Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Latający Potwór Spaghetti leci do Strasburga

(8)
Polskie władze odmawiają rejestracji Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti. Jej wyznawcom pozostało jedynie poskarżyć się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. A wyrok będzie zapewne dla Polski niekorzystny.
  • 2019-03-18 15:28 | nakatomi

Re:Latający Potwór Spaghetti leci do Strasburga

Bardzo dobrze. Sądy nie są kompetentne, bo nie mają stosownych mierników do pomiaru jakości i natężenia tzw. wiary, więc oczywiste jest, że każda religia powinna być zarejestrowana.To nie sądy powinny rozstrzygać, który bóg i wyznawca jest słuszny, tylko obywatele mają decydować jaki pakiet religijny jest dla nich odpowiedni. Ramen.
  • 2019-03-18 15:38 | matken

Bardzo dziękuję w imieniu społeczności Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti za ten rzeczowy tekst.

Przełożona Gminy Gliwice
    Wielebna Anna
  • 2019-03-18 15:43 | NatMM

Latający Potwór Spaghetti jest fajny :)

Panie Redaktorze, serdecznie dziękujemy Panu za ten tekst. Staramy się działać jak najlepiej na rzecz poszanowania odrębności spraw państwowych i religijnych. Skupiamy ludzi pozytywnie zakręconych, ciepłych, pomocnych. Organizujemy pastafariańskie stoisko na Pol'and"Rocku, doroczny Ogólnopolski Zjazd Pastafarian, a co miesiąc w wielu miastach spotkania - na które serdecznie zapraszamy! :)
  • 2019-03-18 16:43 | lubat

"Polskie władze odmawiają rejestracji Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti. Jej wyznawcom pozostało jedynie poskarżyć się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. A wyrok będzie zapewne dla Polski niekorzystny."

A ja myślę, że jeśli Trybunał zechce "ukarać" Polskę, to się ośmieszy.
    Ludzie mają prawo do najróżniejszych dziwactw, nawet głupota jest podobno darem bożym, ale instytucje państwa czy sądownicze nie mogą brać w tym udziału. Bo jeśli można zarejestrować kościół potwora spagetti, to dlaczego nie kościół bogini Clitoris, czy boga Fallusa?
  • 2019-03-19 09:43 | drezdenski

Tak nam dopomusz buk. Znaczy pasta. Na pomoc noeoliberalow jednak specjalnie liczyc nie wypada .I grzech.Mudlmy siem.
  • 2019-03-19 19:30 | andrzejz

do lubat : jeżeli deklarowane zasady wiary nie naruszają norm obywatelskich to nic nikomu do tego w co wierzę
  • 2019-03-20 17:55 | lubat

@andrzejz
    Święta prawda, nic nikomu do tego. Ale nie żądaj od państwa i jego organów, by swoją powagą zatwierdzały wszelkie dziwactwa, nawet te najbardziej nieszkodliwe.
  • 2019-03-23 00:14 | remek101

Naprawdę dobry tekst i rzeczowy. Niestety, jako wyznawca LPS mogę się z nim zgodzić w około 98%.
    Nie mogę się zgodzić, że PKLPS (Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti) jest ruchem antyreligijnym. Uważam, że PKLPS jest pro religijny, ponieważ uważam, że PKLPS ma największy odsetek nawróceń :).

@lubat
    Myślę, że powinieneś zastanowić się i odpowiedzieć na jedno pytanie, „Po co człowiekowi wiara?".
    Moim zdaniem wiara jest próbą odpowiedzi na pytania, których obecnie ludzki umysł nie jest w stanie ogarnąć.
    Na przykład, „co jest po śmierci?", „czy jest coś w ogóle?”, „jaki jest sens istnienia?".
    Jedni wierzą, że przyjdzie Jeden (a może i w trzech osobach) i podzieli ludzkość na dobrych, złych i wszystko będzie jasne. Ci do nieba, tamci na cieplejsze stanowiska (czytaj piekło). Inni zaś uważają, że śmierć to pewnego rodzaju reset i w zależności jak się sprawowałeś to w kolejnym życiu będziesz poziom wyżej lub niżej.
    Byli bogowie od pioruna, słońca, wody, miłości, lasu i im bardziej człowiek poznawał świat to ci bogowie umierali. Bo nie uwierzysz mi, że podczas burzy to brodaty gość ciska piorunami. To po przecież najzwyklejsze zjawisko fizyczne odpowiesz. Oczywiście inni bogowie umierali również przez radykalizm. Czyli jedni wyznawcy wybijali innych.
    Tak naprawdę każdego boga można by wsadzić miedzy bajki i uznać, jako fikcję. Tu właśnie przychodzi wiara, aby nadać trochę większego sensu istnieniu, że jednak coś dalej jest. I aby dostać się do „raju” (jaki by on nie był) staramy się być lepszymi dla innych.
    Ponieważ nie możesz potwierdzić, na 100%, że Twój Bóg istnieje a mój Potwór nie. Tak samo jak ja nie mogę powiedzieć, że mam 100% pewności, że Potwór istnieje. To nie mamy oboje prawa wywyższać swojej wiary czy religii. Gdyż każda religia jest równa innej.

Dlatego też Państwo nie powinno patrzeć na jakiegokolwiek wyznawcę czy też religię w sposób wartościujący. Jedynie zgodnie z literą prawa. Nie ma tu miejsca na ośmieszenie urzędu w jakimkolwiek stopniu. Co najwyżej niezrozumienie decyzji Państwa, przez wyznawców innych religii. Ale to już ma małe znaczenie, bo względem prawa jesteśmy równi.
    Skoro mogę wierzyć w Latającego Potwora Spaghetti i wszystkie przesłanki (które zgodnie z ustawą są potrzebne do rejestracji związku wyznaniowego) są spełnione to Państwo powinno taki związek zarejestrować a inni obywatele tą decyzję uszanować. Jeśli nie, to wszystkie religie powinny zostać pozbawione praw i obowiązków wynikających w ustawy.
    Bo w innym przypadku to gdzie jest równość i wolność obywateli, ich poglądów i ich religii w Polsce?.