Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

(14)
Narodowo-katolicka władza usiłuje na wszelkie sposoby wzmocnić władzę symboliczną katolicyzmu w przestrzeni publicznej. Służy temu m.in. ustanowienie 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski.
 • 2019-03-23 07:34 | jrcanonia

  Święto Chrztu Polski

  Kiedy ten doszczętnie skompromitowany Kościół zgnije do reszty i odejdzie w nicość?
 • 2019-03-23 10:58 | lemarc

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  'Nieszczęsne Święto Chrztu Polski - NŚChP - poniża i ośmiesza Rzeczpospolitą, nie mówiąc już o tym, że uchwalone w tak okropnych okolicznościach, gdy <b>Kościół znalazł się poza granicami kompromitacji, w otchłani infamii</b>, stanowi policzek dla jego ofiar. Trudno mi wejść w skórę posłów i senatorów oddających głos za kolejnym <b>hołdem dla Kościoła katolickiego w dniach, gdy odsłania on w tak wstrząsający moralnie sposób swoje prawdziwe oblicze</b>.

  Święte słowa.
 • 2019-03-23 11:03 | gregg84

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Jan Hartman to jedna z nielicznych, szeroko rozpoznawalnych postaci polskiego życia publicznego, która mówi o kościele katolickim i do kościoła katolickiego językiem adekwatnie do tegoż kościoła postępowania twardym i dosadnym. Z największą przyjemnością otwieram kolejne felietony Pana Profesora.
 • 2019-03-23 14:38 | asfaltowicz

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Antykatolicyzm to antysemityzm ludzi wykształconych.
  Tyle, że u pana Hartmana zaczęło się to przeradzać w obsesję.
 • 2019-03-23 19:28 | ontario

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Się pan profesor piekli na swoich przyjaciół z lewicy i o co, że dali klerowi 100 mld (komisja Majątkowa)...
 • 2019-03-23 19:45 | marek1959

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Pawel Jasienica niesmialo wspomona o istniejacych strukurach panstwowych przed rokiem 966.Proby powrotu do starych wierzen byly przez kk krwawo tlumione.Zwyciescy pisza historie.
 • 2019-03-23 19:49 | Claudio

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Szanowny Panie Profesorze,
  takie były w tamtych czasach realia geopolityczne: Albo chrzest z Rzymu lub Konstantynopola z całym dobrym i złym bagażem albo los podobny do Słowian Połabskich lub Prusów czyli nawrócenie mieczem na jedynie słuszną wiarę.
  Mieszko podjął słuszną decyzję dla siebie, dynastii Piastów i swego ludu.
  Oczywiście PiS zinstrumentalizuje historię na swoje potrzeby polityczne i ideologiczne, bo PiS to partia klero-nacjonalistycznego ciemnogrodu.
  Chrześcijaństwo - nominalnie religia miłości bliźniego - jest nietolerancyjną religią podobnie jak judaizm, z którego się wywodzi i islam, który nawiązuje do obydwu starszych tzw. religii abrahamowych.
  Z plemiennego judaizmu chrześcijaństwo przejęło wyłączność na jedyną prawdę i dodało do tego misyjny, uniwersalny i ekspansywny element.
  Islam jest jeszcze dużo gorszy od chrześcijaństwa, ponieważ z definicji nawraca mieczem.
  Co gorsza, o ile judaizm i chrześcijaństwo mają wyrafinowaną teologię i zawierają wiele wartości humanistycznych, to islam to zbiór zbiór nielogicznego bełkotu niezrozumiałego nawet dla Arabów w czasach wojowniczego pseudo-proroka Mahometa i odrażających historyjek o jego żywocie zawartych w Hadisach (wielożeństwo czyli 9 lub 11 żon w tym jeden związek pedofilski z Aiszą).
  Czy chciałby Pan, żeby Mieszko nawrócił się na Islam?
  Wybór chrześcijaństwa w zachodniej wersji z Rzymu, włączył plemiona Polan do kręgu zaawansowanej kultury czerpiącej ze skarbnicy antycznej Grecji, Rzymu i tradycji judeo-chrześcijańskiej.
  To na tym fundamencie powstały
 • 2019-03-23 22:45 | Rogger77

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Co za stek bzdetów historycznych, tego się nie da nawet komentować. Sprzeczność na sprzeczności, absurd na absurdzie. Autor nie wie kim był i skąd przybył Mieszko, ale wie że zajmował się handlem niewolnikami, no i dokładnie zna martyrologię pogan w X stuleciu, chociaż żadne źródła o niej nie wspominają, poza paroma enigmatycznymi wzmiankami o powstaniu (jakoby reakcji pogańskiej) na początku XI stulecia. Nic że żadne źródła nie potwierdzają rzekomej przemocy nawracania, a przeciwnie, dużo wskazuje na to że chrystianizacja miała charakter dobrowolny, że ludność raczej z ulgą powitała uwolnienie spod despotycznej władzy pogańskich kapłanów i włodyków. Bo wbrew przewrotnym tezom autora, to właśnie pogańscy władcy głównie handlowali niewolnikami, a Kościół doprowadził do stopniowego zaniku tego procederu. No ale każde kłamstwo jest dobre, o ile służy z góry założonej tezie.
 • 2019-03-24 03:56 | Zosia2345

