Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół katolicki nie ma monopolu na posługiwanie się krzyżem

(8)
Krzyż jest jednym z wielu symboli kultury, znacznie starszym od chrześcijaństwa i w żaden sposób niezastrzeżonym.
  • 2019-03-10 11:29 | gsj

Krzyż symbol kultury

Sądzę, iż mamy tu do czynienia z mieszaniną ignorancji, cynizmu, oportunizmu, no i nie na końcu strachu - obawą utraty poparcia funkcjonariuszami kk.
  • 2019-03-10 12:14 | Prowincjusz

Re:Kościół katolicki nie ma monopolu na posługiwanie się krzyżem

Stosowanie w dziełach sztuki, głównie niszowych akcentów obrażających w ich mniemaniu, wyznawców różnych religii, jest dość pewnym sposobem na reklamę.
    Ostatnio tak nadużywanym, że powoli przestaje to mieć sens, mało kto się zainteresuje kolejną podartą biblią, przygniecionym papieżem czy kontrowersyjnie udekorowanymi krzyżami.
    Z symbolami islamu dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie eksperymentować.
    Najwierniejszą publicznością jest nasz pożal się Boże minister kultury i kilka kółek radiomaryjnych mających okazję zaakcentować swoje oddanie idei jak sądzą chrześcijańskiej.
    Bez ich aktywności te znakomite dzieła mające szanse zaistnieć dla kilku znajomych artysty stają się ważną, dyskutowaną w całym kraju sztuką.
  • 2019-03-10 14:19 | ontario

Piękna wystawa, sztuka górą. Zamiast się cieszyć, to pan Hartman tylko szuka dziur w całym, jedynie zło go zajmuje? Tak można ze wszystkim: nie to, co dobre, nie wartości, ale bijatyka. Czym pan Hartman różni się od bigotów?
  • 2019-03-10 15:16 | woytek

"Inaczej mówiąc, katolicyzm i jego symbole nie są poza i ponad wszelką krytyką. Można dowolnie krytykować biskupów i ich wierzenia, tak samo jak polityków i ich poglądy. Można ironizować, prezentować w sposób komiczny, stawiać mocne zarzuty w mocnych słowach itp. Można – to znaczy wolno w świetle prawa, i to prawa rozumianego wedle swej litery."
    A inne symbole , inne gwiazdy, również również można prezentować w sposób komiczny i przy każdej okazji ?
    Oj, będzie się działo w tych liberalnych czasach.
  • 2019-03-10 16:14 | ontario

Genialnie pan Profesor nawiązuje do tłumaczeń stosowanych przez tych, którzy rysują/malują swastykę. Oni tak właśnie wyjaśniają, że swastyka jest jednym z wielu symboli kultury, znacznie starszym od faszyzmu... Brawo!!!
  • 2019-03-11 12:40 | waldi-14

Tak, tak, chrześcijan można dowolnie postponować w imię tzw. sztuki, tylko Żydów nie wolno poddawać artystycznej obróbce, bo to od razu jest zbrodnia antysemityzmu. To jest ta wasza liberalna wolność.
  • 2019-03-11 20:36 | woytek

Re: Edwin Bendyk ma monopol na posługiwanie się blogiem

"Sahryń. Trudny symbol" - Edwin Bendyk / 0 komentarzy /, taki jego przywilej na tym blogu.
    Dlaczego nie polemizuje Edwin Bendyk z dr Wiktorem Poliszczukiem i jego opracowaniami tej trudnej historii? .
  • 2019-03-13 10:05 | mp/ww

No fakt: To nie Jezus Chrystus wymyślił i wzniósł (sobie) krzyż i to nie Jezus Chrystus wołał w tłumie, dokładnie tak, jak to tłum wołać (jakże często mało afirmatywnie) potrafi... Otóż to nie krzyż „występuje w przekazie publicznym w kontekście religijnym (rzecz jasna afirmatywnym)”... Katolicy nie wierzą przecież w krzyż... Ich wiara (nie wiem pewno, czy akurat wszystkich, ale np. moja) zaczyna się przecież dokładnie tam, gdzie krzyż już się kończy... W znaczeniu tak horyzontalnym, jak wertykalnym... Moja wiedza i wiara podpowiada mi też, że akurat Jezus Chrystus na pewno nie chciał (i nie chce), by krzyż był symbolem jakoś zastrzeżonym... Moja zaś uwaga na tę "współczesność w czasie wyjałowień, papki i pustki"... podpowiada mi, że ci wszyscy „wolni odważni artyści” krzyż to by wynieśli i z kościołów dziś... wołając przy tym (jakże mało afirmatywnie), by tam tylko sobie pozostał... Moja wiedza podpowiada mi też, że tylko nieudacznicy muszą robić skandale i tak się ost. porobiło, że akurat b. łatwo być takim „artystą” – tak w Polsce, jak w Europie. Czy naprawdę myśli Pan prof. że wolność artystyczna nie powinna być ograniczana niczym? M