Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zagłada owadów

(5)
Liczba owadów i płazów gwałtownie spada. Dzieje się tak prawdopodobnie na całym świecie z jednej przyczyny: działalności człowieka.
 • 2019-03-07 22:45 | Prowincjusz

  Chrząszcz już nie brzmi w trzcinie

  Rozbudowana wersja artykułu pod tytułem Za sto lat nie będzie już owadów pana Roleckiego.

  Bez wątpienia biomasa owadów kurczy się zarówno lokalnie jak i globalnie, ale jak to dokładnie przebiega, które gatunki, ekosystemy są najbardziej narażone wymaga co najmniej kilkuletniego starannego monitoringu.
  W ciemno można powiedzieć, że osuszanie małych zbiorników wodnych, likwidacja ugorów, łąk, zadrzewień i zakrzaczeń śródpolnych i zwiększenie powierzchni monokultur rolniczych jest zabójcze dla wszystkich form przyrody. W tym płazów i owadów.

  Wiemy nawet jak temu przeciwdziałać. W UE w ramach dopłat dla rolników wprowadzono mechanizm zwany dopłata za zazielenianie. W wersji niespaczonej powinien chronić fragmenty krajobrazu rolniczego sprzyjające bogactwu ekosystemu.
  Ale zamiast działać poprawnie zezwolono zamiennie na takie formy jak np. wysiew międzyplonów jesiennych lub ozimych. To też cenne, ale dalsze niszczenie tych najcenniejszych fragmentów trwa w najlepsze. Według przepisów 5 arowe zakrzaczenie to odpowiednik powiedzmy półhektarowej mieszanki słonecznika i peluszki w okresie sierpień - listopad.

  Piła i koparka to dziś główne narzędzia pracy zimą rolników.

  Jasne, że nie niszczą z samej radości. Te małe oczka wodne czy remizy śródpolne utrudniają pracę szerokich na 12 metrów urządzeń uprawowych czy nawet 50 metrowej szerokości opryskiwaczy.
  Jeśli jednak bierze się pieniądze za zazielenianie to właśnie za takie niedogodności.
 • 2019-03-08 17:14 | drezdenski

  Re:Zagłada owadów

  To bardzo watpliwe czy biomasa owadow spada tak szybko jak chcieliby tego alarmisci.Niewatpliwe. Niewatpliwe zmniejszyla sie jednak ilosc owadow w bezposrednim otoczeniu autora powyzszego komentarza. Jest zdecydowanie mniej karaluchow, pluskiew, pchel, much i pajakow w mieszkaniach rozpaczajacych nad katastrofa ekologiczna w polskim pejzazu. Nieprawdaz?. Moze wiec jakas kupa gnoju przed kazdym warszawskim mieszkaniem zamiast ubolewania nad zanikiem miedz? Rezerwat mrowek faraona w kazdej kuchni ekowarszawskiej i park narodowy dla moli w zarzadzie i szafie kazdej warszawianki ? Dlaczego wlasciwie nie?..Trzeba przeciez ratowac owady.I pajeczaki tez. Do dziela.
 • 2019-03-08 23:32 | Alrus

  Re:Zagłada owadów

  Drezdeński - dobry pomysł. :-)
 • 2019-03-09 14:18 | Prowincjusz

  Re:Zagłada owadów

  @drezdenski

  Rozumiem, że w pana otoczeniu wymienione stworzenia ciągle utrzymują wysoki cenzus. To wiele tłumaczy.
 • 2019-03-10 19:30 | drezdenski

  Re:Zagłada owadów

  No chyba oczwiste, ze dbalosc o WSZYSTKIE owady jest wyrazem wysokiej swiadomosci ekologicznej. Nieprawdaz ?. Ludwik Stomma napisal kiedys bardzo inspirujacy felieton na ten temat.