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Jak zawsze celnie, madrze i w sedno. Dziekuje, Profesorze
 • 2019-03-24 08:28 | rczabaj

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Bardzo dobry i ciekawy tekst. Powinniśmy mówić nie o "przyjęciu chrześcijaństwa", ale raczej o jego narzuceniu. Mieszko w sumie nie miał wyjścia: gdyby odwlekał decyzję o chrzcie Polanie i inne plemiona słowiańskie skończyłyby jak Prusowie i Jaćwingowie.
 • 2019-03-24 20:11 | Gama

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  A co z tym rządem ? Jest normalny ? Funduje nam tyle świąt, nie pytając nas o zgodę.
 • 2019-03-25 13:56 | andrzejowy

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  To prawda, że chrzest polski jest bezpośrednio związany z religią, ale w sytuacji gdy kościół za wszelką cenę szuka każdej okazji do tego żeby się podpiąć i zrobić trochę szumu to zawsze są :)
 • 2019-03-26 11:06 | jabol

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Przykro, że na łamach "Polityki" ukazuje się tekst tak bardzo zideologizowany. Oderwany zupełnie od najnowszej wiedzy historycznej.
  Przyjęcie chrztu było decyzją stricte polityczną, dającą korzyści władcy w dwóch wymiarach: międzynarodowym i wewnętrznym.
  Mieszko zdawał sobie sprawę, że pogaństwo w Europie jest w odwrocie i tylko przyjęcie chrześcijaństwa sprawi, że będzie mógł nawiązać stosunki dyplomatyczne i dynastyczne z najsilniejszymi państwami. Drugi ,bardziej doraźny, to sojusz militarny z Czechami (ślub z Dobrawą). Pozwolił on pokonać Związek Wielicki. Ci "biedni" poganie, ciemiężeni przez niemiecki kościół, zrzucili to jarzmo. Byli zakałą tego zakątka Europy, przez swą łupieżcą politykę destabilizowali sytuację tej części Europy. Byli silni ale byli poganami aż do XII w.I zniknęli, nie przetrwali.
  Ważniejsza była jednak kwestia wewnętrzna. Mieszko-poganin był tylko naczelnikiem plemiennym, zależnym od Rady i za którego zabicie płaciło się jedynie główszczyznę (fakt, ze wysoką).
  Mieszko-zwierzchnik kościoła, Pomazaniec Boży, był namiestnikiem Boga na Ziemi. Zamach na niego to było świętokradztwo. Mieszkowi znakomicie to pasowało.
  Chrzest Mieszka był faktem, dyskusyjne jest tylko gdzie się odbył, w jakiej formie i kto go udzielał. Historycy wskazują Gniezno lub Poznań, wielu archeologów wskazuje, jak na razie, Ostrów Lednicki (odkryte misy chrzcielne z okresu).
  Przyjęcie chrztu umożliwiło ponadto unifikacje wierzeń podbijanych ludów.
  Chrzest więc był aktem politycznym i w takim kontekście należy go rozpatrywać. Chrystianizacja była brutalna, narzucana często siłą, burzyła wielopokoleniowe tradycje i światopogląd. Kojarzyła się z rosnącym fiskalizmem, który był wymuszany przez rosnące koszty utrzymania drużyny i całego jej socjalu. Stąd i reakcja pogańska jako uboczny efekt "gniewu ludu" z trzeciej dekady XIw. Ale takie były realia historyczne i nie ma co nad tym pomstować. Tak jak obecna decyzja o rocznicy jest stricte polityczna. Bo KK to przede wszystkim polityka.
  Ps. Niewolników sprzedawano nie na Zachód jak w artykule, a na Wschód- do Bizancjum a stamtąd trafiali na chłonny rynek arabski. Niewolnikami handlowano powszechnie i nie czynił tego tylko Mieszko I i jego drużyna.
  Istnieją zresztą językowe teorie, mówiące, że wyraz Słowianin pochodzi od łacińskiego sclavus - niewolnik.
 • 2019-03-26 16:47 | Aspiryna

  Re:Święto Chrztu Polski – kolejny hołd dla Kościoła

  Po pierwsze, nie bylo takiego wydarzenia jak "Chrzest Polski"... Byl tylko chrzest jednego ksiecia. I data tez jest mocno sporna...