłaść kłód pod nogi, niech idą gdzie oczy poniosą.
 • 2019-03-02 21:06 | Sceptyczny

  Re:Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  Najwyższa pora, żebyśmy wszyscy byli po prostu obywatelami Europy. Żebyśmy mieli paszporty "obywatel Unii Europejskiej". a nie Malty czy Polski - tak jet teraz nie mamy paszportów "Poznaniak", "Ślązak". Żeby to lokalne, samorządowe władze były silne i dysponowały budżetem z podatków zbieranych na ich obszarze, a budżet organów administracji obejmujących większe obszary - lany, województwa, prowincje czy kraje powstawał w ten sposób, że lokalna administracja będzie powoływać organa administracji na większym obszarze zlecając im konkretne zadania (np. ochrona granic zewnętrznych Unii, budowa autostrady z Gdańska do Splitu, przekopanie Mierzei Wiślanej) finansując ich wykonanie. To oczywiście bardzo zgrubny i bardzo wstępny opis koncepcji państwa wieku Internetu.
 • 2019-03-03 05:28 | Marian.W.O

  Re:Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  Jesli wierzyc slowom wypowiadanym przez czynniki oficjalne EU w okresie szkockiego referendum, kazde nowe panstwo bedzie musialo zaczynac swoj zywot poza Unia by przejsc caly prawny cykl by zostac czlonkiem tej organizacji. To bylo wtedy, gdy straszono Szkotow.
 • 2019-03-03 16:35 | mały fizyk

  Re:Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  "Większość oskarżonych przebywa już za kratkami, czyniąc z Hiszpanii jedyny kraj Unii Europejskiej, w którym oficjalnie więzi się polityków ze względów ideologicznych."

  O ile jestem dobrze poinformowany, to oni nie sa oskarzeni za poglady, tylko za lamanie hiszpanskiej konstytucji. Ciekawe, czy takie procesy sie w Polsce tez odbeda. A przydalyby sie!

  Nie ma przynaleznosci do UE "z automatu". Jak juz przy referendum w Szkocji tak i w czasie referendum w Kataloni, UE mowila wyraznie, ze kazde nowe panstwo musi przejsc proces akcesyjny, jezeli chce byc w UE.
 • 2019-03-03 22:17 | BertiKokst

  Re:Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  Nie wiem czemu sluza tak powierzchowne teksty traktujace o konflikcie katalonskim. Tekst jest co najmniej nieprecyzyjny juz na poziomie czysto faktograficznym:

  1. "W lipcu 2010 r. konserwatywny rząd Mariano Rajoya ograniczył autonomię regionu, powołując się na decyzję Sądu Najwyższego. W regionie wybuchły protesty"

  Sadze, ze autor ma na mysli wyrok Trybunalu Konstytucyjnego (Tribunal Constitucional) z 28.06.2010, w ktorym nowy statut autonomiczny Katalonii z 2006 roku zostal uznany za niekonstytucyjny w odniesieniu do 14 artykulow. Nieprawda wiec jest twierdzenie, ze decyzje podjal Sad Najwyzszy - "Tribunal Supremo".

  2. "Trzy tygodnie po ogłoszeniu referendum Madryt ogłosił zawieszenie autonomii regionu, na co parlament w Barcelonie zareagował przegłosowaniem deklaracji niepodległości. Madryt oczywiście tego głosowania nie uznał, wprowadził zarząd komisaryczny i aresztował ministrów rządu katalońskiego"

  Kolejna niescislosc, dotyczyca chronologii zdarzen. Parlament katalonski w dniach 6. i 7. wrzesnia 2017 zwykla wiekszoscia glosow i wbrew statutowi, nie mowiac o hiszpanksiej konstytucji, przeglosowal dwie ustawy (referendum i transitoriedad juridica), ktore mialy stanowic podstawe prawna do przeprowadzenia referendum i przejecia i dostosowanie hiszpanksiego porzadku prawnego dla potrzeb przyszlej republiki. Rzad Rajoya zawetowal ustawy przed Trybunalem Konstytucyjnym. Separatysci przeprowadzili referendum 1. pazdziernika, rzad Rajoya uzyskal zgode Senatu (w ktorym PP mialo wiekszosc bezwzgledna) na zastosowanie artykulu 155 o zawieszeniu autonomii lecz autonomii nie zawiesil az do momentu iluzorycznej, bo trwajacej 8 sekund, deklaracji niepodleglosci w parlamencie katalonskim w dniu 10. pazdziernika.

  3. "Puigdemont i paru jego najbliższych współpracowników salwowało się ucieczką za granicę i obecnie przebywa w Berlinie"

  Puigdemont przebywal w Berlinie i Hamburgu do czasu roztrzygniecia czy na podstawie europejskiego nakazu aresztowania ma zostac przekazany Hiszpanii. Niemiecki sad uznal w lipcu 2018, ze Puigdemont nie zostanie zatrzymany, po czym katalonski polityk opuscil Niemcy i wraz z trojka innych ex-consellers przebywa od tego czasu na terenie Belgii, rezydujac w Waterloo.

  Uwag na temat czystosci barcelonskich ulic, liberalnej obyczajowosci i pilkarskich porownan nie bede komentowac. Mam tylko nadzieje, ze autor pisze to przez pryzmat wlasnych doswiadczen a nie prostego stereotypu. Problem jest kompleksowy i wymaga powaznego potraktowania, rowniez w stosunku do czytelnikow.
 • 2019-03-04 17:59 | Michalinder

  Re:Katalonia nowym państwem w Unii Europejskiej?

  Artykuł jest pisany z pozycji ideologicznych - niechętnych Hiszpanii i skupionych na Katalonii. Mimo całej mojej sympatii dla katalońskiego ruchu niepodległościowego nie mogę przejść do porządku dziennego nad manipulacjami typu "... w Barcelonie ulice są czyste..." "... w Madrycie pary LGTB są niewidoczne...".
  Pomimo wielkiej sławy Sitges, to Madryckie Orgullo Gay jest największą imprezą tego typu w Hiszpanii, to Chueca (w Madrycie) jest najważniejszą dzielnicą dla kultury LGTB.
  Podobnie jest z czystością, ale jak rozumiem, teza artykułu wymagała tego typu nieprawdziwych uogólnień.
  Uważam powtarzanie niesprawdzonych stereotypów za szkodliwe dla sprawy katalońskiej. Jedyne w czym może taka postawa utwierdzać to w innym stereotypie - że niepodległości Katalonii chcą oderwani od rzeczywistości fanatycy.