Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

(10)
Zamiast naprawić psujący się system utrzymania samolotów w sprawności, ministerstwo obrony reaguje komunikatem o nowych myśliwcach, których nie da się kupić od ręki.
 • 2019-03-04 20:58 | dekan56

  serwis

  Lata użytkowania, latami, ale samolot po serwisie musi być sprawny albo wycofany z eksploatacji. Ja bym zaczął od "przeglądu" kadry zarządzającej zakładami serwisowymi, jak to możliwe jest uszkodzenie elementu wyposażenia samolotu przez specjalistyczny serwis? Nowe samoloty kupią jak te śmigłowce, czyli latające salonki dla VIP-ów i jedna z pań "rządowych" pojedzie dobierać kolor obicia i firanek.
 • 2019-03-05 03:23 | woytek

  Re: Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Rząd powinien kupić fabrykę samolotów , albo wejść w spółkę z producentem samolotów. W czasach kiedy samolot jest wielkim komputerem, ten kto eksploatuje samoloty bojowe jest niewolnikiem producenta samolotów. To producent będzie robił service i update oprogramowania , to producent będzie dostarczał rakiety i wyznaczał cele przeciwko komu mają być użyte te samoloty.
  Własne serwisowanie kończy się kolejną katastrofą , co właśnie się stało.
 • 2019-03-05 03:59 | maciekplacek

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Sz.P. Swierczynski,
  Potrzebne sa Polsce nie dwie, ale conajmniej 4 eskadry. Za 5-10 lat F-16 beda musialy byc stopniowo wymieniane.
  Czy beda to eskadry F-35 czy najnowsze F-16V, Super Hornet nie jest wazne, wazne, ze musi byc conajmniej 120-150 nowczesnych, wielozadaniowych maszyn. Jest to wydatek, jest wydatkiem obrona przeciwrakietowa, wybrzeza, wsparcie sil ladowych, itp., itd. Potrzebne sa wlasne 'AWACS', bo bez nich wszyscy sa 'slepi', potrzebne jest to, tamto...
  Az mnie cos trafia, ze od 1989 r. tak niewiele zrobiono.
  Jak temu zaradzic finansowo? Wydac obligacje, pozyczke rzadowa przeznaczona wylacznie na zakup uzbrojenia.
  Tak robiono w USA w czasie WWII.
  Ta obsesja z 'offsetem' doprowadza do opoznien, nawet do zrywania do powaznych rozmow. Polska nie jest gotowa na 'offsety' logistycznie i niejednokrotnie technologicznie. Wole aby 'Patriot' byl na amerykanskich podwoziach, pojazdach niz watpliwej jakosci z jakiejs tam Wolki czy Pudliszek. Z ubiegiem lat mozna przejac elementy, je produkowac. Rosomak jest tu dobrym przykladem. Co za nonsens tym 'offsetem'? Zeby zadowolic zwiazki zawodowe, kilku prezesow? Kompletny idiotyzm. Oczywiscie ze moim, byc moze, nierealnym zyczeniem bylyby eskadry F-35. To nie jest sprawa prestizu, ale zimny pot oblewajacy pulkownika KGB. Jest to skok tak wielki technologiczny dla Polski i logistyczny, ze zakup samych maszyn to polowa wydatkow.
 • 2019-03-05 08:37 | J.E. Baka

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  I pomyśleć, że za te 2,560,000000 dolarów (liczę po 80 mln dolarów x 32 szt., ale to pewnie optymistyczna wersja), które dają po obecnym kursie dolara ok. 9728000000 zł (tak - prawie dziesięć miliardów złotych!!!), można by znacznie poprawić polską służbę zdrowia albo jakość powietrza w naszym kraju. Nie mówiąc już np. o poważnym zwiększeniu nakładów na naukę, która od lat kuleje i żadne reformy 2.0 bez wysokich pieniędzy tego nie zmienią (a wszak nauki techniczne, które pchają gospodarkę do przodu, wymagają ogromnych nakładów finansowych i nie łudźmy się, że kartka papieru lub pecet załatwią tu sprawę). Tymczasem pieniądze te wylądują w kieszeniach właścicieli i pracowników amerykańskich korporacji i popchną do przodu tamtejszą myśl techniczną. No ale wojskowe zabaweczki są przecież najważniejsze.
 • 2019-03-05 10:42 | Prowincjusz

