Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy badania genetyczne mogą pomóc w walce z rakiem?

(2)
Przesiewowe badania genetyczne, służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów, w ciągu 20 lat mogą pozwolić zaoszczędzić 90 mld zł – wynika z zaprezentowanego w Warszawie raportu.
 • 2019-03-27 20:25 | Aspiryna

  nauka i pieniadze

  A czy taki program jest w stanie przysporzyc PiSowskiej wladzy nowych wyborcow?
 • 2019-03-28 09:37 | turpin

  Re:Czy badania genetyczne mogą pomóc w walce z rakiem?

  To badanie nie jest niczym innym, jak kolejnym badaniem przesiewowym, tyle, ze opartym nie o tomografie, kolonoskopie czy cytologie, ale o genetyke. I tak jak kazde badanie przesiwowe niesie za soba mozliwosc nie tylko korzysci, ale i ryzyka.

  Jak na razie wiekszosc programów badan przesiwowych nie sprawdzila sie w szerszej praktyce, przynoszac wiecej szkód, niz pozytków. Dobrze udokumentowana wartosc ma jedynie badanie cytologii szyjki macicy (ostatnio coraz szerzej zastepowane typowaniem wirusów HPV w materiale z szyjki) i kolonoskopia.

  Wartosc pozostalych programów, w tym i chyba najbardziej kontrowersyjnych dotyczacych piersi, rozbija sie o zjawisko 'overdiagnosis'. Nieco upraszczajac, w efekcie wdrozenia tych programów ratuje sie zycie pewnej grupie pacjentów, ale rujnuje jeszcze wiekszej, wykrywajac i leczac nowotwory lub zmiany przednowotworowe, ktore - niewykryty - nigdy nie stanowilyby problemu przez caly ziemski zywot niedoszlego pacjenta. Dobrym przykladem jest uzywanie PSA w badaniach przesiewowych nad rakiem prostaty.

  Niebezpieczenstwa programów badan przesiwowych sa przeciw-intuicyjne i nieznane ogólowi spoleczenstwa, i co ciekawe - takze wielu lekarzom (choc moze bardziej na miejscu bylby tu mechanizm wyparcia).

  Troche dziwie sie, ze Autor o tym nie wspomnial. Mam nadzieje, ze sie myle, ale przez moment zastanawialem sie, czy nie jest to 'artykul sponsorowany'.

  Zas co do:
  >>Za około trzech czwartych zachorowań na raka odpowiadają czynniki zewnętrzne – to przede wszystkim styl życia, czyli zła dieta albo brak ruchu<<
  - to nie ma tak naprawde rzetelnych danych wspierajacych tak radykalne stwierdzenie.

  Naomias jedno jest pewne - najsilniejszym czynnikiem rozwoju nowotworów zlosliwych jest po prostu wiek. Kazdy mezczynza po 90rz ma raka prostaty. Kazdy :)