Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

(8)
Zbrodnia w Christchurch ma wymowę uniwersalną i zasługuje na potępienie międzynarodowe. Zwłaszcza tam, gdzie politycy głównego nurtu flirtują ze skrajną prawicą, dając w ten sposób przyzwolenie na ekstremizm.
 • 2019-03-15 14:09 | Satoshi Politico

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Text pana Szostkiewicza jest niespójny jeśli chodzi o opis motywacji sprawcy / sprawców. Z jednej strony autor sugeruje, że sprawcy kierowali się ideologią antymuzułmańską. (Wszystko na to wskazuje.) Dlaczego pisze więc dalej: "Dorobił do zbrodni skrajnie prawicową ideologię." Pojęcie dorabiania ideologii odnosi się do sytuacji, kiedy motywy działającego są inne niż głoszona przez niego ideologia, np. ktoś napada na bank by się wzbogacić a potem po schwytaniu mówi, że jest rewolucjonistą i walczy z kapitalizmem. Takie działanie można rzeczywiście nazwać "dorabianiem ideologii" do napadu rabunkowego z pobudek czysto partykularystycznych. Chyba można by to samo powiedzieć o zabójcy prezydenta Gdańska: sprawca był pospolitym kryminalistą i działał głównie w celu wyładowania agresji i frustracji, ale dorobił do tego ideologię walki z PO. W przypadku zamachów na Nowej Zelandii wszystko wskazuje na to, że sprawcy faktycznie kierowali się extremistyczną ideologią i niczego nie musieli "dorabiać".
 • 2019-03-15 17:35 | Prowincjusz

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Norwegia teraz Nowa Zelandia, piękne, mało ludne kraje raczej niekojarzone z problemami migracyjnymi. Gdyby to byli Francuzi albo Belgowie...
  Szaleństwo jest dziś globalne, Jasło czy Szczecinek też nie są bezpieczne.

  Ale pamiętajmy, że terroryści są na tyle silni na ile sami ich takimi uczynimy. Śmierć i rany ofiar to przykład barbarzyństwa, ale histeria w mediach, której nawiasem mówić w polskich nie widzę, to ich cel.
 • 2019-03-15 19:28 | Alrus

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Zamiast pisać o "morderczym fanatyzmie muzułmańskim" na antypodach, może rozsądniej byłoby skupić się na przypadkach morderczego fanatyzmu islamskiego w Europie. A jeszcze rozsądniej nad problemami społecznymi jakie przyniesie - bo przynieść musi - demografia, kiedy rosnąca ilość muzułmanów zacznie wpływać prawem szariatu na stosunki w państwach europejskich. Z pewnością nie w kierunku wzajemnej harmonii i współpracy.
  Szukanie analogii w pożałowania godnych wydarzeniach w Nowej Zelandii z Polską(!) tłumaczyć można jedynie jakąś histerią.
 • 2019-03-15 20:30 | Slawomirski

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Nie wiem co sprawia ze redaktor Szostkiewicz szuka polskich konekcji tej zbrodni. Konekcja jest jedna i uniwersalana. Ta konekcja to Homo Sapiens.
 • 2019-03-15 21:41 | woytek

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Już zaczęły się spekulacje , że jest wątek polski w tej ponurej zbrodni. Minister Czaputowicz wyszedł ze studia radiowego, bo gadziny radiowe chciały go włączyć wspekulacje na temat polskiego napisu umieszczony na magazynku zbrodniarza. Teraz dopiero zacznie się medialna spekulacja, kiedy do "antysemityzmu" Polaków, dołączą "antymuzułmanizm" bez muzułmanów?
  Tak wygląda ta wiarygodność mediów "głównego nurtu".
 • 2019-03-16 01:32 | Herstoryk

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Bliskowschodnie neo-kolonialne wojny i interwencje amerykańskiego imperium i jego krajów wasalnych wymagają propagandy demonizującej "wroga" i szerzącej lęk. W połączeniu z korupcyjnym kryzysem neo-liberalnego kapitalizmu i zachodniej demokracji partyjnej oraz wywołaną przez ww. wojny i kryzysy falą uchodźców i imigrantów prowadzi ona do intolerancji, szowinizmu, rasizmu, nienawiści, a ostatecznie krwawej przemocy. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
 • 2019-03-16 19:47 | turpin

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  No, jeden wariat się trafił.
  O broń samopowtarzalną akurat tam zdaje się nietrudno.
  I tyle.

  Zaś mój kolega - Żyd - po tym jak tłumaczyłem mu, że świat jest teraz jednak nieco lepszy, jak kiedyś, powiedział:

  'W latach siedemdziesiątych terroryści mieli więcej szacunku dla ludzi'
 • 2019-03-17 10:33 | pieter126

  Re:Morderczy antymuzułmański fanatyzm dosięgnął Nowej Zelandii

  Niestety, teksty pana Szostkiewicza są coraz słabsze i mało logiczne. Pierwsze zdanie "morderczy antymuzułmański fanatyzm dotarł do Nowej Zelandii" sugeruje, że mamy falę ataków na muzułmanów, w tym na meczety, w których giną niewinni ludzie. Wygląda to chyba jednak trochę inaczej - to raczej muzułmanie atakowali redakcje gazet, kościoły chrześcijańskie, niewinnych ludzi, bawiących się w barach czy robiących zakupy na targowiskach.
  Życzę Panu Adamu powrotu do wyważonych, popartych faktami, opinii, które ceniłem od zawsze.