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Postępy w budowie pojazdów autonomicznych powinny zahamować parcie na zbrojenia w lotnictwie tkwiącym koncepcyjnie w okresie zimnej wojny.
  Te wydane miliardy za dekadę mogą okazać się tylko zakupem eksponatów niczym MiG 19 i 21 poustawiane na postumentach w miastach związanych z tradycją lotnicza.
  Koncepcja naszych zakupów powinna być skorelowana z tym co robią nasi sojusznicy. Może w naszych realiach nie wszystko jest konieczne. A ponadto zakup firmowany przez kilka państw powinien wyjść taniej.
  Ale na takim etapie rozwoju to chyba jeszcze nie jesteśmy. Sojusz tak ale wspólna polityka zbrojeniowa - wara.
 • 2019-03-05 11:44 | scrambler

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Szanowny Panie Redaktorze,
  w tzw. środowisku już dobrze ponad rok temu były głosy, żeby resztę 29ek wtedy jeszcze o w miarę nienagannej reputacji zwyczajnie sprzedać "jak leci" a w jej miejsce nabyć np kilka- kilkanaście szt używanych F16 z oczywistych względów (baz serwisowa, personel etc) na tzw. okres przejściowy czyli pewnie minimum z 6-7 lat. Jasnowidz, czy jak? Teraz w zasadzie nie ma już czego sprzedawać w sensie handlowym. Reputacja całkiem się rypła. Może nasz BigB nam te F16 wypożyczy? Np do czasu "wygrania" przetargu na F35? Dyskutowanie o przewagach F35 nad innymi alternatywnymi maszynami mija się z celem, zwłaszcza w świetle tego, co Pan napisał o planach / pobożnych życzeniach w kwestii Redzikowa. Szkoda tylko, że ponad wszelkie przebłyski ew. istniejącej tzw. myśli przewodniej podążania ku zwartemu systemowi nowoczesnej obrony przebija się ogólne wrażenie totalnego rozgardiaszu i szarpanej improwizacji. Myślę, że na tzw zwiększaniu kompetencji rodzimego przemysłu w drodze tzw ofsetu można posadzić kwiatki. Nie oczekujmy, że bez własnych nakładów na rozwój i innowacje ktokolwiek zechce / podejmie się poprowadzić nas za rączkę od stanu obecnego przez kolejne np 2 generacje techniczne i w dodatku na skróty. Przygnębiające jest z kolei to, że jakby przy okazji i te nieliczne dziedziny / wyspy w miarę nowoczesnej myśli technicznej skazywane są na degradację. Zapewne jak zwykle dotąd okaże się, że plany może nawet ambitne, ale dieńgów niet.
 • 2019-03-05 15:23 | azur

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Będą latać, aż się wszystkie rozbiją.
 • 2019-03-05 17:12 | chinskibiznes.com

  tzw rozbicie kontrolowane

  trick stary jak swiat
 • 2019-03-05 21:08 | mopus11

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  No tak. Nie taniej byłoby budować normalne relacje z sąsiadem? Zrobić sobie wroga z sąsiada potrafi każdy głupi. Brak w Polsce prawie wszystkiego, stołów operacyjnych w szpitalach, nowoczesnych dróg, sprawnego kolejnictwa, zbiorników retencyjnych, sieci energetycznych (mówią, że w każdej chwili może rąbnąć nas blackout) czystego w miarę powietrza, przyzwoitych pensji dla nauczycieli, dla średniego personelu medycznego etc, etc. Infrastruktura wbrew pozorom bardzo słaba. KM w miastach to dramat, np. mój Wrocław brudny i zakorkowany. W razie konfliktu kilka rakiet wystrzelonych z okolic Morza Kaspijskiego zneutralizuje tę "potęgę" w try miga. Powtarzam to do znudzenia. Ratlerek w starciu z rottweilerem nigdy nie wygra.
 • 2019-03-09 16:24 | jrcanonia

  Re:Rozbił się trzeci MiG. Rośnie presja na zakup nowych maszyn

  Czy Szanowny Autor naprawdę wierzy, że Putin przymierza się do zbombardowania siedziby Mózgu Państwa przy ulicy Nowogrodzkiej? Polska to nie Estonia ani Ukraina, nie ma mniejszości rosyjskojęzycznej. Nikt nie będzie witał wyzwolicieli kwiatami.